152. Герасименко Тетяна Вікторівна. Особливості епідемічного процесу ВІЛ-інфекції у Північно-Західному Причорномор'ї: дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Герасименко Т.В. Особливості епідемічного процесу ВІЛ-інфекції у Північно-Західному Причорномор’ї. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, м. Київ, 2004 р.
Дисертацію присвячено вивченню закономірностей поширення ВІЛ-інфекції у Північно-Західному Причорномор’ї (Одеська, Миколаївська, Херсонська області) та удосконаленню системи епідеміологічного нагляду за цією інфекцією.
Вивчено та виявлено основні епідеміологічні закономірності поширення ВІЛ-інфекції, встановлено етапи розвитку епідемічного процесу цієї інфекції в регіоні.
Уперше в Україні на моделі м. Одеси апробовано методологію дозорного епідеміологічного нагляду (ДЕН), що дозволило визначити поширеність ВІЛ-інфекції, тенденції розвитку епідемічного процесу в цільових групах (вагітні, хворі на туберкульоз та пневмонію), оцінити реальну епідемічну ситуацію, визначити стадію епідемії. Обґрунтовано епідеміологічну доцільність методології ДЕН. Встановлено основні поведінкові фактори, що сприяють поширенню ВІЛ-інфекції в цільових групах та серед молоді. Визначено серед цих груп питому вагу осіб з ризиковою поведінкою. Надано рекомендації відносно впровадження ДЕН в епідеміологічну практику роботи установ охорони здоров'я при проведенні епіднагляду за ВІЛ-інфекцією в Україні. Обґрунтовано необхідність включення групи хворих на туберкульоз та пневмонію у число осіб, що підлягають обстеженню на ВІЛ за умов отримання поінформованої згоди. Доведено необхідність розробки постійно діючих профілактичних та інформаційних програм для різних груп населення на підставі вивчення та аналізу моніторингових поведінкових досліджень.
Епідемія ВІЛ-інфекції у Північно-Західному Причорномор'ї (Регіон) продовжується без ознак до стабілізації. Визначено зростання всіх основних показників, що характеризують розвиток епідемії ВІЛ-інфекції в Регіоні за період з 1987 по 2002 рр. Поширеність ВІЛ-інфекції зросла з 0,08 до 246,64, захворюваність на ВІЛ-інфекцію – з 0,10 до 40,67, захворюваність на СНІД – з 0,00 до 9,17 та смертність від СНІДу – з 0,00 до 5,77 на 100 тис. населення, що в 2 – 3 рази перевищувало аналогічні показники по Україні та визначало епідемічну ситуацію, як найбільш небезпечну в країні. Основною рушійною силою залишаються споживачі ін’єкційних наркотиків та їх сексуальні партнери. Зростає епідеміологічна значимість статевого та вертикального шляхів передачі збудника інфекції.
Виявлено відмінності у проявах епідемічного процесу ВІЛ-інфекції на різних адміністративних територіях Регіону, які залежали від шляхів передачі ВІЛ і відповідних груп ризику. Найбільш небезпечна епідемічна ситуація склалася в Одеській області, де епідемія розпочалась в 1987 р., а всі основні епідеміологічні показники були найбільш високими. Миколаївська область увійшла в епідемію значно пізніше (1995 р.), початок і поширення якої були пов’язані із розповсюдженням ВІЛ у середовищі ін'єкційних наркоманів та їх сексуальних партнерів. У Херсонській області епідемія розпочалася в 1996 р. і характеризувалася повільним розвитком за рахунок переважно статевого шляху передачі збудника інфекції.
Використання методології дозорного епідеміологічного нагляду в м. Одесі дозволило оцінити реальну епідемічну ситуацію, встановити тенденції поширення ВІЛ у цільових групах. Поширеність ВІЛ-інфекції серед вагітних складала 1,11 %, серед хворих на туберкульоз та пневмонію – 15,30 % та 11,61 % відповідно. Високі рівні поширеності ВІЛ-інфекції у вивчених групах дозволили характеризувати епідемію в м. Одесі, як концентровану, згідно з критеріями ВООЗ.
Визначено поведінкові фактори, що сприяли поширенню ВІЛ у цільових групах: у групі вагітних – сексуальні відносини поза шлюбом; хворих на туберкульоз і пневмонію – вживання ін’єкційних наркотиків, безладні статеві зв’язки та незахищений секс. Питома вага осіб з ризиковою поведінкою серед вагітних складала 19,60 %, хворих на туберкульоз – 55,01 %, хворих на пневмонію – 39,90 %.
