Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Попович Олександр Сергійович. Основні фактори ефективності науково-технологічної та інноваційної політики в їх системній взаємодії : дис... д-ра екон. наук: 08.02.02 / Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. — К., 2006. — 343арк. — Бібліогр.: арк. 268-279.



Анотація до роботи:

Попович О.С. Основні фактори ефективності науково-технологічної та інноваційної політики в їх системній взаємодії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.02 економіка та управління науково-технічним прогресом. – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. – Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню з системних позицій організаційних економічних та соціокультурних взаємовідносин суб'єктів та об'єктів науково-технологічної та інноваційної політики в Україні, їх відповідності особливостям українського законодавства та загальним тенденціям інноваційного розвитку в світі. Показано, що ігнорування системних ефектів при взаємодії названих суб'єктів може призвести до перетворення державної політики у цій сфері на її бюрократичну імітацію. Вивчені динамічні характеристики наукового потенціалу пострадянських держав, що дозволило зробити висновок про неприпустимість спрощеного розуміння поняття "пріоритет" у науково-технологічній та інноваційній сфері як єдино прийнятних напрямів діяльності. При такій трактовці інноваційна система країни втрачає здатність своєчасно і адекватно реагувати на виклики часу. Виявлено принципово важливі прорахунки у формуванні і реалізації науково-технологічних та інноваційних пріоритетів в Україні, запропоновано методологію формування ієрархічної системи пріоритетів, в якій кожному рівню відповідає притаманний йому механізм реалізації.

Розроблено методику проведення прогнозно-аналітичного дослідження, що має на меті обґрунтування пріоритетних напрямів досліджень і розробок, яка була успішно використана при виконанні Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку. Розроблені пропозиції щодо формування постійно діючої системи такого прогнозування в Україні.

В результаті виконання дисертаційного дослідження виявлено основні причини неефективності науково-технологічної та інноваційної політики української держави як методологічного, так і організаційно-економічного та соціально-культурного плану. Показано, що взаємодія суб’єктів та об’єктів науково-технологічної політики та факторів її ефективності має системний характер. Тому спроби формувати і реалізувати ефективну і цілеспрямовану політику держави у сфері науки і технологій, спираючись лише на один із органів управління і нехтуючи іншими та не беручи до уваги такі проблеми як падіння престижу наукового знання і соціального капіталу науки, як зумовлений цим низький рівень інноваційної культури суспільства і органів державного управління, приречені на провал. Потужним фактором гальмування інноваційних процесів стала також бюрократизація управління, і бюрократія як особлива культура, яка породжує специфічний, притаманний тільки їй спосіб мислення, який проникає навіть у науку і подібно метастазам пронизує все суспільство, заважаючи йому динамічно розвиватись.

Встановлено, що при визначенні та формуванні механізмів реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, затверджених Верховною Радою України в 1992 році, були допущені принципові прорахунки методологічного плану, пов’язані не тільки зі спрощеним розумінням самого поняття пріоритету, але й з тим, що для пріоритетів різного рівня за масштабами та значимістю не було передбачено адекватних цьому рівню механізмів реалізації. Надмірно розширені формулювання пріоритетних напрямів науково-технічного розвитку призвели до заперечення самої суті політики пріоритетів.

На основі аналізу статистичних даних показано, що визначені Верховною Радою України пріоритетні напрями розвитку науки і техніки фактично не були пріоритетними для жодного з урядів незалежної України, а система створюваних на основі гласного конкурсу державних науково-технічних програм, як основний механізм їх реалізації, поступово зведена нанівець і не має серйозного впливу ні на розвиток науки, ні на використання її досягнень у практиці. На прикладі формування та реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки показано, що існуюча в Україні організація державної влади перебуває в стані системної кризи, що робить вкрай проблематичним саму принципову можливість послідовного проведення в життя будь-якої цілеспрямованої державної політики.

