Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Міроненко Алла Петрівна. Особливості епідемічного процесу грипу в Україні та удосконалення епідеміологічного нагляду : Дис... д-ра наук: 14.02.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Міроненко А.П. Особливості епідемічного процесу грипу в Україні та удосконалення епідеміологічного нагляду. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02. – епідеміологія. – ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України», Київ, 2009.

Дисертація присвячена визначенню закономірностей розвитку епідемічного процесу грипу в Україні, вдосконаленню його етіологічного прогнозування і розробці принципів контролю грипу в умовах проведення специфічної імунопрофілактики.

В роботі представлене теоретичне узагальнення проведених багаторічних досліджень, і, як результат - визначені закономірності розвитку епідемічного процесу грипу в Україні. Вперше встановлені тенденції та темпи еволюції вірусів грипу методом постійного вірусологічного стеження, антигенного картування та математичного моделювання. Показано, що накопичення певної кількості генетичних мутацій, які виникають при пасажах вірусів на великих популяціях, призводить до змін у складі гемаглютиніну та нейрамінідази - основних поверхневих антигенів збудника. А це, в свою чергу, веде до появи нового епідемічного антигенного варіанту.

Створена сучасна система епідеміологічного нагляду за грипом через впровадження перманентного контролю за генетичними та антигенними змінами у складі вірусів грипу на національному, регіональному і глобальному рівнях, встановлений зв'язок цих змін з появою нового антигенного варіанту збудника, етіологічного прогнозування на цій основі сезонних епідемій грипу в Україні і планування обґрунтованих заходів щодо зменшення рівня захворюваності контингентів високого ризику.

У дисертації вирішена актуальна науково-практична проблема - створення сучасної системи епідеміологічного нагляду за грипом через впровадження перманентного контролю за генетичними та антигенними змінами у складі вірусів грипу на національному, регіональному і глобальному рівнях, встановлення зв'язку цих змін з появою нового антигенного варіанту збудника, етіологічного прогнозування на цій основі сезонних епідемій грипу в Україні і планування обґрунтованих заходів щодо зменшення рівня захворюваності контингентів високого ризику.

1. На основі визначення особливостей епідемічного процесу грипу та ГРІ в Україні виявлена тенденція до суттєвого зниження захворюваності, що реєструється, у 1986 - 2006 рр. - на 45,7 % в 2006 р., порівняно з 1986 р. Ця тенденція була особливо значною в промислових областях. Показники захворюваності в них знизилися на 49,7 %, а у аграрних – на 15,6 %. Захворюваність у різних вікових групах (за даними 10 контрольних міст УЦГ) серед дітей 3-6 років, 7-14 років та, особливо, серед дорослих знизилася – на 39,3 %; 35,2 % та 50,1 %, відповідно. Лише серед дітей вікової групи 0-2 роки реєструвалося невелике зростання захворюваності (в середньому - на 12,6 %).

2. Визначені характерні особливості епідемічного процесу грипу за етіологічним фактором. По-перше, найчастіше в Україні траплялися епідемії грипу, викликані вірусами А(H3N2), рідше - вірусами А(H1N1) та В. По-друге, епідемії, викликані вірусами А(H1N1), починалися раніше інших, а спричинені вірусом грипу В - були найбільш пізніми. Найтривалішими були епідемії, викликані вірусами грипу А(H3N2), а найкоротшими ті, що були спричинені вірусами грипу типу В. Велика частина захворілих в епідемію грипу дітей є непрямим показником появи нового її збудника.

3. На основі вірусологічного нагляду за грипом встановлено, що з десяти останніх епідемічних сезонів у семи провідний збудник епідемії грипу в Україні і в країнах Північної півкулі був антигенно тотожним. Результати секвенування генів гемаглютиніну та нейрамінідази вірусів грипу, виділених в епідемію 2006-2007 рр., представлених вірусами А(Н1N1), А(Н3N2) та В, показали, що генетичні зміни, які відбулися у виділених в Україні вірусах, були подібними до таких у ізолятах, надісланих до Світового центру грипу в Лондоні з інших країн Європи, США, Японії та Ізраїлю.

