Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


210. П'ятничка Олег Зіновійович. Особливості хірургічної тактики у хворих на гастрит, ускладнений кровотечею: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2005. , табл.



Анотація до роботи:

П’ятничка О.З. Особливості хірургічної тактики у хворих на гастрит, ускладнений кровотечею.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія.- Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2005.

У дисертації представлено дослідження стану локального імуноморфологічного та структурного гомеостазу слизової оболонки шлунка у 113 хворих на гастрит, ускладнений кровотечею. Проаналізовано зв’язок місцевих змін вмісту імуноглобулінів у слизовій оболонці різних відділів шлунка з небезпекою виникнення рецидивних кровотеч у різні терміни після зупинки останньої. На основі динамічного вивчення активності синтезу основних класів імуноглобулінів та вмісту секреторного імуноглобуліна А у біоптатах слизової різних відділів шлунка розроблено та апробовано у 89-и пацієнтів діагностично-лікувальну програму та алгоритм вибору хірургічної тактики з урахуванням небезпеки спонтанного відновлення кровотечі.

Проаналізовано ближні результати хірургічного та консервативного лікування 189 пацієнтів із досліджуваною патологією. На основі застосування імуноморфологічних критеріїв діагностики ступеня важкості локального імунного дисбалансу слизової оболонки шлунка, небезпеки спонтанного відновлення кровотечі та частоти виникнення післяопераційних ускладнень розроблено алгоритм вибору об’єму та строків операції в умовах гастриту, ускладненого кровотечею. Для зупинки кровотеч, які тривають та відтермінування рецидиву геморагії запропоновано „Спосіб лікування геморагічного гастриту” (Деклараційний патент України № 53248 А).

Застосування запропонованої діагностично-лікувальної програми із ендоскопічними технологіями у комплексному підході до вибору терміну та об’єму операції дозволило знизити оперативну активність з 13,0 до 12,3 %, кількість поопераційних ускладнень – з 81,3 % до 37,5 % (у 2,1 рази), післяопераційну летальність – з 23,1 % до 9,1 %, при консервативному лікуванні кількість смертей знизилася – з 2,3 % до 0, а смертність при досліджуваній патології – з 5,0 % до 1,1 % майже у 3 рази за рахунок зменшення частоти рецидивних кровотеч із 15,0 % до 7,8 % майже у 2 рази і, як наслідок, частки „операцій відчаю”, виконаних на висоті 2 – 3 рецидиву кровотечі.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення критеріїв імуноморфологічної оцінки ступеня активності гастриту, ускладненого кровотечею, що стало основою нового вирішення наукового завдання, яке полягало у виборі оптимальних діагностичних підходів, об’єму оперативного втручання з врахуванням прогнозу рецидиву кровотечі, направленого на покращання результатів лікування хворих на шлункову кровотечу.

  1. Клініко-ендоскопічними дослідженнями стверджено, що шлункова кровотеча на ґрунті гастриту антрального відділу була у 56,1 %, проксимального гастриту – у 41,8 % і тотального гастриту – 2,1 % хворих. Анамнестично у 51,9 % пацієнтів був виявлений тривалий шлунковий анамнез, а у 27 % хворих – шлункова кровотеча була першою ознакою захворювання.

  2. При антрум-гастриті у 72 % хворих відмічено легкий ступінь крововтрати, при проксимальному і тотальному гастритах важка ступінь крововтрати сягала 47 % і 50 % відповідно. Частота рецидиву шлункової кровотечі, незалежно від ступеня крововтрати, складає 4,7 % при антральній локалізації джерела кровотечі, у 20,3 % - при проксимальному гастриті і 50 % - при тотальному ураженні шлунка .

  3. При гістологічному дослідженні гастробіопсій під час екстреної гастроскопії у 71,7 % хворих причиною шлункової кровотечі виявлено хронічні гастрити і у 28,3 % - гострі гастрити. Рецидиви кровотечі виникають у 21,2 % хворих із хронічними гастритами. Кровотечі на ґрунті гострого гастриту не мають тенденції до рецидивування.

