Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Багінська Ольга Володимирівна. Особистісно орієнтоване навчання руховим діям дітей 5-6 років в умовах дошкільного навчального закладу. : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Багінська О.В. Особистісно орієнтоване навчання руховим діям дітей 5–6 років в умовах дошкільного навчального закладу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я). – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено питанням здійснення особистісно орієнтованого навчання руховим діям дітей 5 – 6 років в умовах дошкільного навчального закладу на основі врахування їх психофізіологічних особливостей. Метою дослідження було теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити ефективність управління особистісно орієнтованим навчанням руховим діям дітей 5-6 років на основі врахування властивостей їх нервової системи в умовах дошкільного навчального закладу.

У роботі визначено вплив окремих індивідуальних особливостей дітей 5–6 років на ефективність навчання руховим діям. Розроблено комплекс критеріїв для здійснення диференціації навчання руховим діям та визначено питому вагу кожного з них. Визначено суттєвий вплив індивідуально-типологічних властивостей нервової системи на ефективність навчання руховим діям та можливість їх врахування в особистісно орієнтованому навчанні руховим діям в процесі фізичного виховання в умовах дошкільного навчального закладу. Сформовано шкали оцінки рівнів функціональної рухливості нервових процесів та працездатності головного мозку, які можуть бути застосовані в практичній роботі інструктора з фізичного виховання. В дисертації окреслено шляхи здійснення особистісно орієнтованого навчання руховим діям в умовах дошкільного навчального закладу з урахуванням певних індивідуально-типологічних властивостей нервової системи дітей 5 – 6 років, експериментально доведено його ефективність.

  1. Визначено, що в сучасній педагогічній науці гуманізація є пріоритетним напрямком, який вимагає пошуку шляхів впровадження особистісно орієнтованого навчання та виховання і передбачає диференціацію форм, засобів та методів здійснення педагогічного впливу відповідно до індивідуальних особливостей дитини, її інтересів та уподобань. Для забезпечення успішного індивідуального розвитку кожної особистості необхідний пошук та обґрунтування об’єктивної системи критеріїв диференціації особистісно орієнтованого навчання руховим діям в процесі активного формування навчальної діяльності в фізичному вихованні дітей дошкільного віку, особливо наприкінці дошкільного дитинства.

  2. Виявлено, що врахування морфофункціональних, психологічних та психофізіологічних особливостей дитини в процесі фізичного виховання забезпечує індивідуальний темп формування рухових вмінь та навичок, який зумовлений визначеною нами в експериментальному дослідженні високою варіативністю показників індивідуального розвитку дітей 5 6 років (від 15,78% до 25,9%) за більшістю досліджуваних показників. Так, особливо високий коефіцієнт варіації отримано за рівнем функціональної рухливості нервових процесів (коефіцієнт варіації становив 24,58% для першосигнальних подразників та 25,9% для другосигнальних подразників у дітей п’яти років та 14,02% і 12,8% відповідно в групі дітей шести років) і за показниками працездатності головного мозку (коефіцієнт варіації перевищував 10% як для дітей п’яти років, так і для шестирічок).

  3. Доведено на основі кореляційного і факторного аналізу необхідність врахування функціональної рухливості нервових процесів, працездатності головного мозку, координаційних здібностей, фізичного та рухового розвитку і їх відповідності паспортному віку як основи здійснення більш точного управління особистісно орієнтованим навчанням руховим діям. Виявлено тісний кореляційний зв’язок з ефективністю навчання руховим діям функціональної рухливості нервових процесів (r=0,68 для групи дітей п’яти років та r=0,72 для групи дітей шести років), працездатності головного мозку (r=0,73 для дітей п’яти років та r=0,5 для дітей шести років), координаційних здібностей (r=0,41 для дітей п’яти років та r=0,62 для дітей шести років).

  4. Створена нами критеріальна модель визначає провідну роль індивідуально-типологічних властивостей нервової системи в навчанні руховим діям, характеристики яких (<0,05) дозволили коректно розробити шкали оцінки рівня функціональної рухливості нервових процесів та працездатності головного мозку. Вказані шкали обумовлюють зміст практичних рекомендацій по вдосконаленню особистісно орієнтованого навчання дітей 5 – 6 років в умовах дошкільного навчального закладу. Крім цього вони можуть бути використані в процесі спортивної орієнтації та відбору в складнокоординованих видах спорту, які мають ранню спортивну спеціалізацію.

  5. Досліджено ефективність впливу диференціації навчання руховим діям у фізичному вихованні дітей 5 6 років з урахуванням психофізіологічних особливостей їх організму. Виявлено, що процес особистісно орієнтованого навчання характеризується позитивною динамікою змін термінових реакцій, яка обумовлює високий кумулятивний ефект – успішність навчання руховим діям. Педагогічний експеримент доводить, що управління особистісно орієнтованим навчанням руховим діям дітей 5 6 років з урахуванням властивостей їхньої нервової системи ефективніше сприяє індивідуальному розвитку дітей (за t-критерієм Стьюдента виявлено достовірні відмінності між більшістю досліджуваних показників у дітей контрольної та експериментальної груп (в експериментальній групі спостерігалися кращі показники (р<0,05).

  6. Розроблені та впроваджені в практику рекомендації по здійсненню особистісно орієнтованого навчання руховим діям з урахуванням індивідуально-типологічних властивостей нервової системи дітей в роботу дошкільного навчального закладу дали можливість підвищити якість навчання кожної дитини через створення умов для розвитку її вроджених задатків в процесі діяльності, суттєво зменшити біологічну та соціальну «ціну» адаптації та сприяти збереженню здоров’я дитини.

  1. Впровадження особистісно орієнтованого навчання руховим діям з врахуванням властивостей нервової системи дітей зумовлює: необхідність удосконалення системи фізичного виховання в дошкільному навчальному закладі; оптимізацію процесу організації навчання; створення інтеграції між окремими формами організації фізичного виховання; забезпечення розробки та реалізації педагогічної технології особистісно орієнтованого навчання; формування творчої позиції та взаємоспівдії інструктора з фізичного виховання, вихователів та батьків дитини, що дозволить досягти більш значущих результатів в управлінні процесом особистісно орієнтованого навчання руховим діям та в індивідуальному розвитку дитини.

Публікації автора:

1 Багінська О.В. Значення окремих індивідуальних особливостей дітей старшого дошкільного віку в процесі навчання руховим діям // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наукова монографія за редакцією Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2008 – №7. – С. 3-5.

2 Багінська О.В. Теоретичні основи особистісно орієнтованого навчання в сучасній педагогіці // Наукові записки:[збірник наукових статей]. Міністерство освіти і науки України: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, К.:В-во НПУ імені М.П. Драгоманова (серія: педагогічні та історичні науки), 2008 – №72 – С. 19-25.

3 Багінська О.В. Вплив окремих індивідуальних особливостей дітей дошкільного віку на ефективність навчання руховим діям // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наукова монографія за редакцією Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2008 – №6. – С. 3-5.

4 Багінська О.В. Рівень розвитку показників інтелекту, як критерій спортивного відбору в художній гімнастиці на початковому етапі. //Спортивний вісник Придніпров’я. Науково-теоретичний журнал – 2005 – №3 – С. 36-38

5 Багінська О.В. Значення окремих індивідуально-типологічних особливостей нервової системи гімнасток-художниць різного віку для тренувальної та змагальної діяльності. //Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка. Випуск 44. Серія: Педагогічні науки Фізичне виховання та спорт: Збірник – Чернігів: ЧДПУ 2007, С. 127-130.

Анотації