Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


273. Заболотна Ірина Іванівна. Особливості клініки, лікування і профілактики некаріозних уражень твердих тканин зубів у робітників Лисичанського склозаводу: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2004.



Анотація до роботи:

Заболотна І.І. Особливості клініки, лікування і профілактики некаріозних уражень твердих тканин зубів у робітників Лисичанського склозаводу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук по спеціальності 14.01.22. – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія. Полтава, 2004.

Робота присвячена підвищенню рівня надання стоматологічної допомоги робітникам склопромисловості з урахуванням особливостей розповсюдженості і характеру некаріозної патології твердих тканин зубів в залежності від категорії шкідливості, переважно діючих виробничих факторів та стажу. Аналіз санітарно-гігієнічних умов скловиробництва показав значне перевищення гранично допущених концентрацій переважно діючих виробничих факторів. Найбільш вираженими і поширеними у робітників Лисичанського склозаводу були некаріозні ураження (мікротріщини емалі і патологічне стирання зубів, їх сумісний прояв, тверді назубні відкладення). Визначено вплив особливостей скловиробництва на вміст двооксиду кремнію в емалі і ступінь мінералізації твердих назубних відкладень. Розроблений і впроваджений комплекс лікувально-профілактичних заходів дозволяє досягти стабілізації некаріозного процесу у робочих І категорії шкідливості у 95,16%, ІІ категорії шкідливості у 100% і зменшити процент прогресування на 4,84%.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення проведених клінічних досліджень і запропоноване нове рішення наукової задачі, що виявляється в підвищенні рівня надання стоматологічної допомоги робітникам склопромисловості за рахунок розробки і впровадження комплексу лікувально-профілактичних заходів з урахуванням категорії шкідливості та особливостей структури некаріозних уражень твердих тканин зубів.

1. Аналіз санітарно-гігієнічних умов на Лисичанському склозаводі показав, що переважно діючими несприятливими факторами виробництва будівельного скла є кремнійвмісний пил, висока температура виробничих приміщень та її перепади і їх сполучена дія, концентрації яких перевищують гранично допущені: у робочих І категорії шкідливості – кремнійвмісного пилу – в 19,2 рази, температури виробничих приміщень – в 1,6 рази; у робочих ІІ категорії шкідливості, відповідно, в 7,2 і в 1,4 рази. Достовірно більш значне перевищення гранично допущених концентрацій переважно діючих виробничих факторів склопромисловості спостерігалося у робочих І категорії шкідливості, де знаходилося іх постійне робоче місце (р<0,05).

2. Поширеність та інтенсивність ураження твердих тканин зубів і пародонта, слизової оболонки порожнини рота і червоної облямівки губ у робітників Лисичанського склозаводу були достовірно вищими в порівнянні з особами, які в процесі трудової діяльності не підлягали впливу несприятливих виробничих факторів і не мешкали в робочому селищі (р<0,05).

3. Найбільш вираженими і поширеними у робітників Лисичанського склозаводу були некаріозні ураження твердих тканин зубів (мікротріщини емалі і патологічне стирання, їх сумісний прояв, тверді назубні відкладення).

4. Умови виробництва будівельного скла сприяють підвищеному і значному накопиченню двооксиду кремнію в емалі і назубних відкладеннях. Методами фотометрії та ІЧ-спектрометрії було встановлено, що ступінь зберігання двооксиду кремнію в емалі зубів і ступінь мінералізації твердих назубних відкладень знаходяться в прямій залежності від виробничого стажу і категорії шкідливості. Їх значення достовірно більші, ніж в осіб, які в процесі трудової діяльності не підлягали впливу несприятливих виробничих факторів і не мешкали в робочому селищі (р<0,05), що слід враховувати в розробці лікувально-профілактичних заходів.

7. Запропонований комплекс лікувально-профілактичних заходів при некаріозних ураженнях твердих тканин зубів у робітників Лисчанського склозаводу дозволяє досягти стабілізації процесу у робочих І категорії шкідливості: мікротріщин емалі – у 96,77% випадків, патологічного стирання – у 93,55% випадків, у робочих II категорії шкідливості стабілізація процесу в твердих тканинах зубів досягається в 100% випадків і зменшити процент прогресування, в середньому, на 4,84%.

Публікації автора:

1. Заболотная И.И. Стоматологический статус у работников стекольной промышленности //Вест. гигиены и эпидемиологии (Прил.). – 2000. – Т. 4, №1. – С. 117-119.

2. Заболотна І.І. Стоматологічна захворюваність у робочих Лисичанського скляного заводу //Вісник Східноукраїнського Державного Університету. – 2000. - №4. – Ч.1. – С. 142-145.

3. Заболотная И.И. Распространенность стоматологических заболеваний у рабочих стекольного производства //Вісн. стоматології. – 2001. - №5. – С. 40-41.

  1. Ярова С.П., Заболотная И.И. Особенности степени минерализации твердых назубных отложений у работников стекольной промышленности //Вест. гигиены и эпидемиологии (Прил.). – 2002. – Т. 6, №2. – С. 74-76.

(Особистий внесок полягає в клінічному обстеженні робітників)

  1. Деркач И.И. Влияние профессиональных вредностей стекольного производства на состояние твердых тканей зубов и пародонта //Вопросы экспериментальной и клинической медицины: Сб. ст. – Донецк, 1999. – Вып. 3, Т.1. – С. 41-44.

  1. Заболотная И.И. Некоторые данные по стоматологической заболеваемости у рабочих Лисичанского стекольного завода //Вопросы реконструктивной стоматологии: Сб. науч. ст. – Донецк: Лебедь, 2000. - Вып. 2. – С. 36-39.

  2. Заболотная И.И. Состояние органов полости рта у рабочих стекольного производства (обзор литературы) //Вопросы реконструктивной стоматологии:Сб. науч. ст. – Донецк: Лебедь, 2002. - Вып. 3. – С. 45-51.

  3. Ярова С.П., Заболотна І.І. Аналіз санітарно-гігієнічних умов скляного виробництва //Вопросы реконструктивной стоматологии:Сб. науч. ст. – Донецк: Лебедь, 2003. - Вып. 4. – С. 124-130.

(Особистий внесок полягає в визначенні умов скловиробництва, аналізі результатів дослідження)

  1. Деркач И.И., Осипенкова Т.С., Пиляев А.Г. Влияние производственных условий на состояние органов полости рта рабочих Лисичанского стекольного завода //Вопросы эксперименальной и клинической стоматологии: Сб.науч.тр. – Харьков: Консум, 1999. – Вып.2. – С. 33-34.

(Особистий внесок полягає в клінічному обстеженні робітників)

  1. Заболотная И.И. Стоматологический статус у работников стекольной промышленности 45-54 лет //III Українська конференція молодих вчених, присвячена памяті В.В. Фролькіса: Тези доповідей. – Київ, 2002. – С. 69-71.

  2. Чагір Т.С., Заболотна І.І. Особливості ступеня мінералізації назубного каменя у робітників Лисичанського склозаводу //Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова 2003”: Дніпропетровськ. – Т. 12. – Медицина. – С. 46-47.

(Особистий внесок полягає в клінічному обстеженні робітників, аналізі та узагальненні результатів дослідження)