Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ломикін Ігор Анатолійович. Особливості управління фінансовими ресурсами в умовах ринкових відносин (на прикладі лікувальних установ) : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Ломикін І.А. Особливості управління фінансовими ресурсами в умовах ринкових відносин (на прикладі лікувальних установ). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2002.

Дисертацію присвячено розвитку теоретичних і методичних положень, обґрунтуванню комплексного підходу до вирішення проблеми управління фінансовими ресурсами в умовах ринку, що розвивається. В роботі досліджено соціально-економічну роль охорони здоров’я, забезпеченість фінансовими ресурсами галузі, дано оцінку їх недостатності на прикладі конкретних ЛПУ.

Визначено загальні положення й принципи формування цін на медичні послуги, викладено методичний підхід до визначення ціни, який базується на принципі трудовитрат на просту медичну послугу. Розроблено механізм управління фінансовим забезпеченням ЛПУ. Встановлено фактори, що забезпечують ефективність управління фінансовими ресурсами ЛПУ.

Проведене дослідження дозволило зробити ряд нових теоретичних висновків і обгрунтувати практичні заходи по вдосконаленню управління фінансовими ресурсами в сфері охорони здоров'я. У відповідності із загальною метою і конкретними задачами основні результати роботи полягають у такому.

1. Аналіз соціально-економічних умов формування фінансових ресурсів держави, стану й особливостей фінансового забезпечення охорони здоров'я в перехідний період до ринкових відносин дозволив визначити основні напрями удосконалення управління формуванням і використанням фінансових ресурсів установ галузі і пошуку додаткових джерел їхнього фінансування.

2. Аналіз фінансового стану, як складову частину управління фінансовим забезпеченням ЛПУ, запропоновано виконувати таким чином: аналіз динаміки і статей витрат за кошторисом; аналіз забезпеченості основними фондами і матеріалами; аналіз фінансових показників платоспроможності, автономії. Для оцінки необхідного рівня фінансування конкретного ЛПУ використано метод розрахунку порога рентабельності, для чого проведено угрупування витрат на умовно-постійні і змінні, побудовано криві витрат і можливого виторгу. Аналізом підтверджується низький рівень фінансування ЛПУ, що не стимулює їх до нарощування послуг, удосконалення техніки і технологій.

3. Управління фінансовими ресурсами ЛПУ ґрунтується на комплексі принципів, які передбачають поєднання директивних, економічних і соціальних методів планування, підвищення економічної самостійності ЛПУ і матеріальної зацікавленості працівників, можливість прибуткового функціонування в умовах ринку. Основним методом розробки планових показників запропоновано метод поелементного розрахунку витрат на базі норм і нормативів, на основі якого встановлюється сума коштів, що формуються з бюджетів різних рівнів і фонду обов'язкового медичного страхування. Спонсорські пожертвування, гуманітарна допомога та інші внески включаються в план фінансового забезпечення ЛПУ методом експертного припущення. Можливий прибуток визначається на етапі планування шляхом порівняння сумарної вартості медичних послуг, що може надати установа, з сумою фінансових надходжень, які передбачаються по всіх джерелах.

4. Для контролю за реалізацією прийнятого фінансового плану запропоновано використовувати фінансовий моніторинг, у рамках якого встановлюється схема дій управлінського персоналу, що спрямована на корегування фінансового стану при зміні цілей, а також на проведення внутрішнього фінансового контролю. Останній містить контроль відповідності рішень прийнятим критеріям, у ролі яких використовуються коефіцієнти платоспроможності, автономії і покриття.

5. В умовах використання різних джерел фінансових ресурсів ЛПУ сформульовано методичні положення і принципи формування науково обґрунтованої ціни на медичні послуги, що враховують специфічні особливості прояву в галузі загальних закономірностей ціноутворення в ринковій економіці. У методичному плані собівартість виступає як нижня межа ціни, а власне ціна формується з урахуванням прибутку.