4. За рахунок впровадження модифікованої методики виділення вірусів грипу на культурі клітин MDCK вдалося суттєво збільшити результативність вірусовиділення в масштабах країни (222 ізоляти в епідемічному сезоні 2007-2008 рр.)

5. Встановлені тенденції та темпи еволюції вірусів грипу методом постійного вірусологічного стеження, антигенного картування та математичного моделювання. Виявлено тенденцію до зростання темпів мінливості вірусів у межах одного підтипу та збільшення антигенної гетерогенності їх популяції останнім часом. Показано, що накопичення певної кількості генетичних мутацій, які виникають при пасажах вірусів на великих популяціях, призводить до змін у складі гемаглютиніну та нейрамінідази - основних поверхневих антигенів збудника. А це, в свою чергу, веде до появи нового епідемічного антигенного варіанту.

Досягнута візуалізація ступеню антигенної та генетичної близькості та встановлені еволюційні зв'язки між вірусами, виділеними в Україні та в світі за рахунок створення антигенної карти та моделей філогенетичних дерев гемаглютинінів вірусів грипу A(H3N2) та A(H1N1) 1994-2004 рр. виділення та вірусів грипу В, що виділені у 1996-2002 рр. і належали до генетичної гілки В/Ямагата/16/88.

6. Доведено ефективність проведеного автором етіологічного прогнозування епідемій грипу в Україні у межах 75 %, що дає більше можливостей медичній службі для планування та здійснення протиепідемічних та профілактичних заходів.

7. Використання грипозної вакцини виявило її низькі реактогенні властивості та високу епідеміологічну ефективність, що прямо пропорційно залежала від рівня щепленості в колективі. У разі, коли охоплення щепленнями перевищувало 90 %, індекс епідеміологічної ефективності складав 9,5, а коефіцієнт епідеміологічної ефективності - 89,4 %. Індекс епідеміологічної ефективності був нижчим і дорівнював 4,24, а коефіцієнт епідеміологічної ефективності - 76,4 %, коли охоплення щепленнями становило 54,5 % робітників колективу.

У 72 % - 97 % щеплених осіб групи епідемічного ризику вакцинація забезпечила формування захисних рівнів антитіл.

8. Визначено граничний термін проведення імунізації проти грипу – за 2 тижні до початку епідемії, оскільки встановлено, що у 97 % дітей, щеплених проти грипу, через 2 тижні після вакцинації рівні антитіл були >1:40 (захисний рівень).

9. Показаний високий рівень ефективності вакцинопрофілактики грипу у дітей із групи ризику, хворих на бронхіальну астму. У всіх щеплених дітей утворилися захисні титри протигрипових антитіл до вакцинних штамів. Таким чином, грипозна вакцина може бути рекомендована для проведення імунопрофілактики грипу дітям із групи ризику щодо тяжкого перебігу захворювання.

10. Розроблена концепція контролю грипу в Україні, що полягає у вдосконаленні системи епідеміологічного нагляду. Широке охоплення контингентів груп ризику щепленнями актуальними грипозними вакцинами є стратегічним напрямком її реалізації.

Публікації автора:

1. Міроненко А. П. Стратегії та стадії контролю грипу / А.П. Міроненко, В.О. Мухопад // Інфекційні хвороби. - 2001. - № 2. - С. 55-58. (Особистий внесок – теоретичне обґрунтування стадій контролю грипу та стратегії його контролю – спільне із співавтором. Аналіз фактичного матеріалу щодо епідеміологічних особливостей епідемій А(Н3N2) в Україні та співставлення із світовими даними. Підготовка роботи до друку).

2. Міроненко А.П. Концепція контролю грипу в Україні на тлі очікуваної пандемії / А.П. Міроненко // Український терапевтичний журнал. - 2004. - № 3. - С. 111-113.

