Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


51. Гамалій Тетяна Петрівна. Особливості перебігу раннього відновного періоду у хворих з півкульковим ішемічним інсультом, який супроводжується внутрішньомозковими ускладненнями: дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / АМН України; Інститут неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Гамалій Т.П. Особливості перебігу раннього відновного періоду у хворих з півкульовим ішемічним інсультом, який супроводжувався внутрішньомозковими ускладненнями. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 - Нервові хвороби. – Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.

Робота присвячена вивченню проблеми інтрацеребрально ускладненого мозкового півкульового ішемічного інсульту, підвищенню рівня його діагностики та оптимізації лікувально-реабілітаційних заходів цих хворих у ранньому відновному періоді. На підставі узагальнення результатів комплексного обстеження 103 хворих на мозковий інсульт з'ясовано вплив інтрацеребральних ускладнень на перебіг захворювання в ранньому відновному періоді.

Виявлено, що регрес моторного дефіциту, біохімічних та біоелектричних порушень хворих на мозковий інсульт у ранньому відновному періоді пов'язаний з приєднанням інтрацеребральних ускладнень у гострій стадії захворювання. Інтрацеребральні ускладнення впливають на перебіг раннього відновного періоду, вони погіршують біоелектричний стан, збільшують явища оксидативного стресу, які пов'язані з показниками вільно-радикального окислення в крові. Розроблена схема оптимізації лікувально-реабілітаційних заходів для цієї категорії хворих у ранньому відновному періоді .

  1. У дисертації проведене теоретичне обґрунтування з новим рішенням наукового завдання діагностики, а також клініко-нейрофізіологічної і біохімічної характеристики хворих з мозковим півкульовим ішемічним інсультом, що супроводжувався інтрацеребральним ускладненнями в гострому періоді захворювання з розробкою діагностичних і прогностичних критеріїв перебігу і результатів раннього відновного періоду захворювання.

  2. У хворих на інтрацеребрально ускладнений мозковий півкульовий ішемічний інсульт у порівнянні з неускладненим інсультом у ранньому відновному періоді помічаються більш виражені рухові розлади і втрата побутових навичок залежно від ваги прояву інтрацеребральних ускладнень гострої стадії, що істотно впливає на перебіг і темпи відновних процесів даної категорії хворих.

  3. Регрес рухових порушень та відновлення побутових навичок у хворих на інтрацеребрально ускладнений мозковий півкульовий ішемічний інсульт повільніший, ніж при неускладнених формах, що обґрунтовує більш тривале проведення лікувально-реабілітаційних заходів, що дозволяє вірогідно зменшити рухові розлади (на 26,9% за шкалою Гольдблата) і підвищити рівень самообслуговування (на 9,5% за шкалою Бартеля).

  4. У ранньому відновному періоді інтрацеребрально ускладненого мозкового півкульового ішемічного інсульту, у порівнянні з неускладненим інсультом, за даними ЕЕГ-картирування, відзначається зміна параметрів основних ритмів (зниження альфа-ритму: на початку раннього відновного періоду частоти на 10,5%; на 35-42 добу зниження амплітуди на 37,1% і частоти на 14,9%) і вираженим ослабленням біоелектрогенезу. Картина цілісного паттерна фонової ЕЕГ багато в чому залежить від наявності в гострому періоді захворювання різних інтрацеребральних ускладнень і обґрунтовує більш активне застосування ноотропних препаратів.

  5. На початку раннього відновного періоду у хворих на інтрацеребрально ускладнений мозковий півкульовий ішемічний інсульт більш виражені явища окисного стресу, у порівнянні з неускладненими формами, що виявляються збільшенням у крові вмісту вільних (на 33,8%) і зв'язаних (на 28,3%) ТБК-реактивних речовин, шиффових основ (на 33,3%), а також карбоніліруваних білків (на 168,3%). Зміна концентрації карбоніліруваних білків є більш точним маркером окисного стресу при інтрацеребрально ускладненому мозковому півкульовому ішемічному інсульті. Протягом раннього відновного періоду відбувається зменшення проявів оксидативного стресу в меншому ступені у хворих з інтрацеребрально ускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом .

  6. У хворих мозковим півкульовим ішемічним інсультом виникає гіперферментемія НАД- і НАДФ-залежних альдегіддегідрогеназ. Величина гіперферментемії вища у пацієнтів з інтрацеребрально ускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом ніж у хворих з неускладненими формами (відповідно на 71,5% та 41,4%). При цьому в процесі лікування в ранньому відновному періоді відбувається їхнє істотне зниження.

  7. Порівняльний аналіз клініко-неврологічних, електронейрофізіологічних, комп’ютерно-томографічних і біохімічних даних у хворих з інтрацеребрально ускладненим і неускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом показав, що наявні інтрацеребральні ускладнення гострого періоду, істотно негативно впливають на перебіг раннього відновного періоду, темпи відновлення рухових розладів і побутових навичок, обґрунтовуючи диференційоване застосування нейрореабілітаційних заходів.

Публікації автора:

1. Козьолкін О.А., Гамалій Т.П., Дарій В.І., Швець В.Н. Особливості прояву окисного стресу у хворих з півкульовим ішемічним інсультом у ранньому відновному періоді // Український медичний альманах. Том 5, № 6.- 2002 р., С. 60-62. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз змін продуктів ПОЛ, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).

2. Козьолкін О.А., Гамалій Т.П., Дарій В.І., Шикаєва Р.Ф., Швець В.Н. Активність альдегідрогеназ в крові хворих з різними варіантами перебігу інсульта // Український вісник психоневрології. Том 11, № 3.- 2003 р., С. 19-20. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз змін альдегіддегідрогеназ, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).

3. Козьолкін О.А., Гамалій Т.П. Особливості прояву оксидативного стресу у хворих з ускладненим і неускладненим мозковим півкульовим ішемічним інсультом у гострому і ранньому відновному періодах // Запорізький медичний журнал № 4 – 2003 р., С. 37-38. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз біохімічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).

4. Гамалій Т.П. Особливості рухових розладів у хворих з ускладненими і неускладненими мозковими півкульовими ішемічними інсультами в ранньому відновному періоді // Запорізький медичний журнал № 4 – 2004 р., С. 87-89.