Заєць Володимир Борисович. Остеоартроз колінних суглобів у жінок в пері- та постменопаузальному періоді, особливості діагностики та лікування : дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / АМН України; Інститут травматології та ортопедії. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Заєць В.Б. Остеоартроз колінних суглобів у жінок в пері– та постменопаузальному періоді, особливості діагностики та лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія і ортопедія. Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2005 рік.
Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики та лікування остеоартрозу колінних суглобів у жінок в пері і постменопаузальному періоді.
У дисертаційній роботі на основі системного підходу розроблено спосіб і пристрій для рентгенологічної діагностики і моніторингу остеоартрозу колінних суглобів.
Встановлено взаємозв'язок між тривалістю постменопаузального періоду і дегенеративно-дистрофічними змінами в колінному суглобі.
На основі антропометричних досліджень встановлено, що більшість жінок в постменопаузальном періоді з остеоартрозом колінних суглобів мають надмірну вагу (у 58 % обстежених пацієнток діагностовано доклінічне ожиріння і у 38 % - клінічне ожиріння), що формує характерний антропометричний портрет.
Розроблений і патогенетично обгрунтований диференційований підхід до лікування остеоартрозу колінних суглобів з урахуванням гемодинамічних порушень, наявності тригерних точок міофасциальних зон у області колінного суглоба, структурно-функціонального стану кісткової тканини.
Проведене дослідження дозволило на підставі вивчення клініко-рентгенологічних особливостей, структурно-функціонального стану кісткової тканини та антропометричних характеристик у жінок в пері– та постменопаузальному періоді удосконалити діагностику та лікування остеартрозу колінних суглобів шляхом використання запропонованих способів та діагностичного пристрою, фармакологічних засобів та методу біорезонансної стимуляції.
Зі збільшенням тривалості постменопаузального періоду зростає вираженість дегенеративно-дистрофічних змін у колінних суглобах (прогресує звуження рентгенівської суглобової щілини в медіальному відділі стегно-великогомілкового суглоба, зростає щільність субхондральної кісткової тканини), збільшується вираженість больового синдрому, знижуються функціональні можливості суглобів (зменшується об’єм рухів та зростає альгофункціональний індекс Лекена). Зі збільшенням стадії остеатротрозу по Келгрену зростає вираженість структурно-функціональних змін в кістковій тканині: при III стадії ультразвукові параметри, які характеризують структурно-функціональний стан кісткової тканини є вірогідно нижчими, а частка хворих з постменопаузальним остеопорозом та остеопенією вищою в порівнянні з пацієнтками, що мають I стадію гонартроза.
Для жінок в пері- та період постменопаузи, що хворіють на остеоартроз колінних суглобів, характерними є збільшення маси тіла (доклінічне ожиріння спостерігається в 58%, клінічне – в 38% обстежених) та антропометричні характеристики (обхват передпліччя у вузькій частині, загальна довжина нижньої кінцівки, антропометрична довжина нижньої кінцівки, обхват шиї), які свідчать про астенічну будову тіла у обстежуваних пацієнток в юності та ранньому репродуктивному періоді. Порушення адаптації несучих колінних суглобів до навантаження на тлі збільшення маси тіла в період постменопаузи є однією з основних причин формування дегенеративно-дистрофічних змін в колінних суглобах та розвитку остеоартрозу.
Запропонований спосіб діагностики та моніторингу гонартрозу та пристрій для його виконання дозволяє проводити точний рентгенморфометричний аналіз висоти рентгенівської суглобової щілини, визначати щільність субхондральної кістки в різних ділянках суглоба, здійснювати довготривале спостереження за хворими на остеоартроз колінних суглобів, в тому числі й в пері- та постменопаузальному періоді, що суттєво покращує якість лікувально-діагностичного процесу.