3. Грип та його профілактика / [Дзюблик І.В., Широбоков В.П., Вороненко С.Г. та ін.] Навчальний посібник за ред. І.В. Дзюблик, В.П. Широбокова. - К.: - 2005. - 195 с.( Особистий внесок – написання розділу «Епідеміологія грипу»).

4. Міроненко А.П. Стан специфічної профілактики грипу в Україні та деякі її економічні аспекти / А.П. Міроненко // Сучасні інфекції. - 2001. - № 2. - С. 117-119.

5. Міроненко А.П. Тенденції епідемічного процесу грипу та підходи до його контролю/ А.П. Міроненко, О.М. Скуратовська // Ліки України. - 2005. - № 10. - С. 87-89. (Особистий внесок – опрацювання та узагальнення епідеміологічних та вірусологічних підсумків епідемії грипу 2005 року. Підготовка матеріалів роботи до друку).

6. Пат. 20534, Україна, МПК 7, G01N33/569. Спосіб виявлення штамоспецифічних протигрипозних антитіл / Міроненко А.П., Мухопад В.О., Щербінська А.М., Галагуза Ю.П.; заявник та патентовласник Київський науково-дослідний інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського. - № 95115073 ; заявл. 30.11.95 ; опубл. 15.01.2003, Бюл. № 1. (Особистий внесок – відпрацювання контрольних дослідів, узагальнення результатів, оформлення опису патенту та формули винаходу).

7. Міроненко А.П. Контроль грипу на промислових підприємствах засобами вакцинопрофілактики / А.П. Міроненко, О.В. Комогоров, П. М. Остапчук // Сучасні інфекції. - 2001. - № 3. - С. 155-158. (Особистий внесок – проведення серологічних досліджень щодо імунологічної ефективності щеплень проти грипу на промислових підприємствах м. Запоріжжя, обчислення, узагальнення та статистична обробка показників епідеміологічної ефективності вакцинації. Підготовка роботи до друку).

8. Міроненко А.П. Оцінка епідеміологічної та імунологічної ефективності субодиничної інактивованої протигрипової вакцини / А.П. Міроненко, О.В. Деміховська, Ж.В. Степанова // Сучасні інфекції. - 2001. - № 3. - С. 127-133. (Особистий внесок - опрацювання та узагальнення результатів щодо вивчення показників епідеміологічної ефективності субодиничної вакцини в сезоні 2000 - 2001рр. Підготовка роботи до друку).

9. Міроненко А.П. Аналіз грудневої 1995 року епідемії грипу в Україні / А.П. Міроненко // Інфекційні хвороби. - 1996. - № 2. - С. 56-57.

10. Мироненко А.П. Возбудители респираторных вирусных инфекций и их роль в развитии патологии человека / А.П. Мироненко // Журнал практического врача. - 1996. - № 5. - С. 29-31.

11. Мироненко А.П. Перспективы профилактики гриппа / А.П. Мироненко // Журнал практического врача. - 1998. - № 5. – С. 41.

12. Епідеміологічна характеристика епідемій грипу в Україні в 1997-1999 роках / А.П. Міроненко, В.В. Локота, Г.С. Хмельницька [та ін.] // Збірка “Дитячі інфекції”, - 1999, - № 26. - С. 146-152.( Особистий внесок – статистичне опрацювання та узагальнення показників захворюваності, опис динаміки епідемій).

13. Досвід використання субодиничної вакцини проти грипу в Україні в епідемічний сезон 1998-1999 рр. / А.П. Міроненко, В.О.Мухопад, Г.С.Хмельницька [та ін.] // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - № 2. - С. 57-59. (Особистий внесок – опрацювання та узагальнення результатів щодо вивчення показників ефективності субодиничної вакцини в сезоні 1998-1999 рр.)

14. Міроненко А.П. Методичні підходи до виділення вірусів грипу та реалізація їх в Україні / А.П. Міроненко // Лабораторна діагностика. - 2001. - № 4. - С. 42-44.