Продемонстровано, що реально існуюча в Україні сукупність органів управління науково-технологічним та інноваційним розвитком, наукових та проектно-конструкторських організацій і виробничих підприємств фактично не утворює цілісної національної інноваційної системи, здатної спрямувати економіку на інноваційний шлях розвитку. Запропоновано при розбудові НІС використати як потужний системоутворюючий фактор технологію формування пріоритетів на основі масштабних прогнозно-аналітичних досліджень із залученням великої кількості експертів.

Розроблено конкретні механізми і засоби усунення найбільш суттєвих недоліків у механізмі формування і реалізації науково-технологічної та інноваційної політики та створення національної інноваційної системи України. Певною мірою вони реалізовані у проектах законодавчих актів та вже ухвалених законах, пропозиціях щодо вдосконалення структури управління. Зокрема:

розроблено методологію формування ієрархії науково-технологічних та інноваційних пріоритетів зі специфічним для кожного рівня ієрархії механізмом їх реалізації, яка була застосована автором при розробці проекту Закону України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні», що був прийнятий Верховною Радою України у 2003 році.

обґрунтовано необхідність започаткування в Україні масштабної державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку, розроблено проект такої програми, який був затверджений Кабінетом Міністрів України. Підготовлено методичні рекомендації щодо реалізації Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку України та забезпечено організаційно-методичний супровід прогнозно-аналітичного дослідження. Розроблено рекомендації щодо створення в Україні постійно діючої системи прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку;

обґрунтована необхідність включення проблеми розвитку інноваційної культури до числа стратегічних пріоритетних напрямів інноваційної діяльності в Україні, внесена відповідна пропозиція до Комітету Верховної Ради України, яка була підтримана згаданим комітетом і врахована у відповідному законі України;

внесені до Секретаріату Президента України та до Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України пропозиції щодо вдосконалення структури державного управління науково-технологічним та інноваційним розвитком країни

Дослідження, виконані в дисертаційній роботі, показали, що для реалізації запропонованих заходів і кардинального підвищення ефективності науково-технологічної та інноваційної політики необхідні переосмислення понятійного апарату і цілеспрямована робота держави та наукової громадськості спрямованої на нарощування соціального капіталу науки та підвищення інноваційної культури суспільства, а також подолання спротиву і всевладдя бюрократії в державі.

Публікації автора:

Монографії

  1. Маліцький Б.А, Булкін І.О., Єгоров І.Ю., Кавуненко Л.П., Калитич Г.І., Коміренко Р.П., Попович О.С., Соловйов В.П. Актуальні питання методології та практики науково-технологічної політики / під ред. Б.А.Маліцького. – К.: УкрІНТЕІ, 2001. – 204 с. (Автор: розділ 1 – 4,6 д.а..)

  2. Азаров М.Я., Ярошенко Ф.О., Геєць В.М. та ін. Бюджетна політика у контексті соціально-економічного розвитку України, том 1: Пріоритети бюджетної політики та економічне зростання в Україні. – К.:НДФІ, 2004. – 640 с. (Автор: 7.3. Стратегія фінансування науки та 7.4. Селективний підхід до фінансування науки – 1,62 д.а.)

  3. Попович О.С. Науково-технологічна та інноваційна політика: основні механізми формування та реалізації / під ред. Б.А.Маліцького. К.: Фенікс, 2005. – 246 с. – 14, 4 д.а.

  4. Маліцький Б.А., Попович О.С., Соловйов В.П. Перспективні напрями науково-технологічного та інноваційного розвитку України (Результати першого етапу прогнозно-аналітичного дослідження в рамах Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку на 2004 – 2006 роки – К.: Фенікс, 2006. -208 с. (Автор: вступ – 0,4 д.а.)

Брошури

  1. Маліцький Б.А., Попович О.С., Соловйов В.П., Єгоров І.Ю., Булкін І.О., Шокун Т.В. Раціональне фінансування науки як передумова розбудови знаннєвого суспільства в Україні. – К.: Фенікс, 2004. – 32 с. (Автор: вступ, еволюція поглядів на державну підтримку науки, оптимальну структуру і механізми її фінансування, найважливіші проблеми, що мають бути вирішеними – 2.7 д.а.).

