Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Конопльов В'ячеслав В'ячеславович. Організаційно-правовий механізм підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ : дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2006. — 424арк. — Бібліогр.: арк. 378-413.



Анотація до роботи:

Конопльов В.В. Організаційно-правовий механізм підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ, 2006.

Дисертацію присвячено аналізу методологічних засад та організаційно-правового механізму підготовки і прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, визначенню шляхів їх удосконалення. З’ясовано поняття та основні напрямки сучасної адміністративної діяльності органів внутрішніх справ, сутність, особливості та значення управлінських рішень в цій діяльності. Визначено сутність та структуру організаційно-правового механізму підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ Дано характеристику кадрового, інформаційного, матеріально-технічного та фінансового забезпечення підготовки та прийняття цих рішень. Визначено сутність та значення законності зазначених рішень, засоби її забезпечення. Сформульовано рекомендації, спрямовані на удосконалення теоретико-правових засад і практичної діяльності з підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ і підвищення їх ефективності.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми – визначення сутності та структури організаційно-правового механізму підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ і визначено шляхи його удосконалення. Основним завданням дослідження було вироблення на основі аналізу теоретичних засад, специфіки правового регулювання та практичної реалізації в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ їх повноважень щодо підготовки та прийняття управлінських рішень концепції організаційно-правового механізму підготовки і прийняття цих рішень. В результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

Проведений аналіз існуючих визначень поняття адміністративної діяльності органів внутрішніх справ дозволив визначити її як урегульовану адміністративно-правовими нормами виконавчо-владну, розпорядницьку діяльність, яка спрямована, з одного боку, на забезпечення виконання поставлених перед цими органами правоохоронних завдань щодо сприяння реалізації нормативно закріплених прав, свобод та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, їх охорону та захист, охорону громадського порядку та громадської безпеки, боротьбу із правопорушеннями, з іншого – на упорядкування внутрішньо-системних відносин, які виникають з питань організації самої системи органів внутрішніх справ, забезпечення необхідних умов для її функціонування.

Підтримано традиційне виділення в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ двох основних напрямків – внутрішньо-організаційної та зовнішньо-адміністративної діяльності. Зроблено висновок, що підвищення ефективності управління зовнішньо-адміністративною та внутрішньо-організаційною діяльністю органів внутрішніх справ безпосередньо залежить від наукового забезпечення процесу підготовки, прийняття і реалізації (виконання) управлінських рішень. В той же час констатовано, що сучасний стан цього процесу характеризується відсутністю високоефективної системи його наукового та організаційно-аналітичного забезпечення.

З урахуванням усталених підходів щодо розуміння управлінського рішення в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ його визначено як владне волевиявлення, засіб виконання поставлених перед системою органів внутрішніх справ завдань щодо захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із правопорушеннями, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, з одного боку, та як засіб організації, забезпечення та координації виконання цих завдань – з іншого.

Визначено критерії, допомогою яких варто класифікувати управлінські рішення в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, до яких віднесено: 1) юридичні наслідки; 2) об’єкт впливу; 3) напрямок управлінського впливу; 4) цільове призначення; 5) кількість суб’єктів, які приймають управлінські рішення; 6) зміст рішення; 7) умови (причини) прийняття; 8) форма зовнішнього вираження; 9) тривалість здійснення (реалізації); 10) критерій гласності. Сформульовано пропозицію щодо доцільності створення алфавітних картотек, так званого „класифікатора управлінських рішень” для конкретних ситуацій.

Охарактеризувавши основні і додаткові вимоги, що ставляться до управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, визначено систему правового забезпечення їх підготовки та прийняття, яку становить сукупність законів та підзаконних нормативних актів, що створюють правове поле для їх функціонування. Усю нормативну базу, якою керуються органи внутрішніх справ під час підготовки та прийняття управлінських рішень, поділено на зовнішню, яка створюється формально за межами їх системи, однак до створення якої ці органи мають пряме відношення, безпосередньо розробляючи або беручи участь у розробці проектів тих чи інших нормативних актів, і внутрішню – відомчу нормативну базу, тобто нормативно-правові акти, які приймаються в системі органів внутрішніх справ.

В результаті аналізу загальнотеоретичних міркувань щодо сутності категорії „механізм управління” та його складових зроблено висновок про те, що організаційно-правовий механізм підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ складається з ряду елементів: мети, принципів, завдань, функцій та методів, які є своєрідною основою, вихідними догмами функціонування управлінських рішень в органах внутрішніх справ (їх статикою), на основі яких базується сам процес їх підготовки, прийняття та реалізації (їх динаміка).

Процедуру підготовки управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ визначено як повторювану сукупність послідовно здійснюваних етапів (операцій), які складають її сутність та слугують основою для наступного прийняття та виконання управлінських рішень. Виділено і охарактеризовано етапи підготовки управлінського рішення.

Прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ визнається ключовим моментом усієї зовнішньо-адміністративної та внутрішньо-адміністративної їх діяльності. Процес прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ становить сукупність дій, що здійснюються послідовно і полягають в ухваленні управлінського рішення, підборі і розстановці виконавців, доведенні управлінського рішення до виконавців, забезпеченні його виконання, коригуванні рішення та підбитті підсумків. Визначено і охарактеризовано етапи прийняття управлінських рішень.

