Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Рождественська Олена Сергіївна. Особливий суб'єкт інформаційних правовідносин (загальнотеоретичний аспект) : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Рождественська О.С. Особливий суб’єкт інформаційних правовідносин (загальнотеоретичний аспект). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Харківський національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2009.

Дисертацію присвячено характеристиці загальнотеоретичних аспектів особливого суб’єкта інформаційних правовідносин.

У роботі визначено основні наукові підходи до розуміння суб’єкта права та правовідносин; з’ясовано труднощі теоретичного визначення підстав та етапів виникнення і припинення правосуб’єктності суб’єкта правовідносин; розкрито основні аспекти розуміння підстав класифікації суб’єктів правовідносин, обґрунтовано необхідність розширення її критерїїв, запровадження поняття «особливий суб’єкт інформаційних правовідносин»; визначено юридичний категоріальний зміст «особливого суб’єкта інформаційних правовідносин» шляхом виявлення його невід’ємних рис; з’ясовано специфіку інформаційних правовідносин за участю «особливих суб’єктів»; визначено і розкрито специфічні ознаки правосуб’єктності особливих суб’єктів інформаційних правовідносин. Проаналізовано систему правового регулювання діяльності окремих видів особливих суб’єктів інформаційних правовідносин в Україні, сформульовано рекомендації щодо її удосконалення.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його застосування, теоретичного осмислення низки наукових праць у різних галузях знань, автором запропоновано нове вирішення наукового завдання, що виявляється у розробці теорії особливого суб’єкта інформаційних правовідносин, що сприятиме розвитку загальнотеоретичного поняття «суб’єкт права», а також є необхідною умовою становлення інформаційного права як самостійної галузі. Дисертантом сформульовано низку висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на вирішення зазначеного завдання. Основні з них такі.

Проведений аналіз загальнотеоретичних підходів до визначення суб’єкта права та підстав його класифікації дозволив зробити висновок про відсутність чіткої теорії, яка б містила універсальне поняття суб’єкта. Дослідження проблеми особливих суб’єктів у сфері інформаційних правовідносин дозволяє краще зрозуміти поняття «суб’єкт правовідносин», яке для теорії права є базовим.

У результаті здійсненого аналізу сформульовано авторське визначення поняття «особливий суб’єкт інформаційних правовідносин»: цесуб’єкт права, фізична особа, якій відповідно до закону надається більша, ніж іншим суб’єктам інформаційних відносин, можливість у реалізації права на інформацію у зв’язку зі специфікою її професійної діяльності, яка спрямована на забезпечення і гарантування повноти права на інформацію іншим суб’єктам.

До специфіки правосуб’єктності особливих суб’єктів інформаційних правовідносин віднесено те, що їх право-, діє-, та деліктоздатність відрізняється від право-, діє- та деліктоздатності інших учасників. Відмінними рисами правоздатності особливого суб’єкта інформаційних правовідносин визнається те, що відповідно до закону він має додаткові права у сфері збору, використання і розповсюдження інформації; переваги на пошук, збір і отримання аналітичної інформації; право на використання різних джерел інформації; право на використання інформації різного статусу – як відкритої, так і закритої; право встановлювати режим доступу до інформації, наприклад, відносити інформацію до державної таємниці. Особливими суб’єктами інформаційно-правових відносин є журналісти, оперативні працівники правоохоронних органів, державні експерти з питань таємниць.

Дієздатність особливого суб’єкта інформаційних правовідносин у дисертації визнається спеціальною, вона додатково характеризується тим, що цей суб’єкт має перевагу у реалізації права на інформацію за рахунок специфіки професійної діяльності. Це реальна здатність здійснювати конкретну правову функцію, вид правової діяльності. Зокрема, це здатність перебувати в місцях надзвичайних подій, стихійних лих, військових конфліктів за пред’явленням посвідчення (для журналістів); отримувати інформацію шляхом проведення оперативних спостережень, оперативних опитувань, що за законом неприпустимо для інших видів суб’єктів (для оперативних працівників правоохоронних органів); визначати підстави віднесення інформації до державної таємниці (для державного експерта з питань таємниць).

Деліктоздатність особливого суб’єкта інформаційних правовідносин визначено як здатність нести за вчинене у межах професійної діяльності інформаційне правопорушення юридичну відповідальність, обумовлену положеннями інформаційного законодавства, що встановлює перелік випадків її підвищеного обсягу, або звільнення від такої відповідальності.

Зроблено висновок, що поняття «суб’єкт інформаційного права» і «суб’єкт інформаційних правовідносин» не є тотожними. Суб’єкт інформаційного права має лише інформаційну правоздатність і потенційно може бути учасником інформаційних правовідносин, у той час як суб’єкт інформаційних правовідносин є їх реальним учасником.

Визначено формальні процедурно-процесуальні підстави професійної діяльності для особливих суб’єктів інформаційних правовідносин. Такими підставами може бути наявність посвідчення журналіста як представника певного ЗМІ; отримання першої, другої або третьої форм допуску для роботи з документами, що містять державну таємницю, – для державного експерта з питань таємниць; рішення (дозвіл) суду на проведення оперативно-розшукових заходів і наявність службового посвідчення – для оперативних працівників правоохоронних органів. Водночас правова мета надання журналісту, оперативному працівнику правоохоронних органів, державному експерту з питань таємниць особливого статусу полягає у забезпеченні іншим суб’єктам інформаційних правовідносин повноти реалізації права на інформацію.

