Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Анісімова Лариса Борисівна. Особливості біогенної міграції марганцю, заліза, нікелю, міді, цинку і свинцю у білоакацієвих (Robinia pseudoacacia L.) культурбіогеоценозах степового Придніпров'я : дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Анісімова Л.Б. Особливості біогенної міграції марганцю, заліза, нікелю, міді, цинку і свинцю у білоакацієвих культурбіогеоценозах (Robinia pseudoacacia L.) степового Придніпров’я – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – Дніпропетровський національний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертацію присвячено оцінці біогенної міграції марганцю, заліза, нікелю, міді, цинку і свинцю у культурбіогеоценозах під впливом антропогенної діяльності й апробації розроблених методичних підходів на прикладі білоакацієвих штучних насаджень міста Дніпропетровська і сільських районів Дніпропетровської області. Запропоновано комплексну систему кількісних показників (в абсолютних і відносних одиницях виміру), за допомогою яких можна оцінити інтенсивність біогенної міграції важких металів у природних умовах та виявити ті зміни, що є наслідком збільшення антропогенного навантаження. Введено показники, що характеризують окремі ланки і цикл біогенної міграції у цілому. Проведено натурні дослідження біогенної міграції важких металів у біогеоценозах міста і сільської місцевості. Визначено основні показники, що характеризують процеси синтезу, нагромадження і розпаду органо-мінеральної речовини. Установлено характерну закономірність розподілу важких металів у біомасі білої акації й мертвій органо-мінеральній речовині біогеоценозів. Розраховано баланс середнього сумарного вмісту важких металів у біогеоценозах міста і сільської місцевості. Визначено окремі й узагальнені показники, які дозволили виявити ступінь змін у біогенній міграції важких металів, що відбувається під впливом антропогенної діяльності.

1. Удосконалено комплексну екологічну систему кількісних показників оцінки річної біогенної міграції хімічних елементів додатковими статичними і динамічними показниками для виявлення особливостей (динаміки) у біогенній міграції важких металів.

2. Кількісні показники біологічної продуктивності, маси мертвої органо-мінеральної речовини в досліджуваних білоакацієвих культурбіогеоценозах в умовах міста нижчі в порівнянні з показниками, які отримані в умовах з меншим техногенним навантаженням.

3. Зміст та запаси металів в органах білої акації, мертвій органо-мінеральній речовині та ґрунтах міських культурбіогеоценозів значно вищі, ніж в умовах сільської місцевості. Частка досліджених хімічних елементів, що виноситься поверхневим стоком з території міських насаджень, також більша, ніж з території контрольного біогеоценозу.

4. В умовах сільської місцевості більшість запасу нікелю, міді, цинку і свинцю зосереджено в підстилці, тоді як у промисловому місті основна кількість запасу цих металів від усієї їхньої сукупності в білій акації і органо-мінеральній речовині досліджуваних білоакацієвих біогеоценозах акумулюється в деревині, корі і гілках білої акації.

5. Для кожного з шести металів усіх досліджуваних міських культурбіогеоценозів характерним є негативне сальдо балансу, а позитивне сальдо для досліджуваних металів було отримане тільки в культурбіогеоценозах сільської місцевості. При розрахунку загального балансу сукупної міграції всіх досліджуваних важких металів для всіх досліджуваних культурбіогеоценозів міста витратна частина балансу була більша, ніж при надходженні, а для біогеоценозів сільської місцевості надходження перевищувало витрати. Найбільш збалансованим виявився сукупний процес міграції важких металів у біогеоценозах сільської місцевості.

6. Ємність біогенної міграції металів в умовах більшого впливу антропогенної діяльності зростає. Виявлено, що резервна кількість таких техногенних металів, як нікель, мідь, цинк і свинець, під впливом більшого антропогенного навантаження в середньому в 2 рази вища, ніж у контрольному біогеоценозі. Визначено, що в білоакацієвих культурбіогеоценозах міста величина обмінного фонду елемента (для марганцю, заліза і цинку) більша, ніж у контрольному насадженні, а для нікелю, міді і свинцю – менша.

