Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Гнатушенко Олександр Васильович. Оцінка технологій виробництва яловичини у молочному і м'ясному скотарстві степової зони України : Дис... канд. наук: 06.02.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Гнатушенко О.В. Оцінка технологій виробництва яловичини в молочному і м'ясному скотарстві степової зони України. Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за фахом 06.02.04 - технологія виробництва продуктів тваринництва. Інститут тваринництва УААН. Харків, 2004.

Досліджено три технології виробництва яловичини: інтенсивне використання телят молочних і комбінованих порід за технологією молочного скотарства; ефективне використання надремонтних телиць з метою додаткового одержання від них помісного молодняку, вирощування його на підсисі з наступним інтенсивним вирощуванням до високих вагових кондицій; технологія м'ясного скотарства з підсисним вирощуванням телят м'ясних порід. Вивчені динаміка росту, забійні показники, якість туш і м'яса бичків знам’янської м'ясної породи, червоної степової і їх помісей, конверсія енергії кормів і сирого протеїну в енергію і білок їстівної частини туші, енергетична й економічна ефективність технології виробництва яловичини.

1. Вперше експериментальним методом проведено порівняльну оцінку трьох різних технологій виробництва яловичини: технологія молочного скотарства, технологія м’ясного скотарства і технологія використання надремонтних телиць молочного напряму продуктивності для додаткового отримання помісного молодняку і вирощування його за технлогією м’ясного скотарства в умовах стійлового утримання худоби в степовій зоні України. Виявлені переваги і недоліки кожної технології.

2. Найбільшу енергію росту в підсисний (молочний) період, після відлучення і за повний виробничий цикл мали бугайці знам’янського м'ясного типу при вирощуванні за технологією м'ясного скотарства. Середньодобові прирости бугайців становлять відповідно 920±34г, 830±18 і 862±18г. Помісні бугайці поступаються їм за ті ж періоди на 4,6%, 4,1% і 4,3% при достовірній різниці (Р>0,95). Середньодобові прирости у бугайців червоної степової породи, яких вирощували за технологією молочного скотарства, були найнижчими. Знам’янські бугайці перевершували їх за цим показником за підсисний період на 141г (18,2%), помісні - на 99 г (12,8%), після відлучення - відповідно на 137г (19,8%) і 103г (14,9%), за повний цикл - відповідно на 142г (19,7%) і 105г (14,6%).

3. Установлено перевагу технології використання "разових" корів-первісток і спеціалізованого м'ясного скотарства по виробництву живої маси на день життя: (ІІ - 1113 і III групи - 914г) над традиційною технологією вирощування бугайців у молочному скотарстві (I група - 803г) відповідно - на 138,6% і 113,8%. Виробництво живої маси з розрахунку на одну корову в умовах молочного скотарства становить 464,3 кг, із використанням "разових" корів-первісток - 677,0кг або на 45,8% більше, в м’ясному скотарстві - 555,1кг, або на 19,6% більше.

4. Бугайці знам’янської породи і помісі, яких вирощували за технологією м'ясного скотарства, перевершували ровесників червоної степової породи за масою туші відповідно на 70,0кг (29,7%) і 55,9 кг (23,7%), забійним виходом - на 4,59 і 0,81%, масою м’якотної частини туші - на 32,6 і 26,5%, виходом м'якоті на 1кг кісток - на 13,0 і 8,9%. Перевага за абсолютною масою туш була вірогідною.

5. Використання "разових" корів червоної степової породи для одержання помісних телят і вирощування їх на підсисі, забезпечує вірогідно більш високий вихід білка і жиру з розрахунку на тушу, ніж при технології вирощування молодняку на м’ясо в молочному скотарстві. Білково-якісний показник має тенденцію до підвищення у бугайців, яких вирощували за технологією м’ясного скотарства. За абсолютним виходом білка (48,99кг) знам’янські бугайці перевершують червоних степових на 12,3кг (33,7%), а помісних - на 9,3кг (25,8%).

6. При вирощуванні помісних і м’ясних бугайців за технологією м’ясного скотарства досягаються більш високі коефіцієнти конверсії протеїну і енергії кормів у білок та енергію їстівної частини (м’якоті) туші. У бугайців червоної степової породи при ручному випоюванні молока маса білка туші знижується на 20,2 і 25,2% порівняно з тушами помісних і знам’янських бугайців, жиру - на 21,7 і 21,9%,.

7. Витрати сукупної енергії на виробництво яловичини залежать від технології. Сукупна енергія по таких видах витрат як основні й оборотні кошти найвища при технології молочного скотарства (1,4 і 7,6%), найменша - у групі "разових" корів-первісток (1,1 і 5,6%), проміжна - у м'ясному скотарстві (1,2 і 6,2%). Витрати сукупної енергії на одне худобомісце і 1 ц приросту живої маси менші при вирощуванні молодняку в молочному скотарстві, а на 1ц забійної маси - при вирощуванні помісного молодняку (556,6 МДж). Коефіцієнт енергетичної ефективності основної частини продукції найвищий у групі помісних тварин - 3,43%.(II). У І і ІІІ групах він нижчий на 0,33 і 0,56%.

