Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Поливанюк Василь Дмитрович. Особливості розслідування злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Поливанюк В.Д. Особливості розслідування злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза.— Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2008.

Дисертація є дослідженням, у якому на монографічному рівні комплексно вивчені актуальні питання, пов’язані з криміналістичною характеристикою, виявленням, плануванням та організацією розслідування, слідчими ситуаціями, особливостями проведення окремих слідчих дій, використанням спеціальних знань у розслідуванні злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій.

Результатом дослідження є сформульовані основні положення методики розслідування злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій, пропозиції та рекомендації, які націлені на підвищення ефективності боротьби ОВС з вказаними злочинами.

Виходячи з поставленої мети, взаємопов’язаних між собою завдань, викладених у дисертації, сформульовано теоретичні положення і розроблено відповідні рекомендації щодо розслідування злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій. Проведене дослідження дозволило сформулювати такі висновки.

1. Розвиток мережі комерційних банків з великими обсягами банківських фінансових операцій щодо переказів значних сум грошей між державними і комерційними структурами як в межах країни, так і за кордон, поставив питання про необхідність спрощення розрахунків шляхом впровадження в банківську систему електронної комп’ютерної мережі та інших технічних засобів комп’ютерної обробки інформації.

2. Введення мережі електронних розрахунків, безперечно, якоюсь мірою призводить до зміни техніки вчинення злочинцями корисливих злочинів у сфері банківської діяльності, але в її основі є ті ж механізми паперового та електронного документообігу, що ґрунтуються на системі бухгалтерського обліку. З огляду на це діюча технологія вчинення злочинів може механічно перенестись в умови електронних розрахунків. На думку зарубіжних спеціалістів незаконне використання комп’ютерів дає більші прибутки з меншим ризиком, ніж пограбування банків, тому кількість таких злочинів з кожним роком в світі буде зростати.

3. Злочини у сфері банківської комп’ютерної інформації відомі порівняно недавно. Вітчизняна практика розслідування таких злочинів поки дуже невелика, оскільки лише останніми роками в результаті розвитку програмно-технічних засобів і підвищення “комп’ютерної освіченості” інформаційні системи впроваджені в такі галузі, як бухгалтерський облік, економічні розрахунки, банківська справа й ін.

4. Недоліки правової регламентації, законодавчого регулювання у цій галузі, а також дефіцит у слідчих, прокурорів та суддів знань про сучасні інформаційні технології значною мірою сприяють збереженню високого рівня латентності протиправних дій у галузі інформаційних відносин і їх безкарності. Значну допомогу у виявленні, розкритті і розслідуванні таких злочинів може зробити детальна розробка криміналістичної характеристики злочинів розгляданого виду.

5. Криміналістична характеристика злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням інформаційних технологій, відрізняється особливостями, специфікою та містить у собі: дані про предмет злочину, відомості про способи підготовки, вчинення й приховування злочину, дані про обстановку вчинення злочину, дані про особу злочинця, а також відомості про “слідову картину”.

6. Результати проведеного аналізу показують, що такі слідчі дії, як огляд місця події, обшук та виїмка, допит, призначення експертиз є найбільш специфічними, типовими й значимими для розслідування розгляданого виду злочинів, особливо на початковому етапі досудового розслідування. Невідкладність проведення зазначених слідчих дій та організаційних заходів пояснюється тим, що саме вони спрямовані на встановлення події злочину, способу його вчинення, виявлення типових слідів, виявлення очевидців, встановлення злочинців та інших обставин, що, в остаточному підсумку, сприяє успішному розслідуванню досліджуваних злочинних посягань.

7. Пошукова діяльність слідчого у справах про незаконне втручання в роботу ЕОМ банківської установи являє собою сукупність процесуальних і непроцесуальних дій особи, яка проводить розслідування, спрямованих на встановлення відомих (слідчому) об’єктів, що мають значення для розслідування справи.

