Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Бейгул Світлана Богданівна. Основи формування регіональної політики розвитку малого підприємництва : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Полтавський національний технічний ун-т ім. Юрія Кондратюка. — Полтава, 2006. — 240арк. — Бібліогр.: арк. 182-193.



Анотація до роботи:

Бейгул С.Б. Основи формування регіональної політики розвитку малого підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2006.

Робота містить обґрунтування механізму розв’язання проблеми формування основ розвитку малого підприємництва в Україні на регіональному рівні на початку 2000-х років. У результаті проведеного дослідження обґрунтовано й розроблено основи механізму реалізації закономірностей регіонального становлення малого підприємництва.

У роботі проаналізовано сучасний стан і напрями розвитку малого підприємництва на загальнодержавному і регіональному рівнях; поглиблено теоретико-методологічні засади та методичні підходи дослідження процесів розвитку малого підприємництва. Із використанням економіко-математичного аналізу визначено вплив факторів соціально-економічного розвитку регіонів на інтенсивність поліпшення показників цього сектору бізнесової економіки; розроблено комплекс науково обґрунтованих рекомендацій і пропозицій щодо практичної реалізації методів його активізації. У роботі вперше запропоновано і методично апробовано схему формування дійової політики управління розвитком малого підприємництва в регіоні через посередництво обласної комплексної програми, що сприяє прискоренню темпів приросту показників діяльності суб’єктів малого бізнесу і підвищенню ефективності їх роботи.

На основі проведених автором досліджень сформульовано низку принципових узагальнюючих положень, висновків та рекомендацій як науково-методичного, так і практичного характеру щодо напрямів розв’язання актуальних регіональних соціально-економічних проблем формування ефективного розвитку малого підприємництва в умовах трансформаційних змін в економіці держави.

Результати досліджень полягають у наступному.

1. Мале підприємництво є закономірно визначеною складовою об’єктивного процесу формування економічної системи як на загальнодержавному, так і регіональному рівнях в Україні.

Мале підприємництво є системоутворюючим фактором формування ринкових відносин у суспільстві.

Мале підприємництво є провідним важелем розв’язання економічних та соціальних проблем на макро- і мікрорівнях, а саме: забезпечення рівновагомого зростання валового внутрішнього продукту, забезпечення збалансованої соціальної політики на державному та регіональному рівнях, сприяння структурній перебудові економіки держави, зміцнення економічної бази регіонів, швидкого насичення ринку якісними товарами й послугами, послаблення монополізму, розвиток конкуренції, впровадження досягнень науково-технічного прогресу й інновацій, забезпечення зайнятості населення, інтеграція України в європейську та світову спільноту.

2. Ринкова економіка в Україні не враховує повністю закономірностей розвитку регіональної політики в підприємницькому секторі, що обумовлює появу в ньому інших, відмінних від відомих у світовій практиці, особливостей, а саме: повільного впровадження інновацій внаслідок недостатньої кількості малих підприємств та рівня концентрації капіталу в них у виробничій сфері; обмеженості необхідної мобільності фінансово-інвестиційних ресурсів, нерівномірність їх розміщення серед регіонів України; неефективної підтримки і допомоги малим підприємствам на державному і регіональному рівнях у межах реалізації державної регуляторної політики. У зв’язку з цим залишається проблема визначення новітніх підходів щодо вирішення завдань розроблення додаткових науково обґрунтованих механізмів у підприємницькому секторі, дія яких повинна бути спрямована на прискорення процесу забезпечення сталої економічної стабільності в регіонах України.

3. Проведений аналіз показав, що мале підприємництво у Полтавській області має стабільний і динамічний характер, що є основою його сталого розвитку в короткостроковому і довгостроковому періодах. Прикладом цього є зростання соціально-економічних показників області.

У той же час вплив та реалізація загальнодержавних, регіональних та міжрегіональних факторів становлення малого підприємництва, а саме існуюча податкова система, законодавчий механізм фінансової підтримки малого підприємництва, його неузгодженість, визначають циклічність його розвитку.

Це свідчить про нагальну необхідність істотного підсилення ролі малого підприємництва в регіоні залежно від використання існуючого економічного потенціалу, природно-ресурсного, людського, інвестиційного потенціалів та інших регіональних чинників, які забезпечують необхідні умови для цього процесу.

4. Процес розвитку малого підприємництва залежить від сукупності організаційно-економічних, технологічних, політичних, правових і соціально-культурних факторів. Найбільше на розвиток малого підприємництва впливають такі фактори, як: економічна й політична стабільність у державі, тенденції розвитку міжнародних економічних відносин, доступність основних компонентів для організації підприємницької діяльності, науково-технічні розробки й устаткування, інноваційні процеси у всіх галузях господарювання, рівень розвитку інфраструктури, чисельність працездатного населення та рівень кваліфікації.

Одним із ключових факторів успішного розвитку й функціонування малого підприємництва є діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування як одного з механізмів збалансування інтересів держави та різноманітних соціальних груп.

5. Державна підтримка - це комплекс пріоритетних рішень, які визначають основні напрями і форми правового, економічного й організаційного сприяння розвитку малого підприємництва із взаємним урахуванням інтересів як держави, так і суб’єктів малого підприємництва.