  4. Хронічні гастрити із рецидивними кровотечами характеризуються важким ураженням епітелію слизової оболонки шлунка, тяжкими судинними розладами, пригніченням регенерації, дозрівання та диференціації епітеліоцитів, виснаженням пластичних, регенераторних та захисних механізмів компенсації з розвитком аутоімунних механізмів пошкодження слизової оболонки шлунка із пригніченням синтезу SIgA та IgA й різкою активацією синтезу плазмоцитами Ig G, Ig M обґрунтовує активність гастриту.

  5. Поглиблення імунного дисбалансу, яке проявляється зниженням концентрації SigA та продукування плазмоцитами IgA більш ніж на 12,0 % поряд із зростанням більш ніж на 15,0 % активності синтезу Ig М та IgG у біоптатах слизової оболонки у порівнянні із рівнем при поступленні супроводжується рецидивуванням кровотечі лише за умов хронічних гастритів із аутоімунним компонентом.

  6. Хворі з хронічними геморагічними гастритами за умов шлункової кровотечі, в яких за даними ендоскопічного моніторинга відсутнє поглиблення місцевого імунного дисбалансу в біоптатах слизової оболонки шлунка, показане традиційне лікування в комплексі з місцевою гастроімунотерапією, яка дозволяє зменшити частоту рецидивних кровотеч із 15,0 % до 7,8 % за рахунок стабілізації локальних імунних процесів слизової оболонки шлунка.

  7. Хворим з хронічним гастритом, ускладненим шлунковою кровотечею, в яких в динаміці після локальної гастроімунотерапії виявляється активація синтезу Ig M та G поряд із пригніченням продукування S Ig A та Ig A в біоптатах слизової шлунка, показане оперативне лікування на випередження рецидивних кровотеч.

  8. Операцією вибору при шлункових кровотечах на ґрунті хронічних гастритів з аутоімунним компонентом слід вважати резекцію дистального чи проксимального відділів шлунка.

  9. Застосування раціональної індивідуально-активної тактики, комплексної консервативної терапії з елементами ендоскопічних технологій, оперативних втручань на випередження рецидиву кровотечі дало змогу знизити частоту рецидивних кровотеч у 1,9 рази, кількість операцій на висоті рецидиву кровотечі у 1,7 рази, частоту поопераційних ускладнень майже у двічі, рівень поопераційної летальності із 23,1 % до 9,1 %, а загальну летальність при геморагічних гастритах із 5,0 % до 1,1 %.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

  1. Хворим на кровотечу на грунті гастриту в комплекс діагностичних заходів варто включати ендоскопічно-імунологічний моніторинг з динамічним вивченням активності синтезу основних класів імуноглобулінів, як провідного методу оцінки небезпеки відновлення геморагії у різні терміни після зупинки останньої ще до появи клінічних її проявів.

  2. Виявлені аутоімунні зрушення локального імунітету шлункової слизової тісно корелюють із важкістю дисрегенерації епітелію, яка є незворотнім процесом, що обумовлює резекційний підхід у виборі об’єму операції – видалення ураженого відділу шлунка.

  3. Прошивання ерозій, що кровлять, не може бути методом вибору лікування гастритів, ускладнених кровотечею, оскільки не гарантують від спонтанного її відновлення у поопераційному періоді.

  4. За умов операційного ризику та при компактному розміщенні поодиноких, кровоточивих ерозій операцією вибору може бути умовно-радикальне втручання із обов’язковим видаленням патологічного субстрату, як джерела рецидивних кровотеч.

Публікації автора:

  1. Дзюбановський І.Я., П’ятничка О.З., Сюта Л.О. Хірургічна тактика при геморагічних гастритах з врахуванням параметрів гемостазіограми // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина.-2001.- Випуск 14.-С.129-131.

Дисертантом виконана статистична обробка, аналіз результатів та підготовка до друку.

  1. Дацко Т.В., П’ятничка О.З., Коваль В.Б. Паренхіматозно-стромальні взаємодії в слизовій оболонці проксимального відділу шлунка у хворих на геморагічний гастрит // Вісник наукових досліджень.-2003.-№2.- С.22-24.

