Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Раденко Євген Євгенович. Оцінка ефективності ендоскопічного гемостазу у хворих на гостру кровотечу з верхніх відділів травного каналу : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Раденко Є.Є. Оцінка ефективності ендоскопічного гемостазу у хворих на гостру кровотечу з верхніх відділів травного каналу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. ДУ «Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України», Донецьк, 2009.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню ефективності використання методів ендоскопічного гемостазу і профілактики рецидиву кровотечі у хворих на гостру кровотечу з верхніх відділів травного каналу, вдосконаленню алгоритму проведення антисекреторної медикаментозної терапії, дослідженню морфологічних змін внаслідок застосування методів локального гемостазу і профілактики рецидиву кровотечі, а також розробці моделей прогнозування рецидиву кровотечі на підставі клініко-ендоскопічних даних.

Матеріалом дисертаційної роботи є результати обстеження та лікування 6096 хворих на гостру кровотечу в просвіт верхніх відділів травного каналу доброякісного неварикозного ґенезу.

Усі хворі, в залежності від застосованої тактики були розподілені на дві групи. Контрольна група склала 3150 хворих (1998-2002 роки), основна група - 2946 хворих (2003-2007 роки). Лікування хворих основної групи проводилось на підставі вдосконаленої ендоскопічної тактики, що базувалась на результатах проведеного аналізу.

В роботі проведений однофакторний кореляційний аналіз ефективності використання методів ендоскопічного локального впливу на джерело кровотечі, морфологічне дослідження наслідкових змін в слизовій оболонці після використання ендоскопічних лікувальних маніпуляцій, ефективності використання антисекреторних препаратів різних фармакологічних груп. З метою виявлення клінічних, ендоскопічних та морфологічних предикторів рецидиву кровотечі проведений багатофакторний статистичний аналіз. Отримані дані використані для розробки математичних моделей прогнозування рецидивної кровотечі.

Розроблена тактика дозволила підвищити ефективність ЕГ з 92,5 до 95,2%, надійність ЕГ у хворих цієї групи з 59,8 до 90,2%. Надійність консервативних заходів у хворих з ознаками ННГ підвищилась з 86,3 до 95,9%, оперативна активність знизилась з 7,6 до 2,3% без шкоди якості лікування. Летальність серед оперованих хворих знизилась з 8,4 до 5,8%. Загальна летальність знизилась з 6,1 до 4,5%, а летальність серед консервативно пролікованих хворих – з 5,9 до 4,5%.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне обґрунтування і практичне рішення наукової задачі: поліпшення результатів лікування хворих на гостру кровотечу з верхніх відділів травного каналу шляхом розробки та впровадження показань і вибору засобу ендоскопічного гемостазу, в залежності від інтенсивності і виду джерела кровотечі підвищення ефективності ендоскопічного гемостазу триваючої кровотечі, зменшенню частоти рецидиву кровотечі та летальності.

1. Встановлено, що однією з найбільш частих причин летальності у хворих на гострокровоточиві хронічні та гострі виразки, синдром Меллорі-Вейсса є рецидив кровотечі, що складає 27,7% серед всіх причин смерті.

2. На підставі багатофакторного кореляційного аналізу виявлені найбільш статистично значимі предиктори РК. Для кожної нозологічної форми визначений специфічний набір факторних ознак, що детермінують розвиток РК.

3. Розроблені комп’ютерні моделі прогнозування ризику РК для всіх нозологічних форм, що дозволяють визначити ступень ризику рецидиву кровотечі на будь-якому етапі лікування. У хворих на ХВХ виділені 3 групи хворих з різним ступенем ризику рецидиву кровотечі: сприятливий прогноз (РРК 10%), загроза розвитку РК (РРК 20%) і високий ризик РК (РРК > 20%).

4. На підставі статистичного аналізу встановлено, що найбільш ефективним методом ендоскопічного гемостазу при триваючій первинній та рецидивній кровотечі є комбінований метод.

5. Для проведення ЕГ у хворих на ХВХ повинно використовувати комбінацію інфільтраційного та коагуляційних методів (ДК/ГДК, АПК). У хворих на ГВШ та синдром Меллорі-Вейсса комбінований метод може використовуватись тільки в разі значної інтенсивності кровотечі. У всіх інших випадках використовуються коагуляційні методи (ДК або ТК).

6. Для профілактики рецидиву кровотечі з хронічних виразок шлунка перевагу слід віддавати коагуляційним методам (ДК и ТК), а у хворих на ГВШ і синдром Меллорі-Вейсса - менш травматичні коагуляційні методи – ГДК і АПК. Комбінований метод може використовуватись при наявності тромбованих судин, що виступають в просвіт.

