Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


104. Захарчук Олександр Валентинович. Особливості клінічного перебігу гнійно-запальних захворювань м'яких тканин у хворих-наркоманів: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Запорізька медична академія післядипломної освіти. - Запоріжжя, 2005. : табл.



Анотація до роботи:

Захарчук О.В. Особливості клінічного перебігу гнійно-запальних захворювань м’яких тканин у хворих-наркоманів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. – Запорізька медична академія післядипломної освіти, Запоріжжя, 2005.

Дисертація присвячена актуальним питанням діагностики та лікування гнійно-запальних захворювань м'яких тканин у хворих-наркоманів. Вивчено результати обстеження й лікування 67 хворих-наркоманів із гнійно-септичними ускладненнями ін'єкційної опійної наркоманії (ГЗУІОН), з них 36- з локалізованою рановою інфекцією (ЛРІ ) і 31 - сепсисом (основні групи) і 58 пацієнтів із гнійно-запальними захворюваннями м'яких тканин (36 - із ЛРІ й 22 - сепсисом), не пов'язаних із введенням наркотичних засобів (групи порівняння).

У репрезентативному аспекті дана оцінка ступеня порушень в системі ПОЛ-АОЗ у хворих-наркоманів із ЛРІ та сепсисом. Оцінено діагностичні можливості дослідження серотонінергічної системи та моноамінооксидази у хворих-наркоманів. Визначено взаємозв'язок між серотонін-мелатоніновою системою, активністю МАО й антиоксидантним захистом у хворих із ГЗУІОН. Обґрунтовані найбільш ефективні засоби, що дозволяють проводити цілеспрямовану корекцію порушень у системі ПОЛ-АОЗ і серотонінергічній системі.

Для цілеспрямованої корекції процесів пероксидації, нейромедіаторних порушень у хворих - наркоманів із ГЗУІОН використаний вітчизняний препарат “Антраль”.

На підставі результатів проведених досліджень для широкої клінічної практики запропонований ряд заходів, що дозволяють ефективно коригувати зайво активовані процеси пероксидації та нейромедіаторні порушення у хворих-наркоманів із ГЗУІОН.

Впровадження власних розробок у програму лікування хворих-наркоманів із ГЗУІОН дозволило забезпечити зниження середньої тривалості перебування в стаціонарі з 9,7±1,0 до 8,2 ±1,4 доби при ЛРІ та з 38,3±1,9 до 34,4±2,1 доби у хворих сепсисом

.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення результатів вивчення розвитку гнійно-септичних ускладнень у хворих наркоманією й нове рішення наукового завдання, що складається з розробки оптимального комплексу заходів щодо поліпшення якості їхньої діагностики та лікування з використанням хірургічних втручань, антибіотикотерапії, інотропної підтримки, а також цілеспрямованої корекції процесів пероксидації й нейромедіаторних порушень.

  1. ГЗУІОН - патологія, обумовлена, як правило, ін'єкціями саморобних наркотичних розчинів, які мають високий ступінь бактеріологічної контамінації. Етіологічні фактори ГЗУІОН включають переважно грам (+) і широкий спектр непатогенної мікрофлори із критичним рівнем антибіотикорезистентності. Клінічна картина ГЗУІОН проявляється широким спектром симптомів, серед яких характерними є специфічний загальноклінічний статус із домінуванням гнійної й хронічної наркоматичної інтоксикації та низько інформативними класичними ознаками запалення.

  2. Виникнення ГЗУІОН у хворих-наркоманів супроводжується активацією процесів пероксидації на тлі зниженого антиоксидантного захисту організму як до початку лікування, так і протягом усього післяопераційного періоду й вимагає проведення спеціальних лікувальних заходів.

  3. Між адаптогенною серотонін-мелатоніновою системою й антиоксидантним захистом організму у хворих-наркоманів із ГЗУІОН існує тісний зворотний корелятивний зв'язок (r=0,6639), тоді як активність МАО коливається паралельно зі змінами активності каталази з високим ступенем вірогідності (p<0,01).

