Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Юров Ігор Васильович. Особливості клінічного перебігу, факторів ризику та частоти розповсюдженості цереброваскулярних захворювань у промисловому регіоні України : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2006.



Анотація до роботи:

Юров І.В. «Особливості клінічного перебігу, факторів ризику та частоти розповсюдженості цереброваскулярних захворювань у промисловому регіоні України».- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15 – нервові хвороби. – Інститут неврології, психіатрії і наркології АМН України, Харків, 2006.

У дисертації було вивчено поширеність, захворюваність, смертність, фактори ризику розвитку цереброваскулярних захворювань у промисловому регіоні України на моделі м. Маріуполя. Представлені особливості клінічного перебігу, стану церебральної гемодинаміки, гемореологічних властивостей крові у людей з цереброваскулярними захворюваннями, що працюють на промислових підприємствах. На основі отриманих даних розроблено профілактичні заходи, спрямовані на зменшення цієї патології.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає у вивчені розповсюдженості, захворюваності, смертності від цереброваскулярних захворювань, факторів ризику їх розвитку та особливостей їх клінічного перебігу у промисловому регіоні України на прикладі м. Маріуполя. На основі вивчення епідеміології цереброваскулярних захворювань, факторів ризику їх розвитку та особливостей клінічного перебігу, церебральної гемодинамикі та гемореологічних порушень розроблено заходи, що спрямовані на запобігання розвитку мозкового інсульту у працівників промислових підприємств та мешканців промислових регіонів.

  2. Відзначено, що розповсюдженість та захворюваність на цереброваскулярні захворювання в м. Маріуполь є одними з найвищих в Україні і перевищують середні показники по країні майже в 1,6 рази. Показано, що захворюваність на мозковий інсульт в м. Маріуполі хоча й нижче середньої по Україні, але за останні десятиріччя темпи росту цього показника були в 3,8 раз вище порівняно з іншими регіонами країни.

  3. Встановлено, що смертність від мозкового інсульту в м. Маріуполі в 1,3 рази вище, ніж по України в цілому. Смертність від цереброваскулярних захворювань в м. Маріуполі в 3 рази перевищує середній показник по Україні і посідає друге місце в структурі загальної смертності населення міста.

  4. Показано, що основними факторами ризику розвитку цереброваскулярних захворювань у м. Маріуполі є артеріальна гіпертензія, хвороби серця, гіперхолестеринемія, паління, зловживання алкоголем, а також їх поєднання. Показано особливості структури факторів ризику залежно від нозологічних форм цереброваскулярних захворювань. Факторами ризику мозкового інсульту є: артеріальна гіпертензія (80,61 %), паління (65,81 %), хвороби серця (53,62 %), зловживання алкоголем (21,22 %), цукровий діабет (11,54 %). Основними факторами ризику хворих на ДЄ є: паління (64,4 %), артеріальна гіпертензія (46,0 %), хвороби серця (38,14 %), зловживання алкоголем (28,02 %).

  5. Відзначено негативний вплив забруднення навколишнього середовища в м. Маріуполі на поширеність та захворюваність на цереброваскулярні захворювання. В найбільш забрудненому районі міста відмічаються високі показники розповсюдженості, захворюваності на ЦВЗ, на ЦВЗ з АГ, на МІ. Вони майже в 1,4 рази перевищують аналогічні показники в найменш забрудненому районі міста. При цьому темпи росту захворюваності на ЦВЗ в найбільш забрудненому районі вищі в 11 разів, а в найменш забрудненому – в 4 рази, що може непрямо свідчити про взаємозв’язок забрудненості атмосфери з ростом ЦВЗ.

  6. Відзначено особливості клінічних проявів ДЕ у хворих, що працюють на промислових підприємствах. Перебіг ДЕ у цих хворих характеризується більш вираженими порушеннями з боку вегетативної нервової системи. У хворих спостерігаються зміни церебральної гемодинаміки у виді гіпоперфузії мозку (61 %), асиметрії мозкового кровотоку (53 %), стенозуючих процесів магістральних артерій голови та шиї (57 %). У хворих, що працювали на промислових підприємствах, відзначаються більш виражені порушення показників коагуляційного гемостазу: ПТІ був значно вищим, а тривалість кровотечі, період зсідання, час рекальцифікації знижені порівняно з пацієнтами, які не працювали на таких підприємствах (р<0,01).

  7. Проведене дослідження лягло в основу розробки заходів, що спрямовані на зменшення захворюваності та смертності від цереброваскулярних захворювань у промисловому регіоні України на прикладі м. Маріуполя. Цей комплекс включає в себе організацію заходів популяційної стратегії та стратегії високого ризику, скринінг населення під час профоглядів для виявлення, обстеження та лікування хворих з модифікованими факторами ризику цереброваскулярних захворювань.

Публікації автора:

  1. Юров И.В. Особенности клиники, церебральной гемодинамики у лиц с высоким риском развития мозгового инсульта // Врачебная практика.- 2001.
    - № 6.- С. 94-98.

  2. Юров И.В. Распространенность, заболеваемость и смертность от церебро-васкулярной патологии в г. Мариуполе // Український терапевтичний журнал. - 2002. - Т. 4. - №. 3. - С. 39-42.

  3. Юров И.В. Эпидемиология мозгового инсульта в г. Мариуполе // Український медичний альманах. – 2002. - Т. 5. - № 3. – С. 169-172.

  4. Юров И.В. Особенности эпидемиологии цереброваскулярных заболеваний у рабочих города Мариуполя // Український вісник психоневрології.– 2002.
    - Т. 10, вип. 1 (30). – С. 89-91.

  5. Міщенко Т.С., Здесенко І.В., Коленко О.І., Юров І.В., Балкова Н.Б., Дмітрієва О.В., Лапшина І.О., Перцева Т.Г. Епідеміологія мозкового інсульту в Україні // Українській вісник психоневрології.- 2005.- Т. 13, вип. 1 (42).
    - С.23-28. (Здобувачем виконано літературний огляд, зібрано матеріал, проведено статистичну обробку отриманих результатів).

  6. Юров И.В. Особенности течения дисциркуляторной энцефалопатии у больных с метаболическим синдромом // Український медичний альманах.
    - 2006.- Т. 9.- № 2. – С. 211-214.

  7. Міщенко Т.С., Чмир Г.С., Міщенко В.М., Юров І.В. Атеротромботичний інсульт у осіб похилого віку // Матеріали 3 Національного конгресу геронтологів України. - Київ, 2000.- С. 45. (Здобувачем виконано літературний огляд, зібрано клінічний матеріал, проведено статистичну обробку отриманих результатів, визначено ефективність лікування).

  8. Юров И.В. Особенности факторов риска и состояния церебральной гемодинамики у больных с дисциркуляторной энцефалопатией // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми клінічної неврології: історія, сучасність, перспективи».- Львів, 2005.- С.85-86.