Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технічна естетика


Татіївський Петро Михайлович. Особливості становлення та перспективи розвитку дизайну в Україні: Дис... канд. техн. наук: 05.01.03 / НАН України ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Рильського. - К., 2002. - 190арк. - Бібліогр.: арк. 159-163.



Анотація до роботи:

Татіївський П.М. Особливості становлення та перспективи розвитку дизайну в Україні. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.03 – технічна естетика.

Дисертація присвячена проблемам дизайну та дизайн-освіти в Україні. Вперше в єдності мистецтвознавчого, історичного та гуманітарно-філософського підходів здійснено аналіз становлення та розвитку дизайну як своєрідного феномена національної культури.

У роботі представлено цілісну картину еволюції українського дизайну у контексті розвитку світового процесу художнього формоутворення. Дістало подальший розвиток поглиблене розуміння дизайну як складної, багаторівневої, динамічної системи. Доводиться актуалізація історико-культурної спадковості мистецтва дизайну, поєднання загально-національних і регіональних його особливостей. Пропонуються методологія підготовки дизайнерів та прогностична модель дизайн-освіти. Розглядаються перспективи розвитку художньо-промислової освіти як базової засади подальшої еволюції дизайнерської творчості. Здійснена апробація та впровадження результатів дослідження в практику дизайну і навчально-творчий процес.

Ключові слова: художнє формотворення, дизайн, дизайн-освіта, “прото-дизайн”, прогностична модель.

На основі досліджень підтверджено, що дизайн як явище художньої і проектної культури, не тільки формує культурно-споживчі смаки, гармонійне середовище життєдіяльності людини, а й виступає як змістовно-емоційне художнє самовираження народу, стверджує життєвість його уподобань, смаків, традицій матеріально-духовної, художньої і проектної культур.

1. Визначено передумови та окреслено методологічні основи теоретичного дослідження історичного розвитку дизайну та дизайн-освіти в Україні.

2. За критичним аналізом розвитку всіх гілок вітчизняного дизайну в контексті світового еволюційного процесу художнього формоутворення виділено 10 основних етапів історичного розвитку дизайну в Україні.

3. Встановлено, що специфічною рисою українського дизайну є його екологічна спрямованість. Процес екологізації дизайнерського проектування необхідно розглядати у широкому гуманітарному сенсі художньої культури, у системі цілісної моделі образу життя людини у майбутньому.

4. Багатовекторність регіональних проявів дизайну дає підстави для розгляду художньо-проектної культури та дизайн-освіти як складових мистецьких надбань національної культури. Актуалізація історико-культурної спадковості дизайну, поєднання традицій національної художньої культури і вимог сучасності відкривають перспективи щодо подальшого його розвитку.

5. Остаточно окреслено історичні рамки формування інфраструктури української дизайн-освіти. Виявлено, що впродовж періоду з 80-х років XIX ст. по 20-ті роки XX ст. в Україні сформувалася струнка інфраструктура художньо-промислової освіти. Становлення художньо-промислової освіти на теренах Галичини відбувалось у межах загальноєвропейських художніх процесів.

6. Розроблена структурна модель безперервної дизайн-освіти в Україні в умовах науково-технічного процесу. Її пріоритетною частиною є концепція дизайн-освіти в умовах дошкільного виховання, загальноосвітньої школи і професійного навчального закладу. У своєму розвитку українська школа дизайну повинна спиратися на досягнення науково-технічного прогресу та національної художньої культури. Дизайн як діяльність і компонент культури суспільства через дизайн-освіту може бути поширений на всі галузі матеріального виробництва і природокористування.

7. На основі експериментальних даних з'ясовано наявні потенційні можливості оволодіння студентами навчальних закладів 2-4 рівнів професійним дизайном. Теоретична цінність результатів експерименту полягає у використанні науково-обгрунтованих критеріїв оцінки якості рішення студентами проектних завдань та оволодіння мистецтвом дизайну. Практична цінність міститься у можливості використання результатів як в сучасних умовах підготовки дизайнерів в Україні, так і на найближчу перспективу.

8. Виходячи з нових соціально-економічних, соціально-політичних і культурних особливостей розвитку України, окреслено першочергові завдання подальшого розвитку вітчизняного дизайну. Доведена необхідність перегляду цілісної системи дизайну, ряду позицій дизайн-освіти, формування теоретичної бази для вирішення комплексу питань, які постають перед сучасним дизайнером.

Список опублікованих праць за темою дисертації.