Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


20. Барабаш Юрій Григорович. Парламентський контроль в Україні: проблеми теорії та практики: дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Барабаш Ю.Г. Парламентський контроль в Україні: проблеми теорії та практики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. - Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого.- Харків. – 2004.

У дисертації досліджуються теоретичні засади парламентського контролю, зокрема, правова природа та інституціональний механізм; принципи та функції парламентського контролю, його види, форми і стадії; правовідносини в сфері парламентського контролю; розглядається місце парламентського контролю в системі функцій Верховної Ради України. Дається аналіз та вказуються основні напрямки вдосконалення таких форм парламентського контролю в Україні, як парламентські слухання, парламентське розслідування, імпічмент Президента України та оголошення недовіри Кабінету Міністрів України; розкриваються форми контрольної діяльності народного депутата України та внутрішнього парламентського контролю; аналізується контрольна діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Рахункової палати.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні сутності парламентського контролю в Україні, питання його реалізації і вдосконалення. Головними науковими і практичними результатами роботи автору бачаться такі висновки:

1. В умовах становлення в Україні правової державності набуває свою актуальність питання створення системи ефективного контролю в державі. В механізмі контрольної діяльності провідне місце займає парламентський контроль, оскільки парламент є єдиним законодавчим та вищим представницьким органом державної влади, має виключне право виступати від імені українського народу. Юридична природа парламентського контролю і його специфіка випливають, передусім, із представницького характеру Верховної Ради.

2. Серед напрямків діяльності Верховної Ради України контрольна функція посідає одне з провідних місць. Її специфіка полягає в тому, що контрольні повноваження „присутні” в усіх інших напрямках діяльності парламенту, що не заперечує наявності у Верховної Ради контрольної функції як окремого напрямку діяльності.

3. Механізм парламентського контролю полягає в тому, що парламентський контроль здійснюється Верховною Радою України як безпосередньо, так і її органами, посадовими особами, народними депутатами України, та спеціалізованими допоміжними інституціями – Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Рахунковою палатою.

4. На контрольну діяльність Верховної Ради України впливають як позитивні, так і негативні чинники. До останніх можна, перш за все, віднести: відсутність закріплення в ст. 86 Конституції положення про здійснення парламентського контролю комітетами Верховної Ради; відсутність відповідного рівня поваги до парламентських рішень з боку вищих посадових осіб; неналежне висвітлення в засобах масової інформації контрольної діяльності парламенту. Кроком на шляху усунення цих та інших факторів може стати запровадження конституційно-правової відповідальності за неповагу до парламенту.

5. При формуванні законодавства в сфері парламентського контролю необхідно врахувати як досвід країн з усталеними демократичними традиціями, так і вітчизняну практику парламентаризму. Це означає, що при запровадженні нових форм контролю потрібно не просто „копіювати” зарубіжні аналоги, а обов’язково враховувати вітчизняні політико-правові реалії та досвід.

6. Аналіз таких форм парламентського контролю, як парламентські слухання та парламентське розслідування, показав, що відсутність належної нормативно-правової бази їх організації і проведення не дозволяє повноцінно використати потенціал контрольної функції парламенту. Унаслідок цього є нагальна необхідність у прийнятті законів України „Про Регламент Верховної Ради України”, „Про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України”. Потребують відповідної новелізації закони України „Про комітети Верховної Ради України”, „Про статус народного депутата України”, інші нормативно-правові акти у сфері парламентського контролю.

Публікації автора:

  1. Барабаш Ю. Механізм парламентського контролю в Україні: інституціональний аспект // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. ст. Вип. 10 / Прикарп. ун-т ім. В.Стефаника / Ред. В.В. Луць. — Івано-Франківськ: Плай, 2002.- С. 25-32;

  2. Барабаш Ю.Г. Контрольна функція вищого представницького органу України // Вісник прокуратури. – 2003. - №3.- С. 39-43;

  3. Барабаш Ю.Г. Принципи парламентського контролю // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - № 7. - С. 82-85;

  4. Барабаш Ю.Г. Завдання та функції парламентського контролю на сучасному етапі державотворення // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Вип. 180: Правознавство. - Чернівці: Рута, 2003. - С. 42 – 46;

  5. Барабаш Ю.Г. Актуальні питання нормативного закріплення контрольної функції парламенту України // Політична реформа як засіб демократизації українського суспільства: Матеріали науково-практичної конференції. - Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ „Магістр”, 2003. - С. 42 – 45.