Северинова Світлана Костянтинівна. Особливості ортопедичного лікування знімними пластинчастими протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2004.
Анотація до роботи:
Северінова С.К. Особливості ортопедичного лікування знімними пластинчастими протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2004.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності ортопедичного лікування знімними протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт і профілактиці запальних проявів слизової оболонки протезного ложа.
У дисертації вивчено вплив знімних ортопедичних конструкцій на СОПЛ, підтверджена токсична дія пластмас, яка частіше всього зумовлена впливом надлишку мономеру на слизову оболонку протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт з ДН I і II ступеня.
Запропоновано технологію виготовлення знімних протезів з введенням сорбенту (активованого вугілля) у гіпсову прес-форму для зменшення токсичного впливу залишкового мономеру в базисах протезів на СОПЛ у цих хворих.
Результати гемокоагуляційних та імунологічних досліджень свідчать, що фактором ризику розвитку запальних змін СОПЛ у хворих на ХОБ є передтромботичний стан, який характеризується порушенням гемостатичного балансу між згортаючою і фібринолітичною системами крові, включаючи зміни імунної регуляції гемостазу.
Розроблено лабораторний прогностичний симптомокомплекс ризику розвитку запалення СОПЛ при протезуванні знімними пластинчастими протезами хворих, які страждають на ХОБ: вихідне (до протезування) зниження показників уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РОК (на 15,7% і більше) і кЕ-РУК (на 56,8% і більше).
В роботі вирішена актуальна наукова задача сучасної стоматології – науково обґрунтована профілактика запальних проявів слизової оболонки протезного ложа і підвищення ефективності ортопедичного лікування знімними протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт.
Клінічне обстеження стану тканин протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт з дихальною недостатністю I-П ступеня, які користуються знімними пластинковими протезами, свідчить про наявність хронічних запальних процесів у 79,3% випадках.
Комплексне цитохімічне дослідження змивів з ротової порожнини свідчить, що в хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які користуються знімними пластинчастими протезами, кількість лейкоцитів збільшується при I ступені ДН на 10%, при II ступені ДН – на 16,6%, активність НСТ при I ступені ДН збільшується на 6,9%, II ступені – на 9,3%: активність мієлопероксидази нейтрофільних лейкоцитів збільшується при I ступені ДН на 13,8%, II ступені – 16,8%, що підтверджує наявність запальних змін у тканинах протезного ложа.
Запальні зміни тканин протезного ложа в ортопедичних хворих на хронічний обструктивний бронхіт із ДН I-II ступеня характеризуються зміною основних факторів тромбоутворення, порушенням гемостатичного балансу між згортаючої і фібринолітичної системами, включаючи зміни імунної регуляції гемокоагуляції і фібринолізу, формуються на тлі зниження вмісту в системному кровотоку антитромбінів (на 15,8%), укорочення часу рекальцифікації плазми (на 5,9%), наростання рівня ФГ (на 83,9%), і ПДФ (на 94,9%), вмісту трЕ-РУК (на 5,7%).
У механізмі розвитку запалення СОПЛ у хворих на хронічний обструктивний бронхіт інгредієнти акрилових пластмас, пригнічують прокоагулянтну і фібринолітичну активність лейкоцитів, що призводить до зменшення прокоагулянтного і фібринолітичного потенціалу лейкоцитів відповідно на 10,3 –17,6% і 11,5 –18, 3%.
Удосконалено технологію виготовлення знімних пластинчастих протезів з акрилових пластмас за рахунок введення сорбенту у гіпсову прес-форму, що зменшує вміст залишкового мономеру в базисі протезу на 5,3%, підвищує його механічну міцність на 19,3%, знижує водопоглинання пластмас порівняно з протезами, виготовленими за загальноприйнятою технологією.
При клінічному обстеженні хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які користувались знімними пластинчастими протезами, виготовленими з додаванням у прес-форму сорбенту (активованого вугілля), кількість запальних проявів у тканинах протезного ложа зменшилась на 28,8% (р<0,001), порівняно із загальноприйнятою технологією.
Розроблено лабораторні критерії прогнозування ризику розвитку запальних змін слизової оболонки протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які характеризуються вихідним (до протезування) зниженням вмісту уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РУК (на 15% і більше) і кЕ-РУК (на 56% і більше) у крові.
