Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Самотуга Андрій Валерійович. Особисті права і свободи людини у США та їх захист поліцією : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Дніпропетровський держ. ун-т внутрішніх справ. — Д., 2007. — 230арк. — Бібліогр.: арк. 202-223.



Анотація до роботи:

Самотуга А.В. Особисті права і свободи людини у США та їх захист поліцією. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2007.

Систематизовано сучасні підходи до розуміння конституційних особистих прав і свобод людини, визначено їх структуру, місце в загальній системі прав і свобод та їх гарантії. Досліджено передумови становлення й розвитку особистих прав і свобод людини у США та їх конституційно-правове закріплення. Охарактеризовано особливості їх гарантій.

Проаналізовано конституційно-правовий механізм захисту поліцією США конституційних особистих прав і свобод людини. Досліджено історичні й правові аспекти, визначено й систематизовано функції, форми й методи діяльності, з’ясовано особливості відповідальності працівників поліції США за діяльність щодо захисту конституційних особистих прав і свобод людини.

Запропоновано зміни до законодавства України та шляхи використання досвіду поліції США в діяльності органів внутрішніх справ України щодо захисту конституційних особистих прав і свобод людини.

На підставі отриманих результатів дослідження сформулювало такі Висновки і пропозиції:

  1. Незважаючи на універсальність особистих прав і свобод людини, розвиваються вони у різних регіонах світу неоднаково, що зумовлено історією, традиціями, культурою, менталітетом та особливостями державно-правового й соціально-економічного розвитку нації, що у подальшому визначає особливості захисту тієї чи іншої категорії прав і свобод.

  2. На розвиток інституту конституційних особистих прав і свобод людини у США суттєво вплинула зароджена в Західній Європі юснатуралістична доктрина прав людини. Розвиток інституту особистих прав і свобод людини у США зумовлений характером перших колоній, метою переселення яких на новий континент було прагнення звільнитися від переслідувань за релігійною ознакою на історичній батьківщині та організація суспільно-економічного життя на нових землях на засадах свободи та громадівського самоврядування як природного права людини, що у подальшому отримало законодавче оформлення у конституціях штатів, федеральній конституції та поправках до неї.

  3. Єдиним нормативно-правовим актом США у сфері конституційних особистих прав і свобод людини є Конституція США. Хоча у тексті самої Конституції не закріплено положення щодо прав і свобод людини взагалі, поправки до неї (Білль про права), які містять ці положення, є органічною частиною Конституції США, а отже, конституційні особисті права і свободи людини у США підпадають під захист всіх конституційно-правових актів країни, у тому числі рішень Верховного суду.

  4. Найбільш дієвою та ефективною гарантією конституційних особистих прав і свобод людини у США є їх судовий захист. Не заперечуючи важливості ролі суду, поліція США здійснює найбільшу частку роботи щодо охорони правопорядку та боротьби зі злочинністю, а також допомоги людям в екстремальних ситуаціях, що є системою заходів, спрямованих на захист конституційних особистих прав і свобод людини.

  5. Процес формування органів правопорядку у США, так само як і нормативного закріплення конституційних прав і свобод людини, відбувався “знизу” – від створення місцевих до штатівських та федеральних органів поліції. Історія розвитку поліції США пов’язана з проблемою конституційних прав і свобод людини та суспільною боротьбою за них. Ефективність захисту конституційних прав і свобод людини перебуває у тісному взаємозв’язку з фаховою освітою працівників поліції США, про що свідчать рішення президентських та сенатських комісій, в яких зверталася увага на незадовільний рівень підготовки поліцейських як на причину порушень ними прав людини.

  6. У США відсутній єдиний нормативний акт стосовно регулювання діяльності поліції щодо захисту конституційних прав і свобод людини, що зумовлено децентралізованим характером її організації. Найважливішими нормативними актами у цій сфері є федеральна Конституція та наступні поправки до неї. Другим за значенням нормативно-правовим актом у цій сфері поліцейської діяльності є рішення Верховного суду. Встановлено перелік конституційних особистих прав і свобод людини, які є об’єктом діяльності поліції США (за ступенем значущості): право на життя, власність, свободу та особисту недоторканність, недоторканність житла, свободу совісті та віросповідання.

  7. Функції, які здійснює поліція США щодо захисту конституційних особистих прав і свобод людини, об’єднані у дві групи: поліцейська (патрульно-адміністративна, детективна, профілактична) та квазі-поліцейська (спеціальна). Наголошено на подальшому еволюціонуванні в демократичному суспільстві функцій поліції у бік квазі-поліцейської, що здійснюється у тісній взаємодії з місцевим населенням та громадськими організаціями із залученням їх до правоохоронної діяльності через реалізацію різноманітних програм, що визначають новий напрямок діяльності поліції – комунальне поліціювання, суть якого полягає у перетворенні поліції з караючого органу на службу з надання послуг та вирішення повсякденних проблем місцевого населення. Виходячи із сучасних завдань і функцій поліції щодо захисту конституційних особистих прав і свобод людини, вважається обґрунтованим перейменування в Україні міліції на поліцію, що передбачає також приведення національного законодавства з питань правоохоронної діяльності у відповідність до світових демократичних стандартів.

