Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


320. Сілецька Наталя Вікторівна. Основні напрями підвищення економічної ефективності функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу регіону: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. - Миколаїв, 2005.



Анотація до роботи:

Сілецька Н.В. Основні напрями підвищення економічної ефективності функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу регіону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02- економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2005.

В роботі розкрито особливості, закономірності та фактори комплексоутворення у виноградарстві та виноробстві, досліджено питання методики оцінки економічної ефективності функціонування виноградарсько-вино-робного підкомплексу, а також обґрунтовано механізм його ефективного функціонування в цілому. Вперше сформульовано визначення виноградарсько-виноробного підкомплексу відповідно до системно-структурного підходу як складного утворення, взаємозв’язки підприємств якого характеризуються галузевим, функціональним, територіальним та організаційно-управлінським структурними аспектами. Особливу увагу в роботі приділено методиці досліджень економічної ефективності виноградарсько-вино-робного підкомплексу, де необхідно врахувати специфіку винограду як багаторічної культури. У зв’язку з цим показники економічної ефективності потрібно обчислювати для насаджень у плодоносному віці по кожному ампелографічному сорту.

В дисертаційній роботі досліджено раціональне розміщення, сортова спеціалізація та визначена економічна ефективність виноградарства, а також ефективність його переробки. Обґрунтовані основні резерви ефективного функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу регіону, визначені шляхи удосконалення розвитку розсадництва та сортової спеціалізації, а також визначено вплив державного регулювання та фінансово-економічного забезпечення розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу адміністративної області та планування і прогнозування виробничо-економічної діяльності виноградарсько-виноробних підприємств.

1. В дисертації уточнено визначення виноградарсько-виноробного підкомплексу – як спеціалізованого продуктового підкомплексу АПК, який включає вертикально інтегровані структури по розсадництву, виноградарству, переробці, інфраструктурному забезпеченні та реалізації готової продукції, розташовані на компактній території та поєднаних різноманітними виробничо-економічними відносинами та зв’язками. Визначальними рисами комплексоутворення у виноградарсько-виноробному підкомплексі є: вимоги виноградної лози виноградників як основних засобів до природних умов та ресурсів вирощування та її екологозахистні функції; працемісткість та соціальні функції виноградарства на ринку праці; капіталоємність; енергоємність; техніко-технологічна самостійність та відокремленість виробництва винограду та дуже виявлена сезонність; залежність технологічних процесів та ефективності виноробства від виноградарства як його сировинної бази; функціонування виноградників і як основних засобів, і як предметів праці. Основними складовими інтенсифікації виноградарства є: біологічні (особливо сорт); технологічні (зрошення, дотримання строків виконання технологічних процесів); технічні (механізація розсадництва, виробництва, виноробства та ін.); організаційно-економічні – вдосконалення розміщення, спеціалізації, форм господарювання, організаційно-економічного механізму функціонування галузі в цілому.

2. Для забезпечення ефективного та збалансованого розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу першочергове значення має вирішення наступних проблем: пошук нових та вдосконалення існуючих організаційно-господарських структур виробництва і управління; регулювання цін на продукцію підкомплексу за допомогою державних закупівель і субсидій з метою зменшення їх диспаритету з цінами на сільськогосподарську техніку, устаткування, паливно-мастильні матеріали, добрива тощо; забезпечення випереджаючого розвитку сховищно-холодильного господарства (через недостатню забезпеченість яким втрати складають до 30% виробленої продукції); вдосконалення фінансово-кредитного забезпечення підкомплексу, особливо розсадництва; справедливий розподіл прибутків між учасниками підкомплексу; зменшення податкового навантаження на виноградарсько-виноробні підприємства; розвиток інновацій та модернізація виробництва; запровадження служби маркетингу та постійного моніторингу споживчого ринку.

3. В методиці досліджень економічної ефективності виноградарсько-виноробного підкомплексу необхідно врахувати специфіку винограду як багаторічної культури. В зв’язку з цим, показники економічної ефективності потрібно обчислювати для насаджень у плодоносному віці по кожному ампелографічному сорту. Важливе значення має уточнення облікової інформації для підприємств з первинною переробкою винограду і без неї, оскільки прибуток і рівень рентабельності технічного винограду у перших з них не відображено.