7. Антропогенна діяльність призводить до зміни швидкості, інтенсивності і часу двох основних процесів – залучення та повернення металу в процес міграції. Час і швидкість асиміляції в міських насадженнях збільшується, (для марганцю та заліза час асиміляції, навпаки, скорочується), а інтенсивність залучення і повернення металів зменшується у порівнянні з контрольним, Час повного повернення металів до процесу міграції у місті більший, а швидкість та інтенсивність менші. Швидкість та інтенсивність виведення елементів з процесу біогенної міграції йде швидше (час виведення – скорочується) в місті, ніж за еталоном.

8. Вперше оцінено на основі отриманих кількісних показників локальну річну біогенну міграцію важких металів у культурбіогеоценозах виду-едифікатора і виявлено ступінь змін у біогенній міграції, що відбувається на території з більш інтенсивним техногенним навантаженням (у місті Дніпропетровську) у порівнянні з ділянками, де умови наближені до природних (у сільській місцевості Дніпропетровської області). Вплив антропогенних факторів призводить до значних змін у показниках біогенної міграції марганцю, заліза, нікелю, міді, цинку й свинцю в білоакацієвих культурбіогеоценозах.

9. Результати дисертаційної роботи спрямовані на удосконалення досліджень біогенної міграції важких металів і рекомендовані для використання під час проведення моніторингу біогеоценозів з іншими видами-едифікаторами, а конкретні дані – у процесі розробки планів соціально-економічного розвитку регіонів, для створення й удосконалення, міської системи екомоніторингу та розвитку регіональної комплексної системи екологічного моніторингу.

Публікації автора:

Статі у наукових фахових виданнях України:

  1. Environmental impact assessment for Dnepropetrovsk region / N.P. Gritsan, A.P. Babiy, L.B. Anisimova, V.V. Fedotov, N.V. Shpak // Екологія та ноосферологія. – 1999. – Т.8, №4. – С. 158 – 171. (Авторові належить збір матеріалу і його опрацювання, проведення експерименту)

  2. “Effects of human activities on black soils (chernozem)” / N.P. Gritsan, A.P. Babiy, L.B. Anisimova, V.V. Fedotov, N.V. Shpak // Екологія та ноосферологія. – 2000. – Т.9, №1-2. – С. 43 – 54. (Авторові належить збір частини фактичного матеріалу і його опрацювання, проведення експерименту).

  3. Анисимова Л.Б. Активность пероксидазы почв в лабораторных и природных условиях // Вісник Дніпропетровського ун-ту. Біологія. Екологія. – 2000. – Т. 2, вип. 8. – С. 124 – 127.

  4. Relationships between emission and concentrations of atmospheric pollutants / N.V. Shpak, A.P. Babiy, V.V. Fedotov, L.B. Anisimova, N.P. Gritsan // Екологія та ноосферологія. – 2001. – Т.10, № 1-2. – С. 91 – 98. (Авторові належить збір частини фактичного матеріалу і співавторство у висновках).

  5. Gritsan N.P., Babiy A.P., Anisimova L.B. Soil functions in biological circles of heavy metals // Грунтознавство. – 2002. – Т. 2, № 1-2. – С. 72 – 81. (Авторові належить збір фактичного матеріалу, проведення експерименту і співавторство у висновках).

Статі в інших наукових виданнях:

  1. Анисимова Л.Б. Особенности выращивания сельскохозяй-ственной продукции на техногенных территориях // Природа людини і динаміка соціально-економічних процесів: Зб. статей. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1998. – Вип. 1. – С. 282-287.

  2. Грицан Н.П., Анісімова Л.Б., Бабій А.П. Екологічні аспекти оцінки стану земельних ресурсів Дніпропетровської області // Екологія і природокористування: Зб. наук. праць. – №2. - Дніпропетровськ, 1999. – С. 50-57. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання).

  3. Анісімова Л.Б. Основи формування екологічного світогляду. Філософія, культура, життя // Міжвузівський збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський фінансово-економічний інститут, 2002. – Вип. 19. – С. 24-34.