Практичні рекомендації
1. Для профілактики запальних змін слизової оболонки протезного ложа у хворих хронічним обструктивним бронхітом необхідне чітке дотримання лабораторної технології виготовлення знімних протезів. Для зменшення кількості залишкового мономеру у пластмасовому базисі і знизити кількість ускладнень (запальних змін СОПЛ) при користуванні таким протезами, у хворих ХОБ рекомендується проводити полімеризацію акрилових пластмас із введенням сорбуючих речовин (активованого вугілля) у гіпсову прес-форму
2. Для прогнозування розвитку запальних змін слизової оболонки у хворих із супутніми захворюваннями, яким планується ортопедичне лікування знімними пластинчастими протезами, рекомендується до протезування використовувати комплекс лабораторних досліджень, який включає визначення вмісту уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РУК (на 15% і більше) і кЕ-РУК (на 56% і більше).
Публікації автора:
Северинова С.К., Жадько С.И. Влияние акриловых пластмасс на агрегационную активность тромбоцитов у больных хроническим бронхитом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь. – 1998. – Т. 134, Ч. 1. – С. 83-86.
Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, обробка та аналіз результатів.
Северинова С.К. Влияние акриловых пластмасс «Этакрил» и «Фторакс» на тромбоцинопосредованную, прокоагулянтную и фибринолитическую активность лейкоцитов // Современная стоматология. – 2000. – № 4. – С. 40-42.
Северинова С.К. Особенности ортопедического лечения съемными пластиночными протезами больных хроническим обструктивным бронхитом // Український стоматологічний альманах. – 2001. – № 6. – С. 67-69.
Северинова С.К., Рожко П.Д. Влияние сорбирующих свойств активированного угля, используемого при изготовлении протезов из акриловых пластмасс на цитохимические показатели периферической крови // Вісник стоматології. – 2001. – № 5. – С. 87-88.
Дисертантом проведено ортопедичне лікування зубів, порівняння цитохімічних результатів в безпосередні та віддалені терміни спостереження.
Северинова С.К. Влияние акриловых пластмасс на содержание внутриклеточного гликогена в нейтрофилах периферической крови у больных с хроническим обструктивным бронхитом // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, № 2. – С. 131-134.
Северинова С.К. Методика определения монометилметакрилата и его активное удаление из акриловых пластмасс // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Харьков. – 1998. – Вып. 1. – С. 149.
Северінова С.К. Вплив акрилових пластмас на гемокоагулюючі властивості крові при користуванні пластинковими протезами // Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології. – Львів. – 1998. – С. 133.
Северинова С.К., Сысоев Н.П. Изготовление ортодонтических аппаратов с использованием «Силарда» // Актуальні питання стоматології дитячого віку і ортодонтії: Тез. докл. Респ. науч.-практ. конф. – Полтава. – 1993. –С. 283.
Дисертантом проведено вивчення фізико-механічних властивостей матеріалів.
Жадько С.І., Северінова С.К., Рикова С.А., Лавровська О.М., Міронова І.В., Прядко А.Т., Куліков М.С. Перпесктивні шляхи прогнозування розвитку та профілактики запальних змін слизової оболонки протезного ложа (СОПЛ) в осіб із захворюваннями внутрішніх органів // М-ли. І (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України. – К.: Книга плюс. – 1999. – С. 281-282.
Дисертантом проведено вивчення і узагальнення результатів ортопедичного лікування хворих на обструктивний бронхіт.
Северинова С.К., Жадько С.И., Кобасин П.Н., Лавровская О.М., Аксенова Е.А., Куликов М.С. Ферментативная активность миелопероксидазы слюны у ортопедических больных с сопутствующей патологией // Сб. науч.-практ. работ СЦВКС. – Саки. – 2002. – Вып. 3. – С. 205-206.
Дисертантом проведено експериментальні дослідження ферментативної активності слини.
Пат. 38901 А Україна, МКП А 61 С 13/01 Спосіб виготовлення базису знімного пластинкового протезу /С.К. Северінова. – Від 15.05.2001; Бюл. № 4.
Пат. 49652 А Україна, МКП А 61 С 13/01. Спосіб діагностики переносимості базисної пластмаси при протезуванні / С.К. Северінова. – Від 16.09.2002; Бюл.№ 9.