  2. Маліцький Б.А., Попович О.С., Соловйов В.П. Методичні рекомендації щодо проведення прогнозно-аналітичного дослідження в рамках Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку України. – К.: Фенікс, 2004. – 52 с. (Автор: вступ, загальний опис методики, більшість анкет – 2 д.а.).

  3. Маліцький Б.А., Попович О.С., Соловйов В.П., Артемова В.Я., Єгоров І.Ю. Обґрунтування інноваційної моделі структурної перебудови економіки України. – К.: ЦДПІН, 2005. – 64 с. (Автор: 2.1. Створення механізму визначення і реалізації пріоритетів науково-технічної та інноваційної політики, основних напрямів структурної перебудови економіки, 2.8. Вдосконалення структури державного управління інноваційним розвитком економіки – 0,52 д.а.).

Статті у фахових виданнях з економічних наук

  1. Попович О.С. Вдосконалення системи науково-технологічних та інноваційних пріоритетів в Україні // Проблеми науки. – 2001. – № 2. – С. 2 – 6. – (0,76 д.а.)

  2. Попович О.С. Місце пріоритетів в реалізації державної науково-технологічної політики України // Наука і наукознавство. – 2001. - № 2. – С. 65 – 73. – ( 0,7 д.а.)

  3. Попович О.С. Тенденції в реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні // Наука та наукознавство. – 2001. – № 4. Додаток (Матеріали І Добровської конференції з наукознавства та історії науки). – С. 13 – 21. – (0,83 д.а.)

  4. Попович О.С. Формирование структуры потенциала академической науки Украины // Наука та наукознавство. – 2002. – № 1.– С. 36 – 46. (0,97 д.а.)

  5. Попович О.С. Стан формування цілісної системи пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні // Проблеми науки. – 2002. – № 7. – С. 31 – 35. (0,61 д.а.)

  6. Малицкий Б. А., Попович А. С., Кавуненко Л. Ф., Егоров И. Ю., Булкин И.А. Научно-технический потенциал государств – членов Организации черноморского экономического сотрудничества // Наука та наукознавство. – 2002. – № 2. – С. 15 – 34. - 1, 67 д.а. (Автор: розділи 3 та 4 – 0,35 д.а.).

  7. Попович А. С. Механизм реализации научно-технологической политики как система // Наука та наукознавство. – 2002. – № 3. – С. 36 – 46. (0,97 д.а.).

  8. Попович А. С. Приоритет научного открытия как историко-науковедческая проблема. // Науковедение (Москва). – 2003. – № 1(17). – С. 168 – 180. (1,05 д.а.).

  9. Попович О.С. Використання науково обґрунтованих підходів до формування та реалізації пріоритетів інноваційної діяльності в законодавстві України // Проблеми науки. – 2003. – № 6. – С. 13 – 19. (0,92 д.а.).

  10. Маліцький Б.А., Попович О.С., Булкін Ю.О., Шокун Т.В. Перспективи приведення фінансування науки у відповідність із законодавством та потребами інноваційної моделі розвитку економіки. // Наука та наукознавство. – 2003. – № 4. – С. 29 – 40. ( 1,06 д.а. Автор: 0,3 д.а.).

  11. Попович О.С. Особености на научно-техничекото законодтелство в Украйна // Стратегии на образователната и научната политика (Болгарія). – 2003. – № 3 – С. 35 – 43. (0,5 д.а.).

  12. Попович А.С. Бюрократизация общества и научной жизни как фактор торможения инновацинного развития // Науковедение (Москва). – 2003. – № 4(20). – С. 79 – 96. (1,49 д.а.).