4. Незважаючи на вагомі позиції серед виноградарських регіонів країни Херсонська область за площею виноградників у 2003 р. порівняно з 1990 р. скоротилася майже у 3 рази. Це ж стосується і питомої ваги виноградарства у грошовій виручці від сільськогосподарського виробництва.

Вирощуванням винограду на Херсонщині займається 21 спеціалізоване господарство. Оцінка тенденції розвитку виноградарства дозволила згрупувати їх у 3 групи: із збільшенням виноградних насаджень (57%); їх стабілізацією (23%); із зменшенням площ насаджень (20%). Загалом за нашими розрахунками, на 1 виноградарське господарство припадає 325,3 га виноградників та 1013,8 т валового збору винограду.

  1. Спеціалізація виноградарства на Херсонщині характеризується різким переважанням технічних сортів (88%) при поступовому їх зростанні. Ця група представлена значно більшим різноманіттям асортименту, ніж столових – у 3 рази. Перші представляють Ркацителі (20,4%), Аліготе (9,0), Лідія (6,6), Ізабелла (6,2), Совіньон зелений (6,2), Каберне Совіньон (6,1), Біанка (5,8%), на які припадає понад 60% площ технічної групи. Серед столових сортів за розмірами площ виділяються Молдова (45,6%), Сурученський білий (16,3), Ранній Магарач (10,2%), питома вага яких перевищує 72%. Найбільш збалансованою є галузь виноградарства в передовому виноградарському підприємстві області і країни – агрофірмі–радгоспі “Білозерський”.

6. Важливе значення для вдосконалення сортової спеціалізації та розміщення виноградарства має розсадництво, але сучасний його стан можна охарактеризувати як кризовий. Так, в 10 разів зменшилася кількість спеціалізованих розсадницьких господарств, а виробництво саджанців скоротилося в 11 разів і на 15-20% знизився їх вихід з 1га. В цій ситуації Херсонщина має значно кращі показники завдяки інтенсивному розвитку розсадництва в агрофірмі “Білозерський”, яка забезпечила 66,5% обласного виробництва саджанців та 26,6% - загальнодержавного. Відзначимо, що розвиток розсадництва характеризується значною трудомісткістю (у 7-10 разів вище порівняно з виноградарством), високою кошторисною вартістю тощо.

  1. В дисертації доведено, що урожайність, прибуток, рівень рентабельності зменшуються, а затрати праці і собівартість зростають у несприятливі за погодними умовами для виноградарства роки. Це вказує на необхідність поступової, але найшвидшої заміни малопродуктивних традиційних сортів новими високопродуктивними. Вказані обставини, а також диспаритет цін в аграрній сфері призвели до того, що понад 40% виноградарських господарств були збитковими. Щодо переробки винограду то його в Херсонській області здійснювало 9 підприємств . Проте спад виробництва виноматеріалів в цьому регіоні перевищує на 7,9-8,0% середньореспубліканські показники. У 2003 р. виробничі потужності по переробці винограду були використані тільки на 27%, вина – на 13%. Це пов’язане з недостатнім сировинним забезпеченням, зносом основних засобів переробних підприємств, труднощами із збутом готової продукції.

8. Першочергове значення в сукупності шляхів, напрямків, засобів та резервів підвищення економічної ефективності виноградарсько-вино-робного підкомплексу регіону має інтенсивний розвиток розсадництва. Це пов’язано з тим, що у переважній більшості господарств виноградарство представлено старими насадженнями та малопродуктивними сортами, які потребують оновлення на 7-8% площ щорічно. Для забезпечення стабільного та високопродуктивного розсадництва пропонується створити Регіональний виробничий центр із розмноження садивного матеріалу винограду за державної підтримки на базі агрофірми-радгоспу “Білозерський”.

