Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Краснов Єгор Володимирович. Основні трудові права: міжнародні стандарти і законодавство України. : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Краснов Є.В. Основні трудові права: міжнародні стандарти і законодавство України. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 - трудове право; право соціального забезпечення. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Дисертація присвячується комплексному дослідженню міжнародних стандартів основних трудових прав та законодавства України у цій сфері. Проаналізовано еволюцію прав людини та основні тенденції їх розвитку на початку XXI ст. Визначено місце трудових прав у системі прав людини, їх загальні риси та юридичну своєрідність. Сформульовано поняття основних трудових прав та здійснено їх класифікацію. Проаналізовано всесвітні універсальні та європейські стандарти трудових прав та здійснено порівняльно-правовий аналіз із законодавством України.

На підставі аналізу спеціальної літератури, чинного законодавства та практики його застосування, міжнародних трудових стандартів і позитивного зарубіжного законодавчого досвіду внесено пропозиції та рекомендації щодо нормативного закріплення основних трудових прав.

Основні трудові права і свободи людини є найважливішою складовою загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та визначають рамки національного трудового права будь-якої демократичної країни. Метою національного трудового законодавства слід вважати встановлення державних гарантій трудових прав і свобод, захист трудових прав та інтересів працівників і роботодавців. Необхідність забезпечення основних прав людини у сфері праці обумовлює доцільність виділення у системі трудового права самостійного правового інституту з відповідною назвою, норми якого закріплювали б


індивідуальні та колективні трудові права, правові засоби їх забезпечення, характеристику права на працю як одного з найважливіших трудових прав людини і громадянина.

Систему основних трудових права складають права, регламентація та забезпечення яких здійснюється за допомогою трьох груп джерел: перша -міжнародно-правові акти всесвітнього рівня (акти ООН, МОП), друга - акти регіонального рівня (акти Ради Європи, Європейського Союзу, інших регіональних організацій), третя - акти національного законодавства, якими встановлено гарантії здійснення та захисту основних трудових прав.

Однією з особливостей сучасного міжнародно-правового регулювання прав людини є тенденція до єдиного правового регулювання усіх прав людини - громадянських, політичних, економічних, соціальних, культурних. Саме такий підхід застосовано в міжнародних актах, прийнятих наприкінці XX ст. (Декларація тисячоліття ООН від 8 вересня 2000 p., Хартія основних прав ЄС від 7 грудня 2000 p.). Міжнародно-правова регламентація трудових прав відбувається узгоджено у комплексі інших соціально-економічних прав. Серед соціальних прав, проголошених у міжнародних актах та актах регіональних організацій, трудові права займають важливе місце.

Трудовим правам, які мають загальні риси з іншими основними правами людини, водночас властиві ознаки юридичної своєрідності. Трудові права є менш універсальними і поширюються тільки на суб'єктів індивідуальних і колективних трудових правовідносин. Реалізація трудових прав залежить від рівня економічного розвитку і пов'язана з виконанням державою певних обов'язків у сфері соціальної політики. Деякі трудові права сформульовані у вигляді оціночних базових положень, наприклад, право на справедливі та сприятливі умови праці, право на справедливу і задовільну винагороду, що забезпечує гідне людини існування для неї самої та її сім'ї, та на додаткові засоби соціального забезпечення у разі необхідності. Серед основних трудових прав, закріплених у міжнародних актах, є мінімальні соціальні стандарти робочого часу, часу відпочинку, заробітної плати, охорони праці тощо. їх реалізація у національній юридичній практиці потребує встановлення відповідних державних соціальних стандартів та соціальних гарантій. Основні трудові права конкретизуються в трудових правах, передбачених нормами різних галузевих інститутів (заробітної плати, робочого часу, часу відпочинку, охорони праці та ін.).

Сучасні міжнародні стандарти трудових прав ґрунтуються на наступних принципових положеннях: трудові права як особисті блага є невід'ємними та невідчужуваними, вони базуються на принципах свободи, рівності, заборони дискримінації у сфері праці. У цьому значенні трудові права слід розглядати як природні права. З іншого боку, обсяг, зміст трудових прав визначаються державою; утвердження і забезпечення трудових прав людини є обов'язком держави, яка повинна створювати належні умови для реалізації прав людини у сфері праці; система трудових прав складається з індивідуальних і колективних трудових прав, вона носить динамічний характер, здатна змінюватися та


розширюватися; індивідуальні та колективні трудові права тісно взаємопов'язані, водночас реалізація колективних трудових прав не може обмежувати індивідуальні трудові права, знижувати закріплений законодавством їхній рівень.

Основними тенденціями розвитку трудових прав на початку XXI ст. є такі: єдність приватних і публічних засад; посилення значення міжнародних стандартів трудових прав; новий комплексний підхід до трудових прав та їх правового опосередкування, створення умов для всебічного розвитку людської особистості; недопущення погіршення становища працівників порівняно з рівнем, передбаченим чинним законодавством, і заборона зловживання трудовими правами; визнання соціального діалогу працівників і роботодавців (їх представників) основним принципом реалізації трудових прав та свобод.