7. Встановлено, що розвиток кровотечі завжди проходить на фоні передіснуючих ішемічних порушень, дистрофії та хронічного запалення. Вторинна альтерація клітин слизової оболонки, розширення зони некрозу, потенційно підвищує вірогідність РК. Ці процеси були більш виразними при використанні комбінованого методу, а мінімальні – при ізольованому використанні коагуляційних методів.

8. Сполучне використання ендоскопічних методів профілактики рецидиву кровотечі та препаратів, що знижають шлункову секрецію дозволяє зменшити кількість випадків рецидиву кровотечі.

9. Розроблений диференційований підхід до вибору засобу ендогемостазу при триваючій кровотечі дозволив підвищити ефективність ЕГ з 92,5 до 95,2%, надійність ЕГ у хворих цієї групи з 59,8 до 90,2%. Надійність консервативних заходів у хворих з ознаками ННГ підвищилась з 86,3 до 95,9%, оперативна активність знизилась з 7,6 до 2,3% без шкоди якості лікування. Летальність серед оперованих хворих знизилась з 8,4 до 5,8%. Загальна летальність знизилась з 6,1 до 4,5%, а летальність серед консервативно пролікованих хворих – з 5,9 до 4,5%.

Публікації автора:

1. Раденко Є.Є. Методи ендоскопічного гемостазу у хворих на гостру виразкову кровотечу / Є.Є. Раденко // Практична медицина. – 2002. - т.VIII, №1. -. - С. 22-25.

2. Раденко Е.Е. Клинические и эндоскопические предикторы рецидивного язвенного кровотечения / Е.Е.. Раденко // Харківська хірургічна школа. – 2007. - №4(27). - С.166-170.

3. Раденко Е.Е. Возможности прогнозирования рецидива язвенного гастродуоденального кровотечения / Е.Е. Раденко // Український журнал хірургії. – 2008. - №1. – С.67-70.

4. Кондратенко П.Г.Новые возможности медикаментозной терапии в комплексе лечения больных с острым язвенным гастродуоденальным кровотечением / П.Г.Кондратенко, Е.Е. Раденко // Хірургія України. – 2003. - №3(7). - С. 133-135. Здобувач представив результати використання препаратів серії «Трофосан» в комплексному лікуванні хворих на ГГДК.

5. Кондратенко П.Г., Раденко Є.Є. Методи ендоскопічного гемостазу в лікуванні хворих на кровотечу з гострих виразок та ерозій шлунка / П.Г.Кондратенко, Є.Є. Раденко // Acta Medica Leopoliensia. – 2004. – Vol.10 - № 2А. – С. 67-69. Здобувач представив удосконалені варіанти ендоскопічного гемостазу при гострих ураженнях слизової оболонки.

6. Кондратенко П.Г. Эндохирургические вмешательства при кровотечении из острых гастродуоденальных язв / П.Г.Кондратенко, Е.Е. Раденко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. - № 3. - С. 140-143. Здобувач представив аналіз лікування 1147 хворих з ГГДК. Довів, що використання ЕГ дозволяє зупинити триваючу кровотечу майже у 100% хворих і довести надійність ЕГ до 89,1%.

7. Кондратенко П.Г. Мініінвазивні хірургічні втручання при гострій гастродуоденальній кровотечі / П.Г.Кондратенко, Є.Є. Раденко // Шпитальна хірургія. – 2004. - №2. – С. 161-164. Здобувач представив результати використання алгоритму ЕПРК у хворих на ГГДК. Довів, що алгоритм дозволив досягти ознак ННГ у хворих з ХВХ до 90,4%, з ГВШ до 96,45%, синдромі Меллорі-Вейсса – до 100%.

8. Кондратенко П.Г. Эндохирургические вмешательства при остром язвенном гастродуоденальном кровотечении / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Харківська хірургічна школа. – 2005. - №1.1(15) – С. 111-113. Здобувач представив аналіз лікування 9986 хворих за період з 1985 по 2004 рр. Довів, що тактика, яка використовується в клініці дозволяє знизити кількість екстрених операцій в 4 рази, загальну летальність до 3,5%, а післяопераційну до 6,0%.

9. Кондратенко П.Г. Особливості ендоскопічного гемостазу у хворих з синдромом Маллорі-Вейсса / П.Г.Кондратенко, Є.Є. Раденко // Шпитальна хірургія. - 2005. - №2. – С. 103-105. Здобувач представив алгоритм виконання ЕГ та ЕПРК у хворих на синдром Меллорі-Вейсса. Результати аналізу доводять його ефективність.

10. Кондратенко П.Г. Эндоскопический гемостаз при остром кровотечении из верхних отделов пищеварительного канала / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Хірургія України. – 2005. - №2 (14). – С 29-31. Здобувач запропонував тактику на підставі ендоскопічної картини в динаміці, що дозволяє індивідуалізувати підходи до лікування хворих на ГГДК.