Поведінковими факторами, що сприяли поширенню ВІЛ серед молоді були безладні статеві зв'язки, незахищений секс та вживання наркотиків. Об'єктивно елементи ризикованої поведінки мали місце у 51,12 % молоді, тоді як суб'єктивно вважали свою поведінку ризикованою тільки 12,88 % осіб, що свідчило про неадекватну самооцінку. Інформованість молоді щодо проблем ВІЛ-інфекції виявилася низькою (27,16 %).
Показано значення методології дозорного епідеміологічного нагляду, її епідеміологічну обґрунтованість і доцільність для оцінки розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції в групах ризику та оцінки ефективності профілактичних програм. Це дозволяє рекомендувати ДЕН до впровадження в епідеміологічну практику охорони здоров'я України як невід’ємну ланку епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією.
Публікації автора:
Щербінська А.М., Герасименко Т.В. СНІД – сучасні аспекти проблеми // Інфекційні хвороби. – 2001. – №1. – С. 5 – 8.
Особистий внесок – дисертантом зібрані і проаналізовані дані, щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції та СНІДу в Україні.
Щербінська А.М., Круглов Ю.В., Бочкова Л.В., Горегляд Н.І., Пурік О.П., Герасименко Т.В. Стратегія профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – №2. – С. 25 – 26.
Особистий внесок – дисертантом підготовлені матеріали огляду літератури, щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції у світі.
Поздняков С.В., Герасименко Т.В., Могилевский Л.Я. Эпидемическая ситуация ВИЧ/СПИД в мире на конец 2000 года (Аналитический обзор) // Вісник морської медицини. – 2001. – №2 (14). – С. 420 – 425.
Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані, щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції та СНІДу на 2000 р.
Герасименко Т.В., Поздняков С.В., Могилевский Л.Я., Щербинская А.М., Могилевская З.И., Москаленко Т.Я., Одинец В.И. Факторы риска ВИЧ-инфицирования женщин фертильного возраста // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2002. – №1 (4). – С. 103 – 106.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед вагітних м. Одеси методом дозорного епіднагляду, одержані, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування по вивченню поведінкових реакцій серед вагітних.
Герасименко Т.В., Поздняков С.В., Могилевский Л.Я. Развитие пандемии ВИЧ/СПИДа в 2002 году // Вісник морської медицини. – 2003. – №3 (22). – С.102 – 111.
Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані літератури, щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції та СНІДу на 2002 р.
Герасименко Т.В., Поздняков С.В., Могилевский Л.Я., Щербинская А.М. Оценка факторов рискованного поведения, влияющих на интенсивность распространения ВИЧ-инфекции среди молодежи в г. Одессе // Вісник морської медицини. – 2004. – №1 (24). – С. 9 – 15.
Особистий внесок – дисертантом розроблені критерії віднесення осіб до груп з ризикованою поведінкою, критерії оцінки інформованості, зібрані, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування.
Герасименко Т.В. Эпидемиологические аспекты развития эпидемии ВИЧ-инфекции в Северо-Западном Причерноморье // Вісник морської медицини. – 2004. – №2 (25). – С. 23–31.
Герасименко Т.В., Поздняков С.В., Могилевский Л.Я., Филюк В.В., Авербух Л.Г., Гридасова И.А. Некоторые факторы риска, способствующие распространению ВИЧ-инфекции среди больных туберкулезом // Мат. Міжнар. наук.-прак. конф. присвяченої пам’яті Л.В. Громашевського. Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб. Київ, 2002. – 2002. – С. 34 – 40.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед хворих на туберкульоз м. Одеси методом дозорного епіднагляду, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування по вивченню поведінкових реакцій серед хворих на туберкульоз.
Поздняков С.В., Герасименко Т.В., Могилевский Л.Я., Филюк В.В., Авербух Л.Г., Гридасова И.А. Некоторые клинико-эпидемиологические особенности, влияющие на распространение ВИЧ среди больных туберкулезом // Мат. Між нар. наук.-прак. конф. присвяченої пам’яті Л.В. Громашевського. Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб. Київ, 2002. – 2002. – С.116 – 123.
Особистий внесок – дисертантом одержані та статистично оброблені дані анкетування хворих на туберкульоз.
