Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Демченко Аліна Вікторівна. Особливості церебральної гемодинаміки, структурно-функціональних змін головного мозку та когнітивних розладів у хворих інфарктом мозку в відновному періоді: дисертація канд. мед. наук: 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2003. - 20 с.



Анотація до роботи:

Демченко А.В. Особливості церебральної гемодинаміки, структурно-функціональних змін головного мозку та когнітивних розладів у хворих інфарктом мозку в відновному періоді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню особливостей церебральної гемодинаміки, структурно-функціональних змін головного мозку та когнітивних розладів у хворих ІМ в відновному періоді, з метою поліпшення результатів лікування таких хворих. Докладно досліджений нейропсихологічний статус хворих на ІМ у відновному періоді, проведено його оцінку в динаміці постінсультного періоду. Отримані результати не встановили лінійної корреляції між рівнем когнітивного дефіциту і структурними змінами головного мозку за даними методів нейровізуалізації. На підставі динамічного вивчення нейропсихологічного статусу, церебральної гемодинаміки, біоелектричної активності мозку за даними комп’ютерної ЕЕГ із топоселективним картуванням, предикторів гострого порушення мозкового кровообігу виділені два типи перебігу постінсультного періоду: прогредієнтний і ремітуючий. Проведено порівняльну оцінку ефективності пірацетаму, серміону та комплексу інстенон+актовегін у хворих у відновному періоді ІМ. Доведено доцільність застосування флуоксетину у хворих на ІМ в відновному періоді.

  1. У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі в оцінці стану мозкової гемодинаміки і компенсаторно-пристосувальних можливостей мозкового кровообігу, структурно-функціональних змін головного мозку та когнітивних розладів у хворих інфарктом мозку в відновному періоді, які дозволяють покращати діагностику та оптимізувати лікувальну тактику.

  2. За результатами проведеного нейропсихологічного дослідження на початку раннього відновного періоду (12 – 15 день) у 94,7% пацієнтів, хворих на інфаркт мозку, відмічено подовження часу на переключення уваги за таблицями Шульте; тільки у 5,4% хворих збереглась короткочасна пам’ять; обсяг відстроченого відтворення був дуже низьким або відсутнім зовсім у 48,3% хворих. Відновлення порушених когнітивних функцій залежить від типу перебігу постінсультного періоду, локалізації патологічного вогнища, прогредієнтності цереброваскулярного захворювання.

  3. Вираженість депресії у хворих на інфаркт мозку корелює із лівопівкульовою локалізацією вогнища. В результаті лікування постінсультної депресії флуоксетином протягом 10 тижнів, значне поліпшення стану виявлено у 80% хворих. У 35% хворих, через 3 місяці після відміни препарату, виник рецидив депресивних явищ, що свідчить про необхідність проведення при постінсультній депресії більш тривалих курсів антидепресивної терапії або повторного курсу.

  4. У хворих півкульовим інфарктом мозку відмічено виражене зниження середньої лінійної швидкості кровотоку в іпсілатеральній середній мозковій артерії та індексу цереброваскулярної реактивності, в порівнянні з хворими, які перенесли транзиторну ішемічну атаку. Виявлено вірогідне зниження середньої лінійної швидкості кровотоку в хребетних артеріях у хворих на стовбуровий інфаркт мозку в порівнянні з пацієнтами, які перенесли транзиторну ішемічну атаку, а також відмінність коефіцієнту асиметрії лінійної швидкості кровотоку між цими групами хворих.

  5. Постінсультні зміни у хворих на інфаркт мозку, за даними нейровізуалізації, розвиваються не тільки в клінічно обумовленому гострому, але і в ранньому відновному періоді. У пізньому відновному періоді інсульту обумовлені ним зміни стабілізуються. Не виявлено лінійної корреляції з рівнем когнітивного дефіциту і вираженістю перивентрикулярних і дифузних змін білої речовини головного мозку, а також зі ступенем церебральної атрофії і розширенням лікворовміщуючих просторів.

  6. В результаті проведення комп’ютерної електроенцефалографії з топоселективним картуванням, виявлені зміни біоелектричної активності мозку визначались як тяжкістю неврологічних порушень, так і локалізацією ішемічного вогнища.

  7. Порівняльна оцінка ефективності вазоактивної та метаболічної терапії, щодо впливу на когнітивні функції, у відновному періоді інфаркту мозку показала: ефективність пірацетаму в дозі 8 г парентерально протягом 15 днів, з наступним пероральним прийомом в дозі 4,8 г протягом 2-х місяців, у 81,8% хворих; комплексу інстенон+актовегін – у 86,7% пацієнтів; серміону (ніцерголіну) – у 80% хворих, що обумовлює можливість застосування їх в індивідуальному підборі терапії хворих, які перенесли інфаркт мозку, в відновному періоді.

