Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


167. Копчак Юрій Степанович. Оцінка і прогнозування неплатоспроможності підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Хмельницький національний ун-т. - Хмельницький, 2005.



Анотація до роботи:

Копчак Ю.С. Оцінка і прогнозування неплатоспроможності підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Хмельницький національний університет Міністерство освіти та науки України. Хмельницький, 2005.

Дисертація містить результати дослідження питань оцінки і прогнозування неплатоспроможності та банкрутства підприємств. На основі проведеного аналізу нормативно-правової бази та існуючої практики оцінки неплатоспроможності і банкрутства підприємств України уточнено і розмежовано суть понять інституту банкрутства.

З урахуванням можливості і переваг синергетичного підходу, використовуючи термінологію інституту банкрутства, розроблено теоретичні основи побудови моделі життєвого циклу підприємства, використання якої сприяє достовірній оцінці і прогнозуванню неплатоспроможності підприємств.

Проведений в рамках дослідження порівняльний аналіз існуючих напрацювань до вирішення задачі розробки прогнозів вірогідності банкрутства в умовах ринкової економіки показав, що окремі методики прогнозування схильності до банкрутства вітчизняних підприємств лишень за умови перегляду і проведення конструктивного аналізу системи критеріїв та їх числових значень.

В рамках розробленої концепції прогнозування неплатоспроможності підприємств запропоновано проводити розпізнавання і прогнозування неплатоспроможності підприємств з одночасним використанням моделі кластерного і дискримінантного аналізу. Апробація концепції на підприємствах сільського господарства машинобудування показала, що представлений в ній математичний апарат дозволяє об’єктивно оцінити їх фінансовий стан, розпізнати фазу неплатоспроможності і спрогнозувати її зміни.

Модельні розрахунки дали змогу зробити висновки про дієвість і адекватність використання кластерного аналізу для вирішення задачі розпізнавання неплатоспроможності підприємств та дискримінантного аналізу для оцінки фінансового стану і прогнозування його зміни.

Інтегральним результатом дисертаційної роботи є рішення науково-практичної задачі, яка полягає в розробці теоретичних основ і методичних рекомендацій відносно оцінки і прогнозування неплатоспроможності підприємств.

З метою вирішення поставленої науково-практичної задачі в роботі проведений комплекс досліджень на всіх трьох рівнях: теоретичному, інструментальному і прикладному.

На підставі одержаних в роботі результатів, можна зробити наступні висновки:

  1. Формування ефективного механізму управління імперативами сталого розвитку, фінансової стійкості економіки України та її секторів є неможливим без відповідної методологічної основи. З огляду на це виникла необхідність в уточненні і розмежуванні економічних понять: “банкрутство”, “неспроможність”, “неплатоспроможність”, “платоспроможність”. Принципово важливим є висновок про те, що фінансова стійкість підприємств визначається їх платоспроможністю.

  2. Дослідження теоретичних і методологічних основ визначення неплатоспроможних підприємств показало, що методи, які були задіяні у витратній економіці в сучасних умовах втратили свою актуальність, оскільки не враховують особливості розвитку ринкового середовища. Узагальнення зарубіжного і вітчизняного досвіду оцінки неплатоспроможних підприємств дали можливість відобразити та обґрунтувати показники, які в комплексі дають змогу провести всебічну оцінку їх платоспроможності.

  3. Розроблена система попередження неплатоспроможності підприємств на основі оцінки його фінансового стану і розпізнавання образів, що дає змогу передбачати, розпізнавати і прогнозувати розвиток цього явища. Оцінка фінансового стану підприємства побудована на основі узагальнених теоретичних досліджень і практичних розробок в галузі виробничо-господарської діяльності підприємств, а також теорії циклу кругообігу капіталу.

  4. Розроблена на основі синергетичного підходу в термінах інституту банкрутства структурно-функціональна модель життєвого циклу підприємства, яка є основою прогнозування його платоспроможності. Синергетичний підхід до її побудування дає змогу більш комплексно оцінити фінансовий стан підприємства і більш реально оцінити можливість появи фази його неплатоспроможності.

  5. Встановлено, що для комплексного експериментального дослідження варіантів розпізнавання неплатоспроможності підприємств доцільно використовувати комплекс економіко-математичних моделей, що дає змогу при допомозі кластерного аналізу розпізнати підприємства, які є платоспроможними і неплатоспроможними; дискримінантний аналіз дає можл ивість побудувати значуще правило за допомогою якого можна оцінити фінансовий стан підприємств, розпізнавати фазу їх неплатоспроможності і прогнозувати їх зміну.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

Монографії:

  1. Кизим М. О., Забродський В. А., Зінченко В. А., Копчак Ю. С. Оцінка і діагностика фінансової стійкості підприємства.– Х.: ВД «ІНЖЕК», 2003.– 144 с.

Статті:

  1. Благун І.С., Копчак Ю.С. Практика оцінки неплатоспроможності підприємств в Україні і країнах СНД // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 195. Том 3. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 818-830.

  2. Благун І.С., Копчак Ю.С. Проблеми неплатоспроможності і банкрутства підприємств в економіці України // Економіст. – 2004. – № 9. – С.46-48.

  3. Копчак Ю.С. Проблеми діагностики фінансового стану і стійкості функціонування підприємства // Збірник матеріалів наукової-практичної конференції „Проблеми оцінки економічного потенціалу підприємства та механізм використання його показників”, Суми, 7-10 червня 2004 р. – 2004. – С. 44-46.

  4. Копчак Ю.С. Методологія виміру фінансового стану підприємства // Моделювання регіональної економіки. Збірник наукових праць. – Івано-Франківськ: Плай, 2003. – №1-2. – С. 139-158 .

  5. Копчак Ю.С. Системна оцінка фінансового стану і стійкості функціонування підприємства // Моделювання регіональної економіки. Збірник наукових праць. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. – №3. – С. 59-76.

У інших виданнях:

  1. Копчак Ю.С. Модель оцінки фінансового стану та стійкості функціонування підприємства // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської на уково-практичної конференції „Проблеми стійкого регіонального розвитку в умовах ринкової економіки”, Сімферополь, 5 грудня 2003 р. – 2004. – С. 49-50.

    Копчак Ю.С. Про принципову схему діагностики фінансового стану і стійкості функціонування підприємства // Матеріали ІII Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових доcліджень’2004”. Том 47. Економіка підприємства. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 19-21.

    Копчак Ю.С. Моделювання кризових етапів життєвого циклу підприємства з позицій синергетичного підходу // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 15-17 вересня 2004 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 264-267.