Поздняков С.В., Герасименко Т.В., Кучма И.Ю., Могилевский Л.Я. ВИЧ/СПИД и туберкулез на современном этапе в мире и Украине (Аналитический обзор) // Аннали Мечніковського Інституту. – 2001. – №1. – С. 9 – 23.
Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані літератури по проблемі ВІЛ/СНІД та туберкульозу.
Поздняков С.В., Могилевский Л.Я., Герасименко Т.В., Сидяченко А.И. Организация эпидемиологического надзора за ВИЧ/СПИД на территориях с различной интенсивностью эпидемического процесса // Мат. наради-семінару з питань сан. охорони території України від заносу і розповсюдження карантин. та ін. особливо-небезпечних інфекцій. Епіднагляд за карантинними і паразитарними захворюваннями та їх профілактика в Україні. Іллічівськ, 2000. – 2000. – С. 126 – 131.
Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані офіційної статистичної звітності з ВІЛ/СНІДу у Північно-Західному Причорномор'ї (Одеська, Миколаївська, Херсонська області) за період з 1987 по 2002 рр.
Герасименко Т., Поздняков С., Могилевский Л., Могилевская З., Щербинская А., Москаленко Т., Одинец В. Распространенность ВИЧ-инфекции среди беременных г. Одессы // Зб. мат. з акт. проблем протидії епідемії. ВІЛ-інфекція та СНІД в Україні. Київ, 2001. – 2001. – С. 166 – 167.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед вагітних м. Одеси методом дозорного епіднагляду, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування вагітних.
Поздняков С., Герасименко Т., Могилевский Л., Щербинская А. Особенности проявления эпидемического процесса при ВИЧ-инфекции на различных административных территориях Северо-Западного Причерноморья // Зб. мат. з акт. проблем протидії епідемії. ВІЛ-інфекція та СНІД в Україні. Київ, 2001. – 2001. – С. 165 – 166.
Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані офіційної статистичної звітності з ВІЛ/СНІДу у Північно-Західному Причорномор'ї за період з 1987 по 2002 рр.
Герасименко Т.В., Поздняков С.В., Могилевская З.И., Захарова В.А. Проблема ВИЧ/СПИДа в мире и в Украине // Мат. Междунар. семинара и совместного учения государств-участников СНГ по особо опасным инфекциям. Совершенствование мероприятий по санитарной охране территории в пунктах пропуска через государственную границу. Ильичевск, 2001. – 2001. – С.107.
Особистий внесок – дисертантом проведений аналіз літератури щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції у світі, в Україні.
Pozdnyakov S.V., Gerasimenko T.V., Mogilevskiyy L.Y., Filiuk V.V., Averbukh L.G., Gridasova I.A. Tuberculosis + HIV/AIDS + Drug abuse epidemic in the Ukraine // Program of 4-th World Congress on Tuberculosis. June 5-9, 2002, Washington DC. USA. – P. 93 – 94.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед хворих на туберкульоз м. Одеси методом дозорного епіднагляду, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування по вивченню особливостей поведінкових реакцій серед них.
Pozdnyakov S.V., Gerasimenko T.V., Mogilevskiy L.Y., Boschenko Y.A., Mogilevskaya Z.I., Filiuk V.V., Averbukh L.G., Gridasova I.A., Sherbynskaya A.M., Moskalenko T., Odinets V. HIV/AIDS Sentinel Surveys in Odessa (Ukraine) // Journal of Human Virology. – Jan/Feb. 2003. – Vol. 5., №1. – P. 92.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед вагітних, хворих на туберкульоз та пневмонію м. Одеси методом дозорного епіднагляду, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування по вивченню поведінкових реакцій серед цих груп.
McKeenhan Campbell I.V, Pozdnyakov S., Gerasimenko T., Mogilevskiy L., Boschenko Y., Filiuk V., Averbukh L., Gridasova I., Moskalenko T., Odinets V. Sherbynskaya A., Dobrov Y.P. A comparison of the social economic factors of HIV/AIDS through urban centers of the Ukraine in Russia. // The Second International Conference on Urban Health. October 15 – 18, 2003. Abstract Booklet. 2003 – Abstract # 08246. – P.25.
Особистий внесок – дисертантом одержані та проаналізовані дані про поширеність ВІЛ-інфекції серед вагітних у м. Одесі методом дозорного епіднагляду, проаналізовані та статистично оброблені дані анонімного анкетування по вивченню поведінкових реакцій серед них.