Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гончарук Ольга Валеріївна. Оцінка вартості діючих машин та устаткування у поточному періоді (на прикладі металургійних підприємств) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гончарук О.В. Оцінка вартості діючих машин та устаткування у поточному періоді (на прикладі металургійних підприємств). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України, Харків, 2008.

Дисертація присвячена питанням теоретичного обґрунтування і удосконалення методичних положень з оцінки вартості машин та устаткування у поточному періоді. Обґрунтовано методичний підхід до визначення вартості машин та устаткування у поточному періоді на основі відновної вартості з її подальшим коректуванням на величини неусувного та усувного фізичного зносу та морального зносу. Уточнено класифікацію видів зносу техніки за причинами виникнення. Уточнено галузі застосування методів оцінки відновної вартості устаткування в залежності від ступеню його складності та універсальності. Розроблено методику оцінки відновної вартості спеціалізованого устаткування індивідуального виробництва. Обґрунтовано теоретико-методичні рекомендації з визначення фізичного зносу техніки, що передбачають врахування впливу проведених ремонтів на її неусувний та усувний фізичний знос і стратегію технічного обслуговування та ремонту устаткування підприємства. Вдосконалено методичні положення оцінки морального зносу устаткування шляхом розробки методу визначення індексу економічності машини за вартісними або натуральними параметрами машини.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі удосконалення методичного забезпечення оцінки вартості машин та устаткування, що має суттєве значення для розвитку науки економіки підприємства і практики оцінки вартості майна підприємств. Основні висновки за результатами дисертаційної роботи полягають в наступному:

  1. Вартість вітчизняних металургійних підприємств є недооціненою з причини викривлення значень зносу та вартості діючого устаткування у поточному періоді. Недооцінка підприємств за показником капіталізації обумовлює їх недостатню інвестиційну привабливість, що уповільнює процеси підвищення їх техніко-технологічного рівня. Проведення аналізу і теоретичного узагальнення існуючих методів оцінки вартості машин та устаткування виявило їх недосконалість і неможливість забезпечити достовірні результати визначення вартості устаткування металургійних підприємств. Обґрунтовано методичний підхід до оцінки діючого устаткування металургійних підприємств на основі розрахунку вартості машин у поточному періоді, як базового значення для встановлення інших видів вартості; підхід синтезує показники витратного та ринкового підходів, враховує особливості металургійного устаткування та дозволяє використовувати переоцінку техніки як засіб підвищення капіталізації підприємств. Чинниками вартості діючого устаткування у поточному періоді є відновна вартість, неусувний та усувний фізичний знос, моральний знос машин.

  2. Запропоновано уточнену класифікацію видів зносу техніки за причиною їх виникнення, що враховує особливості металургійного устаткування, включає тільки ті види зносу, які можна визначити кількісно. Класифікація доповнена такими видами морального зносу: обумовлений гіршими параметрами оцінюваної машини (за металомісткістю, електромісткістю, рівнем АСУТП, екологомісткістю машини) та вищим рівнем витрат на виробництво продукції (за витратами на охорону праці та екологічну безпеку, матеріаломісткістю, паливомісткістю, електромісткістю, трудомісткістю продукції), у порівнянні з більш досконалим аналогом.

  3. Розроблено методичні положення щодо визначення відновної вартості машин та устаткування індивідуального виробництва, що враховують особливості конструктивної структури металургійних агрегатів, співвідношення рівня якості продукції, містять рекомендації щодо визначення одиничних показників вартості конструктивних складових металургійних агрегатів.

  4. Вдосконалено методичні рекомендації з визначення фізичного зносу машин на основі усувного та неусувного зносу, котрими, на відміну від існуючих, передбачається врахування стратегії технічного обслуговування і ремонтів устаткування - при встановленні усувного фізичного зносу, та розрахунок неусувного зносу на основі продуктивності устаткування в одиницю календарного часу, скоректованого на простої, що відбулися не з причини погіршення технічного стану машини. Доопрацьовано методичний підхід до визначення морального зносу техніки, що базується на співставленні продуктивності та економічності оцінюваної машини та більш досконалого аналога. Розроблено експрес-метод визначення морального зносу, що заснований на вартісних показниках машини, та більш точний метод - на натуральних параметрах машини, який не містить недоліків вартісних показників; обґрунтовано способи визначення індексу економічності машини на основі середньозважених індексів окремих параметрів машини (формують індекс вартості машини), собівартості продукції та коефіцієнтів їх значущості.

  5. Оцінка вартості металургійних агрегатів принципово різного функціонального призначення та складу, що проведена на основі запропонованих в роботі методичних положень, свідчить про їх практичну придатність, універсальність, можливість застосування в процесі оцінки будь-якого металургійного устаткування та спроможність забезпечити достовірні значення вартості устаткування у поточному періоді. Застосування наведених в роботі рекомендацій для переоцінки діючого устаткування металургійних підприємств призведе до підвищення вартості їх чистих активів, зростання ринкової капіталізації та інвестиційної привабливості компаній.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Гончарук О.В. Методи визначення морального зносу машин та устаткування на підставі вартісних і натуральних показників / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2006. - № 2. – С. 101-104.

  2. Гончарук О.В. Визначення морального зносу прокатного устаткування / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2006. - № 3. – С. 98-101.

  3. Гончарук О.В. Економічні основи визначення фізичного зносу машин та устаткування / Т.Г. Бень , О.В. Гончарук // Схід. – 2007. - № 2 – С. 32-35.

  4. Гончарук О.В. Класифікація видів зносу машин та устаткування як головного чинника їх вартості / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. - №229. – Т 2. – С. 583-593.

  5. Гончарук О.В. Методика визначення відновної вартості машин та устаткування / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. - №230. – Т 2. – С. 408-417.

В інших виданнях:

  1. Гончарук О.В. Методи визначення морального зносу машин та устаткування на підставі вартісних та натуральних показників / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук : Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., яка присвячена 70-річчю факультету економіки і менеджменту НМетАУ, «Економіка і управління у промисловості», Т. 1.- Дніпропетровськ, 2005. – С. 12-14.

  2. Гончарук О.В. Визначення фізичного зносу машин та устаткування / Т.Г. Бень, О.В. Гончарук : Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Інвестиційні та інноваційні процеси в промисловості». – Дніпропетровськ, 2006. – С. 44-46.

  3. Гончарук О.В. Методи визначення фізичного та морального зносу машин та устаткування / О.В. Гончарук : Міжнародна науково-технічна конференція «Стратегия качества в промышленности и образовании». – Варна, Болгарія, 2007. – С. 124-127.

  4. Гончарук О.В. Методика визначення фізичного зносу машин та устаткування / О.В. Гончарук : Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Глобальна економіка як сучасний етап співробітництва країн». – Чернівці, 2007. – С. 247-250.

  5. Гончарук О.В. Знос машин та устаткування як чинник конкурентоспроможності підприємства / О.В. Гончарук : Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Проблемы и пути повышения конкурентоспособности предприятий». - Севастополь, 2007. – С. 51-52.