11. Кондратенко П.Г. Досвід та перспективи використання ендохірургічних методів при кровотечі з гострих виразок шлунка / П.Г.Кондратенко, Є.Є. Раденко // Acta Medica Leopoliensia. – 2006. - Т. XII, - № 1. - С. 59-63. Здобувачем проаналізований досвід лікування хворих на ГВШ, результати використання алгоритму ЕЛМ..

12. Кондратенко П.Г. Роль і місце мініінвазивних ендохірургічних втручань у комплексному лікуванні хворих на гостру виразкову гастродуоденальну кровотечу / П.Г.Кондратенко, Є.Є. Раденко // Шпитальна хірургія. – 2006. - №4. - С. 95-97. Здобувач розглянув питання організації надання невідкладної допомоги і лікувально-діагностичної програми у хворих га гостру виразкову кровотечу.

13. Кондратенко П.Г. Эффективность эндоскопических методов в лечении больных с язвенными гастродуоденальными кровотечениями / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2007. - Volume 11, № 1. - С.35-36. Здобувач пропонує індивідуальний підхід до використання методів ендоскопічного локального гемостазу та лікувального моніторингу у хворих на гостру виразкову кровотечу.

14. Кондратенко П.Г. Методы эндоскопического гемостаза при кровотечении из хронических и острых язв желудка / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Університетська клініка. – 2007. – Т.3, №1. - С.60-62. Здобувач представив аналіз лікування 1133 хворих на кровотечу х ГВШ. Проведений регресійний і кореляційний аналіз клінічних та ендоскопічних факторів з метою визначення найбільш ефективних і надійних методів ЕГ.

15. Кондратенко П.Г. Причины неблагоприятных результатов лечения и пути их устранения при кровотечении из хронических гастродуоденальных язв / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Харківська хірургічна школа. – 2008. - №2(29). - С.179-182. Здобувачем проведений ретроспективний аналіз медичної документації 2323 хворих з проявами виразковою ГГДК з метою вивчення чинників незадовільних результатів лікування. Встановлено, що основною причиною летальності є декомпенсований геморагічний шок на до госпітальному етапі та рецидиви кровотечі в процесі лікування.

16. Кондратенко П.Г. Роль антисекреторной терапии в предупреждении рецидивов гастродуоденальных кровотечений / П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко // Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2008. - Том 8, - №1-2 (21-22). - С. 94-96. Здобувачем досліджена ефективність антисекреторної терапії у хворих на ГГДК. Запропонований стандарт використання, склад і режим дозування антисекреторних препаратів.

17. Баринов Э.Ф. Течение воспалительно-репаративного процесса при различных методах эндоскопического гемостаза у больных с гастродуоденальными кровотечениями / Э.Ф.Баринов, П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко, О.Н.Сулаева // Університетська клініка. – 2007. – Т.3, №2. - С.100-104. Здобувач представив результати проведеного морфологічного аналізу біопсійного матеріалу. Виявлені найбільш характерні зміни в периульцерозній зоні при використанніх різних ендоскопічних лікувальних методів.

18. Баринов Э.Ф. Состояние слизистой оболочки желудка при язвенных кровотечениях / Э.Ф.Баринов, П.Г.Кондратенко, Е.Е.Раденко, О.Н.Сулаева // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2008. - Т 9, №2. - С.164-167. Здобувач представив результати проведеного морфологічного аналізу біопсійного матеріалу. Виявлені найбільш характерні зміни в периульцерозній зоні при перебігу виразкової хвороби.

19. Раденко Е.Е. Методы эндоскопического гемостаза у больных с кровотечением неязвенной этиологии / Е.Е.Раденко // 3-й конгресс ассоциации хирургов им. Н.И.Пирогова.,15-17 окт. 2001 г.: тезисы докл. - Москва, 2001. - С. 90-91.

20. Раденко Є.Є. Невідкладна ендоскопія в лікуванні кровотечі виразкової етіології / Є.Є. Раденко // Матеріали XXI з’їзду хірургів України., 5-7 жовтня 2007 г.: тези докл. - Запоріжжя, 2005. - Т.ІІ. - С. 339-341.

21. Кондратенко П.Г. Стандарт ендоскопічного гемостазу триваючої і профілактики рецидивної виразкової кровотечі / П.Г.Кондратенко, Є.Є.Раденко // Перша всеукраїнська науково-практична конференція “Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії”, 18-19 бер. 2004 р.: тези докл. – Львів, 2004. - С.55-56. Здобувач представив стандарт проведення ендоскопічного гемостазу та профілактики рецидивної кровотечі у хворих з виразковою гастродуоденальною кровотечею.