15. Чернышова Л.И. Специфическая профилактика гриппа у детей из группы риска / Л.И. Чернышова, О.П. Костюк, А.П. Мироненко // Перинатологія та педіатрія. - 2001. - №4. - С. 66-68. (Особистий внесок – обстеження сироваток крові для визначення рівня штамоспецифічних антитіл до вакцинних штамів вірусів грипу, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

16. Результати вивчення ефективності інактивованої протигрипової вакцини у дітей / А.П. Міроненко, І.С. Марков, В.В. Гусаков [та ін.] // Інфекційні хвороби. - 2001. - № 3. - С. 28-31. (Особистий внесок - опрацювання та узагальнення результатів щодо вивчення показників імунологічної ефективності субодиничної вакцини. Підготовка роботи до друку).

17.Ефективність і безпечність специфічної імунопрофілактики грипу субодиничною вакциною "Інфлувак" у дітей, хворих на бронхіальну астму / О.Л. Ласиця, О.М. Охотнікова, А.П. Міроненко [та ін.] // Ліки України . - 2002. - № 7-8 (60-61). - С. 46-48. (Особистий внесок – обстеження сироваток крові для визначення рівня штамоспецифічних антитіл до вакцинних штамів вірусів грипу сезону 2001-2002рр., статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

18. Ефективність вакцинопрофілактики грипу серед осіб групи епідемічного ризику / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька, О.В. Комогоров [та ін.] // Сучасні інфекції. - 2002. - № 2. - С. 125-128. (Особистий внесок – обстеження сироваток крові осіб групи епідемічного ризику з метою імунологічної оцінки ефективності вакцино профілактики в сезоні 2001-2002рр., статистична обробка та узагальнення отриманих результатів. Підготовка роботи до друку).

19. Міроненко А.П. Взаємозв'язок етіології та епідеміології грипу в Україні у 2001 році / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька // Зб. "Дитячі інфекції”. – 2002. - № 29. - С. 174-178. (Особистий внесок – проведення епідеміологічного аналізу епідемії грипу 2001 року, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів. Підготовка роботи до друку).

20. Щеплення проти грипу як стратегічний напрямок збереження здоров'я населення / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька, Н.І. Федорчук [та ін.] // Ліки України. - 2003. - № 7-8. - С. 13 - 15. (Особистий внесок – обстеження сироваток крові осіб групи епідемічного ризику з метою імунологічної оцінки ефективності вакцинопрофілактики в сезоні 2002-2003рр., статистична обробка та узагальнення отриманих результатів. Проведення розрахунків епідеміологічної ефективності вакцинопрофілактики. Обґрунтування стратегічного напрямку профілактики грипу. Підготовка роботи до друку).

21. Міроненко А.П. Штамова характеристика складу популяції вірусів грипу, виділених в Україні в 2000 - 2002 рр. / А.П. Міроненко // Лабораторна діагностика. - 2004. - № 4. - С. 39-42.

22. Міроненко А.П. Імунологічна ефективність субодиничної грипозної вакцини у щорічно щеплених осіб / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька // Сімейна медицина. - 2004. - № 4. - С. 3-4. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач дослідження, опрацювання та узагальнення отриманих результатів).

23. Міроненко А.П. Порівняльна характеристика цільновіріонних та субодиничних протигрипозних вакцин / А.П. Міроненко // Сучасні інфекції. - 1999.-№1.- С. 90-93.

24 . Епідеміологічний та вірусологічний нагляд за грипом в 2000 р. в Україні / О.О.Бобильова, А.П. Міроненко, В.О.Мухопад [та ін.] // Інфекційні хвороби. - 2001.- № 4.- С. 22 - 26. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач дослідження, проведення ідентифікації вірусів грипу, виділених в епідемію 2000 р. в Україні, аналіз та узагальнення результатів, написання статті).

25. Міроненко А.П. Використання швидких тестів на грип у вірусологічній практиці / А.П. Міроненко, І.В. Дзюблик, С.Г. Вороненко // Лабораторна діагностика. – 2007 - № 3 (41). - С. 39-42. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач дослідження, розробка алгоритму тестування матеріалу швидкими тестами з метою виділення вірусів грипу, опрацювання та узагальнення отриманих результатів).

