443. Кулініч Тетяна Володимирівна. Оцінювання та регулювання інвестиційної привабливості виробничо- господарських структур: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Львів, 2004.
Анотація до роботи:
Кулініч Т.В. Оцінювання та регулювання інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2004.
Дисертація присвячена вирішенню проблем розробки методологічних і прикладних засад комплексного оцінювання та регулювання інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур. На основі дослідження сучасних особливостей інвестування, зокрема впливу глобалізації та динамічності середовища обґрунтовано показники, що характеризують інвестиційну привабливість виробничо-господарських структур, визначено основні види діяльності у сфері регулювання її рівня. Розроблено теоретичні засади формування комплексного показника рівня інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур, у якому врахований вплив на результати оцінювання макрорівня, стану внутрішніх функціональних сфер діяльності цих структур та перспективи реалізації на них інвестиційних проектів. Для забезпечення необхідного рівня інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур розроблені рекомендації щодо організації моніторингової системи, визначення стратегії цих структур за результатами моніторингу та управління виявленими ризиками.
У дисертації розроблено теоретичні і прикладні засади комплексного оцінювання та забезпечення інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур як основи їх успішного розвитку. З огляду на глобалізацію економічних процесів та на підвищення нестабільності середовища суб‘єктів господарювання особлива увага повинна приділятись комплексності підходів до розроблення методології оцінювання та регулювання інвестиційної привабливості ВГС.
У результаті дослідження уточнено визначення поняття інвестиційної привабливості ВГС, класифіковано вибір видів інвестування з позицій їхньої привабливості для реалізації на базі ВГС, з нових позицій обґрунтовано диференційоване визначення складу факторів середовища та сформовано систему показників оцінювання їхньої інвестиційної привабливості, виявлено основні методи забезпечення необхідного її рівня. Отримані результати можуть використовуватися для подальшого вдосконалення методів управління інвестиційною привабливістю ВГС.
Розроблені рекомендації щодо формування комплексного показника рівня інвестиційної привабливості ВГС і його окремих складових та вибору баз для порівняння, які диференціюються за суб‘єктами і цілями оцінювання, можуть бути використані в діяльності ВГС, інвесторів, інвестиційних посередників та незалежних експертів. Методика оцінювання інвестиційної привабливості ВГС пропонується як альтернативний більш досконалий варіант для застосування у діяльності Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій.
Для забезпечення необхідного рівня інвестиційної привабливості спеціалістам керівної ланки виробничо-господарських структур запропоновано розроблені рекомендації щодо організації моніторингової системи, формування стратегії суб‘єктів господарювання за результатами моніторингу їх інвестиційної діяльності та управління ризиками інвестицій у ці структури.
Для підвищення ефективності регіонального розвитку економіки органам регіонального самоуправління пропонується використовувати розроблену методику комплексного оцінювання інвестиційної привабливості регіону та видів його економічної діяльності, представлену в дисертації, як частину оцінювання рівня інвестиційної привабливості ВГС.
На підставі результатів дослідження можна рекомендувати: Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції при економічному обґрунтуванні планів залучення інвестицій, розробці рекомендацій з підвищення ефективності діяльності виробничо-господарських структур, а також при формуванні стратегічних планів економічного розвитку державних підприємств використовувати запропоновану методику оцінювання та забезпечення інвестиційної привабливості ВГС; Міністерству статистики України, регіональним статистичним управлінням запровадити організаційне та інформаційне забезпечення для проведення моніторингів оцінювання рівня інвестиційної привабливості ВГС.
Публікації автора:
У фахових наукових виданнях
Петрович Й.М., Кулініч Т.В. Реформування та розвиток промислового виробництва в Україні // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Логістика”. – Львів, 2003. - № 472.- С. 488-496. (Особистий внесок автора: обґрунтування інвестиційної складової моделі регулювання розвитку вітчизняних промислових підприємств).
Кулініч Т.В. Конкурентоспроможність та інвестиційна привабливість вітчизняних підприємств: аналіз взаємозв‘язків та протиріч // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Логістика”. – Львів, 2000. - № 416.- С. 61-66.
Кулініч Т.В. Аналіз стану і перспективи розвитку ринку інвестиційних проектів Львівщини // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів, 2002. - № 448.- С. 80-85.
Кулініч Т.В. Регіональні орієнтири інвестиційної привабливості підприємств // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів, 2000. - № 425.- С. 106-113.
Кулініч Т.В. Перспективи реалізації інвестиційних пропозицій вітчизняних підприємств // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів, 2003. - № 484.- С. 110-117.
Кулініч Т.В. Методи порівняльної оцінки та вибору привабливих об’єктів інвестицій // Вісник ДУ “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів, 2000. - № 384.- С. 258-264.
Кулініч Т.В. Моніторинг інвестиційної привабливості підприємства // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів, 2000. - № 391.-С.113-120.
Кулініч Т.В. Стратегія розвитку підприємств України в залежності від результатів оцінки їх інвестиційної привабливості // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів, 2000. - № 417.- С. 334-339.
Кулініч Т.В. Стратегічні інновації у регулюванні інвестиційної привабливості виробничо-господарських структур // Збірник наукових праць "Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки". Вип.6 (XLIV). - Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, – Ч.4– 2003. – С.25-33.
У інших виданнях
Кулініч Т.В. Источники финансирования проектов: функциональные зависимости при оценке эффективности инвестиций // Материалы ІV Междунар. молодёжн. фору-ма “Радиоэлектроника и молодёжь в ХХІ веке”.-Ч.2.-Харьков:ХГТУРЭ,2000.- С.48-49.
Кулініч Т.В. Виробничо-управлінський аспект діяльності підприємства при оцінці його інвестиційної привабливості // Междунар. сб. науч. трудов: “Прогрессивные технологии и системы машиностроения”.-Донецк: ДонГТУ,1998.-Т.2, Вып.6.– С.117-120.
Кулініч Т.В. Реструктуризація українських підприємств як шлях підвищення їх інвестиційної привабливості // Матеріали VI МНПК “Теорія управління організацією: стан та перспективи”. – Київ - Трускавець, 2000.– С. 107-108.
Кулініч Т.В. Реструктуризація і інвестиційна привабливість підприємств в умовах глобалізації // Матеріали ХI МНПК “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації”. – Чернівці, 2000. – С. 123-128.
Кулініч Т.В. Ризикованість реалізації інвестиційних проектів на підприємстві як вирішальний аспект його інвестиційної привабливості //Материалы ІІІ междунар. науч. конф. молодых учёных-экономистов “Экономика третьего тысячелетия” – Т.2. Микроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы. – Донецк: ДонГТУ, ИЭП НАН Украины, 2000. – С.111-113.
Кулініч Т.В. Практичні інструменти аналізу ризиків інвестиційних проектів // Матеріали МНПК “Менеджмент і міжнародне підприємництво”. – Львів, 2001. – С.61.
Кулініч Т.В. Управління змінами на підприємстві для забезпечення його інвестиційної привабливості // Тези доповідей IV МНПК “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів, 2002. – С.200-201.