Джам Майя Анатоліївна. Особливості розвитку фузаріозу колоса зернових колосових культур в умовах Полісся України та вдосконалення захисних заходів : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Джам М.А. Особливості розвитку фузаріозу колоса зернових колосових культур в умовах Полісся України та вдосконалення захисних заходів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.
В умовах Полісся України ідентифіковано видовий склад збудників на озимій пшениці, тритікале та житі. Встановлено, що найбільшу питому частку в комплексі збудників фузаріозу колоса займає на озимій пшениці та тритікале вид F.graminearum, житі - F.culmorum. Встановлений кореляційний зв’язок між кількістю опадів за період цвітіння – молочна стиглість та питомою часткою видів F.graminearum, F, avenaceum i F. sporotrichiella var. poae, на основі чого побудовані моделі. Визначено шкідливість основних збудників хвороби та розроблені моделі зниження маси зерен з колоса, маси 1000 зерен та схожості в залежності від інтенсивності ураження фузаріозом на штучному та природному інфекційних фонах. Встановлено високу токсичність препаратів Фолікур БТ, к.е., Колосаль, к.е. та суміші Агат 25 К, т.п. і Альто Супер 330 ЕС, к.е. ґдля конідій основних збудників захворювання, а також високу ефективність дії препаратів при обприскуванні колосся на штучному інфекційному фоні. Визначено, що застосування суміші біопрепарату Агат 25 К, т.п. і фунгіциду Альто Супер 330 ЕС, к.е. сприяє зниженню накопичення токсинів у зерні.
В умовах Полісся України фузаріоз колоса на посівах озимої пшениці, тритікале та жита поширений в усіх обстежених областях. Високий ступінь ураження хворобою спостерігається в роки, що характеризуються надмірним зволоженням у фазу цвітіння – молочна стиглість.
Зерно озимої пшениці та тритікале колонізується більшим числом видів фузаріїв, ніж жито. Домінуючим патогеном в зоні Полісся на зернових колосових культурах є видF. graminearum (28,8%).
На формування популяції збудників F.graminearum, F.culmorum F.avenaceum, F.sporotrichiella var. poae, F.moniliforme var. lactis зернових колосових культур впливає реакція сорту.
Збудники фузаріозу колоса найбільш інтенсивно розвиваються за високої відносної вологості повітря (вище 70%) та температури (17-270С). Відмічена залежність між співвідношенням видів збудників фузаріозу колоса на озимій пшениці та кількістю опадів за період цвітіння – молочна стиглість. Рівняння мають вигляд: для F.graminearum – y = -11,565 ln(x) – 11,394, для F.avenaceum – y = 4,7194 ln(x) – 9,8226, для F.sporotrichiella var. poae – y = -19,376 ln(x) + 104,94.
На озимій пшениці кожний бал ураження колоса фузаріозом знижує масу зерен на 0,20 г на природному фоні та 0,21 г на штучному інфекційному фоні, масу 1000 зерен - відповідно на 4,3 та 4,9 г.
Препарати Фолікур БТ, к.е., Колосаль, к.е. та суміш Агат 25 К, т.п. і Альто Супер 330 ЕС, к.е. мають високу токсичність для конідій F. graminearum, F. culmorum, F. sporotrichiella var. poae.
Фунгіцид Колосаль, к.е. за норми витрати 1,0 л/га в умовах Полісся України показав високу біологічну та господарську ефективність проти фузаріозу колоса озимої пшениці на рівні 74,0%.
Експериментально обґрунтована система захисту озимої пшениці із застосуванням бінарної суміші біопрепарату Агат 25 К, т.п. (0,01 л/га) і фунгіциду Альто Супер 330 ЕС, к.е. (0,25 л/га) забезпечила ефективність дії проти фузаріозу колоса озимої пшениці на рівні 70,1%. Збережений урожай становив 0,49 т/га, рентабельність – 157,8 %.
Вперше в умовах Полісся України виявлено, що застосування суміші біопрепарату Агат 25 К, т.п. і фунгіциду Альто Супер 330 ЕС, к.е. сприяє зниженню мікотоксинів у зерні озимої пшениці.
Найбільше накопичення дезоксиниваленолу (ДОН) відбувається у вегетативних частинах озимої пшениці (від 3,1 до 18,4 мг/кг), що в 3-12 разів більше, ніж у зерні.