Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


66. Головіна Валерія Петрівна. Основи методики розслідування легалізації (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, з використанням кредитно-банківської системи: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Головіна В.П. Основи методики розслідування легалізації (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, з використанням кредитно-банківської системи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза. – Національна академія внутрішніх справ МВС України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемам формування основ методики розслідування легалізації (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, з використанням кредитно-банківської системи. У роботі виділено і досліджено елементи криміналістичної характеристики даного виду злочинів (фактори, що впливають на його вчинення, місце та час, способи підготовки, вчинення та приховання слідів злочину, особа злочинця). Досліджуються особливості початкового етапу розслідування легалізації злочинних прибутків з використанням кредитно-банківської системи: організація роботи слідчих та оперативних підрозділів, типові слідчі ситуації та напрями їх розв’язання, коло документальних джерел доказів, як найбільш поширеного та інформативного виду доказів за даною категорією кримінальних справ, коло невідкладних першочергових слідчих та специфіка тактики їх проведення форми взаємодії слідчого з оперативними підрозділами, співробітниками банківських установ, контрольних служб та правоохоронними органами іноземних держав при розслідуванні легалізації використання в діяльності слідчих працівників органів МВС України.

За результатами роботи одержані наступні висновки:

1) факторами, що сприяють поширенню злочину, є загальні і спеціальні причини та умови. Загальними причинами легалізації є нестабільність банківської системи, недоліки у роботі правоохоронних органів, слабка їх взаємодія з банками, комерційними, державними органами, високий рівень латентності легалізації, тенденція до його збільшення, існування явища організованої злочинності. Спеціальні причини охоплюють появу ст. 209 КК України, відсутність практичного досвіду розслідування злочину, високий фінансовий та соціальний рівень злочинців, існування офшорних зон, банківської таємниці. Умовами вчинення легалізації визнані незнання громадянами окремих положень нормативних актів, можливість збагачення злочинним шляхом, низький загальний моральний рівень, правовий нігілізм у суспільстві;

2) способи злочину класифіковано залежно від стадій легалізації грошей. Стадії підготовки притаманні відкриття банківських рахунків, депонування коштів; створення банків для захисту корпоративних інтересів; фіктивних суб’єктів підприємництва; залучення підставних осіб, укладання реальних або фіктивних угод, залучення посадових осіб банків, органів влади та управління; підробка фінансово-господарських, статутних документів. Стадії розміщення коштів в господарській сфері: переказ (зняття) грошей невеликими сумами, об’єднання легальних грошей з нелегальними на банківських рахунках, проведення операцій на суми, що не перевищують встановлених фінансових лімітів, декларація у вигляді легальних злочинні прибутки, контрабанда грошей за кордон. Стадія розподілу готівки включає багаторазові операції з нею (приховуються сліди первинного злочину та легалізації): операції з нерухомістю, речами, цінними паперами, використання кореспондентських рахунків вітчизняних та іноземних банків, конвертація злочинних прибутків, використання банків, фірм офшорних зон. На стадії впровадження злочинних коштів у легальний сектор економіки та асиміляції з легальними одержуються кредити, що погашаються за рахунок злочинних прибутків, маніпуляції з вартостями предмету цивільно-правових угод, трансферпрайзинг, демонстрація прибутків у вигляді законного виграшу від розважальних акцій;

3) рисою особи злочинця є причетність до суб’єктів підприємництва, але легалізація не є прерогативою лише суб’єктів у складі підприємницьких структур. Легалізацією займаються й злочинці-одинаки, перед якими існує аналогічне завдання. На підставі вивчення кримінальних справ особу злочинців класифіковано за ознаками: 1) наявності злочинних установок: вчинила злочин вперше (стихійний тип, непрофесіонал, злочин вчинено через незнання норм кримінального закону, під впливом негативних обставин); багаторазово легалізувала гроші (два та більше рази); спеціалізується на легалізації у власних інтересах або на замовлення третіх осіб (“ідейний” злочинець, має певний досвід, відмивання - своєрідна форма заробітку); 2) причетності до легалізації: брала участь у первинному злочині та легалізації; вчинювала легалізацію (так звані кримінально-причетні особи, що не вчинювали первинного злочину, але сприяли чи безпосередньо вчиняли легалізацію); 3) виходячи з фінансового стану злочинця: фіктивні фінансові показники, не підкріплені реальною фінансово-господарською діяльністю; є прибутки від проведення злочинної операції; існує майно, яке може стати у нагоді під час вчинення легалізації;

