Корнієнко Вячеслав Григорович. Особливості адаптаційних реакцій організму вагітних при ускладненому невиношуванням гестаційному процесі та їх корекція : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Корнієнко В.Г. Особливості адаптаційних реакцій організму вагітних при ускладненому невиношуванням гестаційному процесі та їх корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2009.
У дисертації наведено теоретичні основи та нове вирішення науково-прикладного завдання акушерства, яке характеризується розробкою засад для покращення акушерських та перинатальних наслідків у вагітних із загрозою ПП на основі вивчення адаптаційних реакцій, ВСР та балансу стресорних гормонів. Обстежено 200 вагітних із загрозою ПП. Встановлено, що у вагітних із загрозою ПП у 59,7 % випадків виявляються неспецифічні маркери психоемоційної напруги, що складає передумови для розвитку дезадаптаційних процесів. Вагітним із загрозою передчасних пологів протягом всього періоду гестації притаманний високий рівень особистої й реактивної тривожності, що свідчить про високий рівень психологічного стресу. При загрозі передчасних пологів спостерігається зниження частки LF, більш істотне зниження частки високочастотних хвиль (НF), що свідчить про зниження тонусу симпатичного і парасимпатичного відділу нервової системи, а, отже, зниження впливу рефлекторного вегетативного рівня регуляції. У переважної більшості вагітних (58,8 %) при загрозі передчасних пологів виявляється знижений рівень екскреції адреналіну та підвищений рівень екскреції норадреналіну порівняно з неускладненим перебігом гестаційного процесу. Це свідчить про недостатню вираженість адаптаційних реакцій, при цьому активність медіаторної ланки симпато-адреналової системи переважає над активністю її гормональної ланки, що сприяє активації скоротливої функції матки та загрозі переривання вагітності. У третини вагітних з загрозою передчасних пологів виявляється зниження функції стрес-лімітуючої системи організму, що свідчить про відсутність адаптації та звикання організму до довготривалого впливу стресогенного подразника при надмірній реакції на нього. Включення фіто-метаболічного препарату у комплекс лікування вагітних із синдромом дезадаптації і загрозою передчасних пологів дозволило у 84,8 % вагітних досягнути нормалізації ВСР за основними параметрами, нормалізації показників стрес-реалізуючої та стрес-лімітуючої систем, що проявлялося екскрецією адреналіну і норадреналіну та рівнем серотоніну у сироватці крові на рівні неускладненого перебігу вагітності, отримати позитивний клінічний ефект у 96,97 % жінок.
У дисертації наведено теоретичні основи та нове вирішення науково-прикладного завдання акушерства, яке характеризується розробкою засад для покращення акушерських та перинатальних наслідків у вагітних із загрозою передчасних пологів на основі вивчення адаптаційних реакцій, варіабельності серцевого ритму та балансу стресорних гормонів.
Встановлено, що у вагітних із загрозою ПП у 59,7 % випадків виявляються неспецифічні маркери психоемоційної напруги (обтяжений соматичний та акушерсько-гінекологічний анамнези, незадовільні соціально-побутові умови, фізичне та психоемоційне перенапруження, загроза переривання вагітності у І триместрі, екстрагенітальна патологія), що складає передумови для розвитку дезадаптаційних процесів. Вагітним із загрозою передчасних пологів протягом всього періоду гестації притаманний високий рівень особистої й реактивної тривожності (відповідно 74,3 ± 3,7 і 76,5 ± 2,5 балів при 30,1 ± 2,7 і 29,7± 2,1 балів у контролі (р<0,05), що свідчить про високий рівень психологічного стресу.
Вивчення ВСР показало, що при неускладненій вагітності у структурі спектральної потужності ритмограммає місце збільшення частки хвиль дуже низької частотності (VLF) (на 43, 5% щодо контролю, р<0,05), що вказує на переважання гуморально-метаболічного рівня регуляції серцевого ритму При загрозі передчасних пологів спостерігається зниження частки LF, більш істотне зниження частки високочастотних хвиль (НF), що свідчить про зниження тонусу симпатичного і парасимпатичного відділу нервової системи, а, отже, зниження впливу рефлекторного вегетативного рівня регуляції.
Встановлено, що у переважної більшості вагітних (58,8 %) при загрозі передчасних пологів знижений рівень екскреції адреналіну (10,6 ± 2,1 нмоль/добу, р<0,05) та підвищений рівень екскреції норадреналіну (218,7 ± 56,7 нмоль/добу, р<0,05) порівняно з неускладненим перебігом гестаційного процесу свідчать про недостатню вираженість адаптаційних реакцій, при цьому активність медіаторної ланки симпато-адреналової системи переважає над активністю її гормональної ланки, що сприяє активації скоротливої функції матки та загрозі переривання вагітності.
