Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Колесник Катерина Олександрівна. Парламентська процедура в зарубіжних країнах: порівняльно-правовий аналіз: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.02 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Колесник К.О. Парламентська процедура в зарубіжних країнах: порівняльно-правовий аналіз. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Національний університет внутрішніх справ. - Харків, 2003.

Дисертацію присвячено теоретичним і практичним питанням порівняльно-правового аналізу організації та здійснення парламентської процедури зарубіжних країн. Досліджено сутність та значення парламентської процедури, чинники, що впливають на зміст парламентської процедури. Проаналізовано різні, а подекуди і протилежні підходи до розуміння теоретичних понять парламентської процедури. Узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід, правові акти та існуючі в науковій літературі погляди щодо функціонування парламентської процедури як у зарубіжних країнах так і в Україні. Уточнено основні теоретичні моделі парламентської процедури, з’ясовано їх місце та роль у представницькій та законотворчій діяльності сучасних парламентів, піддано аналізу правові та організаційні питання сесійної діяльності парламенту, сформульовано пропозиції щодо внесення конкретних змін і доповнень до чинного законодавства.

У результаті проведеного дисертаційного дослідження автором сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення розуміння парламентської процедури як одного із провідних інституцій ефективної законотворчої діяльності парламенту. Основними науковими і практичними результатами роботи є такі висновки:

1. Дається авторське визначення парламентської процедури як сукупності самостійно розроблених парламентом правил, встановлених прийомів та засобів, які регулюють організаційно-правові аспекти його діяльності, сприяють перетворенню в життя конституційних принципів державного механізму та забезпечують конструктивну та безперебійну роботу законодавчого органу.

2. Вноситься пропозиція доповнити ст.75 Конституції України наступною тезою: “Верховна Рада України – парламент України – представницький і єдиний законодавчий орган держави, що здійснює верховний контроль за усіма справами у державі”.

3. Розуміння сутності парламентської процедури, її складових частин вирішальною мірою повязане із визначенням певних чинників, що зумовлюють її становлення та функціонування. Враховуючи важливий вплив таких чинників на формування парламентської процедури та позитивний світовий досвід з окремих питань пропонується удосконалення деяких положень Регламенту Верховної Ради, зокрема, розробки процедурних правил, направлених на збереження цілісності парламенту України.

4. Закріплення на конституційному рівні окремих правил парламентської процедури надає їм першочергового значення. Доповнюються деякі процедурні правила положеннями органічних законів, які приймаються на основі бланкетних норм Конституції. В повному обсязі всі правила парламентської процедури визначаються регламентом, велике значення якого зумовлено його історичним розвитком.

5. Поглиблено зміст теоретичного поняття сесії, під якою у дисертаційній роботі розуміється організаційна форма порядку роботи парламенту, яка відбувається протягом встановленого часу і забезпечує вирішення в повному обсязі найважливіших питань компетенції законодавчого органу держави шляхом проведення засідань.

6. Запропоновано закріпити у вітчизняних законодавчих актах принцип обовязкової участі депутата Верховної Ради України у голосуванні. З метою вдосконалення положень Регламенту парламенту України запропоновано внести деякі доповнення щодо вирішення проблеми голосування питань пакетом, а саме: визначити головні критерії об’єднання в пакеті питань та закріпити доцільність в тому чи іншому випадку проведення голосування пакетом.

7. Обґрунтовано, що найбільш ефективним засобом здійснення парламентського контролю є діяльність постійних, спеціальних, слідчих комітетів (комісій), процедура організації діяльності яких, як правило, встановлюється: положеннями Основних Законів держав, регламентами палат парламенту та поточними законами. З позиції окресленого питання пропонується вдосконалення законодавчого закріплення процедурної діяльності слідчих комітетів Верховної Ради України шляхом прийняття відповідного закону, який має визначити їх конституційно – правовий статус та врегулювати порядок організації їхньої діяльності, як з урахуванням світової практики, так і з позиції власного досвіду.

8. Сучасні вищі представницькі органи держав у більшості своїй володіють досить різноманітними та ефективними парламентськими процедурами, завдяки яким вони протягом пленарних засідань здійснюють притаманну їм контрольну функцію. Як свідчить політико-правовий досвід країн з усталеними демократичними традиціями, саме парламентський контроль забезпечує проведення законодавчо оформленого політичного курсу, визначення необхідних змін у програмах та діяльності уряду, запобігання проявам корупції та марнотратства. Найважливішими контрольними парламентськими процедурами за діяльністю виконавчої влади у різних сферах державного життя є ті, що стосуються доходів і видатків держави, застосування яких забезпечує стабільність бюджету країни.

Публікації автора:

1. Колесник К.О. Сутність та характеристика парламентської процедури // Вісник Університету внутрішніх справ / Відп. ред. О.М.Бандурка. – Харків, 2000. – № 11 – С.229-232.

2. Колесник К.О. Сесія, як динамічна форма організації діяльності парламенту // Вісник Запорізького юридичного інституту / Відп. ред. В.Г.Лукашевич. – Запоріжжя, 2000. – № 3. – С.89-93.

3. Колесник К.О. Удосконалення нормативного забезпечення парламентських процедур в Україні // Вісник Національного університету внутрішніх справ / Відп. ред. О.М.Бандурка. – Харків, 2001. – № 15 – С.234-237.

4. Колесник К.О. Визначення порядку денного в сучасних парламентах // Вісник Запорізького юридичного інституту / Відп. ред. В.Г.Лукашевич. – Запоріжжя, 2001. – № 1. – С.55-60.

5. Колесник К.О. Щодо з’ясування теоретичних понять “взаємодія” та “координація” в сфері взаємодії державних та самоврядних органів управління регіональним розвитком // Актуальні проблеми державного управління: Матеріали третього міжнародного наукового конгресу “Державне управління та місцеве самоврядування”/ Відп. ред. М.М.Сорокун. – Харків: Акад. держ.управ. при Президентові України, 2003. - Вип.2. Ч.1. – С.150-155.