8. Ринкова ціна 1ц живої маси бугайців створюваного знам’янського м’ясного типу на 176,56грн. або на 22,7% вища, ніж бугайців червоної степової породи та на 165,16грн і 21,2% порівняно з помісями. Досягається це за рахунок більш високого забійного виходу і кращої якості м’яса.

9. Собівартість 1ц приросту живої маси в м’ясному скотарстві на 18,7% більша, ніж у молочному і зумовлено це витратами на утримання маточного поголів’я.

10. З метою збільшення на 13,2-15,8% виробництва високоякісної яловичини, підвищення на 20-21% синтезу білка і жиру в тушах бугайців у господарствах степу України, які використовують технології молочного і м'ясного скотарства, застосовувати удосконалену технологію використання надремонтних телиць червоної степової породи шляхом запліднення їх бугаями знам’янської м'ясної породи, одержання помісних телят, вирощування їх під "разовими" коровами-первістками протягом 7 місяців на підсисі за технологією м'ясного скотарства, інтенсивну відгодівлю молодняку до живої маси 530-550кг у 20-місячному віці.

11. В умовах степу України доцільно впроваджувати м’ясне скотарство і вести його рентабельно при стійловій системі утримання. При цьому продуктивність бугайців повинна бути не менше 860г середньодобового приросту, жива маса в 20-місячному віці - 555кг, ціна реалізації 1ц живої маси - 955грн.

Публікації автора:

1. Гнатушенко О.В. Використання надремонтних телиць червоної степової породи для виробництва яловичини за технологією м’ясного скотарства // Науково-технічний бюлетень -Вип.80/ІТ УААН.-Х., 2001.-С.30-36.

2. Гнатушенко О.В. Забійні показники, морфологічний склад туш і якість м’яса бугайців різних генотипів в залежності від технології виробництва яловичини //Науково-технічний бюлетень - Вип.81 /ІТ УААН.- Х., 2002.-С.25-33.

3. Чигринов Є., Гнатушенко О. Продуктивність бугайців різних генотипів, вирощених за технологіями молочного і м’ясного скотарства //Тваринництво України, 2002, №3.-С.12-14. (частка участі здобувача: аналіз результатів експериментальних досліджень, статистична обробка даних, що ввійшли до дисертації).

4. Гнатушенко О.В. Порівняльна ефективність виробництва яловичини в молочному м’ясному скотарстві та з використанням надремонтних телиць червоної степової породи //Зб. наук.праць Луганського національного аграрного університету. Луганськ, 2002.- №14(26), том Ш.-С.347-351.

5. Чигринов Є.І., Юрченко С.Г., Ліннік В.С., Гнатушенко О.В., Пономаренко О.В., Муравйов Л.Ф., Сиромятникова Н.А., Прудніков В.Г. Ефективність стійлової системи утримання м’ясної худоби в степовій зоні України (Методичний і практичний посібник).- Харків, ІТ УААН, 1997.-С.37. (Здобувач написав 50% підрозділу 6).

6. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г., Юрченко С.Г., Кутіков Є.С., Ковтун С.Б., Муравйов Л.Ф., Гнатушенко О.В., Сова О.А., Сиромятникова Н.А., Пономаренко О.В., Корх І.В., Надворняк Я.М. Методичні основи науково-виробничих дослідів по технології м’ясного скотарства // Методичні рекомендації. -Харків: ІТ УААН, 1998. -С.60. (Здобувачеві належить підрозділ 3.1).

7. Чигринов Є.І., Маменко О.М., Прудніков В.Г. та ін. Методичні основи досліджень по технології м’ясного скотарства // Методичні рекомендації. 2-е вид., перероб. Доп. -Харків: ІТ УААН, 2001.- С.60 (Здобувачу належить підрозділ 3.1).

8. Чигринов Є.І., Ярмак В.С., Гнатушенко О.В., Сова О.А. Усі на пасовище! //Пропозиція, 2001. №8-9. -С.74-75.(підготовка даних)

9. Чигринов Є.І., Радченко В.В., Кандиба В.М. Юрченко С.Г., Муравйов Л.Ф., Марченко В.А., Кутіков Є.С., Ярмак В.С., Лютий Ю.М., Сиромятникова Н.А., Гнатушенко О.В., Ковтун С.Б., Гриненко Г.О., Корх І.В., Пономаренко О.В., Надворняк Я.М., Сова О.А. Основні технологічні напрями наукової концепції збереження ресурсів у молочному і м’ясному скотарстві //Науково-виробничий посібник.- Харків / Інститут тваринництва УААН, 2001.-С.99. (Здобувачу належать підрозділи 7.5 і 9.5.2).

10. Цюпко В.В., Пронина В.В., Гнатушенко А.В. Принципы оценки потребления сухого вещества объемистых кормов крупным рогатым скотом // Сельскохозяйственная биология, 2003, № 2. - С.12-19. (Здобувачу належить оцінка здатності споживання сухої речовини грубого корму молодняком великої рогатої худоби різного напряму продуктивності).