Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Білик Ірина Іванівна. Оцінювання і регулювання товарних запасів в дистрибуційній мережі. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Білик І.І. Оцінювання і регулювання товарних запасів в дистрибуційній мережі. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (економіка торгівлі та послуг), – Львівська комерційна академія УКООПСПІЛКИ, Львів, 2009.

У дисертації розвинуто теоретичні, методичні та практичні засади удосконалення політики запасів товарів у дистрибуційній мережі. Викладено засади формування політики запасів товарів у системі стратегічного маркетингу, обґрунтовано логістичну концепцію системи управління запасами та подано інноваційні аспекти формування відповідної політики запасів. Сформульовано принципи інтегрованої маркетингово-логістичної концепції управління запасами споживчих товарів у дистрибуційній мережі. Здійснено аналіз українського ринку пива та реалізації маркетингово-логістичних стратегій основних виробників, досліджено підходи до оцінювання їхнього впливу на діяльність торговельних підприємств та на запаси пива в дистрибуційній мережі з урахуванням профілю попиту і сезонності. Обґрунтовано стратегічні передумови оптимізації політики запасів пива в дистрибуційній мережі, викладено сутність інструментів інтерактивного управління запасами в каналах дистрибуції та подано систему операційних рішень щодо реалізації політики запасів товарів в дистрибуційній мережі. Запропоновано механізм оптимізування виконання замовлень організацій споживачів з урахуванням профілю та сезонності попиту.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нові підходи до вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних положень та прикладних засад управління запасами товарів підприємств у дистрибуційній мережі. На підставі виконаного дослідження сформульовано такі висновки:

1. Встановлено наявність особливих форм взаємозалежності запасів матеріалів і товарів із функціональною діяльністю промислових підприємств, структурованих за сферами маркетингової та логістичної діяльності з орієнтацією на потреби клієнтів/споживачів. Визначено, що маркетингові та логістичні рішення найбільшою мірою генерують чинники впливу на рівень та динаміку запасів у дистрибуційній мережі.

2. Удосконалено функціональну класифікацію запасів товарів щоденного вжитку, якою передбачено в структурі функціональних запасів окрім гарантійного запасу товарів, формувати дві групи додаткових запасів, а саме: запаси страхового (асекураційного) призначення та запаси передбачувального (антиципаційного) призначення. Такий поділ дає змогу здійснювати диференційований вплив на запаси товарів підприємств у дистрибуційній мережі.

3. Обґрунтовано характерні тенденції функціонування дистрибуційних мереж виробників пива в Україні. Зокрема встановлено, по-перше, надто широкий діапазон оборотності оборотних активів; по-друге, вагомість запасів в активах підприємств; по-третє, істотність витрат на збут у структурі накладних витрат операційної діяльності; по-четверте, чітко виражену концентровану АВС-структуру клієнтів у дистрибуційній мережі; по-п’яте, сприйнятливість запасів пива в дистрибуційній мережі до ефекту Форрестера. Для кожної із виявлених тенденцій чинник запасів є основоположним та регулюючим.

4. Доведено доцільність упровадження в дистрибуційній мережі виробників пива системи рахунку витрат дій, що уможливить безпосередню оцінку рентабельності кожного з клієнтів цієї мережі для виробника пива та дасть змогу диференціювати політику запасів стосовно ідентифікованих груп клієнтів (високорентабельних, низькорентабельних та збиткових).

5. Сформульовано засади механізму диференційованого розрахунку гарантійного запасу в дистрибуційних об’єктах, які ґрунтуються на безумовному врахуванні типу попиту та його профілю. Такий механізм допомагає реалізувати політику запасів за асортиментними позиціями.

6. Розроблено теоретичні положення щодо формування системи взаємозалежних стратегічних, тактичних та операційних рішень для формування та реалізації оптимальної політики запасів пива в дистрибуційній мережі його виробників. Названі теоретичні положення передбачають безумовне використання в реалізації концепції політики запасів інтегрованого поєднання підходів передбачувального (антиципаційного) та пристосувального (адаптаційного) спрямування.