Запропонований диференційований підхід до лікування остеоартрозу колінних суглобів дозволяє цілеспрямовано впливати на окремі ланки патогенезу та зменшує час перебування хворого на стаціонарному лікуванні. Використання при комплексному лікуванні хворих на гонартроз I-II стадії в період постменопаузи препарату неспецифічного активатора тканинного метаболізму призводить до зменшення вираженості больового синдрому (за показниками візуально-аналогової шкали в середньому на 1,6 бали) та альгофункціонального індексу Лекена (за сумарним індексом на 2,7 бала). При структурно-функціональних змінах в кістковій тканині (остеопенія та остеопороз (показник ультразвукової денситометрії Т від -1 до -2,5 та більше -2,5 ум.од. відповідно)) призначення кальцитоніну у хворих на остеоартроз колінних суглобів в період постменопаузи сприяє покращенню якості та міцності кісткової тканини (за даними показників ультразвукової денситометрії: індексу міцності кісткової тканини, швидкості поширення ультразвуку через кістку, широкосмугового його ослаблення, показників T та Z); зниженню вираженості больового синдрому (за сумарним індексом Лекена на 3,1 бала). Застосування методу біорезонансної стимуляції на тлі базисної терапії сприяє зниженню больового синдрому (за показниками візуально-аналогової шкали в середньому на 1,4 бала) та альгофункціонального індексу при гонартрозі (за сумарним індексом Лекена на 3 бали).
Публікації автора:
Поворознюк В.В., Шеремет О.Б., Григор'єва Н.В., Міхньов І.О., Заєць В.Б. Вивчення ефективності актовегіну в лікуванні остеоартрозу колінних суглобів у жінок у постменопаузальному періоді // Вісник наукових досліджень.- 2003.- №3.-С. 135-137. Дисертант брав участь у лікуванні хворих з остеоартрозом колінних суглобів, проаналізував отримані результати, сформулював висновки щодо цієї групи хворих.
Поворознюк В.В., Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Структурно-функціональний стан кісткової тканини в жінок у постменопаузальному періоді з остеоартрозом колінних суглобів // Проблеми остеології.- 2004.- Т. 7, №3-4.-С. 38-42.Дисертант брав участь у обстеженні хворих з остеоартрозом колінних суглобів, проаналізував отримані результати, сформулював висновки щодо цієї групи хворих.
Поворознюк В.В., Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Особливості перебігу остеоартрозу колінних суглобів у жінок у постменопаузальному періоді: зв’язок із структурно-функціональним станом кісткової тканини // Вісник ортопедії, травматології та протезування.- 2004.- №2(41).-С. 48-53. Здобувач провів збір матеріалу та аналіз отриманих даних, сформулював висновки.
Поворознюк В.В., Заєць В.Б. Антропометрична та денситометрична характеристика жінок з остеоартрозом колінних суглобів залежно від віку та тривалості постменопаузального періоду // Проблеми остеології.- 2004.- Т. 7, №1.-С.40-44.Дисертант брав участь у сборі матеріалу, проаналізував отримані результати, сформулював висновки щодо цієї групи хворих.
Поворознюк В.В., Шеремет О.Б., Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Остеоартроз великих суглобів // Журнал практичного лікаря.- 2003.- №3.- С.20-26. Дисертант брав участь у наборі пацієнток та обробці матеріалу.
Поворознюк В.В., Заєць В.Б., Красій В.В., Гібало Н.М.Біорезонасна стимуляція у комплексному лікуванні остеоартрозу колінних суглобів І-ІІ ст. у жінок в постменопаузальному періоді // Весник физиотерапии и курортологи.- 2004.- №4.- С.67-69. Здобувач проводив процедури на приладі БРС - 2М, аналізував отримані результати.
Поворознюк В.В., Шеремет О.Б., Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Остеоартроз крупных суставов у людей старших возрастных групп // Doctor.- 2002.- №5.- С.40-49. Дисертант брав участь у зборі матеріалу, аналізував отримані результати.
Заєць В.Б., Григор'єва Н.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих на остеоартрозу колінних суглобів // Міжнар. конф. „Сучасні принципи діагностики, профілактики та лікування захворювань кістково-м'язевої системи в людей різного віку”.- Київ: Санаторний комплекс „Пуща Озерна”, 2004.- С.24. Здобувач проводив відбір пацієнток з подальшою обробкою рентгенівських знімків за допомогою комп’ютерної системи OSTIUM.