  4. Kharytonov M., Grytsan N., Anisimova L. Environmental Problems connected with air pollution in the industrial regions of Ukraine / I. Barnes (ed.), Global Atmospheric Change and its Impact on Regional Air Quality, Kluwer Academic Publishers. – 2002. – P.215-222. (Авторові належить збір частини фактичного матеріалу і його опрацювання та співавторство у формулюванні висновків).

  5. Анісімова Л.Б. Обґрунтування заходів щодо охорони, раціонального використання і збереження всіх лісів і озеленення деградованих районів // Методичні вказівки з розробки регіональних стратегій сталого розвитку / А.Г. Шапар, М.А. Ємець, П.І. Копач, С.З. Поліщук, О.К. Тяпкін, В.Б. Хазан; За наук. ред. А.Г. Шапара. – Дніпропетровськ: Монолит, 2003. – С. 58-59. (Авторові належить збір фактичного матеріалу відповідного розділу, його опрацювання та співавторство у формулюванні висновків).

Тези доповідей:

  1. Анисимова Л.Б., Копач П.И., Редько Е.С. Особенности выращивания сельскохозяйственных культур на загрязнённых территориях // Безпека життєдіяльності населення: проблеми та шляхи їх розвязання: Матеріали І регіональної науково-практичної конференції // Екологія і природокористування: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 1998. – №1. – С. 125-126. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання, формулювання висновків).

  2. Анісімова Л.Б., Грицан Н.П. Геохімічні особливості ґрунтів міських ландшафтів степового Придніпровя // Проблеми раціонального використання, охорони і відтворення природно-ресурсного потенціалу України: Тези доповідей Другої всеукраїнської науково-методичної конференції. – Чернівці: Рута, 2000. – С. 85-87. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання).

  3. Анисимова Л.Б., Грицан Н.П. Экологическое состояние городских педоценозов в условиях загрязнённой атмосферы // Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов: Сборник трудов VIII международной научно-технической конференции. – Харьков, 2000. – С. 91-97. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання, формулювання висновків).

  4. Anisimova L.B., Gritsan N.P., Fedotov V.V. Changes in biogeochemical circles of trase elements in urban biogeocehosises // Екологія кризових регіонів України: Тези доповідей міжнародної конференції. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 134-136. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання).

  5. Gritsan N.P., Fedotov V.V., Anisimova L.B. Accumulation of heavy metals in plants and their phytotoxic effects // Екологія кризових регіонів України: Тези доповідей міжнародної конференції. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 139-141. (Авторові належить збір фактичного матеріалу, його опрацювання і співавторство у висновках).

  6. Анисимова Л.Б. Биомасса и биологическая продуктивность – основа устойчивости биогеоценозов // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 124-125.

  7. Грицан Н.П., Анисимова Л.Б. Биогеохимический круговорот элементов как условие устойчивого развития биосферы // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 54-56. (Авторові належить збір фактичного матеріалу і його опрацювання).

  8. Анісімова Л.Б. Особливості обмінних процесів біологічного кругообігу важких металів у техногенних екосистемах // Молодь у вирішенні регіональних та транскордонних проблем екологічної безпеки: Матеріали Другої міжнародної наукової конференції (м. Чернівці, 14-15 травня 2003 року). – Чернівці: Золоті литаври, 2003. – С. 16-18.

  9. Анисимова Л.Б. Обменные процессы биологического круговорота тяжёлых металлов в техногенно нагруженных экосистемах // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів: Матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції; м. Дніпропетровськ, Україна, 01-03 жовтня 2003 р. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 109-111.

  10. Анисимова Л.Б. Методика определения биологической продуктивности древесины // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів: Матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції (м. Дніпропетровськ, 01-03 жовтня 2003 р. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 140-141.

  11. Анісімова Л.Б. Обмінні процеси у міграції важких металів у техногенно навантажених біогеоценозах // Природничі науки на межі століть: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Ніжин, 2004. – С. 3-4.