26.Mironenko A.P., Markov I.S. Results of study of immunologic efficacy of subunit influenza vaccine "Influvac" in adults and children in dynamics / A.P. Mironenko, I.S. Markov // Abstracts of "Options for the control of influenza IV", Hersonissos, Crete, Greece. - 23-28 Sept. -2000.- P.120-121. (Особистий внесок – проведення досліджень імунного статусу щеплених проти грипу дітей в динаміці, узагальнення результатів та написання роботи).

27. Mironenko A. The Etiology of Influenza Epidemics in 1995-2003 in Ukraine / A. Mironenko // Strengthening Influenza Pandemic Preparedness through Civil-Military Cooperation, J. Neville and O.I. Kisilev (Eds.). - IOS Press. - 2005. - P. 15.

28. Mironenko A.P. Influenza surveillance in Ukraine and characteristics of isolates during season 2005-2006 / A.P. Mironenko // Preparedness to the influenza pandemic – an international outlook. - WHO, RAMS, St.-Petersburg.- 2007, Р. 59-60.

29. Дзюблик І.В. Підготовка до очікуваної пандемії грипу: роль дидактичного компонента/ І.В. Дзюблик, А.П. Міроненко, А.М. Атлас // Клінічна імунологія, алергологія, інфектологія. - 2008. - № 5 (16). - С. 4-6. (Особистий внесок - опрацювання та узагальнення отриманих результатів щодо епідеміологічного та вірусологічного нагляду за грипом в країні).

30. Міроненко А.П. Епідеміологічні аспекти грипу / А.П. Міроненко // Журнал практичного лікаря. - 2000. - № 5. - С. 7-10.

31. Міроненко А. П. Проблеми протигрипового імунітету / А. П. Міроненко // Журнал практичного лікаря. - 2000. - № 6. - С. 40-42.

32. Міроненко А.П., Хмельницька Г.С. Підсумки епідемічного сезону грипу 2006-2007 рр. в Україні: здобутки і втрати / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька // Клінічна імунологія, алергологія, інфектологія. – 2007. - № 2. - С. 43-44. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач дослідження, аналіз та узагальнення результатів).

33. Міроненко А.П. Роль вакцинопрофілактики грипу в підготовці до наступної пандемії / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька, Л.В. Лейбенко // Клінічна імунологія, алергологія, інфектологія. - 2007. - № 5 (10). - С. 7-8. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач роботи, опрацювання та узагальнення отриманих результатів).

34. Міроненко А.П. Новітні підходи до контролю за грипом у матеріалах Всесвітнього симпозіуму «Options for the Control of Influenza VI»/ А.П. Міроненко // Клінічна імунологія, алергологія, інфектологія. - 2008. - № 1 (12). - С. 6-7.

35. Міроненко А.П. Шляхи мінімізації збитків від очікуваної пандемії грипу / А.П. Міроненко // Медицина залізничного транспорту. – 2004. - № 3. - С. 30-32.

36. Міроненко А.П. Вакцинація - сучасний шлях до контролю грипу / А.П. Міроненко // Журнал практичного лікаря. - 2002. - № 6. - С. 15-17.

37. Міроненко А.П. Характеристика штамового складу популяції вірусів грипу, виділених в Україні в 1997 та 1999 рр. / А.П. Міроненко // Бюлетень Інституту сільськогосподарської мікробіології. - 2000. - № 7. - С. 51-52.

38. Міроненко А.П. Готовність України до пандемії грипу / А.П. Міроненко // Доктор. - 2006. - № 1. - С. 4-5.

39. Міроненко А.П. Проблеми грипу та його профілактики в матеріалах другої міжнародної конференції “Грипозні вакцини для світу” / А.П. Міроненко // Журнал практичного лікаря. - 2006. - № 4. - С.45-47.