4) методики розслідування злочинів, що сполучаються з легалізацією, впливають на формування методики розслідування легалізації. Судово-слідча практика дозволяє систематизувати первинні злочини, що сполучаються з легалізацією: 1) у сфері економіки, як способи підготовки, вчинення чи приховання легалізації (ст.ст. 199-221, 223-235 КК України); 2) посадові злочини (ст.ст. 364-370 КК України); 3) неекономічної або загальнокримінальної спрямованості (ст.ст. 357-363, 146-150, 185-198, 255 -258, 262, 300-324, 446-447 КК України).

Слід упевнитися у наявності доказів вчинення первинного злочину, інформації про легалізацію. Пропонується формування методики за ознакою сукупності з методикою розслідування первинного злочину, що змушує коригувати діяльність в бік розширення рамок розслідування, предмету доказування. Це не завжди потребує окрема методика розслідування злочинів. Комплексна методика розслідування легалізації не універсальна на всі випадки, залежить від специфіки первинного злочину, сприяє пізнанню обставин вчинення другого, методика розслідування якого збагачує методику розслідування легалізації своїми доробками. Обгрунтовано необхідність встановлення причинно - наслідкового зв'язку ними.

5) залежно від обсягу та змісту вихідних даних на початку розслідування можливі слідчі ситуації: 1) справа порушується відносно керівника (працівника) комерційної структури, фізичної особи щодо проведення сумнівних трансакцій на підставі заяви банку, органів, покликаних проводити фінансовий моніторинг; 2) справа порушується відносно керівників комерційної структури на підставі матеріалів ревізій, проведених за ініціативною правоохоронних органів, інвентаризацій, аудиторських перевірок; 3) справа порушується відносно керівників комерційної структури, фізичної особи на підставі матеріалів ОРД. На подальшому етапі розслідування на формування слідчих ситуацій впливає поведінка обвинуваченого: 1) обвинувачений визнає себе винним, сприяє розслідуванню; 2) визнає себе винним частково; 3) не визнає себе винним, перешкоджає розслідуванню. Розслідування легалізації злочинних прибутків у банківській системі є складним процесом, під час якого доводиться досліджувати та аналізувати велику кількість інформації, що відноситься до предмету банківського, цивільного, фінансового права, бухгалтерського обліку. При здійсненні виїмки, обшуку, допитів, слідчого огляду документів доцільно залучати фахівців з відповідних галузей знань. Вказані слідчі дії є невідкладні, термінові, запобігають знищенню або фальсифікації речових доказів. До особливостей проведення допиту відноситься необхідність допиту злочинців, причетних до вчинення певних операцій (знаходяться в трудових стосунках з банком, злочинцем, ревізори, аудитори, працівники державних та контролюючих органів, нотаріуси, посередників і партнерів у підприємництві, рідні, друзі злочинців).