6. Удосконалено методичний підхід до формування цін на медичні послуги на загальних принципах: відображення в цінах повних витрат із включенням прибутку; диференціації цін по видах послуг з урахуванням специфічних умов і факторів їхнього формування у конкретному ЛПУ; корегування цін відповідно до умов, що змінюються, і факторів за допомогою використання дефлятора, коефіцієнтів, що враховують недофінансування з бюджетів, поліпшення якості послуг, удосконалення технології й апаратури. Запропонована методика може використовуватися для розрахунку повної потреби ЛПУ у фінансуванні витрат, оцінки платних послуг у системі добровільного медичного страхування, а також для розрахунку тарифів у системі ОМС.

7. З метою матеріальної зацікавленості медичного персоналу, насамперед висококваліфікованого, обґрунтовано для фінансування витрат на оплату праці використовувати всі джерела фінансування, включаючи доходи від платних послуг, не нижче середнього рівня оплати праці працюючих у регіоні (країні). Для розширення сфери платних послуг розроблено пропозицію по диференціації цін на послуги в залежності від соціального стану, рівня доходів різних верств населення.

8. Як чинники, що забезпечують ефективність управління фінансовими ресурсами ЛПУ, обґрунтовано: організацію залучення різних джерел формування фінансових ресурсів і ефективного їхнього використання; відповідність фінансового забезпечення потребам лікувально-профілактичної діяльності при дотриманні стандартів обсягу і вибору раціональних технологій медичної допомоги; здійснення господарської діяльності відповідно до норм, нормативів, тарифів оплати праці; підвищення якості надання послуг на основі використання нових технологій і матеріалів, спеціальних медичних приладів. Розглянуто можливість застосування лізингу як ринкової форми фінансування, що дозволяє орендувати нове дороге устаткування з правом його подальшого викупу за рахунок прибутку від платних послуг.

Як важливу ланку в управлінні фінансовою діяльністю лікувальної установи запропоновано організацію служби маркетингу, її структуру, функції, виконувані задачі. Це дозволить забезпечити аналіз і прогнозування взаємодії цін з попитом на медичні послуги.

9. Для інформаційного забезпечення удосконалення управління фінансовими ресурсами різних ЛПУ обґрунтовано створення регіонального інформаційно-аналітичного центру на основі діючих організаційно-методичних служб управлінь охорони здоров'я, здатного забезпечити збір і обробку інформації з поточного і стратегічного планування; прогнозування попиту та пропозиції медичних послуг, рівня цін.

Публікації автора:

1. Ломыкин И.А. Медицинские учреждения в условиях рынка: финансовые ориентиры // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. науч. тр. - Т. 1. - Донецк: НАН Украины. Ин-т экономики промышленности, 2000. - С. 356-366.

2. Дегтярева В.М., Ломыкин И.А. К вопросу о рыночной стоимости услуг лечебно-профилактических учреждений // Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики. - Донецк: НАН Украины, Институт экономико-правовых исследований, 2000. - С. 70-74.

Особистий внесок автора: визначені особливості послуг по охороні здоров’я як окремого предмета споживання і можливості їхньої ринкової оцінки.

3. Ломыкин И.А. Финансовое обеспечение медицинской помощи населению: альтернативы реформирования // Социально-экономические аспекты промышленной политики: Сб. науч. тр. - Донецк: НАН Украины. Ин-т экономики промышленности, 2000. - С.397-407.

4. Ломыкин И.А., Поплавская Т.Л. Реформирование медицины как этап социально-экономического развития общества // Менеджер. - 2000. - № 2. - С. 102-108.

Особистий внесок автора: розглянуто національні типи організації сучасної медицини; визначені основні етапи реформування охорони здоров’я в Україні.

5. Ломыкин И.А. Ценообразование в здравоохранении // Экономика промышленности: Сб. науч. тр. - Донецк: НАН Украины. Ин-т экономики промышленности, 2000. - С. 327-337.

6. Ломыкин И.А. Особенности организации управления финансированием лечебных учреждений // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2001. - № 2-3. - С. 222 - 224.

7. Ломыкин И.А. К проблеме управления финансовым обеспечением лечебных учреждений региона // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доповідей всеукраїнської наук.- практ. конф. (Донецьк, 4-6 жовтня 2001 р.). - Том 2. Проблеми регіонального управління. - Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. - С. 131 - 135.

8. Ломикін І.А. Фінансове забезпечення росту виробництва як основи інвестиційної привабливості підприємств // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Донецк: ДонНУ, 2001. - С. 536 - 538.