Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Мохамед Хасан Мохамед Сід Ахмед. Особливості гемодинаміки та стан цитокінів при хронічній серцевій недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця в похилому віці : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Сумський держ. ун-т. — Суми, 2007. — 176арк. — Бібліогр.: арк. 144-176.



Анотація до роботи:

Мохамед Хасан Мохамед Сід Ахмед – Особливості гемодинаміки та стан цитокінів при хронічній серцевій недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця в похилому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України та ДУ „Інститут гастроентерології АМН України”.

Дисертація присвячена вирішенню однієї з найактуальніших проблем сучасної кардіології – розробці оптимальних підходів до лікування хронічної серцевої недостатності (ХСН) у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) в похилому віці на підставі визначення патогенетичної ролі цитокінів у розвитку і прогресуванні захворювання.

На основі дослідження діастолічної та систолічної функцій лівого шлуночку, з урахуванням вмісту про – і протизапальних цитокінів, у хворих на ІХС із ХСН у динаміці лікування, з використанням еналаприла малеату та метопролола сукцинату, обгрунтована необхідність визначення рівнів фактора некрозу пухлин-б, ІЛ-8, ІЛ-4 вже на початкових етапах формування захворювання. Показники активності системи цитокінів можуть служити ранніми діагностичними і об'єктивними прогностичними критеріями ХСН. Ці ж параметри можна використовувати в оцінці індивідуальної чутливості до лікування, що призначається, і в аналізі ефективності патогенетичної терапії, особливо на етапі титрування доз препаратів, коли найбільш вірогідні побічні їх ефекти.

У дисертаційній роботі вирішене актуальне наукове завдання кардіології – встановлено особливості змін фактора некрозу пухлини-альфа, інтерлейкіну-8 та інтерлейкіну-4, вмісту цітокінів, кардіогемодинаміки у хворих похилого віку з ХСН, зумовленою ІХС, обгрунтовано необхідність оптимізації лікування за допомогою призначення базисної терапії з включенням еналаприла малеату.

1. У хворих похилого віку із ХСН, зумовленою ІХС, на ранніх стадіях розвитку захворювання має місце діастолічна дисфункція (у 81,8% випадків) зі збереженою систолічною функцією міокарда лівого шлуночка. При цьому діастолічна дисфункція передує розвитку систолічної дисфункції на тлі значних змін у стані цитокінів та окремих показників гуморального імунітету, що може сприяти подальшому морфологічному пошкодженню міокарда лівого шлуночка.

2. Як у ранньому (початковому), так і особливо в пізньому (розвинутому) періодах ХСН для хворих похилого віку характерним є значне (не менш ніж у 1,5 рази) підвищення концентрацій в плазмі венозної крові циркулюючих цитокінів - фактора некрозу пухлин-a, ІЛ-8 і ІЛ-4 – до (190,3±9,9) пг/мл, (117,0±5,5) пг/мл, (41,7±3,5) пг/мл, відповідно, при IIБ стадії ХСН, р<0,001, р<0,001, р<0,01, що може бути пов’язаним із розвитком імунного запалення, служити одним із допоміжних факторів у розвитку тяжкого перебігу ХСН і негативним прогностичним маркером формування можливих ускладнень.

3. Підвищення вмісту цитокінів в плазмі крові хворих із ХСН, які страждають на стенокардію напруги, - фактора некрозу пухлин-a до (193,7±11,6) пг/мл, ІЛ-8 до (121,4±4,4) пг/мл і ІЛ-4 до (43,1±2,9) пг/мл, проти аналогічних показників у хворих без нападів стенокардії - фактора некрозу пухлин-a (163,5±8,0) пг/мл, ІЛ-8 (106,4±5,2) пг/мл і ІЛ-4 (36,2±3,1) пг/мл, р<0,05 при порівнянні відповідних параметрів, може вказувати на те, що розвиток і прогресування імунного запалення тісно пов’язані з клінічною симптоматикою захворювання, яке стало причиною ХСН.

4. При тяжкому перебігу ХСН (ІІБ і ІІІ стадій) виявлені значні порушення ліпідного обміну – гіперхолестеринемія, гіпертригліцеридемія, підвищення співвідношення атерогенних ліпідів ТГ/ЗХС, що з урахуванням позитивного кореляційного зв’язку цього співвідношення з рівнем фактору некрозу пухлин-б (r=0,58, p<0,05 при IIБ стадії; r=0,64, p<0,05 при III стадії) може свідчити про важливу роль обміну ліпідів в підтримці системного імунного запалення.

5. Відсутність при усіх стадіях ХСН значних змін рівней імуноглобулінів G і А, як і зменшення вмісту IgM в плазмі крові до (0,90±0,11) нг/мл при III стадії ХСН, р<0,01, – важливих факторів гуморального імунітету – свідчить про те, що у хворих в похилому віці послаблюється імунна відповідь, тоді як активність цитокінів (фактор некрозу пухлин-a, ІЛ-8 і ІЛ-4) підсилюється по мірі прогресування захворювання.