  13. Маліцький Б.А., Попович О.С. З чого починати впровадження прогнозно-аналітичних досліджень в практику формування та реалізації науково-технологічної політики держави.// Проблеми науки. – 2004. – № 2. – С. 2 – 8. (0,92 д.а. Автор: 0,6 д.а.).

  14. Попович А.С. Бюрократический тип мышления и его влияние на инновационные процессы // Наука і наукознавство, Додаток (Матеріали ІІІ Добровської конференції з наукознавства та історії науки). – 2003. – № 4 . – С. 150 – 157. (0,67 д.а.).

  15. Попович О.С., Лобанова Л.С. Проблеми вдосконалення правового забезпечення підготовки та атестації наукових кадрів вищої кваліфікації в Україні // Наука та наукознавство. – 2004. – № 1. – С. 44 – 50. (0,53 д.а. Автор: 0,4 д.а.).

  16. Попович О.С., Крім правового нігілізму, є ще питання інноваційної культури // Економіст. – 2004. – № 5. – С. 53 – 54. (0,17 д.а.).

  17. Попович О.С. Про вплив інерційності складових наукового потенціалу на можливості реалізації пріоритетів // Проблеми науки. – 2004. – № 5. – С. 50. (0,15 д.а.).

  18. Попович О.С. Щодо державної політики в сфері науки і технологій // Проблеми науки. – 2004. – № 7. – С. 50 – 51. (0,17 д.а.).

  19. Попович А.С. Сравнительный анализ динамики составляющих кадрового потенциала науки ряда стран СНГ // Наука і наукознавство. – 2004. – № 3. – С. 92 – 100. (0,79 д.а.).

  20. Попович О.С. Про пріоритети і програму високих технологій (виступ на засіданні круглого столу) // Проблеми науки. – 2004. – № 10. – С. 51. (0,17 д.а.).

  21. Попович О.С. Реалізація пріоритетів і динаміка науково-технічного потенціалу // Наука і наукознавство, Додаток (Матеріали ІV Добровської конференції з наукознавства та історії науки). – 2004. – № 4. – С. 14 – 26. (1,15 д.а.).

  22. Маліцький Б.А., Попович О.С. Про невідкладні заходи щодо посилення ролі науки та технологій в економічному і соціальному розвитку України // Економіст. – 2005. – № 4. – С. 31 – 35. (0,58 д.а. Автор: 0,3 д.а.).

  23. Попович О.С. Роль прогнозно-аналітичних досліджень у становленні національної інноваційної системи України // Наука та наукознавство. (Матеріали V Добровської конференції з наукознавства та історії науки ). – 2004. – № 4. – С. 167 – 174. (0,67 д.а.).

  24. Попович О.С. До діалектики взаємостосунків академічної науки і державної влади // Наука і наукознавство. – 2005. – № 2. – С. 17 – 23. (0,58 д.а.).

  25. Popovych O., Kavunenko L. Identification of S&T and Innovation Priorities and Real Policy of a State: The Case of Ukraine // R&D Priorities in Innovation Policy and Financing in Former Socialist Countries. - IOS Press. Amsterdam. Berlin. Tokyo. Washington. DC. Published in cooperation with NATO Public Diplomacy. - Series V: Science and Technology. – 2005. - Vol. 46. - Pp. 129 – 135. (0,65 д.а. Автор: 0,5 д.а.).

  26. Дикусар А.И. , Попович А.С., Прокошин В.И., Щербин В.К. Сравнение динамики составляющих кадрового потенциала Украины, Беларуси и Молдовы в конце ХХ – начале ХХІ ст. // Наука і наукознавство. – 2005. – № 4. – С. 8 – 18. (0,88 д.а. Автор: матеріали України, методика та узагальнення – 0.5 д.а. ).

  27. Маліцький Б.А., Попович О.С. Державна програма 2004 – 2006 років як етап до створення постійно діючої системи прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку України // Прогноз Науково-технологічного та інноваційного розвитку України (Попередній варіант). Під ред. А.П. Шпака та А.М. Гуржія. – К.: Фенікс, 2006. – 160 с. – С. 8 – 22. (0,52 д.а. Автор: 0,35 д.а.).