Умовами виділення у загальній класифікації суб’єктів правовідносин категорії «особливий суб’єкт інформаційних відносин» названо професійну спрямованість діяльності в інформаційному обігу; виконання забезпечувальної функції в реалізації права щодо інших суб’єктів; більша за обсягом, порівняно з іншими суб’єктами, інформаційна правосуб’єктність. Такий підхід є можливим і для розвитку загальної класифікації суб’єктів права та суб’єктів інформаційних правовідносин.

Сформульовано пропозицію про необхідність усунення з чинного інформаційного законодавства положень, що наділяють органи виконавчої влади повноваженнями на встановлення фактів порушення представниками ЗМІ порядку і режиму акредитації при владних структурах та скасування самої акредитації до винесення відповідного рішення судовими інстанціями. Такий стан нормативного регулювання зазначених відносин є недемократичним і таким, що обмежує в конституційному праві на інформацію не лише самих представників ЗМІ, але і невизначене коло громадян держави, які недоотримують відповідну інформацію від професіоналів інформаційної сфери. Адже тут порушується і принцип першочерговості отримання інформації, і принцип її відкритості на шляху формування інформаційного суспільства в Україні.

У сфері діяльності державного експерта з питань таємниць пропонується законодавчо закріпити необхідність створення єдиного електронного реєстру-переліку (зводу) відомостей, що становлять державну таємницю, з відповідним систематичним повідомленням користувачів про виведення з його складу тих чи інших елементів і оприлюдненням в доступних формах інформації, з якої знято обмежуючі грифи.

На основі аналізу характерних рис понять «особливий суб’єкт» та «спеціальний суб’єкт» зроблено висновок про те, що вони не є тотожними. Ознаки, що характеризують як спеціального суб’єкта, так і особливого, з одного боку, є додатковими, оскільки доповнюють загальне поняття суб’єкта, з іншого боку, – вони є обмежувальними, оскільки звужують коло осіб, які належать до зазначених видів суб’єктів. Поняття «особливий суб’єкт» вживається щодо фізичних осіб, які виконують свої повноваження в інформаційно-правових відносинах і володіють особливими правовими якостями; серед них – комунікативність, професійність та забезпечувальність. Поняття ж «спеціальний суб’єкт» застосовується як до фізичних, так і юридичних осіб, як до індивідуальних, так і колективних суб’єктів. У законодавстві найчастіше під цим поняттям розуміються посадові особи, службові особи, наділені владними повноваженнями. Теорія права пропонує застосовувати термін «спеціальний суб’єкт» для такого різновиду сторони правових відносин як колективний суб’єкт у вигляді державного органу або комерційної організації.

Публікації автора:

  1. Рождественська О.С. До питання про деліктоздатність особливих суб’єктів інформаційних правовідносин // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Вип. 28.– 2004. – С. 125-130.

  2. Рождественська О.С. Поняття особливого суб’єкта як сторони інформаційно-правових відносин // Право і безпека. – 2004. – № 3/4. – С. 160-163.

  3. Рождественська О.С. Правовий статус журналіста як особливого суб’єкта інформаційних правовідносин // Право і безпека. – 2005. – № 4/5. – C. 166-170.

  4. Рождественська О.С. Специфічні критерії окремих видів суб’єктів правових відносин як основа розвитку їх класифікації // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – Вип. 31. – С. 234-239.

  5. Рождественська О.С. До питання деліктоздатності журналіста як особливого суб’єкта інформаційних правовідносин // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Право». – Вип. 1(2).– № 757.– 2007. – С.151-156.

  6. Рождественська О.С. Специфічні риси нормативно-правого режиму діяльності особливого суб’єкта інформаційних правовідносин у правоохоронній сфері // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Право». – Вип. 2(4) – № 819.– 2008. – С. 96-100.

  7. Рождественська О.С. Особливий суб’єкт інформаційно-правових відносин // Філософія, методологія та правове забезпечення інформації у громадянському суспільстві: Матеріали наукової конференції. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2004. – C. 80.

  8. Рождественська О.С. Роль особливого суб’єкта інформаційно-правових відносин у висвітленні девіантної поведінки неповнолітніх // Девіантна поведінка неповнолітніх: проблеми, пошуки, рішення: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2005. – С. 272-274.

  9. Рождественська О.С. Особливості розуміння спеціального суб’єкта правовідносин. / Від громадянського суспільства до правової держави: Матеріалі I Міжнародної науково-практичної конференції. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2006. – С.118-122.

  10. Рождественська О.С. Поняття «особливого суб’єкта» інформаційно-правових відносин: теоретико-правовий аспект // Від громадянського суспільства до правової держави: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2007. – С. 126-129.

  11. Рождественська О.С. Нормативно-правове регулювання діяльності державного експерта з питань таємниць як особливого суб’єкта інформаційно-правових відносин // Від громадянського суспільства до правової держави: Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції. – Х. ХНУ імені В.Н. Каразіна. – 2008. – С. 89-90.

  12. Рождественська О.С. Особливий суб’єкт інформаційно-правових відносин: проблеми теоретико-правового розуміння // Інформаційне суспільство в Україні: інформаційно-правова культура, освіта, наука: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої всесвітньому дню інформаційного суспільства. – Суми: СНАУ, 2008. – С. 165-167.