6. Під впливом комплексної терапії із включенням інгібітора АПФ еналаприла малеату в терапевтичних дозах (10–20 мг/добу) вірогідно зменшується концентрація фактора некрозу пухлин-a, ІЛ-8 і ІЛ-4 в плазмі крові на тлі переважного покращення систолічної функції лівого шлуночка.

7. При застосуванні в комплексній терапії блокатора b-адренергічних рецепторів метопролола сукцинату (25 - 50 мг/добу) – без еналаприла малеату - в плазмі крові зменшується вміст ІЛ-4, покращується діастолічна функція лівого шлуночка, але рівень інших цитокінів та систолічна функція не мають позитивної динаміки; тобто метопрололу сукцинат при ХСН доцільно призначати тільки у сполученні з інгібітором АПФ еналаприла малеатом.

8. Комплекс виявлених змін окремих цитокінів, показників ліпідного обміну, імуноглобулінів не тільки підкреслює складність патогенезу ХСН у хворих на ІХС у похилому віці, але й потребує розробки нових, найбільш ефективних підходів до лікування таких хворих, з урахуванням впливу окремих груп препаратів на стан цитокінів та показники гуморального імунітету хворих. Ці ж параметри можна використовувати в оцінці індивідуальної чутливості до призначаємого лікування та в аналізі ефективності патогенетичної терапії.

Публікації автора:

1. Сид Ахмед М.Х.М. Некоторые аспекты оценки качества жизни больных пожилого возраста с хронической сердечной недостаточностью // Вісник Сумського державного університету. – 2004. – №11(70). – С. 138-141.

2. Сід Ахмед М.Х.М. Оцінка функціонального стану міокарда лівого шлуночка у хворих похилого віку при ішемічній хворобі серця в динаміці лікування // Науковий вісник Ужгородського університету. – 2005. – № 25. – С. 87-90.

3. Сід Ахмед М.Х.М. Фактор некроза опухолей-б как непецифический маркер воспаления у больных с хронической сердечной недостаточностью в пожилом возрасте. // Вісник Сумського державного університету. – 2006. – №2(86). – С. 152-155.

4. Демихова Н.В., Сид Ахмед М. Роль фактора некроза опухолей в ремоделировании левого желудочка при ишемической болезни сердца у лиц пожилого возраста // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005. – № 3. – С. 27-31. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

5. Пилипенко В.Г., Деміхова Н.В., Сід Ахмед М.Х.М., Кравець А.Ф., Старків О.І., Собчишин Н.П. Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту в лікуванні хронічної серцевої недостатності // Вісник Сумського державного університету. – 2005. – № 3(75). – С.129-133. Дисертант забезпечував підбір літературних даних, приймав участь у проведенні статистичної обробки та аналізі отриманих результатів, оформляв статтю.

6. Лаба В.В., Деміхова Н.В., Сід Ахмед М.Х.М., Собчишин Н.П., Горбенко Н.І. Артеріальна гіпертензія: деякі аспекти лікування в похилому віці // Вісник Сумського державного університету. – 2005. – № 7.-С. 93-100. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, готував статтю до друку.

7. Пат. 9755А, Україна, Кл. А661Р9/00, А61К31/00. Спосіб диференційованого лікування хворих на ішемічну хворобу серця з метаболічним синдромом / М.А.Власенко, Н.В.Деміхова, О.О.Власенко, І.Д.Рачинський, Т.А.Лозова, А.Ф.Кравець (Україна), Сід Ахмед Мохамед Хасан Мохамед (Судан). №200502809; Заявл. 28.03.05; Опубл. 17.10.05, Бюл. №10. Дисертантом проведене клінічне дослідження хворих.

8. Пат. 13080А, Україна, Кл. А61В5/00. Спосіб лікування хворих з пароксизмами фібриляції передсердь при ішемічній хворобі серця / І.Д.Рачинський, Т.А.Лозова, Н.В.Деміхова, Н.С.Кондратюк, В.П.Желєзний, А.Ф.Кравець (Україна), Сід Ахмед Мохамед Хасан Мохамед (Судан). № 200508844; Заявл. 16.09.05; Опубл. 15.03.06, Бюл. № 3. Дисертантом проведене клінічне дослідження хворих.

9. Сид Ахмед М. С-реактивний білок при хронічній серцевій недостатності // Медицина третього тисячоліття: Тези межвузівської конф. молодих вчених. – Харків, 2006. – С. 144. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

10. Сид Ахмед М. Особливості імунологічного статусу хворих на деформуючий остеоартроз при хронічній серцевій недостатності // ІV Національний конгрес ревматологів України: Тези доповідей. – Полтава, 2005. – С. 144. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

11. Сід Ахмед М. Деякі клініко-метаболічні показники та застосування лізіноприлу у хворих з хронічною серцевою недостатністю // Сучасні проблеми терапії – від гіпотез до фактів: Тези української наук.-практ. конф. – Вінниця, 2005. – С. 359. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

12. Сид Ахмед М. Иммунная активность при прогрессировании хронической сердечной недостаточности у больных ишемической болезнью сердца // Від фундаментальних досліджень до медичної практики: Тези конф. молодих вчених і спеціалістів. – Харків, 2005. – С. 120. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

