Калина Тетяна Євгеніївна. Оцінка екологічних умов розміщення виноградних насаджень на Правобережному Нижньодніпров'ї : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Одеський держ. аграрний ун- т. — О., 2007. — 147арк. — Бібліогр.: арк. 118-133.
Анотація до роботи:
Калина Т.Є. Оцінка екологічних умов розміщення виноградних насаджень на Правобережному Нижньодніпров'ї. – Рукопис.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія.- Державний агроекологічний університет, м. Житомир, 2007.
У дисертаційній роботі подані результати досліджень, присвячених застосуванню ГІС-технологій при оцінці і визначенні оптимальних екологічних чинників розміщення виноградних насаджень в умовах Правобережного Нижньодніпров’я. Розроблена нова методична схема (алгоритм) складання ампелоекологічних карт з використанням програмного ГІС-пакету Arc GIS 8.2.
В межах досліджуваного регіону Правобережного Нижньодніпров’я виділені 4 ампеломікрокліматічеськіх райони, що різняться за величиною показників теплозабезпеченості, ступенем морозонебезпеки та рівнем придатності для створення високопродуктивних виноградних насаджень. На підставі проведеного комплексного аналізу екологічних умов Правобережного Нижньодніпров’я визначені локальні території, що є перспективними для виробництва високоякісних вин контрольованих найменувань за походженням, а саме: землекористування ВАТ „Бургундський” і ВАТ „Кам’янський” Бериславського району Херсонської області.
В межах виділених локальних територій проведене ампелоекологічне групування грунтів за ступенем придатності їх для розміщення високопродуктивних виноградних насаджень. На базі комплексної оцінки орографічних, едафічних і мікрокліматичних умов створені ампелоекологічні карти локальних територій, в межах яких виділено 16 (ВАТ „Бургундський”) і 11 ампелоекотопів (ВАТ „Кам’янський”), які є оптимальними екологічними нішами. Для кожного ампелоекотопа обгрунтований оптимальний сортовий склад виноградних насаджень.
З урахуванням ампелоекологічної оцінки території при створенні виноградних насаджень рівень рентабельності для сорту Аліготе підвищується на 29,9%, а для сортів Совіньон зелений і Рислінг рейнський - на 18,9 і 51,8% відповідно.
Для території Правобережного Нижньодніпров'я дана оцінка екологічних умов розміщення виноградників на основі комплексної дії факторів, розроблені однофакторні картограми за основними виноградоважливими показниками та комплексні ампелоекологічні карти, виділені мікрозони, що забезпечують отримання високоякісної на рівні світових стандартів та обґрунтовано сортовий склад винограду для кожної з мікрозон з метою забезпечення максимальної якості продукції. Отримані результати дозволяють зробити такі висновки.
Розроблено та запропоновано до впровадження нову методичну схему (алгоритм) складання ампелоекологічних карт із використанням програмного ГІС-пакету Arc GIS 8.2, який дає змогу автоматизувати процес складання картографічних матеріалів і суттєво знизити витрати часу на створення карт за одночасного підвищення точності аналізу території, вдосконалення оформлення та поліпшення якості картографічних матеріалів.
У межах Правобережного Нижньодніпров’я виділено 4 ампеломікрокліматичні райони, які відрізняються за величиною показників теплозабезпеченості, ступенем морозонебезпеки і рівнем придатності для створення високопродуктивних виноградних насаджень. Визначено, що діапазон мінливості середніх багаторічних сум температур за беззаморозковий період в межах виділених локальних територій складає 250С; мінливість середнього із абсолютних мінімумів температури повітря узимку становить більше 5С – від -16С і вище до -21С і нижче. Один раз на 10 років можливе його зниження відповідно до -20С і нижче на вододільних плато і вододілах і -25 і нижче на дні балок і заболочених ґрунтах.
На базі методичної схеми (алгоритму) складання ампелоекологічних карт із використанням програмного ГІС-пакету Arc GIS 8.2. розроблено трьохвимірну цифрову модель території Правобережного Нижньодніпров’я, яка дає повне наочне уявлення про характер рельєфу регіону.
На підставі детального комплексного аналізу екологічних умов Правобережного Нижньодніпров’я - орографічних (крутизна та експозиція схилів), едафічних (типи ґрунтових відмін, вміст гумусу, активних карбонатів та елементів живлення, рН ґрунтового розчину) та мікрокліматичних (теплозабезпеченість та морозонебезпека) вибрано локальні території, які є перспективними для виробництва високоякісних вин контрольованих найменувань за походженням, а саме: землекористування ВАТ „Бургундський” та ВАТ „Кам’янський” Бериславського району Херсонської області.