При диференційованому аналізі рівнів серотоніну в сироватці крові вагітних встановлено, що більш ніж у половині випадків вагітність перебігає на фоні постійного напруження функції стрес-лімітуючої серотонінергічної системи (1,96 – 2,46 мкмоль/л при 1,25 ± 0,05 мкмоль/л у контролі, р<0,001). У третини вагітних з загрозою передчасних пологів виявляється зниження функції стрес-лімітуючої системи організму, що свідчить про відсутність адаптації та звикання організму до довготривалого впливу стресогенного подразника при надмірній реакції на нього. При цьому характерним є поєднання зниженого рівня серотоніну в сироватці крові із високими рівнями екскреції катехоламінів із сечею.
Включення фіто-метаболічного препарату у комплекс лікування вагітних із синдромом дезадаптації і загрозою передчасних пологів дозволило у 84,8 % вагітних досягнути нормалізації ВСР за основними параметрами, нормалізації показників стрес-реалізуючої та стрес-лімітуючої систем, що проявлялося екскрецією адреналіну і норадреналіну та рівнем серотоніну у сироватці крові на рівні неускладненого перебігу вагітності, отримати позитивний клінічний ефект у 96,97 % жінок.
Публікації автора:
Корнієнко В.Г. Особливості показників серотоніну у вагітних із загрозою передчасних пологів та ускладненим акушерським анамнезом / В.Г.Корнієнко // Практична медицина. – 2007. – №4. – С. 119-122.
Корнієнко В.Г. Оцінка вегетативної регуляції ритму серця у вагітних як метод прогнозування адаптаційної відповіді / В.Г.Корнієнко, В.І.Пирогова // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2007. – №4. – С. 113-115. (Дисертантом проведений аналіз та інтерпретація результатів дослідження, сформульовані висновки).
Корнієнко В.Г. Особливості адаптаційних реакцій організму вагітних при невиношуванні вагітності / В.Г.Корнієнко, В.І.Пирогова // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского. – Симферополь: Изд. центр КГМУ, 2007. – Т.143, ч.3. – С. 129-131. (Дисертантом проведений аналіз та інтерпретація результатів дослідження, оформлено текст статті).
Корнієнко В.Г. Особливості психоемоційного стану та екскреції катехоламінів у вагітних із загрозою передчасних пологів / В.Г.Корнієнко, В.І.Пирогова // Практична медицина. – 2009. – №1 – С.17-20. (Дисертант приймав участь у наборі та аналізі клінічного матеріалу, написанні статті).
Пат. 24026 U Україна, МПК А 61 В 5/02. Спосіб прогнозування загрози переривання вагітності / Гжегоцький М.Р., Пирогова В.І., Ковальчук С.М., Корнієнко В.Г.; заявник і патентовласник ЛНМУ ім. Данила Галицького. - № u200702439; заявл. 05.03.07; опубл. 11.06.07, Бюл. № 8.(Дисертант є автором ідеї запропонованого способу прогнозування).
Тєлєгіна Т. Спектральний аналіз варіабельності серцевого ритму у вагітних із загрозою передчасних пологів [електронний ресурс]: Т.Тєлєгіна, В.Корнієнко, О.Філик // Тези доповідей 66-ї наук. конф. студентів та молодих вчених з міжнародною участю “Досягнення сучасної медицини”. – 80 Min / 700 MB. – Львів, 2005. – 1 електрон. опт. диск. (CD-ROM). (Дисертант здійснив аналіз клінічного матеріалу, зробив висновки).
Корнієнко В.Г. Особливості варіабельності серцевого ритму на основі спектрального аналізу жінок з різним перебігом вагітності [електронний ресурс] : В.Г.Корнієнко // Тези доповідей 67-ї наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – 80 Min / 700 MB. – Львів, 2006. – 1 електрон. опт. диск. (CD-ROM).
Корниенко В.Г. Прогнозирование адаптационного ответа у беременных с угрозой невынашивания / В.Г.Корниенко, С.А.Шурпяк // Проблемы репродукции: ІІІ международный конгресс по репродуктивной медицине. – Москва, 2009. – Cпециальный выпуск. – С 88-89. (Дисертантом здійснено аналіз і систематизацію клінічного матеріалу).