Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Томин Сергій Володимирович. Основні етапи роботи з джерелами особистісної інформації у процесі розкриття та розслідування злочинів : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2006. — 230арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 182-204.



Анотація до роботи:

Томин С.В. Основні етапи роботи з джерелами особистісної інформації у процесі розкриття та розслідування злочинів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2006.

Дисертація містить комплекс теоретичних та практичних питань щодо дослідження проблем роботи з джерелами особистісної інформації у досудовому розслідуванні.

У роботі проведено аналіз законодавства України з визначення поняття джерел доказів, процесу доказування положень криміналістики, кібернетики та юридичної психології щодо закономірностей формування ідеальних слідів — відображень у свідомості особи.

Автор розкриває поняття джерела особистісної інформації, його встановлення, способи отримання фактичних даних, їх експертного дослідження та оцінки.

Дисертантом пропонуються зміни до чинного законодавства щодо вдосконалення роботи з джерелами особистісної інформації.

Результати дослідження збагачують теоретичні основи криміналістики, можуть бути використані під час майбутніх наукових досліджень, у процесі вдосконалення чинного законодавства, у навчальному процесі, діяльності з розкриття та розслідування злочинів.

У Висновках підсумовуються наукові результати дослідження та узагальнюються пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства та практики його застосування.

У роботі вперше на основі аналізу положень криміналістики, кримінального процесу, теорії інформації, юридичної психології та інших наук комплексно розглянуто поняття джерела особистісної інформації, основні етапи роботи з ними та відомостями, що в них містяться.

Основною умовою для вирішення існуючих у криміналістичній науці та практиці розкриття та розслідування злочинів суперечностей щодо поняття джерела особистісної інформації та основних етапів роботи з ними є внесення у структуру криміналістики як науки та навчальної дисципліни певних змін. Зокрема, перший розділ криміналістики «Теоретичні основи криміналістики» та окрему її главу


«Джерела інформації про обставини злочину» необхідно присвятити дослідженням проблем, пов'язаних з визначенням поняття джерела криміналістично значущої інформації, їх різновидів, особливостей роботи з джерелами речової та особистісної інформації на кожному етапі. Основні положення вказаної глави полягатимуть у наступному. Джерела фактичних даних - це об'єкти матеріального світу, які в результаті відображення події злочину у навколишньому середовищі містять на (у) собі інформацію про особу злочинця та про саму подію. Джерела інформації поділяються на особи та речі. Джерела особистісної інформації, у свою чергу, поділяються на очевидців, заявників, свідків, потерпших, підозрюваних, обвинувачених, підсудних, цивільних позивачів, цивільних відповідачів, понятих, спеціалістів, експертів. Критерієм для такої класифікації є поєднання двох аспектів: 1) форма участі особи у сприйнятті події злочину; та 2) процесуальний статус особи, їх сукупність впливає на відображення події злочину у свідомості особи та на процес передачі інформації як органам, уповноваженим на розкриття та розслідування злочину, так і іншим особам.

Особа є джерелом інформації про обставини злочину внаслідок відображення останніх у пам'яті (свідомості) людини у вигляді ідеальних слідів — відображень, На відміну від джерел речової інформації, особа здатна найбільш повно та всебічно сприйняти, запам'ятати, відтворити у пам'яті та викласти відомості про подію злочину. Вказані процеси опосередковані свідомістю особи, її пам'яттю, інтелектом, моральними установками, тому завдання осіб, які уповноважені на розкриття та розслідування злочинів, полягає у тому, щоб створити умови для отримання інформації, яка б відповідала вимогам повноти, об'єктивності, достовірності та всебічності. Для цього криміналістичною наукою розроблено ряд способів та засобів отримання відомостей від осіб.

Діяльність щодо роботи з джерелами особистісної інформації у науці криміналістики та криміналістичної кібернетики отримала назву криміналістичної. Характерними її ознаками є наступні: а) вона є одним з найважливіших напрямків у кримінально-процесуальній діяльності слідчого, прокурора, судді, органу дізнання та інших суб'єктів кримінального процесу; б) включає в себе інформаційно-пізнавальну діяльність суб'єктів, уповноважених здійснювати розкриття та розслідування злочинів, інших осіб — учасників кримінально-процесуальних відносин, а також тих, які з певних причин ними не є; в) основна її мета - інформаційне забезпечення процесу розкриття та розслідування злочинів.

Основними етапами роботи з джерелами особистісної інформації є: встановлення осіб — джерел фактичних даних про обставини злочину, отримання від них інформації, експертне чи позаекспертне їх дослідження, а також оцінка у процесі розкриття, розслідування злочинів чи судового розгляду кримінальних справ.


Робота з джерелами криміналістично значущої інформації починається з їх встановлення. Встановити джерело особистісної інформації означає: 1) з'ясувати те, чи має значення для розкриття та розслідування злочину інформація, відома особі; 2) переконатись, що особа здатна адекватно сприймати обставини справи та давати про них достовірні відомості, а також у тому, що фактичні дані, які цікавлять органи дізнання, досудового слідства, прокурора, суддю та відомі цій особі, не є предметом професійної таємниці, що не підлягає розголошенню.

Отримання інформації від осіб можливе шляхом проведення як процесуальних дій, що не належать до слідчих, так і непроцесуальних. Найбільш поширеними, ефективними та водночас найменш дослідженими способами отримання інформації від осіб у процесі розкриття та розслідування злочинів є: опитування осіб за їх згодою як оперативно-розшуковий захід відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», відібрання пояснень від осіб, візуальне спостереження, зняття інформації з каналів зв'язку.