Заєць В.Б. Актовегін у комплексному лікуванні хворих з остеоартрозом колінних суглобів // Міжнар. конф. „Сучасні принципи діагностики, профілактики та лікування захворювань кістково-м'язевої системи в людей різного віку”.- Київ: Санаторний комплекс „Пуща Озерна”, 2004.- С.13. Дисертант брав участь у лікуванні хворих та у аналізі отриманих результатів.
Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Особливості перебігу остеоартрозу колінних суглобів у жінок у постменопаузальному періоді // V Українська конф. Молодих вчених.- Київ: Ін-т геронтології АМНУ, 2004.- С.37-39. Здобувач проаналізував отриманий матеріал, брав участь у формуванні висновку.
Поворознюк В.В., Шеремет О.Б.,Заєць В.Б. Применение биорезонансной стимуляции в лечении больных остеоартрозом коленных суставов // V Научно-практическая конф. „Актуальные вопросы биорезонансной стимуляции”.- Евпатория: Международный детский мед. центр „Дружба”, 2003.- С.40. Дисертант застосовував біорезонансну стимуляцію у комплексному лікуванні хворих з остеоартрозом колінних суглобів, проаналізував отримані результати, сформулював висновки щодо цієї групи хворих.
Поворознюк В.В., Григор'єва Н.В., Заєць В.Б. Рентгенологічна характеристика колінних суглобів у жінок різного віку з остеоартрозом колінних суглобів // IV Національний конгрес геронтологів і геріатрів.- Київ: Ін-т геронтології АМНУ, 2005.- Т. 14.-С.189. Дисертант приймав участь у обстеженні хворих з остеоартрозом колінних суглобів, проаналізував отримані результати, сформулював висновки щодо цієї групи хворих.
Поворознюк В.В., Заєць В.Б. Застосування біорезонансної стимуляції у комплексному лікуванні пацієнтів з остеоарторзом колінних суглобів // VII Научно-практическая конф. „Актуальные вопросы биорезонансной стимуляции”.- Евпатория: Международный детский мед. центр „Дружба”, 2005.- С.65.
Povoroznjuk V.V., Sheremet O.B., Zaets V.B. Differential approach to the therapy of osteoarthritis of the knee joint of elderly patients // XII Congress of the Polish Osteoarthrology Society.- Krakow, 2003.- Vol.14, №6.- P.11. Дисертант проводив обстеження хворих, узагальнення результатів.
Поворознюк В.В., Шеремет О.Б., Заєць В.Б. Застосування актовегіна у комплексному лікуванні хворих на остеоарторз колінних суглобів І-ІІ стадії // Науково-практична конф.- Тернопіль: Тернопільський національний мед. університет, 2002.- С.14. Здобувач брав участь у комплексному лікуванні хворих, аналізував зміни, що виникали після проведеної терапії.
Деклараційний патент на винахід №66708А (Укр.) 7А61В17/00,А61Н39/00 Спосіб лікування гонартрозу у жінок у постменопаузальному періоді / Поворознюк В.В., Заєць В.Б., Шеремет О.Б., Григор'єва Н.В., Міхньов І.О.; Заяв. №2003109149 від 09.10.2003. Опуб. 17.05.2004. Бюл. №5, 2004р. Дисертант брав участь у розробці моделі, написанні статті.
Деклараційний патент на винахід №4206U (Укр.) 7А61В6/00 Спосіб діагностики та моніторингу гонартрозу та пристрій для його виконання / Поворознюк В.В., Григор'єва Н.В., Шалаєв В.О., Заєць В.Б., Дмитренко О,П; Заяв. №2004031829 від 12.03.2004. Опуб. 17.01.2005. Бюл. №1, 2005р. Дисертант брав участь у розробці приладу, формуванні рентгеностеоденситометричної бази, написанні статті.