Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Околот Юрій Володимирович. Особливості клініки, патогенезу та принципів військово-лікарської експертизи вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / АМН України; Інститут неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Околот Ю.В. Особливості клініки, патогенезу та принципів військово-лікарської експертизи вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.

В дисертації представлені результати клінічних, імунологічних, біохімічних та томографічних (МРТ) обстежень 126 пацієнтів з різними вертеброгенними попереково-крижовими больовими синдромами. Виділені різновиди радикулопатій, що відповідають етапам прогредієнції корінцевого ураження, встановлені нові критерії їх клінічної діагностики, а також особливості та механізми формування клінічних проявів страждання.

З огляду на структурні порушення складників хребтових сегментів у відповідності до виділених різновидів остеохондрозу хребта віддиференційовані дегенеративно-дистрофічні прояви хребтової патології.

Запропоновані нові принципи освідчення військовослужбовців з вертеброгенними попереково-крижовими больовими синдромами при проведенні військово-лікарської експертизи.

1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у вивченні особливостей клінічних проявів вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів та патогенетичних механізмів їх розвитку, шляхом оцінки клініко-неврологічних даних, результатів імунологічних, біохімічних і нейровізуальних методів дослідження, що дозволяє покращити діагностику, оптимізувати проведення військово-лікарської експертизи та створює передумови для розробки високоефективних методів лікування.

2. Корінцеві вертеброгенні попереково-крижові больові синдроми клінічно проявляються радикулопатіями з гострою симпаталгічною, соматалгічною і хронічною симпаталгічною компонентами, які відображають не тільки характер больових відчуттів та втягнення до патологічного процесу певних нервових утворів, а й етапи прогредієнції корінцевого ураження.

3. В основі формування особливостей клінічних проявів статико-динамічних порушень при радикулопатіях з гострою симпаталгічною і соматалгічною компонентами лежить рефлекторна відповідь, спрямована на розвантаження втягнених до процесу спинномозкових корінців і максимальну фіксацію відповідних хребтових рухових сегментів, чим усувається вплив додаткових іритативних факторів, а при радикулопатіях з хронічною симпаталгічною компонентою діє охоронний механізм, спрямований на забезпечення обмеження амплітуди активних рухів ноги із запобіганням надмірного згинання у хребті. Клінічні прояви невритних розладів залежать від морфологічного субстрату первинного започаткування і перебігу процесу та відповідають виділеним різновидам корінцевої патології.

4. Розвиток вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів залежить не стільки від статі пацієнтів, скільки від особливостей впливу ендо- і/чи екзогенних чинників у певні періоди життя, пов’язані, в тому числі, з найбільшою активностю трудової діяльності. У військовослужбовців на розвиток корінцевих уражень в більшому ступені впливають фізичні і динамічні навантаження, чого не відмічено у цивільних осіб, серед яких аналогічні впливи частіше зумовлюють виникнення некорінцевої форми патології (люмбалгії).

5. За результатами магнітно-резонансної томографії виділені остеофіброзний, хондродистрофічний, фіброзолітичний, гіалінолітичний та остеохондральний різновиди остеохондрозу хребта, у формуванні структурних змін яких доведена роль процесів як осифікації складників хребтових сегментів, так і їх демінералізації. А це, з огляду причинно-наслідкових взаємин виникнення та розвитку патології, свідчить, що остеохондроз є узагальнюючим поняттям, яке об’єднує різні за походженням, а відтак механізмами розвитку процеси, вивчення яких в запропонованому нами спрямуванні, відкриває нові перспективи у вирішенні не тільки наукових, а й практичних завдань.

6. В патогенезі корінцевих вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів мають значення дисметаболічні розлади з боку сполучнотканинних утворів складників міжхребцевих дисків з утворенням речовин з гістаміноподібними, а відтак альгогенними та антигенними властивостями, які за посередництва роздратування рецепторів зворотної симпатичної гілочки Люшка започатковують розвиток корінцевої патології. При некорінцевих – роздратування надходить з пропріорецепторів, закладених у зв’язках і надкісті хребців, а больові відчуття лише реалізуються через аференти корінців стрижневих нервів, за чого втягнення останніх до патологічного процесу не відбувається.