Доповіді на симпозіумах та конференціях

  1. Попович А.С. К вопросу об “избыточности” научного потенциала Украины // Актуальные вопросы развития инновационной деятельности и охраны интеллектуальной собственности (материалы международной конференции в Алуште, сентябрь 2000 г.). – Симферополь: СОНАТ, 2001. С. 49 – 50. (0,3 д.а.).

  2. Попович А.С. О противоречивости процессов глобализации, развития общеевропейского научного пространства и проблем защиты национальных интересов в области интеллектуальной собственности и информационной безопасности // Роль международных организаций в развитии общеевропейского научно-технологического пространства (материалы международного симпозиума, состоявшегося в Киеве 22 – 25 сентября 2001 г.). – К.: Феникс, 2002. – С. 316 – 318.

  3. Малицкий Б.А., Булкин И.А., Заяц Р.В., Єгоров И.Ю., Попович А.С., Соловьев В.П. Проблемы трансформации научно-технологической политики Украины в контексте перехода на инновационную модель развития // Актуальные вопросы развития инновационной деятельности (Материалы VII международной конференции в г. Алушта, сентябрь 2002 г.). – Симферополь: , 2003. – С. 24 – 31. (0ґ.56 д.а. автор: 0,2 д.а.).

  4. Попович А.С. Формирование современной инновационной культуры как составляющая научно-технологической политики государства // Актуальные вопросы развития инновационной деятельности (Материалы VII международной конференции в г. Алушта, сентябрь 2002 г.). – Симферополь: Таврия, 2003. – С. 55 – 59. (0,35 д.а.).

  5. Малицкий Б.А., Попович А.С. Прогнозно-аналитические исследования как механизм формирования и уточнения приоритетов научно-технологического и инновационного развития Украины // Актуальные вопросы развития инновационной деятельности (Материалы VIII Международной научно-практической конференции, Алушта, 2003). – Сімферополь: Таврия, 2004. – С. – 29 – 35. ( 0,4 д.а. Автор: 0,2 д.а.).

  6. Popovych O., Kavunenko L. Identification of S&T and innovation priorities and real policy of state: case of Ukraine // NATO Advanced Research Workshop, R&D Priorities in Innovation Policy and Financing in Former Socialist Countries, Blagoevgrad, May 5 – 9, 2004. - Programme and course notes, page 116 – 123. (0,5 д.а. Автор: 0,3 д.а.)

  7. Popovych O., Kavunenko L. Scientific and Technological Priorities in Ukraine: problems of Formation and Realization // Eighth International Conference on Science and Technology Indicators, Leiden, the Netherlands, 23 – 25 September 2004. - Book of Abstracts, page 126 – 127. (0,15 д.а. Автор: 0,08 д.а.)

  8. Маліцький Б.А., Попович О.С. Наукова етика: історія і виклики сучасності // Другий національний конгрес з біоетики, 29 вересня – 2 жовтня 2004 року, Київ, Україна (тези). – К. – 2004. – С. 221 – 222 (0,25 д.а. Автор: 0,1 д.а.).

  9. Малицкий Б.А., Попович А.С. Основные методологические и методические подходы к реализации Государственной программы прогнозирования научно-технологического и инновационного развития Украины // IV международная научно-практическая конференция "Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления, Киев 2004 (тезисы докладов). – К.: УкрИНТЕИ, 2004. – С. 14 – 17. (0,5 д.а. Автор: 0,3 д.а.).

  10. Попович А.С. Проблемы развития научной этики и инновационной культуры // Международный симпозиум „Фундаментальные исследования в современном инновационном процессе: организация, эффективность, интеграция» Киев, 1 – 3 декабря 2003 г. – Материалы симпозиума. – К.: Феникс, 2004. – С. 502 – 505. (0,3 д.а.)

