Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Ніколенко Алла Євгенівна. Особливості діагностики пограничних психічних порушень у хворих на ревматоїдний артрит і шляхи їх корекції: дисертація канд. мед. наук: 14.01.16 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Ніколенко А.Є. Особливості діагностування пограничних психічних порушень у хворих на ревматоїдний артрит і шляхи їх корекції.–Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена комплексному вивченню клініко-психопатологічних та патопсихологічних особливостей пограничних психічних розладів при РА.

Було обстежено 155 жінок, в тому числі 80 хворих на ревматоїдний артрит – основна група; 50 на остеоартроз і 25 на невротичні розлади – контрольні групи.

Встановлені основні форми пограничних психічних розладів у вигляді: органічного емоційно–лабільного (астенічного) розладу, неврастенії, тривожно–фобічних розладів та розладів особистості: збудливого, істеричного, ананкастного, тривожного та залежного. Були виявлені провідні синдроми: тривожно-депресивниий (46,15%), астено - депресивний (39,74%) и іпохондричний (14,11%).

Дані експериментально–психологічних досліджень свідчать про певну однотипність таких показників, як рівень тривоги, типи відношення до хвороби, рівень фрустрації та індекс алекситімії у хворих на ревматоїдний артрит та невротичні розлади.

Основними клінічними факторами ревматоїдного артриту, які впливають на формування і розвиток пограничних психічних розладів, є активність і тривалість хвороби.

Розроблені нова функція та спосіб діагностування і прогнозування психічного стану хворих на ревматоїдний артрит, принципи психо- та фармакотерапії пограничних психічних розладів, які використовуються у ревматологічних, ортопедо - травматологічних та психо-соматичних закладах охорони здоров’я.

  1. У дисертації представлені результати дослідження, а також теоретичне узагальнення та нове рішення наукової задачі вивчення пограничних психічних розладів у хворих на ревматоїдний артрит, розроблено спосіб діагностування пограничних психічних порушень та тактика їх психо- та психофармакотерапії.

  2. Пограничні психічні розлади у хворих на ревматоїдний артрит представлені органічним емоційно–лабільним (астенічним) розладом F06.6, неврастенією F48, фобічними та тривожними розладами F40, розладами особистості: збудливим F60.3, істеричним F60.4, ананкастним F60.5,тривожним F60.6 та залежним F60.7.

Провідними синдромами при описаних формах були: тривожно–депресивний (46,15%), астено–депресивний (39,74%) та іпохондричний (14,11%).

  1. Преморбідні індивідуально–типологічні особливості особистості у хворих на ревматоїдний артрит проявляються у вигляді акцентуацій: емотивної –11(13,75%) хворих, тривожної – 9(11,25%), дистимічної – 8(10%), педантичної (ананкастної) 6(7,5%), застряючої 5(6,25%),, демонстративної(істеричної) 5(6,25%) та збудливої 5(6,25%), гіпертимної 4(5,4%)., екзальтованої 4(5,4%), циклотимної 4(5,4%). Встановлено прямий кореляційний зв'язок застряючої, тривожної, збудливої, дистимічної акцентуацій з початком ревматоїдного артриту.

  2. На формування пограничних психічних розладів у хворих на РА впливають: високий рівень тривоги (91,3%); тривожний (37,5%), неврастенічний (32,5%) і параноїчний (16,3%) типи відношення до хвороби; високий рівень фрустрованості – упертий (58,8%) і домінантний (40,0%) типи реагування; імпунітивна (60,0%) та інтропунітивна (37,5%) спрямованості особистості; низька і середня конформність (97,5%)); високий індекс алекситімії (66,3%).

  3. Основними клінічними і віковими факторами, які більше інших впливають на погіршення психічного стану хворих на ревматоїдний артрит, є активність і тривалість хвороби. Форма та перебіг хвороби займають друге місце.

Серед вікових факторів друге місце займають вік хворої людини і вік початку хвороби. Найбільш тяжким клінічним проявам ревматоїдного артриту передують емотивна, педантична, тривожна та дистимічна акцентуації.

  1. Розроблені комплексна функція Fps і спрощений спосіб діагностування та прогнозування психічного стану хворих на РА, який значно скорочує час на діагностування за індивідуальним кодом хворої людини та розкриває рівень тривоги, алекситимічність, типи відношення до хвороби, типи реагування і спрямованість особистості, чутливість до прямого звинувачування, самостійність та конформність.

  2. Створена спрямована комплексна психотерапевтична та психофармакологічна тактика лікування хворих на ревматоїдний артрит в залежності від особливостей пограничних психічних порушень на різних етапах розвитку хвороби, яка дозволяє ефективно впливати на психічні порушення у напрямку їх регресу, поновлювати фізичну працездатність, скорочувати термін лікування у стаціонарі та надає знання хворим із саморегуляції психічного стану, реабілітації і соціальної адаптації.

Публікації автора:

  1. Ніколенко А.Є. Психологічні проблеми ревматоїдного артриту // Укр. вісн. психоневрології.-2002.-Т.10, Вип. 2 (31).-С.131-132.

  2. Ніколенко А.Є. Діагностика непсихотичних психічних розладів у хворих на ревматоїдний артрит // Таврический журн. психиатрии.-2002.-Т. 6, №3(20).-С.73-74.

  3. Ніколенко А.Є. Алекситімія та її зв’язок з деякими клінічними і психосоціальними показниками у пацієнтів з ревматоїдним артритом // Укр. вісн. психоневрології.-2002.-Т.10, Вип. 3 (32).-С. 48-49.

  4. Ніколенко А.Є. Планування експерименту: психічні порушення у хворих на ревматоїдний артрит // Медичні перспективи. – 2003. – Т. 8, № 1.–С. 98 –100.

  5. Ніколенко А. Є. Особливості діагностики пограничних психічних порушень у хворих на ревматоїдний артрит // Укр. вісн. психоневрології.–2003.–Т. 11, №3(36).– С.59–60.

  6. Николенко А.Е. Алекситимия и её связь с некоторыми психосоциальными характеристиками // III Міжнародна конференція студентів і молодих вчених “Медицина – здоров’я XXI сторіччя”, Дніпропетровськ, 2002.-с.293.

  7. Ніколенко А.Є. Психічні розлади у хворих на ревматоїдний артрит // I Международная медицинская конференция студентов и молодых учёных “Психиатрия, клиническая психология и психофармакология в XXI веке” .-Днепропетровск.-2002.-С.6.

  8. Курята А.В., Спіріна І.Д., Ніколенко А.Є. Залежність між клінічним варіантом перебігу, ступенем функціонального порушення суглобів та зміною психічного профілю у жінок, хворих на ревматоїдний артрит // Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювання внутрішніх органів”.-Вінниця.-2003.-С.195. (Здобувачем особисто проведено обстеження хворих, визначення соматичних показників і психічного стану, статистична обробка даних, участь у написанні та підготовці тезів до друку).