Войченко Тетяна Олександрівна. Оцінка ринкової вартості суден водного транспорту : дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Київська держ. академія водного транспорту ім. Петра Конашевича- Сагайдачного. — К., 2005. — 196арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 182-193.
Анотація до роботи:
ВОЙЧЕНКО Т.О. Оцінка ринкової вартості суден водного транспорту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв`язку. – Національний авіаційний університет, Київ, 2005.
Дисертація присвячена визначенню ринкової вартості суден водного транспорту на основі економічної оцінки накопиченого зносу і розробці методичного забезпечення з його кількісного розрахунку. З цією метою виконано структурний аналіз існуючих методів оцінки накопиченого зносу об’єктів основних фондів і розглянута можливість їхньої адаптації до оцінки даного зносу по суднам водного транспорту.
Враховуючи основний недолік існуючих методичних підходів до ринкової оцінки вартості флоту – суб’єктивний характер, в дисертаційній роботі на прикладі суховантажного судна представлений розрахунок ринкової вартості на основі економічної оцінки накопиченого зносу структурно-модифікованим методом його укрупненої розбивки, який дозволяє кількісно оцінити основні можливі прояви різних видів зносу на ринковій вартості суден.
Головним практичним підсумком проведеного дослідження є методичні рекомендації з кількісної оцінки окремих складових зносу, а також накопиченого зносу суден, які дають можливість об’єктивного визначення ринкової вартості, базуючись на мінімумі доступної, некомерційної інформації по суднам будь-яких типів у різні періоди експлуатації.
Визначення реальної вартості суден на базі розрахунку сукупного зносу запропонованим методом дозволяє обрати спосіб нарахування амортизації по суднам, який найбільш повно відповідає своїй основній функції, а саме компенсувати накопичений знос та своєчасно обновляти судна, що відслужили свій термін.
В дисертаційній роботі на основі дослідження існуючих теоретичних і методичних підходів до оцінки активної частини основних фондів, на водному транспорті, насамперед, суден, вирішено наукове завдання, що виявляється в розробці науково-методичних положень з визначення ринкової вартості флоту на основі економічної оцінки накопиченого зносу, які дають можливість об’єктивно та обґрунтовано проводити реальну оцінку суден будь-яких типів.
Проведене дослідження дозволило зробити наступні висновки:
Виконаний аналіз існуючих методичних підходів визначення ринкової вартості суден водного транспорту із застосуванням класичних методів виявив ряд недоліків, серед яких недостовірність і неточність розрахунків, тому що вони базуються на суб'єктивному представленні Оцінювача, його інтуїції, досвіді і кваліфікації. Ці методи практично не розглядають питання економічної оцінки зносу флоту, спираючись лише на експертні висновки з оцінки окремих складових зносу.
Теоретичний аналіз видів зносу активної частини основних фондів дозволив констатувати, що в сучасній практиці господарювання для ефективного використання і керування основними фондами на водному транспорті знос необхідно групувати з трьох складових – фізичного, функціонального і зовнішнього.
Результати дослідження функціонального і зовнішнього зносів об’єктів основних фондів, а також наявний досвід оцінки даних зносів по пасажирських суднах дозволили виявити і обґрунтувати основні фактори їх можливого прояву на ринковій вартості суден будь-яких типів і розробити науково-методичні підходи до їх кількісної оцінки.
З огляду на недоліки сформованої практики оцінки фізичного зносу технічних засобів, розроблені методичні положення з уточнення економічної оцінки фізичного зносу суден з врахуванням причин, доцільності і можливості його усунення завдяки поділу зносу на “усувний “ і “неусувний”, що дозволяють знизити рівень погрішностей при розрахунках та оцінити розмір фізичного зносу окремих елементів у масштабі всього судна, спираючись на мінімум доступної інформації по суднам різних типів і в будь-який період часу їх експлуатації.
