Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Ткачишина Оксана Романівна. Особливості соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп'ютерних технологій : Дис... канд. наук: 19.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткачишина О. Р. Особливості соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 соціальна психологія; психологія соціальної роботи. – Інститут соціальної та політичної психології АПН України. Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена вивченню проблеми соціально-психологічної адаптації студентів – майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій у процесі професійної підготовки.

Розкрито особливості соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій. Виявлені об’єктивні та суб’єктивні чинники, які впливають на процес соціально-психологічної адаптації. Виділено три рівні адаптованості студентів майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій: високий, середній та низький.

Дослідження показало, що особливості соціально-психологічної адаптації студентів у ВНЗ визначає напрям та спеціальність професійної підготовки. Порівняльний аналіз показав, що студенти – майбутні фахівці з комп’ютерних технологій у перші роки навчання у ВНЗ вирізняються невпевненістю у собі, меншою товариськістю та потребою у спілкуванні у порівнянні зі студентами інших спеціальностей.

Визначено ґендерні особливості соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій. Жінки виявились більше включеними в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки, ніж чоловіки. Чоловікам більше притаманні агресивні прояви у поведінці щодо оточуючого соціального середовища та виражене прагнення до домінування, ніж жінкам. З’ясувалося, що в осіб жіночої статі включення в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки відбувається через комунікативні аспекти, тоді, як у чоловіків через ділові.

Розроблено і апробовано програму активного соціально-психологічного навчання з метою оптимізації соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій, яка дала позитивні результати.

1. Соціально-психологічна адаптація багатоплановий процес активного пристосування психіки та поведінки особистості до умов соціального середовища, яке опосередковане провідною діяльністю особистості на даному етапі її розвитку.

2. Встановлено, що на кожному етапі соціально-психологічної адаптації студентів важливе значення мають певні соціально-психологічні критерії. Перший етап (адаптація до навчання у ВНЗ) формують показники за такими критеріями соціально-психологічної адаптації, як: готовність та пристосування до норм, вимог вищого навчального закладу, засвоєння правил життя у вузівському середовищі; засвоєння обов’язків та рольової поведінки відповідальності; включення в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки. На другому етапі соціально-психологічної адаптації студентів у ВНЗ (адаптація до спеціальності) важливе значення мають: готовність та пристосування до інтенсивної інтелектуально-пізнавальної і групової діяльності; готовність і пристосування своєї діяльності та особистісної самоорганізації до засвоєння знань. На третьому етапі (адаптація до професійної діяльності) вирішальне значення мають параметри: готовність та пристосування до образу фаху і майбутньої професії; мотивація приналежності до фаху та ідентифікація.

3. Виокремлено чинники соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій у ВНЗ: внутрішні (психологічні): рівень особистісної тривожності, комунікативність, ступінь соціальної активності особистості, рівень розвитку самосвідомості, емоційної сфери, тощо; зовнішні (соціальні): психологічна атмосфера у студентських групах, особливості професійної підготовки, часовий фактор (курс навчання студентів), тощо.

4. Результати експериментального дослідження довели, що загалом студенти – майбутні фахівці з комп’ютерних технологій мають недостатній рівень соціально-психологічної адаптації у вищому навчальному закладі. Аналіз показників соціально-психологічної адаптації дозволив виділити три рівні успішності проходження адаптаційного процесу – високий, середній і низький. Встановлено, що 39,4% студентів має високий рівень адаптованості, більше половини студентів середній та низький рівень.

5. Виявлено особливості соціально-психологічної адаптації студентів різних спеціальностей. У студентів майбутніх політологів і дипломатів виявлено високі показники за такими параметрами, як: засвоєння обов’язків та рольової поведінки відповідальності; включення в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки; готовність та пристосування до образу фаху і майбутньої професії.

Як показало дослідження, студенти – майбутні фахівці з комп’ютерних технологій у перші роки навчання у ВНЗ характеризуються невпевненістю у собі, недостатньо розвинутою потребою у спілкуванні з іншими та товариськістю у порівнянні зі студентами інших спеціальностей. У процесі професійної підготовки майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій у них формуються психологічні особливості як позитивного (розвинута ділова спрямованість та точність, наполегливість у подоланні труднощів та ін.) так і негативного (заглибленість у власні інтелектуальні переживання, відмежування від інших, знецінення ролі почуттів у психічній діяльності та ін.) характеру.

