Воловик Максим Євгенович. Оцінка ефективності використання чистопорідних і помісних свиноматок універсальних і спеціалізованих порід при різних поєднаннях : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2008.
Анотація до роботи:
Воловик М.Є. Оцінка ефективності використання чистопорідних і помісних свиноматок універсальних і спеціалізованих порід при різних поєднаннях.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. Херсонський державний аграрний університет. Херсон. 2008.
Дисертацію присвячено визначенню можливості вирощування двопородних свиноматок в умовах товарних господарств з метою подальшого їх використання в системі трипорідного схрещування і отриманням помісних тварин з високою м’ясністю.
Одержані дані за продуктивними якостями свиноматок при різних двопородних та трипородних поєднаннях у порівнянні з чистопородним розведенням. Вивчено ріст і розвиток чистопородних та помісних свинок. Оцінено продуктивність чистопородного та помісного молодняку за відгодівельними, забійними та м’ясо-сальними якостями.
Встановлено, що при промислововму схрещуванні спостергіалось суттєве покращення продуктивності свиноматок, трипородний молодняк швидше досягав живої маси 100 кг на 6,89-7,71 днів, порівняно з чистопородним молодняком ВБ та на 5,29-6,11 порівняно з чистопородним молодняком ПМ днів, відповідно. При цьому спостерігалась краща м’ясність у трипорідного молодняку від різних поєднань, порівняно з чистопорідним молодняком.
Отримані результати досліджень, їх аналіз та статистична обробка дозволили зробити наступні висновки:
Проведеними комплексними дослідженнями відтворювальних, відгодівельних, мясо-сальних якостей та інтерєрних ознак чистопорідних і помісних свиней обгрунтована ефективність використання трипорідного схрещування універсальних і мясних порід свиней. Вирощування двопородних свинок в системі схрещування з кнурами заключних батьківських форм дає можливість в умовах товарного господарства одержувати стабільний ефект гетерозису за основними господарсько-корисними ознаками, що сприяє підвищенню ефективності виробництва свинини.
Визначено, що за різними показниками материнської продуктивності спостерігається різний рівень прояву ефекту гетерозису. Такі показники як молочність та маса гнізда при народженні при товарному виробництві свинини є показниками, на які припадає найбільший вплив паратипових факторів, тому прояв ефекту гетерозису за цими показниками спостерігається не за всіма поєднаннями.
Встановлено, що для отримання стабільного ефекту гетерозису при двопородному схрещуванні, в якості материнської форми краще використовувати свиноматок великої білої породи свиней у поєднанні з кнурами порід дюрок та полтавської м’ясної. При використанні свиноматок полтавської м’ясної породи в якості материнської форми, кращими є поєднання з кнурами уельської, дюрок та української м’ясної порід.
Виявлено, що помісні тварини за розвитком органів відтворення практично не поступаються чистопорідним тваринам великої білої, при цьому перевершуючи показники чистопорідних свинок полтавської м’ясної породи. За переважною більшістю показників, кращим рівнем характеризуються тварини від поєднань маток великої білої з кнурами полтавської м’ясної та маток полтавської м’ясної з кнурами уельської породи.
Відмічено суттєве покращення відгодівельних якостей товарного поголівя яких отримано в умовах товарного господарства при застосуванні трипородного промислового схрещування кнурів. При цьому молодняк отриманий від поєднання двопородних маток ПМхУ, ВБхУ та ПМхУМ характеризується меншим періодом відгодівлі на 7,71, 7,45 і 6,89 днів порівняно з чистопородним молодняком ВБ та на 6,11, 5,85 і 5,29 днів порівняно з чистопородним молодняком ПМ відповідно.
Встановлено переважання ознак чистопородних тварин за більшістю м’ясних якостей трипорідним молодняком, що отриманий при використанні двопородних маток. Молодняк від схрещування з кнурами дюрок маток ПМхУМ та ПМхУ характеризується на 0,43-2,43% та на 0,22-2,21% довшою напівтушою і на 1,22-26,92% та 2,45 – 28,46% більшою площею «м’язового вічка» порівняно з іншими поєднаннями генотипів відповідно.