Дисертантом підготовлено біопсійний матеріал, проаналізовано зв’язок отриманих імуноморфологічних змін з ендоскопічною та клінічною картиною, варіантами перебігу виразкових кровотеч, проведено статистичну обробку узагальнення результатів та підготовлено матеріали до друку.

  1. Дацко Т.В., П’ятничка О.З. Патоморфологічна характеристика слизової оболонки шлунка при геморагічних гастритах // Вісник наукових досліджень.-2003.-№3.-С.24-25.

Дисертантом підготовлено біопсійний матеріал, проаналізовано зв’язок отриманих патоморфологічних змін з клінічною картиною, варіантами перебігу геморагічних, проведено статистичну обробку узагальнення результатів та підготовлено матеріали до друку.

  1. Дзюбановський І.Я., П’ятничка О.З. Варіанти перебігу гастритів, ускладнених кровотечею, та особливості їх хірургічного лікування // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина.-2003.- Випуск 20.-С.68-71.

Пошукач обстежував і лікував хворих вивчив частоту рецидивів кровотеч, зробив літературний огляд, провів статистичну обробку отриманих результатів, підготував матеріал до друку.

  1. П’ятничка О.З. Роль інфікування слизової оболонки шлунка Helicobacter Pylori у виникненні та перебігові гастритів, ускладнених кровотечею // Вісник наукових досліджень.- 2004.- № 1.-С.53-55.

  2. Дзюбановський І.Я., П’ятничка О.З. Діагностично-лікувальний алгоритм при гострих шлункових кровотечах на грунті геморагічних гастритів // Шпитальна хірургія.-2004.-№4.-С.90-94.

Дисертантом розроблено алгоритм діагностичного та лікувального процесу, проведена статистична обробка, аналіз результатів та підготовка до друку.

  1. Деклараційний патент на винахід 53248 А Україна, МКИ А61 В17/00. Спосіб лікування геморагічного гастриту / І.Я. Дзюбановський, О.З. П’ятничка, О.Б. Луговий, С.Я. Костів.- №2002042988; Заявл. 12.04.2002; Опубл. 15.01.2003; Бюл. №1.

Дисертантом виконано дослідження експериментального матеріалу, статистична обробка, аналіз результатів та підготовка до друку.

  1. Дзюбановський І.Я., П’ятничка О.З., Гаргула В.Д. Ендоскопічні та морфофункціональні зміни слизової оболонки проксимальної частини шлунка при ерозивних геморагічних гастритах // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.- 2001.Т.5-№ 1,- С.22.

Дисертантом проаналізовано частоту рецидивних кровотеч та її зв’язок з ендоскопічними критеріями надійності гемостазу при поступленні, підготовані матеріали до друку.

  1. П’ятничка О.З. Лікувальна тактика у хворих на гострий геморагічний гастрит // Матеріали V міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених, приурочений до 10-ї річниці Незалежності України. Тернопіль, 2001 року.-С.49.

  1. П’ятничка О.З. Алгоритм лікувальної тактики при геморагічних гатритах в умовах гострої профузної кровотечі // Збірник наукових праць XLV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конференції. „Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.–Вип.7.-С.85.

  2. Дзюбановський І.Я., П”ятничка О.З. Особливості діагностичної програми у хворих на геморанічний гастрит, ускладнений кровотечею // Матеріали XLXI підсумкової науково-практичної конференції „Здобутки клінічної і експериментальної медицини”.-2003.-№1.-С.107-108.

Дисертантом проведено аналіз результатів, статистична обробка, клінічне застосування та підготовка результатів до друку.

  1. Дзюбановський І.Я., П’ятничка О.З. Елементи стандартизації при виборі лікувальної тактики у хворих з геморагічним гастритом ускладненим гострою профузною кровотечею. // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії”. - Львів, 2004.-С.53-54.

Пошукач проаналізував частоту ускладнень при консервативній та хірургічній тактиці, обстежував і лікував хворих, зробив літературний огляд, провів статистичну обробку отриманих результатів, підготував матеріал до друку.