Публікації автора:

  1. Боброва В.І., Демченко А.В. Особливості когнітивних функцій у хворих мозковим інсультом у ранньому відновному періоді // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2002. - вип.11, кн.3. – С. 161 – 165. (Внесок здобувача полягає у клінічному та нейропсихологічному обстеженні хворих, опрацюванні одержаних результатів, підготовці статті до друку).

  1. Демченко А.В. Постінсультна депресія у хворих мозковим ішемічним інсультом в ранньому відновному періоді // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика – К., 2002. - вип.11, кн.3. – С.223 – 227.

  2. Бучакчийская Н.М., Демченко А.В. Предикторы острых церебральных дисгемий // Запорожский медицинский журнал. – 2003. - №1. – С. 48 – 49. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, в опрацюванні одержаних результатів).

  3. Демченко А.В., Боброва В.І. Досвід застосування флуоксетину у хворих на постінсультну депресію // Львівський медичний часопис. – 2003. – Т9, №1. – С.34 – 36. (Внесок здобувача полягає у клінічному обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку).

  4. Демченко А.В. Особливості біоелектричної активності мозку у хворих мозковим інсультом в відновному періоді // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – Т.6, №1. – С.48 – 50.

  5. Боброва В.І., Демченко А.В. Нейровізуальні критерії діагностики інфаркту мозку в різні його періоди // Буковинський медичний вісник. – 2003. - №2. – С. 18 – 20. (Внесок здобувача полягає у клінічному підборі хворих, опрацюванні літератури, аналізі отриманих результатів дослідження за даними методів нейровізуалізації).

  6. Демченко А.В., Боброва В.И. Клиническая эффективность инстенона и актовегина при лечении больных инфарктом мозга // Український медичний альманах. – 2003. - №3. – С. 40 – 42. (Внесок здобувача полягає у клінічному підборі хворих, опрацюванні одержаних результатів)

8. Демченко А.В. Оценка эффективности сермиона в раннем восстановительном периоде инфаркта мозга // Український медичний альманах. – 2003. - №5. – С. 38 – 40.

9. Боброва В.І., Демченко А.В. Особливості церебральної гемодинаміки у хворих на інфаркт мозку // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2003. - вип.12, кн.2. – С. 381 – 385. (Внесок здобувача полягає в аналізі результатів обстеження за методами ультразвукової та транскраніальної доплерографії, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку).

10. Боброва В.И., Демченко А.В. Пирацетам в лечении нарушений когнитивных функций у больных инфарктом мозга // Сборник научных трудов «Медико-экологические проблемы здоровья человека. Юридические аспекты экологии. Охрана воздушного бассейна», II том. – С. 269 – 273. XI (ежегодная) международная научно-техническая конференция, г. Бердянск, Украина, 9 – 13 июня 2003 г. (Внесок здобувача полягає у клінічному підборі хворих, нейропсихологічному обстеженні їх, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку).

11. Шевченко Л.А., Волошина А.В. (Демченко А.В.) Об опыте применения современных нейро- и ангиопротекторов при цереброваскулярных заболеваниях // Запорожский медицинский журнал. – 2000. - №1. – С. 36 – 37. (Внесок здобувача полягає в клінічному обстеженні хворих).

12. Шевченко Л.А., Ревенько А.В., Сколибог С.Н., Нуриева И.В., Ревенько И.Л., Волошина А.В. (Демченко А.В.) Профилактика цереброваскулярных заболеваний и их осложнений - кризов, мозговых инсультов у работников металлургических предприятий // Методические рекомендации, Запорожье, 1998.- 23 с. (Внесок здобувача полягає в клінічному обстеженні хворих).

13. Бобров В.О., Зозуля І.С., Жарінов О.Й., Боброва В.І., Астахова М.В., Лизогуб І.В., Гулкевич О.В., Демченко А.В. Профілактика мозкових ускладнень артеріальної гіпертензії // Методичні рекомендації, Київ, 2002. – 27 с. (Внесок здобувача полягає в опрацюванні літературних джерел).

14. Боброва В.І., Демченко А.В. Церебральна гемодинаміка у хворих на інфарктом мозку у ранньому відновлювальному періоді // Журнал Українські медичні вісті. – 2003. – Т.5. - №1(63). – С. – 109 – 109. Тези доповідей VII З’їзд ВУЛТ м.Тернопіль, 16 – 17 травня 2003 р. (Внесок здобувача полягає в аналізі отриманих результатів за даними доплерографії, підготовці тезів до друку).