6. Визначено ґендерні особливості соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій. Жінки виявились більше включеними в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки, ніж чоловіки. Чоловікам частіше притаманні агресивні прояви у поведінці щодо оточуючого соціального середовища та виражене прагнення до домінування, ніж жінкам. З’ясувалося, що в осіб жіночої статі включення в інтеграційні процеси студентської групи та стосунки відбувається через комунікативні аспекти, тоді, як у чоловіків через ділові.

7. Результати формуючого експерименту підтвердили висунуту гіпотезу і дали можливість зробити висновок про те, що впровадження методів активного соціально-психологічного навчання у процес професійної підготовки майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій позитивно впливає на успішність соціально-психологічної адаптації у ВНЗ. Ефективність методів активного соціально-психологічного навчання підтверджується покращенням показників соціально-психологічної адаптації студентів у вищому навчальному закладі (зменшення тривожності, спонтанної агресивності та сором’язливості; розвиток саморегуляції та вміння володіти собою; підвищення показників товариськості та впевненості у собі та ін.).

Подальші перспективи досліджень проблеми соціально-психологічної адаптації вбачаємо у вивченні особливостей соціально-психологічної адаптації студентів різної професійної спрямованості, виявленні впливу професійної підготовки на становлення особистості майбутнього фахівця та розробці психокорекційних заходів оптимізації соціально-психологічної адаптації.

Публікації автора:

1. Проблема соціально-психологічної адаптації особистості на сучасному етапі розвитку інформаційних технологій // Актуальні проблеми психології. – Т. І.: Соціальна психологія. Організаційна психологія. Економічна психологія: Зб. наук. праць. – К.: Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України, 2005. – Ч. 14. – С. 150-154.

2. Вплив комп’ютерних технологій на розвиток особистості майбутніх програмістів // Науковий часопис НПУ ім. М. П. Драгоманова. – Сер.12: Психологічні науки: Зб. наук. праць. – К., 2005. №7 (31). – С.150-155.

3. Соціально-психологічна адаптація особистості як невід’ємна складова її соціалізації // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2006. – Т. VIII. Вип. 1. – С. 341-348.

4. Особливості динаміки показників соціально-психологічної адаптації студентів – майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій //Актуальні проблеми психології. Т. І.: Соціальна психологія. Організаційна психологія. Економічна психологія: Зб. наук. праць. – К.: Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України, 2006. – Ч. 18. – С.109-113.

5. Умови забезпечення успішної соціально-психологічної адаптації студентів – майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій // Теоретичні і прикладні проблеми психології: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2006. №5 (16). – С. 181-184.

6. Особистісні характеристики студентів як фактори соціально-психологічної адаптації // Науковий вісник МДУ. – Вип. 13. Біологічні та психологічні науки: Зб. наук. праць. – Миколаїв, 2006. – С. 170-174.

7. Психологічні методи оптимізації соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2007. – Т. ІХ. Ч.4. – С. 354-362.

8. Соціально-психологічні особливості студентів – майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій // Вісник ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченка. – Сер.: Психологічні науки: Зб. наук. праць у 3-х т. Чернігів, 2005. – Вип. 31.– Т 3. №31. – С. 118-122.

9. Проблема соціально-психологічної адаптації студентів – майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій // Педагогічні науки: Зб. наук. праць. – Херсон, 2006. – Вип. 41. С. 387-391.

10. Показник адаптованості студентів як ступінь успішності соціально-психологічної адаптації // Проблеми особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень: VIII Міжнар. конф. Київ, 27-28 квіт. 2006 р. – К., 2006. – С. 29-31.

11. Изменение адаптированности студентов в процессе обучения // Психология ХХI века: Междунар. научно-практ. конф. Санкт-Петербург, 20-22 апреля 2006 г. – СПб., 2006. – С. 202-204.

12. Социально-психологический тренинг как средство повышения адаптированности студентов // Образ российской психологии в регионах страны и в мире: Междунар. Форум. Сочи, 24-28 сент. 2006г. – М., 2006. – С. 384-389.

13. Динаміка показників соціально-психологічної адаптації студентів у процесі професійної підготовки // Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця: VII Всеукр. наук.- практ. конф. Київ, 29-31 берез. 2006р. – К., 2006. – Т. 1. С. 212-213.