9. Значну роль у підвищенні ефективності функціонування та розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу регіону має удосконалення механізму державного регулювання, зокрема фінансово-кредитної підтримки товаровиробників винограду; проведення дотування виробництва, індексування гарантованих та заставних цін з урахуванням інфляційних процесів в економіці; забезпечення захисту вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників від конкуренції з боку закордонних ринків; підвищення розміру збору з обороту алкогольних напоїв і пива, а ставку вивізного мита на напої з винограду доцільно зменшити у 2-3 рази; розвитку ринкової інфраструктури та проведення заходів по демобілізації в аграрній сфері.

Для активізації залучення іноземних інвестицій підприємствам виноградарсько-виноробного підкомплексу необхідно створювати і розміщувати у міжнародній мережі Internet Web-сайти, на сторінках яких можна розташовувати рекламну інформацію про свою діяльність, інвестиційні проекти.

10. В умовах ринкового механізму господарювання прогнозування і планування є одним із дієвих важелів підвищення ефективності розвитку підприємств галузі. Нами визначено прогнозний рівень врожайності винограду в ВАТ “Бургунське” в 2005 р., який складає 33 ц/га. На підставі рекомендацій та результатів дисертації стосовно підвищення ефективності виноградарства в 2014 р. урожайність зросте до 74 ц/га, а валовий збір - до 2397,6 тонн, або в 4,7 рази. Таким чином, отриманий прибуток зросте до 3275 грн. з 1 га.

З використанням програми “Projekt Expert” нами розроблено бізнес-план провідного підприємства садово-виноградарського напрямку - агрофірми-радгоспу “Білозерський” Білозерського району Херсонської області по виробництву якісних виноматеріалів з використанням екологічно чистої сировини і нових технологій. Це дозволить забезпечити більш якісну переробку винограду та виготовляти високоякісне вино, збільшити термін зберігання готової продукції (до 1,6 року). Економічний ефект при цьому досягне 282575,33 грн. чистого прибутку.

Публікації автора:

1. Негров М.А., Скрипник С.В., Сілецька Н.В., Плачков С.І. Еколого- економічні проблеми реформованих агропромислових підприємств //Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Спец. вип. 3(12). Т.2. “Соціально-економічні проблеми природокористування та екології”. – Миколаїв, 2001. – С. 388-393. (особистий внесок здобувача - аналіз та оцінка продуктивних земель, визначення напрямів їх подальшого використання).

2. Сілецька Н.В., Мармуль Л.О. Стан та перспективи подальшого розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу АПК Херсонської області //Таврійський наук. вісник: Зб. наук. пр. – Херсон: Херсонський державний аграрний університет. – 2002.-Вип.22.- С. 183-186. (автору належить збір, обробка та аналіз даних, що відображають економічну ефективність виробництва винограду та виноматеріалів).

3. Сілецька Н.В. Економічна оцінка ефективності функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу АПК (на прикладі Херсонської області). //Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах. /За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Т.Є. Мазнєва. Ч.2 Підвищення ефективності сільського господарства. –К.: ІАЕ. 2002. – С. 516-518.

  1. Сілецька Н.В. Основні напрями ефективного функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу АПК Херсонської області //Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень". Т.25. - Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002.- С. 11-12.

  2. Сілецька Н.В. Теоретичні та методичні засади ефективного функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу АПК //Таврійський науковий вісник: Зб. наук. пр. – Херсон: Херсонський державний аграрний університет. - 2003. - Вип. 26. - С. 138-141.

  3. Сілецька Н.В. Розвиток агропромислової інтеграції та її вплив на подальше функціонування виноградарсько-виноробного підкомплексу АПК (на прикладі Херсонської області) //Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи. Матеріали Всеукр. наук. конф. –Т.1. - К.: ІАЕ УААН. 2003. - С. 378-379.

  4. Сілецька Н.В. Теоретичні аспекти ефективного розвитку виноградарсько- виноробного підкомплексу АПК //Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. - Вип. 192.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 219-224.

8. Сілецька Н.В. Перспективи розвитку виноградного розсадництва Херсонської області //Таврійський наук. вісник: Зб. наук. пр. – Херсон: Херсонський державний аграрний університет. - 2004. - Вип. 35. - С. 189-192.