Державна підтримка розвитку малого підприємництва проявляється в напрямах удосконалення його фінансового забезпечення, стимулюючих підходах щодо підтримки малого підприємництва на місцевому рівні, фінансово-кредитної та інвестиційної підтримки за рахунок мікрокредитування та довгострокового кредитування на державному й регіональному рівнях, подальшого формування мережі регіональних фондів та кредитно-гарантійних установ у вигляді кредитних спілок, установ взаємного кредитування, інвестиційних та інноваційних фондів і компаній, ресурсної підтримки, удосконалення інфраструктури підтримки малого підприємництва, довідково-інформаційної та консультативної підтримки малого підприємництва, сучасних методів регіонального формування кадрів для малого підприємництва, що є системозабезпечуючим фактором у реалізації державної та регіональної політики розвитку малого підприємництва.

6. Математична модель рейтингового прогнозування ефективних напрямів розвитку малого підприємництва в регіоні, яка запропонована та обґрунтована в дисертації, дозволила провести функціонально-комплексну оцінку їх пріоритетності, а саме за допомогою методу аналізу ієрархічного впливу системоутворюючих факторів щодо їх вибору з наступною оцінкою досягнутого ефекту. Доведено, що в більшій мірі на подальший розвиток підприємництва в Полтавському регіоні впливають такі фактори, як додана вартість і рівень безробіття.

7. З метою прискореного розвитку підприємницької діяльності на регіональному рівні в Україні необхідно активно впроваджувати систему управління даним сектором економіки через розроблення й механізм забезпечення реалізації функціонування обласної цільової комплексної програми, в якій розписана стратегія діяльності усіх рівнів (держави, регіону і місцевого) в напрямі підтримки суб’єктів підприємництва та яка узагальнює необхідні напрями щодо управління підприємницькими процесами регіону.

Ефективність управління розвитком малого підприємництва на регіональному рівні знаходиться в прямій залежності від вибору пріоритетних напрямів та видів їх економічної діяльності.

8. Успішний розвиток і становлення малого підприємництва у державі та в регіонах залежить від неперервного характеру функціонування й оновлення системи підготовки та підвищення кваліфікації управлінських кадрів щодо цього сектора економіки країни, у зв’язку з чим першочергово необхідно сприяти завершенню розроблення навчальних планів, програм і методичних посібників з метою навчання широких верств населення основам підприємницької діяльності.

9. Удосконалення існуючої системи нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності полягає у поглибленні регуляторної політики через реалізацію норм Закону „Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності” на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях.

З метою подальшого впорядкування нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності необхідно забезпечити проведення повного аналізу регуляторного впливу розроблених регуляторних актів; прозорість дій регуляторних органів шляхом оприлюднення проектів регуляторних актів, аналізу регуляторного впливу та інформації про здійснення регуляторної діяльності; розроблення й прийняття регуляторних актів, спрямованих на поліпшення підприємницького середовища; перегляд чинних нормативних актів щодо їх відповідності вимогам ринкової економіки; відстеження результативності регуляторних актів; взаємодія громадських організацій із регуляторними органами щодо організації громадського контролю за реалізацією регуляторної політики. Передбачувані заходи дадуть можливість удосконалювати систему нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності, а також відносини між державними органами та підприємницьким середовищем у реалізації регіональних факторів розвитку малого підприємництва.

Публікації автора:

  1. Бейгул С.Б. Роль малого бізнесу в процесі реструктуризації господарського механізму Полтавського регіону // Регіональна економіка. – ІРЕ НАН України. – Львів, 2003. – №3. – С. 82-88.

  2. Бейгул С.Б. Методологічні основи процесу управління розвитком малого підприємництва в регіоні // Економіка і регіон. – Науковий вісник ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2004. – №2. – С. 48-53.

  3. Бейгул С.Б. Регіональні важелі та форми удосконалення інфраструктури малого підприємництва в Україні // Коммунальное хозяйство городов. – Научно-техн. сборник. – Вып. 54. – К.: Техніка, 2004. – С. 223-231.

  4. Бейгул С.Б. Регіональна політика розвитку малих підприємств у регіоні // Економіка і регіон. - Науковий вісник ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2005. - №2. – с. 66 – 70.

  5. Бейгул С.Б. Нормативно-правове регулювання підприємницької діяльності та основні напрямки його удосконалення // Економіка і регіон. – Науковий вісник ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2005. – №1. – С. 38-40.

  6. Бейгул С.Б. Регіональні соціально-спрямовані шляхи розвитку малого підприємництва // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2003. – №9-10. – С. 25-27.

  7. Онищенко В.А., Иваницкая С.Б., Граниш В.В. Правовые основы управления размещением инвестиций на региональном уровне // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2001. – №5-6 (18-19). – С. 107-110. (Особистий внесок здобувача: висвітлені умови державного регулювання інвестиційної діяльності на загальнодержавному рівні).

  8. Онищенко В.А., Иваницкая С.Б. Регулирование инвестиционной деятельности региона // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття. Т.2. – ПДТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2001. – С. 33-35. (Особистий внесок здобувача: висвітлені умови державного регулювання інвестиційної діяльності на регіональному рівні, а саме республіканськими та місцевими органами влади).

  9. Бейгул С.Б. Регіональні важелі інвестиційної підтримки малого підприємництва // Економіка і регіон. – Науковий вісник ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2003. – №1. – С. 36-39.

  10. Бейгул С.Б. Мировой опыт территориального устройства и его использование при формировании хозяйственного механизма регионов Украины // Україна наукова. – Т. 1. Серія "Державне управління, політологія". – Дніпропетровськ – Донецьк – Харків, 2003. – С. 7-9.

  11. Бейгул С.Б. Основні напрями реструктуризації господарського комплексу регіону // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 84-86.

  12. Бейгул С.Б. Закономірності розвитку малого підприємництва в регіонах України // Економіка і регіон. - Науковий вісник ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка. – Полтава, 2004. - №1. – с. 50 – 53.