Під механізмом кадрового забезпечення підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ розуміються його визначальні засади (мета, принципи, завдання, функції), що є його статикою. У свою чергу, процес кадрового забезпечення – це сукупність стадій проходження служби в органах внутрішніх справ, які послідовно змінюють одна одну (від професійного відбору кандидатів для навчання чи роботи в органах внутрішніх справ до їх звільнення), що є його динамікою.

Інформаційне забезпечення підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ як важливий напрямок підвищення їх ефективності визначено як сукупність дій щодо одержання, обробки, використання, поширення та зберігання документованої або публічно оголошуваної інформації, спрямованих на задоволення інформаційних потреб зазначених органів. З’ясовано завдання, методи, види інформаційного забезпечення підготовки та прийняття управлінських рішень, напрямки його удосконалення. Визнається необхідною якнайшвидша інформатизація інформаційного забезпечення управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, чого можна досягти лише за допомогою створення комплексу взаємозв’язаних інформаційних систем у рамках як конкретного органу (служби, підрозділу) внутрішніх справ, так і всієї їх системи.

Матеріально-технічне і фінансове забезпечення як комплекс товарно-майнових та грошових заходів визнається об’єктивною і необхідною передумовою належної підготовки та прийняття управлінських рішень, особливо тих із них, які є нормативними або вимагають використання значних сил та засобів. Належного матеріально-технічного та фінансового забезпечення потребує підготовка та прийняття внутрішньо-організаційних управлінських рішень, як правило тих, які знаходять своє відображення у письмовій формі. Визначено конкретні напрямки удосконалення матеріально-технічного та фінансового забезпечення підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ.

Підкреслюється важливе місце керівника в підготовці та прийнятті управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ як особи, яку наділено владними повноваженнями відносно підпорядкованих йому працівників і яка має право візувати управлінські рішення (зрозуміло, письмові), які стосуються як зовнішньо-адміністративної, так і внутрішньо-організаційної діяльності зазначених органів. На відміну від інших категорій працівників, що забезпечують управління, керівники становлять групу посадових осіб, яким делеговано права та обов’язки владного характеру. Саме керівник повинен вміти виробляти стратегію управління, консолідувати зусилля своїх підлеглих на розв’язання найважливіших завдань управління, що, у свою чергу, відображається на підготовці та прийнятті відповідних управлінських рішень.

Законність управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ визначено як неухильне дотримання та виконання суб’єктами їх підготовки та прийняття усіх передбачених законодавчими та підзаконними нормативно-правовими актами матеріальних та процедурних вимог. Встановлено, що найпоширенішими видами порушень вимог законності під час підготовки та прийняття управлінських рішень є: несвоєчасність прийняття управлінського рішення; рішення приймається не уповноваженою на його прийняття особою чи органом; прийняті рішення суперечать нормам чи правилам, які містяться в управлінських рішеннях вищої юридичної сили або з одного і того ж питання приймається кілька управлінських рішень; недотримання встановленої процедури підготовки та прийняття письмових управлінських рішень; недотримання встановленої форми управлінського рішення (відсутність необхідних реквізитів).

Детально охарактеризовано основні засоби забезпечення законності під час підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, зокрема, контрольно-наглядову діяльність за їх прийняттям, право на оскарження та роботу із скаргами фізичних та юридичних осіб, юридичну відповідальність працівників органів внутрішніх справ за правопорушення, які були допущені під час прийняття управлінських рішень.

Проблему оцінювання ефективності управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ названо дуже важливою і ще більше складною. Визначено критерії оцінювання ефективності управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ, до яких віднесено: 1) результативність; 2) своєчасність; 3) наукову обґрунтованість; 4) відкритість; 5) позитивну громадську думку; 6) дотримання прав особи; 7) професійність; 8) забезпеченість; 9) економічність.

У механізмі підготовки та прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ існує чимало проблем як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру, які дисертант намагався висвітлити в дисертації. Врахування висловлених рекомендацій здатне підвищити ефективність зазначеної діяльності, привести її у відповідність до вимог закону, що в цілому сприятиме зміцненню законності і правопорядку в країні.

Публікації автора:

1. Конопльов В.В. Управлінські рішення в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ: сутність та організаційно-правові питання підготовки і прийняття. – Сімферополь: Вид-во Крим. юрид. ін-ту ХНУВС, 2006. – 356 с.

Рецензія: Олефір В. Монографічне дослідження про управлінські рішення в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ // Право України. – 2006. – № 11. – С. 160-161.

Рецензія: Самсонов В. Дослідження організаційно-правового механізму прийняття та підготовки управлінських рішень в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ // Юридична Україна. – 2006. – № 11. – С. 110-111.

Рецензія: Долженков О. Рецензія на монографію Конопльова В.В. „Управлінські рішення в адміністративній діяльності органов внутрішніх справ: сутність та організаційно-правові питання підготовки і прийняття”. Сімферополь, 2006 // Південноукраїнський правничий часопис. – 2006. – № 1. – С. 283-284.