7. Результати виконаного дисертаційного дослідження дають змогу запропонувати:

Міністерству економіки України, місцевим державним адміністраціям стимулювати суб’єкти господарювання на ринку пива в Україні до впровадження обґрунтованих здобувачем рекомендацій щодо удосконалення систем дистрибуції пива в Україні та положень щодо оптимізації політики запасів готової продукції із урахуванням їхнього корисного впливу на міську логістику та екологістику;

Міністерству освіти і науки України використовувати теоретичні та методичні положення дисертації, що відображають аспекти маркетингових та логістичних рішень у сфері дистрибуції товарів та послуг, для підготовки фахівців з маркетингу та логістики.

Публікації автора:

Монографії

  1. Білик І.І. п.5.4.1. Концепція АВС-рахунку витрат, С.382-409; п.6.4.2. Синергічний ефект ланцюга пропозиції (на прикладі кондитерської галузі, С.550-571) // У монографії: Економіка логістичних систем / За наук. ред. Є. Крикавського і С. Кубіва. – Львів: Видавництво Національного університету Львівська політехніка, 2008. – 596 с.

Публікації у наукових фахових виданнях

    1. Білик І.І. Логістичні концепції ефективного обслуговування на споживчому ринку / І.І Білик // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Моніторинг соціально-економічного розвитку регіону: методологічні підходи / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Вип. 3 (53) – Львів, 2005. – С.284-292.

    2. Білик І.І. Конфлікт цілей в маркетинго-логістичній системі і напрями його вирішення / І.І Білик // Вісник Національного університету Львівська політехніка – Львів: Видавництво Національного університету Львівська політехніка, 2005. № 526. – С.490-500.

    3. Білик І.І. Вплив маркетингових товарних стратегій на логістику запасів / І.І. Білик // Економічні науки. Серія «Економіка та менеджмент». – Вип. 3(10) - 4.2.- Луцьк, 2006. – С. 5-11.

    4. Білик І.І. Оцінка рентабельності клієнтів в системі дистрибуції товарів / І.І Білик // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – Рівне: Видавництво Національного університету водного господарства та природокористування, – 2006. – Вип. 4(36). – С.3-9.

    5. Білик І.І. Оптимізація процесу реалізації замовлення / І.І Білик // Вісник Національного університету Львівська політехніка. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006. – № 552. – С.164-169.

    6. Білик І.І. Синергічний ефект оптимізації ланцюга поставок споживчих товарів / І.І Білик // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Вип.2(23). – Донецьк: ДЕГІ, 2007. – С.235-240.

    7. Білик І.І Чинники інтеграції концепцій маркетингу і логістики на роздрібному ринку / І.І Білик // Вісник Національного університету Львівська політехніка. – Львів: Видавництво Національного університету Львівська політехніка, 2007. – № 594. – С.361-369.

    8. Білик І.І. Оптимізація виконання замовлень організацій-споживачів з врахуванням сезонності попиту на пиво. / І.І Білик // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Вип.1(25). – Донецьк: ДЕГІ, 2008. – С.219-224

    9. Білик І.І. Засади оцінювання запасів товарів в дистрибуції/ Є.В. Крикавський, І.І. Білик// Економічні науки. Серія Економіка та менеджмент. – Луцьк, 2008. – С. 310-319. (Особистий внесок автора: викладено стратегічні засади політики запасів товарів в дистрибуції).

    Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

    1. Білик І.І. Логістична концепція системи контролінгу / І.І Білик, З. Патора // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції Маркетинг і логістика в системі менеджменту, 7-9 жовтня 2004 р. – Львів: Видавництво Національного університету Львівська політехніка, 2004. – С.22-23.

    2. Білик І.І. Оцінка проекту логістичної системи / І.І. Білик, Є.В. Крикавський // Праці Шостої міжнародної конференції студентів та молодих учених Управління розвитком соціально-економічних систем: Глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Частина 4. – Донецьк: Дон НУ, 2005. – С. 28-31.

    3. Білик І.І. Інтеграція маркетингових і логістичних концепцій у посиленні конкурентних переваг підприємства на ринку / І.І Білик // Тези доповідей VІ Міжнародної науково-практичної конференції Маркетинг і логістика в системі менеджменту, 9-11 листопада 2006 р. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006. – С.17-18.

    4. Білик І.І. Політика запасів виробника в ланцюгу поставок / І.І. Білик, Л.А. Янковська // Тези доповідей VІІ Міжнародної науково-практичної конференції Маркетинг і логістика в системі менеджменту, 6-8 листопада 2008 р. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2008. – С.27-29.