В межах виділених локальних територій проведено ампелоекологічне групування ґрунтів за ступенем придатності їх для розміщення високопродуктивних виноградних насаджень. На території ВАТ „Бургундський” та ВАТ „Кам’янський” найбільш придатними для створення виноградників виявились чорноземи південні крупнопилувато-середньосуглинкові різного ступеня змитості, а непридатними –лучно-чорноземні глеюваті, лучні, болотні та дернові ґрунти, виходи елювію вапняків.
На основі комплексної оцінки орографічних, едафічних та мікрокліматичних умов створено ампелоекологічні карти локальних територій, в межах яких виділено XVI (ВАТ „Бургундський”) та XI ампелоекотопів (ВАТ „Кам’янський”), які є оптимальними екологічними нішами. Для кожного ампелоекотопу обґрунтовано оптимальний сортовий склад виноградних насаджень, основу якого мають складати такі високоякісні білі сорти, як Аліготе, Рислінг рейнський, Совіньон зелений, Шардоне, Сухолиманський білий, Ркацителі і червоні – Каберне Совіньон, Сапераві, Піно чорний, Одеський чорний. Необхідно ввести до сортименту перспективні сорти, стійкі до морозів і хвороб, такі як Мускат Одеський, Голубок, Сапераві сєвєрний, Іллічівський ранній, Рубін таїровський, Біанка та ін. Перспективний сортимент для столового виноградарства має включати: Мускат жемчужний, Аркадія, Восторг, Мускат гамбурзький, Одеський сувенір, Оригінал, Молдова, Зміна.
Встановлено, що стабільне отримання продукції винограду високої якості може бути забезпечене вирощуванням ранніх: Іллічівський ранній, Голубок, Мускат таїровський, Ранній Магарача, Восторг, Аркадія, Киргизький ранній та пізніх сортів: Одеський чорний, Сапераві, Ркацителі, Каберне Совіньон, Олімпійський, Молдова.
Визначена економічна ефективність вирощування сорту Аліготе (ВАТ „Бургундський”) та сортів Совіньон зелений і Рислінг рейнський (для ВАТ „Кам’янський”), які розміщені у різних екологічних нішах. З урахуванням ампелоекологічної оцінки території при створенні виноградних насаджень рівень рентабельності для сорту Аліготе підвищується на 29,9%, а для сортів Совіньон зелений та Рислінг рейнський - на 18,9 та 51,8% відповідно.
Пропозиції виробництву
В агроекологічних умовах Правобережного Нижньодніпров’я при створенні високопродуктивних виноградних насаджень, продукція яких придатна для виробництва вин контрольованих найменувань за походженням (КНП), слід спиратися на матеріали комплексних ампелоекологічних карт, які визначають параметри екологічних ресурсів території і концентрують всі результати проектних досліджень, створюваних з використанням програмного ГІС-пакету Arc GIS 8.2.
Результати досліджень рекомендуються як базовий матеріал Головному управлінню земельними ресурсами в Херсонській області та Херсонському державному проектно-технологічному центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції для розробки проектів високопродуктивних виноградних насаджень, а також при реконструкції наявних виноградників.
Публікації автора:
Калина Т.Є. Агроекологічні умови розміщення виноградних насаджень// Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК.-ч.2. – Київ: ІАЕ. 2001.- С.310-312.
Калина Т.Є. Агроекологічне обґрунтування розміщення виноградних насаджень на Правобережжі Дніпра Херсонської області // Аграрний Вісник Причорномор'я „Біологічні та сільськогосподарські науки”.- вип.18.- Одеса 2002. – с.239-243.
Ляшенко Г.В., Калина Т.Є. Характеристика екологічних умов Правобережного Нижньодніпров'я для розвитку виноградарства // Культура народов Причерноморья: Научный журнал.- 2005.- №64- С. 18-22.
Частка участі – 60%. Особистий внесок: ідея виконання даної роботи, характеристика рельєфу, ґрунтоутворюючих порід, ґрунтових вод, рослинності, ґрунтового покриву для розвитку виноградарства, за участю автора підготовлена стаття.
Калина Т.Є. Комплексне екологічне мікрозональне районування території ВАТ „Кам'янський” Бериславського району Херсонської області для виробництва високоякісної виноградної продукції // Виноградарство і виноробство.- Одеса: Optimum, 2006.-№43.-С.39-44.
Калина Т.Е. Агроэкологические условия размещения виноградных насаждений в ОАО „Каменский” Бериславского района Херсонской области//Probleme actuale in domeniul imbunatatirilor funciare, cadastrului si a organizaril teritoriului.Chisinau.- 27 octombpie 2001.- S.148-150.
7. Калина Т.Є.Застосування ГІС-технологій для комплексної оцінки розміщення виноградних насаджень на прикладі території Правобережного Нижньодніпров'я //Вісник Львівського державного аграрного університету.-Львів, 2006.-№9.-С.118-122.