13. Демихова Н.В., Сид Ахмед М.Х.М. Оценка показателей диастолической функции левого желудочка у больных с ишемической болезнью сердца // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. „Новітні технології в діагностиці та лікуванні внутрішніх хвороб”. – Харків, 2004. – С.37. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

14. Демихова Н.В., Сид Ахмед М.Х.М. Оценка эффективности лечения хронической сердечной недостаточности при метаболическом синдроме // Актуальные проблемы экспериментальной и клинической медицины: Материалы 63-й итоговой научной конф. студентов и молодых ученых Волгоградского гос. мед. университета. – Волгоград, 2005. – С.64-65. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

15. Деякі особливості лікування хронічної серцевої недостатності в похилому віці // М. Сід Ахмед, Н.В.Деміхова, І.Д.Рачинський, Т.А.Лозова // Матеріали наук.-практ. конф. „Терапевтичні читання. Алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб”, присвяченої пам’яті академіка Л.Т. Малої.– Харків, 2005. – С. 192. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, готував тези до друку.

16. Сід Ахмед М., Деміхова Н.В. Деякі особливості імунологічного статусу хворих на ішемічну хворобу серця в похилому віці // Матеріали наукової конф. молодих вчених „Актуальні проблеми старіння”, присв. пам’яті акад. В.В. Фролькіса.– Київ, 2005. – С. 154-155. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, готував тези до друку.

17. Деміхова Н.В., Сід Ахмед М. Клінічне значення рівня ФНП-б у хворих з хронічною серцевою недостатністю при метаболічному синдромі // Наук.-практ. конф. „Наука і освіта”: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 12. Дисертант забезпечував підбір літературних даних, приймав участь у проведенні статистичної обробки та аналізі отриманих результатів, літературно оформляв тези.

18. Рачинський І.Д., Деміхова Н.В., Лозова Т.А., Сід Ахмед М.Х.М. Особливості лікування артеріальної гіпертензії в похилому віці // Матеріали регіональної наук.-практ. конф. „Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”. – Івано-Франківськ, 2005. – С.79. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

19. Сід Ахмед М.Х.М., Деміхова Н.В., Хоменко О.М., Тодорюк Н.С. Оцінка деяких клініко-метаболічних показників у хворих на цукровий діабет ІІ типу та артеріальну гіпертензію під впливом лізіноприлу // Наук.-практ. конф. „Дні науки 2005”: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 30-31. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, готував статтю до друку.

20. Сід Ахмед М.Х.М., Гурець Г.В., Кидик Ю.П., Міхно Т.О. Деякі аспекти лікування артеріальної гіпертензії у осіб похилого віку // „Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. Матеріали щорічної наук.-практ. конф. – Суми, 2005. – С. 113-114. Дисертант забезпечував підбір літературних даних, приймав участь у проведенні статистичної обробки та аналізі отриманих результатів, літературно оформляв тези.

21. Рачинський І.Д., Сід Ахмед М.Х.М., Руденко Т.М., Кравець А.Ф., Собчишин Н.П. Деякі клініко-метаболічні показники у хворих на артеріальну гіпертензію з метаболічним синдромом під впливом еналаприлу // „Ліки України”: Збірка наук. праць І Націон. конгресу лікарів внутрішньої медицини. – Київ, 2005. – С.76-77. Дисертант приймав участь у підборі літературних даних, проводив статистичну обробку отриманих результатів.

22. Деміхова Н.В., Сід Ахмед М., Лозова Т.А., Кравець А.Ф., Старків О.І., Собчишин Н.П. Еналаприл в лікуванні хронічної серцевої недостатності // Наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень-2005”: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 21. Дисертант приймав участь у підборі літературних даних, готував статтю до друку.

23. Demikhova N.V., Klimanska N.V., Lozova T.A., Sid Ahmed M. Efficacy of treatment in patients with arterial hypertension and metabolic syndrome // Материалы междунар. конгресса кардиологов «Артериальная гипертензия – от Короткова до наших дней». – Санкт-Петербург, 2005. – С. 27. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, готував статтю до друку.

24. Рачинский И.Д., Сид Ахмед М.Х.М., Кравець А.Ф., Старкив Е.И., Собчишин Н.П. Вопросы комплексной терапии больных с ишемической болезнью сердца в пожилом возрасте // ІV Націон. конгрес геронтологів і геріатрів України: Тези доповідей. – Київ, 2005. – С. 197. Дисертант забезпечував обстеження хворих в динаміці лікування, приймав участь у підборі літературних даних, проводив аналіз отриманих результатів.

25. Рачинський І.Д., Сід Ахмед М. Артеріальна гіпертензія у хворих похилого віку: клініко-патогенетичні аспекти // Матеріали регіон. наук.-практ. конф. "Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування". – Івано-Франківськ, 2006. – С. 75. Дисертант забезпечував підбір літературних даних, приймав участь у проведенні статистичної обробки та аналізі отриманих результатів, літературно оформляв тези.