Експертне дослідження як етап роботи з джерелами особистісної інформації полягає у призначенні та проведенні окремих видів експертиз з метою аналізу криміналістично значущої інформації та її джерел. До них належать судово-психологічна, судово-психіатрична та комплексна судова психолого-психіатрична експертизи. їх результати відіграють провідну роль у встановленні здатності особи бути джерелом фактичних даних про обставини вчиненого злочину.

Особливості оцінки особистісної інформації та її джерел полягає в аналізі їх законності та допустимості, особистіших характеристиках джерела з урахуванням психічних процесів, що відбуваються у свідомості особи, об'єктивних та суб'єктивних факторів.

Публікації автора:

1. Кириченко А.А., Томин С.В. Проблемы совершенствования предмета и системы юридических наук //Сб. матер. междунар. практ. конференции «Актуальные проблемы реформирования правовой системы Российской Федерации». - Ч. I. - Белгород: Изд-во БелГУ, 2002. - С. 78-85.

2. Кириченко О.А., Басай В.Д., Томин С.В. Криміналістика. Повний комплект навчально-методичного забезпечення: Посіб. для слухачів — заочників. - К.: РВВ КІВС, 2001. -184 с.

3. Томин С. Безпосереднє спостереження як спосіб отримання інформації від особистих джерел //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: 36. наук. статей. - Івано-Франківськ, 2003. -Вип. XI. -С. 247-251.

4. Томин С. Відібрання пояснень від осіб як спосіб отримання криміналістично значущої інформації //Життя і право. Львівський правничий часопис. - Львів, 2004. - № 8. – С. 58 - 62.


5. Томин С. Встановлення і виявлення носіїв криміналістично значущої інформації //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матер. X регіон. наук.-практ. конференції. -Львів, 2004. -С. 458-461.

6. Томин С. Експертиза показань осіб, які беруть участь у кримінальному процесі //Вісник Львівського університету. Серія юридична. Львів, — 2004. — Вип. 39. — С. 530-535.

7. Томин С. Поняття орієнтуючої інформації в криміналістиці та способи її отримання //Нові цивільний та кримінальний кодекси - важливий етап кодифікації законодавства України: Матер. наук.-практ. конференції, - Івано-Франківськ, 2002. – С. 254-258.

8. Томин С.В. Поняття та класифікація джерел особистісної інформації у кримінальному процесі та криміналістиці //Актуальні проблеми політики: 36. наук. праць /Голов. ред. С.В. Ківалов. - Одеса: ПП «Фенікс», 2006. - С. 148-152.

9. Томин С. Правові основи використання технічних засобів у процесі роботи з джерелами криміналістичної інформації. //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: 36. наук. статей. - Івано-Франківськ, 2002. - Вип. VIІІ - С. 233-238.

10. Томин С. Проблемні аспекти оцінки криміналістично значущої інформації, отриманої від осіб у процесі розкриття та розслідування злочинів //36. тез Міжнар. наук. конференції молодих вчених «Треті осінні юридичні читання» «Молодь у юридичній науці». -Хмельницький, 2004. -С. 451-452.

11. Томин С. Понятие источника информации о событии преступления в уголовном процессе и криминалистике //Матер. Междунар. научно-практ. конференции молодых исследователей. -Ч. 2. -Барановичи, 2005. - С. 360-362.

12. Томин С.В. Загальна характеристика криміналістичної діяльності як функціональної системи, спрямованої на розкриття та розслідування злочинів //36. тез наук. доповідей Всеукр. наук.-практ. конференції студентів та аспірантів «Правове життя: сучасніш стан та перспективи розвитку» - Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. - С. 205-206.

13. Томин С.В. Окремі аспекти розмежування поняття джерела криміналістично значущої інформації та джерела доказу //Матер. регіон. міжвузівської наук. конференції молодих вчених та аспірантів (м. Івано-Франківськ, 22 квітня 2005 року). - Івано-Франківськ, 2005. – С. 219-220.

14. Томин С.В. Значення судово-психологічної та комплексної судової психолого-психіатричної експертизи для встановлення здатності особи бути джерелом криміналістично значущої інформації //36. наук. статей за матеріалами ІІ міжвузівської наук.-практ. конференції «Актуальні питання реформування правової системи України». -Ч. 2 - Луцьк, 2005. – С. 405-408.

15. Томин С. Проблеми взаємодії слідчого та працівників оперативних служб у процесі встановлення джерел криміналістично значущої інформації //Матер. VI


Всеукр. наук.-практ. конференції «Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні» (28-29 квітня 2005 p.). - Острог, 2005. - С. 421-423.

16. Томин С.В. Окремі питання тактики проведення зняття інформації з каналів зв'язку //Матер. Всеукр. наук.-практ. конференції «Реформування кримінального та кримінально-процесуального законодавства України сучасний стан та перспективи». - Івано-Франківськ, 2005. – С. 210 - 112

17. Томин С.В. Загальна характеристика вербальних способів отримання криміналістично значущої інформації //Молодь у юридичній науці 36. тез Міжнар. наук. конференції молодих вчених «Четверті осінні юридичні читання» (Хмельницький, 21-22 жовтня 2005 p.): У 3-х частинах: Ч. 3 «Публічно-правові науки». Підтом ІІ. - Хмельницький, 2005. - С. 118-121.