Зважаючи на результати теоретико-експериментального дослідження проблеми подолання психологічних бар’єрів у студентів у процесі навчання, можна зробити такі висновки. Результати аналізу психолого-педагогічної літератури свідчать про те, що у зарубіжній і вітчизняній науці психологічним бар’єрам приділяється значна увага. Психологічні бар’єри, що виникають у процесі навчання студентів, та нездатність студентів долати їх призводять до фрустраційних переживань (тривоги, побоювання, відчаю) і невротичних станів (роздратованості, неспокою, скутості).
Теоретичний аналіз наукових розробок, присвячених проблематиці дав змогу висунути власне трактування поняття „психологічний бар’єр” у навчальній діяльності. Психологічний бар’єр – це вплив негативного минулого досвіду тих, хто навчається, який перешкоджає розумінню й правильній оцінці ситуацій, фактів, закономірностей, вибору способів дії, стратегій вирішення проблем, сприйняттю інновацій у навчальній діяльності, що, насамперед, виявляється в пізнавальній та комунікативній пасивності суб’єкта навчання та унеможливлює належне виконання ним навчальних завдань. Урешті-решт, утворюється ревербераційне коло, складові якого посилюють одне одного, розірвати яке покликаний викладач. Результати науково-теоретичного аналізу показали, а проведений експеримент підтвердив, що психологічні бар’єри, які виникають у студентів у процесі оволодіння іноземною мовою, можна поділити на три основні групи: емоційні, когнітивні та комунікативні. Характерною ознакою когнітивного бар’єра є нерозуміння реципієнтом змісту інформації, яку передає індуктор (викладач-студент), що істотно перешкоджає належному засвоєнню інформації, а відтак, подальшому взаєморозумінню та взаємодії. Емоційні бар’єри в процесі вивчення іноземної мови зумовлюються: високим рівнем тривожності, неадекватною самооцінкою, рівнем домагань, прагненням до визнання та авторитету. Прояв комунікативного бар’єра в процесі оволодіння іноземною мовою характеризується скутістю, невпевненістю, розгубленістю студентів в різних ситуаціях спілкування, які демонструють їхнє погане знання мови, заважають ефективній взаємодії та обміну інформацією. Успішність навчальної діяльності студентів у засвоєнні іноземної мови визначається багатьма чинниками: високою мотивацією студентів до оволодіння іноземною мовою; спільною впевненістю викладача та студентів у досягненні успіху; позитивним психологічним кліматом на заняттях з іноземної мови; урахуванням викладачем індивідуально-психологічних особливостей студентів; адекватною оцінкою викладача й одногрупників навчальних досягнень студента, що сприяє його особистісному самоствердженню; створенням толерантних довірливих взаємин на заняттях з іноземної мови, що сприяє активному включенню студентів в іншомовну діяльність, яка приносить задоволення від навчальної діяльності, стимулює їхні когнітивні процеси та позитивно забарвлені емоційні реакції. Стратегія подолання психологічних бар’єрів – систематизований комплекс прийомів, який формує спосіб реалізації навчальної діяльності, що забезпечує подолання психологічних бар’єрів. Стратегії подолання психологічних бар’єрів відповідають характеру навчальної діяльності, в якій вони виникають і долаються, і формуються на основі способів подолання.
Cпособи подолання психологічних бар’єрів спрямовані як на зниження травмуючого впливу негативних факторів, так і на пошук нових, нестандартних підходів, а також на ефективне виконання навчальної діяльності. Суб’єкт долає свої психологічні бар’єри двома принципово різними способами: конструктивним (трансформацією смислових структур і переходом на більш високий рівень розвитку) та деструктивним (психологічним захистом, відмовою від продуктивного вирішення критичних ситуацій, зняттям емоційної напруги, що призводить до регресу особистості). Відповідно до цих способів нами виділено такі види стратегій подолання психологічних бар’єрів, що виникають у процесі навчання студентів: розвивальна (оптимізація навчальної діяльності, пошук нових можливостей самовдосконалення, орієнтація на успіх і досягнення), захисна (уникнення подолання психологічних бар’єрів, переорієнтація на іншу діяльність), пасивна (пристосування, бездіяльність), депресивна (апатія, відмова від навчальної діяльності), афективно-агресивна (дратівливість, агресивність, упередженість). Найбільш ефективною і значущою для подолання психологічних бар’єрів у студентів при вивченні іноземної мови виявилася розвивальна стратегія, в основі якої лежить конструктивний спосіб подолання труднощів. Результати формувального експерименту засвідчили, що застосування цієї стратегії забезпечує розвиток активності, стійкості, цілісності і самоконтролю особистості, відповідального ставлення до своєї кар’єри. На основі проведеного експерименту розроблено програму подолання психологічних бар’єрів у студентів при вивченні іноземної мови, яка сприяє конструктивному подоланню студентами когнітивних, емоційних і комунікативних бар’єрів при сприйнятті іншомовного мовлення на слух, а також у ситуації монологічного виступу іноземною мовою (за умови використання розвивальної стратегії подолання психологічних бар’єрів). Програма подолання психологічних бар’єрів у студентів включає: розгляд сутності проблеми психологічних бар’єрів і стратегій їхнього подолання в навчальній діяльності студентів; зміцнення впевненості студентів у своїх знаннях, здібностях; створення позитивно забарвленої емоційної атмосфери для іншомовного спілкування; зняття емоційної напруги. Експериментальна перевірка програми подолання психологічних бар’єрів у студентів при вивченні іноземної мови на основі створення на заняттях з іноземної мови сприятливих психологічних умов засвідчила зниження негативного впливу та часткового подолання психологічних бар’єрів у студентів, підвищення їхньої самооцінки як суб’єктів вивчення іноземної мови, посилення мотивації до вивчення іноземної мови та здатності до застосування розвивальної стратегії у подоланні бар’єрів як під безпосереднім керівництвом викладача, так і у процесі самостійного вивчення іноземної мови.
Таким чином, завдання дослідження виконано, його результати підтверджують висунуту гіпотезу. Отримані матеріали можуть бути використані для проведення практичних занять з іноземної мови та розробки навчально-методичної літератури з психології навчання. Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми психологічних бар’єрів при вивченні іноземної мови. Перспективними напрямами подальшого дослідження проблематики психологічних бар’єрів та їх подолання у студентів у процесі навчання є аналіз впливу згуртованості навчальної групи на подолання психологічних бар’єрів у студентів під час формування сучасної особистості відповідно до вимог Ради Європи. Особливий інтерес викликає проблема подолання знервованості під час публічного виступу студентів вищих навчальних закладів. |