Удосконалено мультиплікативний метод розрахунку накопиченого зносу стосовно суден, який забезпечує несуперечливі результати, і доведена перевага його використання перед сучасним адитивним, у зв'язку з тим, що при відносних значеннях зносу більших 0,15, результати розрахунків по двох методах приводять до помітних розбіжностей в значеннях зносу і, як наслідок, недостовірності реальної вартості суден, до того ж, при великих відносних зносах, більших 0,75, застосування адитивної формули приводить до зносу більшому, ніж 100%, що суперечить логіці.
На основі аналізу складу вихідної інформації по суднах розроблені методичні основи економічної оцінки накопиченого зносу на базі структурно-модифікованого методу його укрупненої розбивки, що враховують можливість усунення фізичного і функціонального зносів, а також можливий прояв факторів зовнішнього зносу і дозволяють економічно оцінювати накопичений знос з достатньою долею вірогідності, використовуючи мінімум доступної, некомерційної інформації, і на його основі встановлювати ринкову вартість суден різних типів.
Економічна оцінка ринкової вартості суховантажного судна змішаного плавання типу «Десна», що заснована на розрахунку накопиченого зносу структурно-модифікованим методом розбивки, дозволила уточнити, багато в чому, суб'єктивну сюрвейєрську оцінку (вартість судна по запропонованому методу на 11% менше вартості, яку встановив сюрвейєр на основі існуючих методів). Крім того доведено, що фактично накопичений знос не відповідає бухгалтерському зносу, який сьогодні по суднах нараховується рівномірно-прямолінійним методом. Використовуючи методи математичної статистики, кореляційного аналізу і графічного, було встановлено, що найбільш функціонально близьким реально накопиченому зносу, розрахованому по запропонованим в роботі методикам, є кумулятивний метод нарахування амортизації як найбільш прогресивний з погляду методології бухгалтерського обліку.
Методичні положення з визначення окремих складових зносу, а також методика розрахунку сумарного накопиченого зносу обґрунтовані для використання при оцінці ринкової вартості суден водного транспорту з метою покупки чи продажу, при розрахунках показників фінансово-господарської діяльності, визначення оподатковуваної вартості, при будівництві для отримання кредиту під заставу об’єкта оцінки, при передачі в оренду, визначення збитку застрахованому об’єкту, а також встановлення фактичного технічного потенціалу судноплавних компаній з метою подальшого розвитку їх інвестиційної діяльності.
Публікації автора:
Кучерук Г.Ю., Войченко Т.О. Вибір методів оцінки фізичного зносу активної частини основних фондів на водному транспорті // Водний транспорт: Збірник наукових праць. Вип. 4. – К.: КДАВТ, 2003. – С. 79-85.
Войченко Т.О. Вплив зовнішнього зносу при встановленні ринкової вартості суден водного транспорту // Збірник наукових праць: “Економіка і управління”. Вип. 5. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 214-218.
Войченко Т.О. Класифікаційний аналіз видів зносу технічних засобів // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Збірник наукових праць. Вип. 19. – Одеса: ОНМУ, 2004. – С. 130-140.
Коба В.Г., Войченко Т.О. Методичні підходи до оцінки ринкової вартості суден водного транспорту // Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць. Вип. 7. – К.: НАУ, 2004. – С. 86-90.
Войченко Т.О. Аналіз методів оцінки накопиченого (сукупного) зносу при встановленні ринкової вартості суден // Збірник наукових праць: “Економіка і управління”. Вип. 6. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 204-217.
Войченко Т.О. Економічна оцінка функціонального зносу при встановленні ринкової вартості суден водного транспорту // Економіка та держава. – 2005. – № 4. – С. 34-39
Войченко Т.О. Оценка морального износа пассажирских судов и его влияния на рыночную стоимость // Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Тези доп. Першої наук.-практ. конф. – К.: КУЕТТ, 2003. – С. 76.
Войченко Т.О. Вплив функціонального зносу при встановленні ринкової вартості суден водного транспорту // Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Тези доп. Другої наук.-практ. конф. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 73-75.
У статті [1] авторові належить аналіз існуючих методів оцінки фізичного зносу технічних засобів і виявлення недоліків при використанні їх для оцінки суден; у статті [4] – розробка укрупненої блок-схеми процедури оцінки суден.