8. Документи на машинних магнітних носіях інформації є новим криміналістичним об’єктом, що володіє особливими властивостями, і не дозволяють застосувати до цих об’єктів наявні поняття та визначення сліду й розроблені класифікації слідів. Розроблені класифікації слідів-відображень і систематизовані методики виявлення особливостей цих слідів можуть бути покладені в основу криміналістичних методик експертного дослідження документів та іншої інформації на магнітних носіях.

Публікації автора:

  1. Поливанюк В.Д. Нові способи розрахунків — нові способи шахрайств // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2001.— №2.— С.200-207.

  2. Поливанюк В.Д. Криміналістична характеристика злочинів, скоєних у банківській системі України з використанням сучасних інформаційних технологій // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2002.— №2.— С.233-241.

  3. Поливанюк В.Д. Проведення слідчих дій щодо огляду та вилучення комп’ютерної інформації та комп’ютерної техніки // Вісник Академії праці та соціальних відносин ФПУ.— К., 2002.— №2.— С.196-199.

  4. Поливанюк В.Д. Основи банківської діяльності щодо автоматизації електронних розрахунків // Держава та регіони. Серія: Право.— Запоріжжя: Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 2003.— №1.— С.62-66.

  5. Поливанюк В.Д., Ращенко Є.М. Криміналістичні особливості комп’ютерних злочинів // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2004.— №2.— С.267-272.

  6. Поливанюк В.Д. Криміналістичне дослідження пластикових карток // Криміналістика: Підручник / За ред. П.Д. Біленчука.— 2-ге вид., випр. і доп.— К: Атіка, 2001.— С.211-227.

  7. Поливанюк В.Д. Підробка пластикових платіжних засобів як новий спосіб скоєння злочинів // Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “Право і суспільство: актуальні проблеми взаємодії”. 23-25 травня 2001 року.— Ч.1.— Вінниця, 2001.— С.151-154.

  8. Поливанюк В.Д. Криміналістична характеристика злочинів, скоєних у кредитно-фінансовій системі України з використанням сучасних інформаційних технологій // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми боротьби зі злочинністю на етапі реформування кримінального судочинства”. 14-15 травня 2002 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2002.— Ч.2.— С.75-78.

  9. Поливанюк В.Д. Банківська безпека: правові, організаційні та методичні засади // Матеріали IX науково-практичної конференції курсантів та слухачів “Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності” / Національний ун-т внутр.справ.— Харків, 2002.— С.262-263.

  10. Поливанюк В.Д. Поняття криміналістичної характеристики комп’ютерного злочину // Збірник наукових праць Третьої Международної конференції “Інформаційні технології та безпека”. 23-27 червня 2003 року. смт.Партеніт.— Вип.3.— К.: Інститут проблем реєстрації інформації НАН України, 2003.— С.141-150.

  1. Поливанюк В.Д. Розвиток міжнародної протидії комп’ютерним злочинам // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми й напрямки формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав та свобод людини”. 11-12 грудня 2003 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2003.— Ч.1.— С.175-177.

  2. Поливанюк В.Д. Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій // Матеріали Х регіональної науково-практичної конференції “Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні”. 5-6 лютого 2004 року.— Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2004.— С.426.

  3. Поливанюк В.Д. Тактичні особливості проведення допиту при розслідуванні злочинів, скоєних у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Теоретичні та практичні проблеми організації досудового слідства”. 20-21 травня 2005 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2005.— Ч.1.— С.79-81.

  4. Поливанюк В.Д. Особа злочинця як елемент криміналістичної характеристики злочинів, вчинених у банківській системі України з використанням інформаційних технологій // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Криміналістичні та процесуальні проблеми, що виникають під час проведення слідчих дій”. Донецьк, 24 листопада 2006 року.— Донецьк: ООО “Норд Комп’ютер”, 2006.— С.523-527.

  5. Polivanjuk Vasiliy. Criminal Characteristic of Crimes Committed in the Banking System by Using up-to-date Information Technologies // The ICFAI Journal of Cyber Law.— Hyderabad, February 2003.— Vol.II.— No.1.— Р.74-80.

  6. Polivanjuk Vasiliy. Prevention of Computer Crimes in Banking – 2003 // The ICFAI Journal of Banking Law.— Hyderabad, April 2004.— Vol.II.— No.2.— Р.47-53.