  4. Грам (+) флора, що висівається в монокультурі у хворих-наркоманів, за досліджуваний період зросла з 52,4 до 62,6% за рахунок стафілококів і ентерококів. У процесі лікування збільшується відсоток висіваємості асоціативних форм із грам (-) бактеріями, особливо з паличками синьо-зеленого гною й протея. Вірулентність мікрофлори у хворих-наркоманів сепсисом істотно (p<0,01) вище, ніж у пацієнтів із ЛРІ. Кількість мікроорганізмів, необхідних для розвитку ГЗУІОН у хворих-наркоманів із ЛРІ в 69,4% випадків перебувала на субпороговому рівні (менш 105 на 1г тканини) і в 72,2% спостережень перевищувало “критичний” (107-1012) у хворих сепсисом.

  5. Розроблений диференційований алгоритм лікування ГЗУІОН у хворих-наркоманів (оперативне лікування, спрямована антибіотикотерапія, корекція виявлених порушень у системі ПОЛ-АОС і нейромедіаторній системі) сприяв достовірному зниженню середньої тривалості перебування в стаціонарі з 9,7±1,0 до 8,2 ±1,4 доби при ЛРІ (p<0,05) та з 38,3±1,9 до 34,4±2,1 доби у хворих сепсисом (p<0,05).

Публікації автора:

  1. Емпірична та спрямована антибактеріальна терапія сепсису /Ярешко В.Г., Шаповал С.Д., Василевська Л.А., Савон І.Л., Трибушний О.В, Мартинюк В.Б., Захарчук О.В., Якунич А.М. //Acta Medica Leopolensia. – 2001. – Vol.7, №3. – P.118-120.

  2. Вираженість ендотоксикозу та обсяг детоксикаційної терапії в хворих сепсисом /Шаповал С.Д., Мартинюк В.Б., Савон І.Л., Трибушний О.В., Василевська Л.А., Захарчук О.В. //Зб. наук. пр. співроб. КМАПО ім..П.Л.Шупика. – К., 2001. – Вип. 10. - С.1200-1206.

  3. О некоторых критериях диагноза “Сепсис” /Шаповал С.Д., Мартынюк В.Б., Василевская Л.А., Захарчук А.В. //Хірургія України. – 2002. - №2. – С.45-47.

  4. Шаповал С.Д., Клименко В.Н., Захарчук А.В. Перекисное окисление липидов у больных-наркоманов с гнойно-воспалительными заболеваниями мягких тканей //Архив клин. и экспер. мед. – 2002. – том 11, №2. – С.278-279.

  5. Захарчук А.В. Состояние антиоксидантной системы у больных-наркоманов с гнойно-воспалительными процессами мягких тканей //Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. праць ЗДІУЛ. – Запоріжжя, 2003. – Вип.64, кн.1. - С.47-50.

  6. Некоторые аспекты абдоминального сепсиса при панкреонекрозе /Шаповал С.Д., Ярешко Н.А., Сицинский С.А., Рязанов Д.Ю., Савон И.Л., Мартынюк В.Б., Захарчук А.В. //Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. – Тернопіль,2002. – т.1. - С.327-329.

  7. Захарчук О.В. Стан перекісного окислення ліпідів у пацієнтів з наркотичною залежністю з гнійно-запальними захворюваннями м’яких тканин //Клінічна хірургія. – 2002. - №11-12. – С.28.

  8. Использование эубиотиков в лечении больных с длительно незаживающей гнойно-воспалительной раной /Клименко В.Н., Тугушев А.С., Шаповал С.Д., Захарчук А.В., Клименко А.В. //Клінічна хірургія. – 2002. - №11-12. – С.33-34.

  9. Шаповал .С.Д., Захарчук А.В. Коррекция антиокислительных процессов у больных сепсисом //Клінічна хірургія. – 2003. - №4-5. – С.39.

  10. Лікування сепсису у хворих з гнійно-запальними процесами м’яких тканин: Метод. рекомендації МОЗ України /Шаповал С.Д., Савон І.Л., Мартинюк В.Б., Василевська Л.А, Трибушний О.В., Нечухаєв В.С., Якунич А.М., Захарчук О.В. – Запоріжжя,2003. – 16с.

  1. Застосування еубіотиків для лікування гнійно-запальних процесів різної етіології та профілактики ранових ускладнень: Інформ. лист МОЗ України /Тугушев А.С., Захарчук О.В., Ісайчиков І.І., Вакуленко В.В. – К., 2003.