Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Капля Олександр Миколайович. Органи внутрішніх справ України в умовах її інтеграції в Європейський Союз : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2007. — 213арк. — Бібліогр.: арк. 179-197.



Анотація до роботи:

Капля О.М. Органи внутрішніх справ України в умовах її інтеграції в Європейський Союз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та організаційно-правових засад реформування ОВС України в напрямі реалізації євроінтеграційного курсу України. З’ясовано концептуальні засади політики ЄС щодо правоохоронних органів країн-кандидатів на вступ до ЄС. Під кутом зору євроінтеграційної політики України комплексно проаналізовано структуру та порядок управління поліцейських органів держав-членів ЄС, а також розглянуто тенденції реформування поліцій країн Центральної Європи, які пройшли шлях від членів соціалістичного табору до членства в Європейському Союзі. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення структури та управління органів внутрішніх справ України. Розроблено концепцію реформування органів внутрішніх справ України в умовах її інтеграції в Європейський Союз.

У результаті проведеного наукового дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України, міжнародно-правових актів органів ЄС, практики їх застосування, вивчення і теоретичного осмислення ряду наукових праць з різних галузей права, досвіду інших країн у цій галузі, здобувачем сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на визначення підходу до реформування органів внутрішніх справ України в умовах її інтеграції в Європейський Союз. Основні з них такі:

  1. Обов’язок щодо підтримання законності, порядку і внутрішньої безпеки Європейського Союзу лежить саме на країнах-членах. Це є одним з основних загальних правил правоохоронної політики Співтовариства.

  2. Основними структурами, на які покладено завдання боротьби зі злочинністю в ЄС, є національні поліцейські органи країн-членів Співдружності, а Європол і Євроюст виконують функції координації.

  3. Будь-яких імперативних стандартів або вимог до організації діяльності, структури, порядку та принципів управління поліцейських органів держав-членів ЄС та країн-кандидатів на вступ до Співтовариства на даний час не встановлено. Прийняття рішень щодо цих питань знаходиться в компетенції самих членів ЄС як носіїв державного суверенітету та регулюється їх внутрішнім законодавством.

  4. Кожна країна-кандидат на вступ до ЄС може мати різну (за типом, організацією, порядком управління тощо) поліцію, що залежить від історичного розвитку держави, адміністративного устрою та інших чинників. Цей висновок випливає з того, що нормативними актами ЄС розбудова та організація поліції віднесена до внутрішньої компетенції країн-членів Співдружності.

  5. Основним критерієм, який слід використовувати при визначенні шляхів удосконалення органів внутрішніх справ України у нинішніх соціально-політичних умовах, є забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Це саме той критерій, крізь призму якого, на нашу думку, слід проводити реформування ОВС України в сучасних умовах. Але при цьому необхідно відійти від декларативності цього принципу та реально втілювати його у життя.

  6. Якість виконання Міністерством внутрішніх справ України своїх функцій щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина та успіх проведення реформ безпосередньо залежать також і від обсягу фінансування. Тому держава має гарантувати і нести відповідальність за стан фінансування МВС України в необхідному обсязі.

  7. Для досягнення цілей, що стоять перед органами внутрішніх справ України на сучасному етапі розвитку, необхідне виконання таких умов: а) створення правової бази, яка виражає волю суспільства відносно міліції; б) організація управління з боку вищої центральної влади, а також органів місцевого самоврядування; в) соціальна довіра; г) укомплектованість особовим складом і наявність у нього здібностей, адекватних завданням, що вирішуються; д) достатнє фінансування і забезпечення необхідними засобами озброєння, зв’язку, транспорту, криміналістичної техніки тощо.

  1. Оскільки значна кількість відомчих правових норм, які регулюють діяльність міліції, одержує критичні відгуки, то пріоритетними у цій сфері мають стати законодавчі акти, як такі, що виражають волю народу щодо правоохоронних органів нашої держави. Це, зокрема, Закон України “Про органи внутрішніх справ”, закони, що регулюють відносини МВС з іншими центральними та місцевими органами влади тощо.

  2. Підзаконними нормативними актами має регулюватися лише внутрішня діяльність міліції, що не стосується прав громадян, а також її ресурсне забезпечення, організаційні структури. Шляхами вдосконалення стану справ щодо відомчих нормативних актів органів внутрішніх справ мають стати: кодифікація, консолідація, публікація офіційних інкорпорованих збірників, підвищення якості обліку нормативно-правових актів в державних органах та установах, створення автоматизованої електронної бази даних про нормативно-правові акти МВС України, якою мали би змогу користуватися працівники міліції.

  3. Одним з пріоритетних завдань сучасної української міліції має стати боротьба з корупцією як у країні в цілому, так і всередині цієї структури зокрема.

  4. При вирішенні проблем кадрового забезпечення органів внутрішніх справ України пропонується, використовуючи науковий підхід, здійснити глибокий системний аналіз функцій та обов’язків працівників ряду служб, діяльність яких безпосередньо не пов’язана з охороною громадського порядку для вирішення питання про їх розатестування.

  5. На вдосконалення діяльності Управління міжнародних зв’язків МВС України пропонується передбачити провідну роль підрозділу в розв’язанні проблем європейської інтеграції. В якості його функцій передбачити розробку та впровадження конкретних заходів із вдосконалення системи ОВС України відповідно до вимог сьогодення, координацію дій галузевих служб МВС України необхідних для проведення відповідних змін.

Публікації автора:

  1. Капля О.М. Боротьба зі злочинністю – одне з основних завдань Європейського Союзу // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 2. – С. 135–137.

  2. Капля О.М. Удосконалення відбору кандидатів на службу в ОВС України в умовах її інтеграції в Європейське співтовариство // Міліція України – 2005. – № 6. – С. 5–8.

  3. Капля О.М. Вплив права ЄС на процес реформування ОВС України в умовах її інтеграції в Європейське співтовариство // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 3. – С. 44–46.

  4. Капля О.М. Тенденції реформування поліцій країн Центральної Європи на прикладі Чехії, Угорщини, Польщі // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 6. – С. 98–101.

  5. Капля О.М. Механізм виконання “Настанови з організації роботи органу внутрішніх справ” підрозділом по роботі з персоналом на прикладі територіального органу внутрішніх справ // Нормативно-правове забезпечення проходження служби в органах внутрішніх справ: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2004. – С. 65–67.

  6. Капля О.М. Інтеграція міліції України до правоохоронної системи ЄС // Теорія управління в органах внутрішніх справ / за ред. В.А. Ліпкана; Рекомендовано міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К., 2007. – С. 689 – 711.