Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Давиденко Валерій Степанович. Основи методики розслідування злочинів, повязаних з порушеннями статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2006.



Анотація до роботи:

Давиденко В.С. Основи методики розслідування злочинів, пов’язаних з порушенням статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2006.

Дисертація присвячена проблемам формування основ методики розслідування злочинів, пов’язаних з порушенням статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості.

Приведено результати комплексного криміналістичного аналізу наукових основ методики розслідування даного виду злочину, основних елементів криміналістичної характеристики. Досліджено особливості початкового та наступного етапу розслідування, типові слідчі ситуації, побудова слідчих версій, планування та проведення окремих слідчих дій, використання спеціальних знань та особливості профілактичної роботи слідчого.

Виходячи з поставленої мети, взаємопов’язаних між собою завдань, викладених у дисертації, сформульовані такі теоретичні положення і розроблені відповідні рекомендації щодо розкриття, розслідування та попередження злочинів, пов’язаних з порушенням статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості, а саме:

1. Злочинні порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями становлять основу насильницької злочинності у ЗС України. Для них характерними є прояви особливої жорстокості, вчинення злочинів, як правило, особою повторно або протягом тривалого часу. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями створюють у середовищі молодих солдат, а також й інших категорій військовослужбовців, неможливі умови для нормального проходження служби, посягають на оборону країни, боєздатність військових частин і війська загалом, конституційно визначені права і свободи військовослужбовців – громадян України.

2. Наявність кримінально-правової характеристики та судово-слідчої практики надає можливість розробки окремої методики розслідування злочинів, пов’язаних з порушенням статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості. Науковою основою методики розслідування даного виду злочину є, зокрема, і психологічний аналіз насильницької злочинності серед військовослужбовців строкової служби. Саме ця особливість зумовлює окремий розгляд особи злочинця – військовослужбовця строкової служби, насамперед, за соціально-психологічними аспектами поведінкового сприйняття специфічних умов військової служби та взаємовідносин у колективі. У цьому плані характерним для військового середовища є ефект регресу життя, який породжує ідеальні умови запозичення військовослужбовцями кримінальної субкультури як одного з основних соціально-психологічних факторів існування нестатутних взаємовідносин.

3. Криміналістична характеристика порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості – продукт наукового аналізу та узагальнення емпіричного матеріалу, що включає описання закономірностей, зв’язків, компонентів, відносин, характерних для процесу вчинення та приховування злочину, на підставі яких визначаються основи методики розслідування зазначеної категорії злочинів. Таким чином, криміналістична характеристика порушення статутних правил взаємовідносин включає в себе інформацію про предмет безпосереднього посягання; спосіб вчинення злочину в його широкому розумінні; типову обстановку – “слідову картину” в її широкій інтерпретації (час, місце, злочинні наслідки); особу злочинця та потерпілого з урахуванням їх психологічних особливостей.

4. Коло обставин, які належать встановленню та доказуванню при розслідуванні даного виду злочинів, є специфічним і безпосередньо впливає на висування версій і планування розслідування. Специфічними обставинами, які належать встановленню та доказуванню, є такі: стосовно способів вчинення злочину – факти насильства, приниження честі й гідності, знущання над потерпілим; стосовно суб’єкта – ознаки його спеціальності; стосовно мети злочину – прагнення до полегшених умов проходження служби та отримання привілей; стосовно мотиву злочину – бажання показати удавану перевагу над іншими військовослужбовцями, антипатія до особи потерпілого тощо.

5. Виходячи із ситуаційного підходу до розв’язання проблем початкового етапу розслідування, типові слідчі ситуації характеризуються як сприятливі, менш сприятливі та найбільш несприятливі залежно від характеру наявної інформації про основні обставини вчиненого злочину й особу, яка його вчинила, ступеня поінформованості осіб про вчинення злочину та їх готовності давати показання, протидії роботі слідчого у встановленні істини по справі з боку окремих категорій військовослужбовців строкової служби та представників командування військової частини. Розглянуті типові слідчі ситуації мають прикладний характер, оскільки містять конкретне інформаційне навантаження стосовно напрямів та особливостей розслідування досліджуваної категорії злочинів, організації та планування слідчим, зокрема і заходів, спрямованих на подолання кругової поруки, та інших форм протидії розслідуванню злочину.

6. До переліку типових версій на початковому етапі розслідування включаються версії про способи вчинення порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості, способи приховування цієї категорії злочинів, про осіб, які причетні до вчинення зазначеного злочину.

7. Особливості перебігу конкретної слідчої ситуації в її сприятливих чи несприятливих умовах безпосередньо впливають на процес планування окремих слідчих дій, типових для початкового етапу розслідування, а саме: огляд місця події; допит потерпілого; освідування потерпілого; виїмка обмундирування, взуття, спорядження потерпілого та їх огляд; допити свідків; розшук, затримання, обшук особи підозрюваного та його допит; освідування підозрюваного; виїмка обмундирування, взуття і спорядження підозрюваного та їх огляд.