За основними показниками фізико-хімічних властивостей м’яса та сала досліджуваних тварин не встановлено вірогідних розбіжностей, однак при цьому за такими цінними якостями як ніжність, інтенсивність забарвлення, вміст сухої речовини та енергетична цінність м’яса, спостерігалось певне переважання інших груп тваринами трипорідного поєднання ВБхУхД. Кращими вологоутримуючими властивостями та відповідно меншими втратами при термічній обробці відповідно відзначались тварини трипорідного поєднання ПМхУхД. При цьому за показниками якості підшкірного сала між всіма групами суттєвих відмінностей не спостерігалось.
Встановлено, що ефект гетерозису, як при двопородному так і при трипородному схрещуванні, має вищий рівень прояву за відтворювальними якостями свиноматок, середній рівень прояву за відгодівельними якостями, за забійними та м’ясними якостями спостерігається незначний прояв ефекту гетерозису, що повязано з рівнем генетичної обумовленості вивчених ознак.
Визначені кращі поєднання, що дозволяють ефективніше використовувати робочу силу, приміщення та корми є групи від поєднання двопородних свиноматок ВБхУ, ПМхУ та ПМхУМ з кнурами породи дюрок.
Публікації автора:
Воловик М.Є. Продуктивність свиноматок різних поєднань м’ясних генотипів/ Церенюк О.М., Воловик М.Є. //Кроки науки назустріч виробництву: Матеріали XVIII (XXIX) Міжнародної науково-практичної конференції/ ІТ ЦР УААН.- Дніпропетровськ, 2006.- С.-175-180. (дисертант провів експериментальні дослідження, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Відтворні якості свиноматок за різних поєднань/Церенюк О.М., Воловик М.Є. // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету.- №2.- 2006.-С.- 123-125. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Відгодівельні якості молодняку свиней різних генотипів в умовах товарного господарства/ Церенюк О.М., Воловик М.Є.// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Наукове забезпечення інноваційного розвитку аграрного виробництва в Карпатському регіоні».-БІ АПВ.- Оброшино, 2007.-С. 273-277. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Гетерозисний ефект різних генотипів свиней/ Воловик М.Є.// Таврійський науковий вісник.- № 53.-Херсон, 2007.- С. 176-181.
Воловик М.Є.Ефект гетерозису різних поєднань м’ясних генотипів свиней /Воловик М.Є. // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету.- №2.- 2007.-С.- 117-120.
Воловик М.Є. Ефект гетерозису за відтворними якостями свиноматок / Церенюк О.М., Мірошниченко І.П., Воловик М.Є. //Materialy II Mizynarodowej naukowi-praktycznej konferencji “Perspektywiszne opracowania nauki i techniki-2007”.- Tym 12.:Przemyl. Nauka i studia.-2007.- С.- 56-58. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Ефект гетерозису за відгодівельними якостями різних генотипів в умовах товарного господарства /Церенюк О.М. Воловик М.Є. // Вісник інституту тваринництва центральних районів УААН.-Вип. 2.-Дніпропетровськ: Деліта.-2007.-С.-123-128. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Прояв ефекту гетерозису в умовах товарного свинарського господарства / Церенюк О.М., Воловик М.Є. // Науковий вісник НАУ.-Вип. 114.- Київ.- 2007.- С. 208-215. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).
Воловик М.Є. Відгодівельні якості трипорідного молодняку в умовах товарного господарства Степу України /Шаталін Б.Д., Церенюк О.М., Воловик М.Є. // Збірник наукових праць ВДАУ.- Випуск 34.- Т.2.-Вінниця.- 2008.-С. 192-196. (дисертант приймав участь в проведенні експериментальних досліджень, провів обробку та аналіз даних).