  8. Поряд із захистом поліцією конституційних особистих прав і свобод людини у США мають місце порушення нею цих прав, особливо прав представників етнічних і расових меншин, біженців, нелегальних мігрантів, що виявляється у фактах дискримінації та перевищенні влади, зокрема у необґрунтованому застосуванні силових засобів. З метою ефективного запобігання подібним фактам порушень поліцією конституційних особистих прав і свобод людини у США намітилася тенденція до поєднання державного, внутрішньовідомчого та громадського контролю через діяльність добровільних асоціацій поліцейських та громадських організацій, що виявляють інтерес до правоохоронної діяльності. З метою вдосконалення системи державного та громадського контролю за діяльністю органів внутрішніх справ України пропонується внести відповідні зміни та доповнення до чинних законів України „Про міліцію”, „Про демократичний над воєнною організацією і правоохоронними органами держави” та до „Положення про місцеву міліцію”.

  9. Вважається безпідставним повністю переносити на вітчизняний ґрунт всі складові американської правоохоронної системи, зважаючи на особливості державно-правового розвитку та специфічність традицій вітчизняних правоохоронних органів, структуру й динаміку злочинності, расово-етнічний склад населення тощо. Окремі елементи досвіду роботи поліції США можливо застосовувати в Україні в деяких службах і підрозділах органів внутрішніх справ на регіональному й місцевому рівнях, наприклад, розвиток місцевої міліції, в діяльності якої запроваджувати модель “комунального поліціювання”. Одним з найбільш перспективних напрямків використання досвіду діяльності поліції США щодо захисту конституційних особистих прав і свобод людини вбачається співпраця у сфері професійної підготовки персоналу на рівні спеціалізованих навчальних закладів із залученням державних коштів та грантів вітчизняних і міжнародних громадських організацій. Активізація співпраці у кадровій сфері зумовлює вдосконалення нормативної бази (Закон України „Про міліцію”, „Положення про Міністерство внутрішніх справ України”), що повинна регламентувати міжнародне співробітництво у сфері професійної підготовки та підвищення кваліфікації персоналу.

Публікації автора:

  1. Самотуга А.В. Поліція зарубіжних країн: розвиток вітчизняних правових досліджень // Наук. вісн. Юрид. акад. М-ва внутр. справ: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Юрид. акад. М-ва внутр. справ, 2004. – № 2. – С. 109-114.

  2. Самотуга А.В. Англійська модель формування й раннього етапу діяльності сил правопорядку США // Держава і право: Зб. наук. пр. „Юридичні і політичні науки”. – Спецвип. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – Т. 2. – С. 546-553.

  3. Самотуга А.В. Федералізм та громадське самоврядування – чинник ефективної організації та діяльності сил правопорядку США щодо забезпечення прав і свобод людини // Наук. вісн. Юрид. акад. М-ва внутр. справ: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Юрид. акад. М-ва внутр. справ, – 2005. – № 2. – С. 256-266.

  4. Самотуга А.В. Антинаркотична профілактика у США: досвід співпраці поліції, уряду та громадськості // Наук. вісн. Юрид. акад. М-ва внутр. справ: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Юрид. акад. М-ва внутр. справ, – 2003. – Спецвип. № 1. – С. 165-170.

  5. Самотуга А.В. Права людини та боротьба з наркотизмом у США: огляд федерального законодавства // Наук. вісн. Юрид. акад. М-ва внутр. справ: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Юрид. акад. М-ва внутр. справ, – 2004. – Спецвип. № 2. – С. 110-118.

  6. Самотуга А.В. Забезпечення особистих прав людини поліцією США: проблеми правового регулювання під час здійснення заходів боротьби з незаконним обігом наркотиків // Наук. вісн. Юрид. акад. М-ва внутр. справ: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Юрид. акад. М-ва внутр. справ, – 2005. – Спецвип. № 2. – С. 91-96.

  7. Самотуга А.В. Громадський порядок і права особистості: сучасна стратегія діяльності поліції // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матер. ХІ регіональн. наук.-практ. конф. (3–4.02.2005, Львівськ. нац. ун-т ім. І. Франка, юрид. ф-т). – Львів, 2005. – С. 132-135.

  8. Самотуга А.В. Службова безпека поліцейського США в механізмі забезпечення конституційних прав і свобод людини та громадянина // Проблеми забезпечення особистої безпеки працівників ОВС та представників громадських формувань під час охорони громадського порядку: Матер. міжвуз. наук-практ. конф., Донецьк, 26.03.2004. – Донецьк: ДЮІ МВС при ДонНУ, 2004. – С. 81-90.

  9. Самотуга А.В. Взаємозв’язок проблеми прав людини з професійною освітою та науковими дослідженнями у розвитку поліцейських сил США // Світовий досвід підготовки поліцейських та його впровадження в Україні: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. (17.03.2006, м. Дніпропетровськ). – Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 283-291.

  10. Самотуга А.В. Особливості інституту обмудсмана у механізмі забезпечення прав і свобод людини у США // Право і суспільство: Наук. журн. – К.: Всеукр. фонд юрнауки АПС, 2006. – № 3. – С. 21-23.