  11. Malitzky B., Popovych O. Capitalization of Scientific Knowledge in the Innovation Route of Development in Countries in Transition // FIFTH TRIPLE HELIX International Conference "The Capitalization of Knowledge: cognitive, economics, social & cultural aspects", Turin, 18 – 21 may. - Book of Abstracs (ful text: Proceedigs of FIFTH TRIPLE HELIX International Conference "The Capitalization of Knowledge: cognitive, economics, social & cultural aspects"- Page 423 – 425. - CD) или: (0,4 д.а. Автор: 0,2 д.а.).

  12. Popovych O. Emerging Technology Transfer Issues in Ukraine // International Workshop on Innovation policy in the context of international interaction, 29 June 2005, Hanoi.

  13. Попович А.С., Прокошин В.И., Щербин В.К., Дикусар А.И. Особенности трансформации социального капитала науки в странах с переходной экономикой // Международная конференция "Общество основанное на знаниях: новые вызовы науке и ученым", Киев, 23 – 27 ноября 2005 г.

  1. Попович О.С. Про розгортання програми прогнозно-аналітичних досліджень в Україні // Міжнародний науково-практичний семінар Британської Ради в Україні та Київської міської адміністрації „Проблеми інноваційного розвитку територій”, Київ 2004. – Матеріали міжнародних науково-практичних семінарів, в. 1. – Київ: НДІСЕП, 2005. – С. 87 – 104. (0,52 д.а.).

Публікації в наукових журналах споріднених спеціальностей

  1. Попович А.С. Научно-техническая информация и инновационное развитие // Науково-технічна інформація. – 2002. – №2. – С..29- 31. (0,4 д.а.).

  2. Попович О.С. Функціональна переорієнтація апарату управління як одна з найважливіших умов переведення економіки на інноваційну модель розвитку // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – 2002. – № 2. – С. 136 – 140. (0,35 д.а.).

  3. Онопрієнко В. І., Попович О.С. Наука і наукознавство в умовах соціально-економічних реформ // Вісник Національної академії наук України. – 2003. – № 3. – С. – 53 – 60. ( 0,78 д.а. Автор: 0,4 д.а.).

  4. Єгоров І.Ю., Попович О.С., Соловйов В.П. “Стратегія запозичень” і розвиток науки // Вісник Національної академії наук України. – 2003. – № 5. – С. 3 – 14. (1,14 д.а. Автор: 0,4 д.а.).

  5. Попович О.С. Феномен бюрократії у контексті науково-технічного та інноваційного розвитку // Вісник Національної академії наук України. 2003. – № 6. – С. 36 – 47. (1,24 д.а.).

  6. Попович О.С., Соловйов В.П. До діалектики інноваційної політики // Науково-технічна інформація. – 2004. – №1. – С. 46 – 49. ( 0, 35 д.а.).

  7. Попович О.С. Про деякі особливості розвитку і практичної реалізації законодавства, що регулює науково-технологічну й інноваційну сферу // Юридична Україна. – 2004. – № 7. – С. 77 – 84. (0, 77 д.а.).

  8. Попович О.С. Науково-технологічні та інноваційні зміни неминучі // Президентський контроль. – 2004. – № 3. – С. 17 – 22. ( 0,66 д.а.)

  9. Попович О.С. Щодо деяких рекомендацій "Блакитної стрічки //

  10. Маліцький Б.А., Попович О.С. Стан використання вітчизняного інтелектуального потенціалу // Інтелектуальна власність. – 2005. – № 12. – С. 7 – 13. (0,7 д.а. Автор: 0,35 д..а.)

  11. Маліцький Б.А., Попович О.С. Проблеми використання інтелектуального потенціалу та інтелектуальної власності в контексті побудови знаннєвого суспільства // Теорія і практика інтелектуальної власності. – 2006. – № 3. – С. 38 – 45. (0,53 д.а. Автор: 0,3 д.а.)