7. Висловлені погляди на патогенез розвитку вертеброгенних попереково-крижових больових синдромів дозволяють з високим ступенем вірогідності пояснити невідповідності між клінічними проявами даної патології та виразністю дегенеративно-дистрофічних змін хребтових сегментів при остеохондрозі хребта, що створює передумови для розробки високоефективних, патогенетично обумовлених методів лікування.

8. Оцінка структурних змін складників хребтових сегментів, зокрема на підставі магнітно-резонансної томографії, дані імунологічного обстеження, а також відомості про особливості виконання обов’язків військової служби, які відображають можливі фактори ризику, що впливають на перебіг захворювання, є важливими, в тому числі й прогностичними, експертними критеріями визначення придатності до військової служби військовослужбовців з вертеброгенними попереково-крижовими больовими синдромами.

Публікації автора:

  1. Ярош О.О., Околот Ю.В., Жовнір І.К. Клініко-нейровізуальні співставлення остеохондроза попереково-крижового рівня хребта // Військова медицина України. – 2002. – №3. – С. 56–61. (Дисертантом зібрано та первинно оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проведені відповідні співставлення, статистична обробка даних, робота написана та підготовлена до друку).

  2. Ярош О.О., Околот Ю.В. Клінічні особливості та патогенетичне обгрунтування розладів чутливості при вертеброгенних попереково-крижових больових синдромах // Лікарська справа. – 2003. – №5–6. – С. 37–42. (Здобувачем проведено літературний пошук за темою статті, зібрано та оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проведено дослідження розладів чутливості, робота написана та підготовлена до друку).

  1. Ярош О.О., Околот Ю.В. Особливості розладів рухового обсягу при вертеброгенних попереково-крижових больових синдромах // Лікарська справа. – 2003. – №7. – С. 48–53. (Здобувачем проведено літературний пошук за темою статті, зібрано та оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проведено дослідження розладів рухового обсягу, робота написана та підготовлена до друку).

  2. Околот Ю.В. Імунологічні зміни при вертеброгенних попереково-крижових больових синдромах // Український медичний часопис. – 2004. – №5–6. – С. 32–35.

  3. Ярош О.О., Околот Ю.В. Діагностичне значення розладів чутливості в клініці попереково-крижових радикулоалгій // Сучасні аспекти військової медицини: Сб. наук. праць ГВКГ МО України. – Київ. – 2004. – Вип. 9. – С. 330–334. (Дисертантом проведено літературний пошук за темою статті, зібрано та первинно оброблено клінічний та параклінічний матеріал, статистична обробка даних, робота написана та підготовлена до друку).

  4. Ярош О.О., Околот Ю.В. Клінічне тлумачення розладів рухового обсягу при вертеброгенних попереково-крижових больових синдромах // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. праць. – К.: УВМА, 2004. – Вип. 14. – С. 212–217. (Дисертантом проведено літературний пошук за темою статті, зібрано та первинно оброблено клінічний та параклінічний матеріал, статистична обробка даних, робота написана та підготовлена до друку).

  5. Ярош О.О., Околот Ю.В. Патогенетичні варіанти остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. праць. – К.: УВМА, 2004. – Вип. 14. – С. 182–186. (Дисертантом проведено літературний пошук за темою статті, зібрано та оброблено результати нейровізуалізації, статистична обробка даних, робота написана та підготовлена до друку).

  6. Клінічна і МРТ-діагностика вертеброгенних больових некомпресійних синдромів та остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта: Методичні рекомендації / Ярош О.О., Піневич Б.М., Околот Ю.В.; Українська військово-медична академія, Головний військовий клінічний госпіталь МО України. – Київ, 2003. – 24 с. (Дисертантом розроблено методику і впроваджено її в клінічну практику).