40. Міроненко А.П. Які ж перспективи імунопрофілактики грипу в Україні? / А.П. Міроненко // Імунологія та алергологія. - 2007. - № 2. - С. 23-25.

41. Міроненко А.П. Епідеміологічна ситуація з грипу в світі та епідеміологічний прогноз в Україні на 1997-1998 рр. / А.П. Міроненко // Матер. наради-семінару з актуальних питань епідеміології, лабораторної діагностики та профілактики вірусних інфекцій. - МОЗ України, Український центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду. – Київ, 1997. - С. 39.

42. Етіологія епідемії грипу в Україні взимку 1995-1996 рр. та деякі її епідеміологічні особливості / А.П. Міроненко, В.В. Гусаков, Г.С. Компанець [та ін.] // Матеріали ХIII з'їзду Укр. науков. товариства мікробіол., епідеміол. та паразитол. – Вінниця, 1996. - С. 134-135. (Особистий внесок – проведення лабораторних досліджень щодо ідентифікації етіологічних агентів епідемії 2005-2006 рр. та узагальнення результатів).

43. Міроненко А.П. Грип - щорічна проблема / А.П. Міроненко // "Будьмо здорові". - 1999. - № 2. - С. 8-9.

44. Біоетичні аспекти профілактики грипу / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька // Тези доп. на ІІ Міжнародному симпозіумі з біоетики. - Київ. - 2002. - С. 170–171.( Особистий внесок – постановка задачі, теоретичне узагальнення, осмислення та написання тез).

45. Этиология эпидемий гриппа в 1995-2003 годах в Украине: матер. симпозиума "Повышение готовности к пандемии гриппа на основе военно-гражданского сотрудничества" / Мироненко А.П. - С-Петербург. -2003. - С. 47.

46. Застосування швидких тестів у лабораторній діагностиці інфекційних хвороб / В.П. Широбоков, І.В. Дзюблик, С.Г. Вороненко [та ін.] // Методичні рекомендації МОЗ України, УЦНМІПЛР, КМАПО. - Київ. - 2004. - 32 с. (Особистий внесок – написання розділу про грип).

47. Міроненко А.П. Удосконалення методів виготовлення ліофілізованих препаратів для довгострокового зберігання вірусів грипу / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька, В.В. Гусаков // Зб. Методи одержання чистих культур мікроорганізмів та їх довгострокового зберігання в колекціях. - 2005. - Вип. 4. - С. 32-36. (Особистий внесок – постановка ідеї та задач дослідження, відпрацювання контрольних дослідів, узагальнення результатів).

48. Епідеміологічний нагляд і контроль за випадками сезонного та пташиного грипу у людей / [Пономаренко А.М., Мухарська Л.М., Аронова М.М. та ін.] Методичні рекомендації для служб охорони здоров’я. МОЗ, Державна санітарно-епідеміологічна служба України, ІЕІХ ім.Л.В.Громашевського АМН України, УНД Протичумний Інститут ім. І.І.Мечнікова. - Київ. - 2008. - 88 с. (Особистий внесок – написання розділу про взяття, транспортування, зберігання зразків для діагностики захворювання на грип; лабораторні аспекти дозорного епідеміологічного нагляду; загальне редагування).

49. Виготовлення ліофілізованих препаратів для довгострокового зберігання вірусів грипу / А.П. Міроненко, Г.С. Хмельницька, О.І. Полищук [та ін.] // Методичні рекомендації, МОЗ, АМН України, УЦНМІПЛР. - Київ. - 2007. - 14 с. (Особистий внесок – відпрацювання контрольних дослідів, узагальнення результатів, оформлення рекомендацій).

50. Этиология эпидемии гриппа сезона 2006-2007 в Украине / А.П. Мироненко, Г.С.Хмельницкая //Тези V Міжнародної конференції «Біоресурси та віруси». - К. - 2007. - С. 126. (Особистий внесок - постановка ідеї та задач роботи, опрацювання та узагальнення отриманих результатів).