У результаті дослідження на основі всебічного аналізу нормативно-правового регулювання, наукових теорій та прикладних засад вирішено наукове завдання з’ясування особливостей відповідальності посадових осіб системи МВС у її адміністративно-правовому аспекті, а також зроблено спробу розробити шляхи і практичні рекомендації щодо вдосконалення дисциплінарного та адміністративного законодавства України і практики його застосування. Це дозволило:
Удосконалити понятійний апарат стосовно різних категорій представників державних органів та їх відповідальності, зокрема: “посадова особа”, “посадова особа системи МВС України”, “дисциплінарна відповідальність осіб рядового та начальницького складу ОВС України”, “державна політична особа”, “політична відповідальність” та “службова честь керівника ОВС”. На підставі комплексного критерію запропонувати дев’ятирівневу класифікацію посадових осіб системи МВС України. До названого критерію повинні належати такі ознаки: компетенція, закріплена у нормативних актах, до якої входить здійснення владних повноважень від імені держави, що мають юридичні наслідки; право розпоряджатись матеріально-технічними і фінансовими ресурсами; організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов‘язки; персональна відповідальність за дії підпорядкованого підрозділу.
2. Обґрунтувати, що особливістю адміністративної відповідальності посадових осіб системи МВС України є в основному її міжгалузевий характер (дисциплінарно-адміністративний). Чинниками при застосуванні дисциплінарної чи адміністративної відповідальності до посадових осіб системи МВС України за вчинення адміністративних проступків повинні виступати: ступінь завданої суспільної небезпеки; ступінь завданої шкоди авторитету органу, до якого належить посадова особа; місце посадової особи у службовій ієрархії; вчинення правопорушення під час виконання службових обов’язків чи поза ними.
3. Визначити, що адміністративні та дисциплінарні стягнення за своєю сутністю відображають ступінь державно-правового реагування за вчинення посадовою особою системи МВС України конкретного адміністративного чи дисциплінарного правопорушення. Такі дисциплінарні стягнення, залежно від характеру, можна поділити на дві групи: морального та морально-матеріального впливу. Найпоширенішими серед них є стягнення морального впливу (зауваження, догана, сувора догана).
4. Довести, що обсягу завдань, функцій та повноважень посадової особи системи МВС України має відповідати й ступінь її персональної відповідальності як принцип соціально-правової справедливості. Застосування до посадових осіб системи МВС України періодичної звітності перед вищими органами і посадовими особами за виконання своїх обов’язків та оцінка такої діяльності є необхідним стимулюючим фактором персональної відповідальності. Звітність перед офіційним органом та оцінка ним ефективності службової діяльності може поділятись на два види: оперативне заслуховування і підсумкове, частиною якого є атестація. Порядок, терміни проведення атестації посадових осіб системи МВС України повинні бути врегульовані в нормативному порядку, що допоможе ефективно впливати на виконання функцій посадових осіб системи МВС та захистити їх права і законні інтереси.
5. Зазначити, що притягнення посадових осіб системи МВС України до адміністративної та дисциплінарної відповідальності вимагає наявності чітких процесуальних форм, які повинні бути закріплені в законодавчих та інших нормативно-правових актах, що створить умови відповідних політико-правових гарантій дотримання та захисту прав і законних інтересів людини.
6. Визначити, що серед причин і умов вчинення правопорушень посадовими особами системи МВС України існує поліфакторність детермінантів, зокрема економічних, політичних, психологічних, правових та соціальних тощо. У зв’язку з цим, запобігання правопорушень серед особового складу ОВС України повинно бути спрямоване на їх усунення, що сприятиме зміцненню дисципліни і законності в діяльності системи МВС України.
Висунути пропозиції щодо доповнення:
а) Кодексу України про адміністративні правопорушення або проекту Кодексу України про адміністративні проступки:
визначенням поняття “посадова особа”;
нормою, яка б встановляла порядок передачі матеріалів про вчинене адміністративне правопорушення посадовими особами системи МВС України на розгляд до відповідних органів чи посадових осіб для застосування дисциплінарної відповідальності;
б) Кодексу честі працівника органів внутрішніх справ України:
визначеннями понять “службова честь працівника ОВС України” та “службова честь керівника ОВС” ;
в) Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України:
визначенням поняття “дисциплінарна відповідальність осіб рядового та начальницького складу ОВС України”.