2. Конопльов В.В. Объективная природа нормы организации поведения и причины ее нарушений // Право і безпека. Науковий журнал. – Х.: НУВС, 2003. – № 2’ 3. – С.206-208.

3. Конопльов В.В. Управління й управлінські відносини в ОВС та шляхи їх удосконалення // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запоріжжя, 2004. – №1. – С.82-86.

4. Конопльов В.В. Особенности организации управления в гуманистических системах // Право і безпека. Науковий журнал. – Х.: НУВС, 2004. – №3’ 1. – С.202-205.

5. Конопльов В.В., Криводерев В.В. Психология нелинейного мышления и причины следственных ошибок // Право і безпека. Науковий журнал. – Х.: НУВС, 2004. – №3’ 3. – С.199-202.

6. Конопльов В.В. Загальні положення організації безпеки та умови її забезпечення // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса, 3’ 2004. – Частина перша. – С.106-109.

7. Конопльов В.В. Еквіфінальність кінцевого результату як основа можливого формування навмисної помилки // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ. – Дніпропетровськ, 2004. – №4. – С. 296-301.

8. Конопльов В.В. Феноменологический и структурный подходы в исследованиях и построении искусственного разума. Понятие системы // Человек в измерениях XX века. Прогресс человечества в двадцатом столетии. – Т.5. – Москва, 2004. – С.35-39.

9. Конопльов В.В. Психологічний вплив віктимології на побудову загальної системи безпеки // Науковий вісник Львівського юридичного інституту МВС України. – Львів, 2005. – №1. – С.143-151.

10. Конопльов В.В., Труханов Г.Л. Управление психологией организации выборов и виктимизации общества // Право і безпека. Науковий журнал. – Х.: НУВС, 2005. – №4’ 1. – С.175-180.

11. Конопльов В.В. Побудова системи управління у сфері цивільної безпеки // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. – К, 2005. – № 1. – С.58-62.

12. Конопльов В.В. Деякі положення безпеки та умови її забезпечення // Часопис Київського університету права. – К, 2005. – №3. – С.134-137.

13. Конопльов В.В. Особливості організації управління на різних етапах розвитку сучасного суспільства // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Х., 2005. – № 8. – С.119-122.

14. Конопльов В.В. Співвідношення права на недоторканість приватного життя та нагляд за членами суспільства // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь, 2005. – № 7. – С.16-21.

15. Конопльов В.В. Проблема наблюдаемости в обеспечении профилактики правонарушений и повышения эффективности административной деятельности милиции // Вестник Калининградского института. – Калининград, 2005. – №1(7). – С.29-34.

16. Конопльов В.В. Объективные факторы, определяющие построение структуры управления взаимообусловленными отношениями // Проблемы правоохранительной деятельности. Международный журнал. – Белгород, 2005. – №2. – С.32-36.

17. Конопльов В.В. Адміністративна реформа та проблема управління системою безпеки // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – К., 2005. – № 29. – С.278-283.

18. Конопльов В.В. Управління та особливості його організації на різних етапах розвитку держави // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запоріжжя, 2005. – №1. – С.91-95.

19. Конопльов В.В. Шляхи вдосконалення системи управління ОВС // Вісник академії адвокатури України. – К, 2005. – №1(2). – С.86 -92.

20. Конопльов В.В. Організаційно-правовий механізм підвищення ефективності прийняття управлінських рішень в адміністративній діяльності ОВС // Адміністративне право і адміністративна діяльність органів внутрішніх справ України. Матеріали симпозіуму професорсько-викладацького складу ВНЗ МВС України, 20-22 травня 2005 року. – Х.: НУВС, 2005. – С.136-143.

21. Конопльов В.В. Організаційно-правовий механізм підвищення ефективності управлінської діяльності // Право України. – К., 2005. – № 9. – С.111-116.

22. Конопльов В.В. Особенности административной деятельности органов внутренних дел по охране общественного порядка в период реформирования общества // Вестник юридического факультета. Сборник научных трудов. – Самара, 2005. – № 5. – С.135-145

23. Конопльов В.В. Правова основа управління попередження торгівлі людьми // Держава і право. – К., 2006. – № 31. – С.410-414.

24. Конопльов В.В. Напрямки, форми та методи адміністративної діяльності органів внутрішніх справ // Актуальні проблеми державного управління. – Х., 2006. – № 2. – С.75-83.

25. Конопльов В.В. Специфіка процесу прийняття управлінських рішень у адміністративній діяльності органів внутрішніх справ // Право України. – 2006. – № 7. – С.27-31.

26. Конопльов В.В. Специфіка управлінських рішень в сучасних умовах адміністративної діяльності ОВС // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2006. – № 1 (26). – С.15-21.

27. Конопльов В.В. Питання вдосконалення та систематизації законодавства про дисциплінарну відповідальність працівників органів внутрішніх справ // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми систематизації законодавства України про адміністративну відповідальність”. – Сімферополь: Кримський юридичний інститут ХНУВС, 2006. – С.67-71.