8. Особливість тактики проведення окремих слідчих дій зумовлена типовою формою протидії розслідуванню цих злочинів, якою є кругова порука. Її подолання пропонується за такими напрямами: 1) роз’єднання сил та засобів середовища військовослужбовців, які намагаються протидіяти встановленню істини по кримінальній справі; 2) спонукання протидіючої сторони до дій у несприятливих для них умовах; 3) застосування слідчим тактичних прийомів, спрямованих на створення умов для “проговорки” допитуваною особою інформації, необхідної для встановлення істини по кримінальній справі; 4) реалізовування окремих тактичних прийомів слідчим шляхом взаємодії з командуванням військової частини.

9. Виходячи зі сприятливого або несприятливого характеру слідчих ситуацій на наступному етапі розслідування, розглядаються особливості планування, які полягають у тому, що шляхом аналізу отриманих по справі фактичних даних висовуються додаткові версії про наявність невикористаних джерел доказів для викриття учасників події злочину та встановлення всіх його епізодів.

Серед слідчих дій, які проводяться на наступному етапі розслідування злочинів, пов’язаних з порушеннями статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями, найбільш типовими та такими, що рекомендуються автором, є: призначення судових експертиз; повторні та додаткові допити підозрюваного (обвинуваченого), потерпілого, свідків; проведення очних ставок; відтворення обстановки та обставин події; проведення обшуку і виїмки.

10. Причини й умови виникнення та існування нестатутних взаємовідносин зумовлені впливом таких факторів: кримінальної субкультури злочинного світу – детермінанту насильницької злочинності серед військовослужбовців; недієвої державної політики з питань освіти та виховання молоді; невідповідності окремих положень військових статутів ЗС України нормам Конституції та чинному законодавству України; відсутності державної програми боротьби з порушеннями статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями; ігнорування потенціалу громадських організацій як інституцій громадянського суспільства у виховному процесі військовослужбовців.

Сукупність причин та умов злочинності у ЗС України можна поділити на три основні групи: 1) загальні причини злочинності, що беруть початок від умов життя, виховання, навчання і праці правопорушників до їх військової служби; 2) загальні причини злочинності, що специфічно переломлюються через умови життя та побуту військової служби; 3) суто військові причини та умови, що сприяють вчиненню злочинів військовослужбовцями.

11. Профілактична робота слідчого при розслідуванні злочинів, пов’язаних з порушенням статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості, є заключною частиною структури методики розслідування окремого виду злочину та важливим напрямом слідчої діяльності, який охоплює: виступи перед особовим складом; тематичні лекції; подання про усунення причин і умов, які сприяли вчиненню злочину; індивідуальні співбесіди, кінолекційні та тематичні вечори тощо. Водночас вона буде більш дієвою та ефективною за умов внесення запропонованих автором змін та доповнень до чинного законодавства, що регулює механізм правовідносин у ЗС України, та забезпечення наукових основ розкриття, розслідування і попередження порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості.

Публікації автора:

  1. Давиденко В.С. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями: кримінолого-криміналістичний аналіз та особливості методики розслідування // Вісн. прокуратури. – 2003. – № 2 (20). – С. 69–73.

  2. Давиденко В.С. Порівняльний аналіз Конституції та статутів Збройних Сил України: важлива умова розробки окремих криміналістичних методик // Вісн. прокуратури. – 2003. – № 5(23). – С. 112–117.

  3. Давиденко В.С. Джерела формування окремої криміналістичної методики розслідування нестатутних взаємовідносин між військовослужбовцями // Право України. – 2004. – № 5. – С. 145–149.

  4. Давиденко В.С., Ієрусалимов І.О. Окремі аспекти криміналістичного забезпечення розслідування нестатутних взаємовідносин між військовослужбовцями // Право України. – 2006. – № 2. – С. 106–109 (частка автора – 75 %).

  5. Давиденко В.С. Соціально-правова захищеність військовослужбовців в умовах військової реформи в Україні та проблемні питання її науково-правового забезпечення // Українсько-польський наук. зб. “Nad Wisа і Dneprem”. – 2003–2004 рр. – № 2–3. – С. 412–420.

  6. Давиденко В.С. Методика розслідування нестатутних взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми вдосконалення практики застосування кримінально-правових засобів протидії злочинності органами внутрішніх справ” (30 вересня 2004 р., м. Львів). – Львів. юрид. ін-т МВС України, 2005 – С. 79–82.

  7. Давиденко В.С. Розслідування військових злочинів: взаємодія слідчих військових прокуратур та ОВС України // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Теоретико-прикладні проблеми протидії організованій злочинності та злочинам терористичної спрямованості” (8–9 квітня 2005 р., м. Львів). – Львів. юрид. ін-т МВС України, 2005. – С. 77–80.

  8. Давиденко В.С. Спілка офіцерів сприятиме демократичним перетворенням // Іменем Закону. – 2005. – 22–28 квіт. – № 16 (5455). – С. 6.