Бацилєва Ольга Валеріївна. Особливості ставлення до себе жінок, які перебувають у клімактеричному періоді. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2004.
Анотація до роботи:
Бацилєва О.В. Особливості ставлення до себе жінок, які перебувають у клімактеричному періоді. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології. – Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, Київ, 2004.
У дисертації доведено, що ставлення до себе жінок, які знаходяться в клімактеричному періоді, багатопланові і селективно виявляються в різних ситуаціях. Отримані результати дозволяють вважати, що виникнення негативних тенденцій в психоемоційній сфері (неправильна оцінка себе, зміна ставлення до себе, формування неконструктивних поведінкових паттернів) негативно впливає на функціонування жінок в нових умовах і може ускладнювати ті зміни, що відбуваються в жінки у цей період як на соматичному, так і на психічному рівнях.
Доведено необхідність застосування стресопрофілактики як психокорекційного методу з метою досягнення ефективності лікування і здійснення соціально-психологічної реабілітації жінок даної вікової групи.
Настання клімактеричного періоду, з одного боку, є закономірним фізіологічним інволюційним процесом, а, з другого, є провідним чинником виникнення у житті жінки кризи пізньої зрілості (45-50 років). Змістовно ця криза пов’язана із психологічним протиріччям у сприйнятті жінкою себе як активного суб’єкту соціальної та творчої активності та переживанням фізіологічних та психологічних змін, притаманних клімактерію. Зміни, пов’язані з настанням клімактеричного періоду, охоплюють всю систему образу "Я" жінки, що потребує переусвідомлення та переоцінки нею життєвих цінностей, зміни соціально-психологічних настановлень.
Існуючий двосторонній взаємозв’язок між фізіологічними та психологічними процесами дозволяє стверджувати, що виникнення специфічних для клімактеричного періоду дезадаптацій пов’язане з мультифакторною дією стресогенних чинників різного рівня. Це: а) соціальні чинники, у вигляді усталених негативних традицій ставлення до жінки у клімаксі; б) соціально-психологічні чинники, що виявляються у змінах в міжособистісних стосунках з найближчим оточенням; в) психологічні чинники, пов’язані із зміною ставлення до себе; г) психофізіологічні чинники у вигляді нерегульованих стрімких змін психоемоційного стану; д) фізіологічні чинники, пов’язані з перебудовою функціонування ендокринної та вегетативної систем.
Доведено, що загальним показником переживання жінкою стресу у клімактеричному періоді є психоемоційне напруження. Запропонована комплексна методика дослідження психоемоційного стану жінок клімактеричного віку є надійним інструментом виявлення в них психоемоційного напруження та його оцінки.
Доведено, що особливості ставлення до себе жінок, які перебувають у клімактеричному періоді, пов’язані із індивідуально-психологічними характеристиками особистості. Показано статистично достовірне підвищення, порівнянно з нормою, стану іпохондрії, депресії та психастенії; виявлено пряму залежність між ступенем психоемоційної напруги та рівнями особистісної та ситуативної тривожності.
Встановлено, що у більшості жінок в клімактеричному періоді значно знижується рівень самовпевненості, виникає негативне ставлення до себе, зростає внутрішня конфліктність, а також знижуються самоприйняття та самоповага, що виражає зниження оцінки власного "Я" жінкою стосовно соціально-нормативних критеріїв моральності, успіху, соціального схвалення тощо.
Обґрунтовано необхідність організації системи психологічної підтримки жінок у кризовій ситуації, викликаній настанням клімактеричного періоду. Апробовано використання засобів стресопрофілактики, що дозволяють знизити загальний рівень психоемоційної напруги, швидше формувати адекватне ставлення до себе та розкрити жінці адаптивні варіанти ситуативного й особистісного реагування, які підвищують її самооцінку в нових для неї умовах, забезпечують повноцінне функціонування та соціальну активність особистості, дозволяють зберегти психічне й соматичне здоров’я.
Перспективи дослідження ми вбачаємо у зверненні до поглибленого визначення соціально-психологічних механізмів переживання жінкою кризи пізньої зрілості та подальшому вдосконаленні системи психологічної допомоги у подоланні кризових станів.
Публікації автора:
Бацилєва О.В., Астахов В.М. Проблема функціонування особистості жінок у клімактеричному періоді // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – Т. ІV, Ч. 4. – К., 2002. – С. 39-41.
Астахов В.М., Бацилєва О.В. Проблема оценки здоровья и качества жизни женского населения в современных условиях // Збірник праць асоціації акушерів-гінекологів. – К., 2003. – С. 17-21.
Бацилєва О.В., Астахов В.М. До питання про методологічні проблеми вивчення психосоціальної адаптації особистості жінок менопаузального віку // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – Т. V, Ч. 3. – К., 2003. – С. 9-15.
Астахов В.М., Бацилєва О.В. Деякі результати психодіагностичного обстеження жінок, які перебувають у клімактеричному періоді // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – Т.V, Ч. 4. – К., 2003. – С. 11-15.
Бацилєва О.В. Проблема необхідності проведення стресопрофілактики у жінок, які перебувають у клімактеричному періоді //Психологія ХХІ столітті: перспективи розвитку: Матеріли VІ Кост. Чит. (28-29 січня 2003 р.) – Т 3. – К.: Міленіум, 2003. – С. 83-86.
Астахов В.М., Бацилєва О.В.Психосоциальные, социально-экономические и социокультурные аспекты климактерического периода //Медико-социальные проблемы семьи – К., 2003. – Том 8, № 1. – С. 88-94.
Бацилєва О.В. Клініко-психологічні дослідження особливостей психоемоційного стану жінок пременопаузального віку в залежності від фази менструального циклу // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – Т. V, Ч. 7. – К., 2003. – С. 23-26.
Бацилєва О.В. Експериментальне дослідження психоемоційного стану жінок у клімактеричному періоді // Психологічний вісник / За ред. Максименка С.Д. – Випуск 1. – К., 2003. – С. 207-210.
Бацилєва О.В. Вплив особливостей соціально-економічного статусу жінок на перебіг клімактеричного періоду // Актуальні проблеми психології: Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – К.: Міленіум, 2003. – Т. 1, Вип. 11. – С. 73-76.