Значний вплив на трудові права здійснюють процеси глобалізації світової економіки, у зв'язку з чим особливу значимість у глобальній економіці набуває повага прав працівників і правових норм на підставі справедливості, солідарності та тендерної рівності. Серед основних напрямків впливу процесів глобалізації на трудові права людини потрібно виділити зростання ролі транснаціональних корпорацій, активізацію трудової міграції, посилення значення міжнародних трудових стандартів. В умовах глобалізації особливу увагу слід приділяти забезпеченню основних трудових прав, проголошених Декларацією МОП основних принципів і прав у сфері праці від 18 червня 1998 p.: а) свободи об'єднання та реального визнання права на ведення колективних переговорів; b) скасування усіх форм примусової чи обов'язкової праці; с) реальної заборони дитячої праці; d) та недопущення дискримінації в галузі праці та занять. Декларація привертає увагу світового співтовариства до зазначених основних трудових прав, оскільки вони є передумовою розвитку інших прав працівників у сфері праці в кожній країні.

Порівняльно-правовий аналіз міжнародних трудових норм та законодавства України щодо основних трудових прав дозволяє дійти висновку, що законодавство України не повністю відповідає вимогам міжнародних трудових норм про основні трудові права, хоча в окремих випадках, зокрема, щодо захисту прав дітей та підлітків, містить навіть більш високі стандарти. Для забезпечення повної відповідності необхідно провести адаптаційну діяльність шляхом внесення до Конституції України, актів чинного трудового законодавства, проекту Трудового кодексу України змін та доповнень, зміст яких викладений у дисертації. Перелік основних трудових прав, закріплений у Конституції України, не відповідає повною мірою положенням Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права. Тільки окремі трудові права, які містяться у зазначених актах, відтворено у тексті Основного Закону. Зміст ст. 21 «Основні права працівника» проекту Трудового кодексу України необхідно привести у відповідність з положеннями ратифікованих Україною статей Європейської соціальної хартії (переглянутої) та іменувати її «Основні трудові права працівника». Не всі основні трудові права, передбачені актами Європейського Союзу, відображені у


ст. 21 проекту ТК. У дисертації внесено конкретні пропозиції щодо адаптації національного законодавства у сфері основних трудових прав до всесвітніх універсальних та європейських стандартів, а також запропоновано зміст статей 21 та 26 проекту Трудового кодексу України.

Публікації автора:

  1. Краснов Є.В. Принцип свободи об'єднання та трудове законодавство України //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук. праць, Вип. 22. - Одеса: Юридична літ-ра, 2004. – С. 796-801.

  2. Краснов Є.В. Міжнародні трудові норми та законодавство України про заборону дитячої праці //Актуальні проблеми держави і права: 36. наук. праць. Вип. 25. - Одеса: Юридична літ-ра, 2005. – С. 346-350.

  3. Краснов Є.В. Декларація МОП про основоположні принципи і права у сфері праці: зміст і значення //Актуальні проблеми політики: 36. наукових праць. Вип. 32. - Одеса: Юридична літ-ра, 2007. – С. 68-72.

  4. Краснов Є.В. Україна: реалізація основоположних принципів і прав у сфері праці //Правова держава очима молодих дослідників. 36. матеріалів 6-ї звітної щорічної студентської наукової конференції. - Одеса: Юридична літ-ра, 2003.-С. 332-334.

  5. Краснов Є.В. Реалізація основоположних принципів МОП у трудовому законодавстві України //Захист соціальних та економічних прав людини: міжнародні стандарти і законодавство України: Матеріали науково-практичної конференції. У 2-х частинах. - К.: КЮІ МВС України, 2004. Ч. II. -С. 93-95

  6. Краснов Є.В. Загальна характеристика основоположних принципів і прав у сфері праці //Проблеми правового забезпечення праці та соціального захисту населення України в сучасних умовах: 36. матеріалів круглого столу /За ред. к.ю.н., доц. Шумної Л.П. - Чернігів: КП «Видавництво «Чернігівські обереги», 2006. - С. 27-30.

  7. Краснов Є.В. Моральні аспекти застосування дитячої праці в Україні //Право, держава, духовність: шляхи розвитку та взаємодії: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції «Право, держава, духовність: шляхи розвитку та взаємодії»; м. Одеса, 3 вересня 2006 р. /Відп. ред. Ю.М. Оборотов, Г.І. Чанишева. - Одеса: Фенікс, 2006. - С. 197-199.

  8. Краснов Є.В. Основоположні принципи і права у сфері праці за законодавством ЄС і проектом Трудового кодексу України //Зона вільної торгівлі Україна — Європейський Союз та європейська інтеграція: правові та економічні аспекти: 36. статей учасників міжнарод. наук.-практич. конф. (м. Одеса, 8 червня 2007 р.) /Відп. ред. М.П. Орзіх //Одеська національна юридична академія, Британська Рада в Україні, Українська асоціація європейських студій, Проект «Торговельна політика України». - Б-ка журналу «Юридический вестник». - О.: Фенікс, 2007. - С. 159-165.