6) розглянуто можливості судових експертиз, що мають перспективні напрямки свого застосування при розслідуванні легалізації. Завдання судово-бухгалтерської експертизи зводяться до розв’язання питань про наявність (відсутність) матеріальних цінностей та грошей на рахунках об’єкта експертизи; обґрунтованість їх нарахування (списання); правильність відбиття в обліках розрахункових операцій; правильність ведення бухгалтерського обліку, звітності, організації контролю; особи, уповноважені розпоряджатися матеріальними цінностями, відповідальні за порушення фінансової, звітної дисципліни, створення нестач (надлишків). Фінансово-кредитна експертиза оцінює обґрунтованість відбиття господарських операцій в документах, фактичні підстави створення, розподілу та використання грошових фондів, обставини, що сприяли порушенням фінансової дисципліни, відношення між фінансовими показниками та фінансовими операціями, розмір злочинних прибутків. Така експертиза не знайшла емпіричного підтвердження у жодній кримінальній справі за фактом злочинної легалізації. Використання документальних носіїв інформації, печаток та кліше обумовлює їх техніко-криміналістичне дослідження. Об’єктами дослідження є комп’ютерні системи (апарати), програмні забезпечення їх діяльності. Експертиза має багато спільного з бухгалтерською, техніко-криміналістичною експертизою документів. Різниця полягає в об’єктах дослідження: паперових та магнітних носіях інформації. Перспективним напрямком розвитку комп’ютерно - технічної експертизи є експертиза банківських комп’ютерних систем.

7) наведено коло суб’єктів, які можуть володіти інформацією про злочин: підрозділи ДСБЕЗ, карного розшуку, ДПА, СБУ, КРУ, Інтерполу, МРЕВ, співробітники банків, БТІ, органів місцевої влади. Доцільними формами взаємодії із цими суб’єктами визнані: участь у спільних слідчих діях та ОРЗ, виконання запитів, доручень, отримання довідок, спільні науково-практичні конференції, семінари з питань змін у законодавстві, обміну досвідом.

Публікації автора:

1. Методика расследования мошенничеств с денежно-кредитными ресурсами в банковской сфере на первоначальном этапе // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. - Луганськ: 2002. – №1. – С. 177-182.

2. Використання спеціальних знань на початковому етапі розслідування шахрайств із грошово-кредитними ресурсами в банківській сфері // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: 2002. – №2. – С. 169-175.

3. Обман як засіб вчинення шахрайств з грошово-кредитними ресурсами у банківській сфері // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: РВВ ЛАВС, 2002. – №3. – С. 124-130.

4. Комплексність як передумова побудови методики розслідування легалізації (відмивання) коштів, здобутих злочинним шляхом // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: 2003. – №1. – С. 148-153.

5. Стадії та способи вчинення легалізації (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, з використанням кредитно-банківської системи // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: 2003. – №2. – С. 205-214.

6. Документальні джерела відомостей про відмивання злочинних прибутків у кредитно-банківській системі, їх одержання та використання // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: 2003. – №4. – С.172-179.

7. Наявність кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики та їх використання у побудові методики розслідування легалізації (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України: Наук.-теорет. журнал. – Луганськ: 2004. – №1. – С.164-172.

8. Боротьба з відмиванням грошей та проблеми дотримання банківської таємниці // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Зб. наук. Праць. – Донецьк: Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому національному університеті, 2003. – №3. – С. 270-276.

9. Розслідування шахрайств з грошово-кредитними ресурсами у банківській сфері на початковому етапі // Матер. міжнар. наук.- практ. конфер. “Нове кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство та завдання юридичної підготовки кадрів ОВС України”. - Луганськ: Луганська академія внутрішніх справ МВС України ім.10-річчя незалежності України, 2002. – Ч.1. – С. 146-149.

10. Формування методики розслідування легалізації грошей, здобутих злочинним шляхом / Матер. наук.-практ. конф. “Боротьба з наркобізнесом: проблеми та шляхи їх вирішення”. (Одеса, 17-18 жовтня 2002 р.) – Одеса: НДРВ ОЮІ НУВС, 2002. – С. 109-114.

11. Дослідження особи злочинця, що займається відмиванням злочинних прибутків // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. у 5-ти частинах. “Правова держава: ідеї та сучасність”, присвяченої пам’яті П.І. Новгородцева (Луганськ, 23-24 квітня 2003 р.) – Луганськ: НДРВ ЛАВС МВС ім. 10-річчя незалежності України, 2003. – Ч.4. – С. 205-209.