Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


157. Леженіна Ольга Ігорівна. Організаційно-правові засади участі органів внутрішніх справ України у міжнародній правоохоронній діяльності: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Леженіна О.І. Організаційно-правові засади участі органів внутрішніх справ України у міжнародній правоохоронній діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних й організаційно-правових засад, форм та методів міжнародної правоохоронної діяльності (МПД) органів внутрішніх справ України, а також шляхів її удосконалення. Розроблено категоріальний апарат МПД. Запропоновано комплексний підхід щодо підвищення ефективності МПД з позицій теорії управління (у організаційно-правовому аспекті) та відповідну концепцію управління. Проаналізовано особливості міжнародної правоохоронної сфери (МПС) як об’єкта управління. Вперше визначено й системно досліджено роль та місце ОВС України в системі державного (міждержавного) управління МПС. Проаналізовано специфіку правового регулювання ОВС України як суб’єкта МПД та суб’єкта управління у МПС. Запропоновано організаційно-правові засади щодо удосконалення управління ОВС України в напрямку забезпечення їх цивілізованої участі у МПД.

У результаті дисертаційного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на системне удосконалення організаційно-правових засад участі ОВС України у міжнародній правоохоронній діяльності з метою сприяння реалізації цивілізованої міжнародної правоохоронної діяльності. Основні з них наступні:

1. З огляду на важливість з’ясування змісту поняття „цивілізована міжнародна правоохоронна діяльність”, а також невизначеності цього терміна у національному законодавстві та у науковому обігу, у дисертації завдяки комплексному дослідженню визначено та розкрито основні ознаки цивілізованої МПД: головним орієнтиром цієї діяльності повинні бути загальновизнані принципи міжнародного права; діяльність, що здійснюється цивілізованими державами, тобто тими, що поширюють на своїй території найважливіші міжнародно-правові акти в галузі забезпечення прав і свобод людини та людства; діяльність, яка виходить із об’єктивної потреби міжнародної спільноти в цілому та особистості зокрема, а також із обґрунтованої необхідності активної співпраці держави, суспільства та індивіда; діяльність, яка зважає передусім на якісний аспект міжнародного співробітництва; діяльність, яка реалізується на засадах високого рівня відповідальності кадрів компетентних органів, а також загальної правової культури; діяльність, що спирається на сучасні наукові дослідження, використовує інтелектуальний потенціал суспільства задля створення таким чином належних умов для його зростання та безпечного існування самої цивілізації.

2. Розроблено категоріальний апарат міжнародної правоохоронної діяльності.

3. Запропоновано вирішити проблему підвищення ефективності МПД та трансформування її у цивілізовану діяльність шляхом якісної реалізації МПД суб’єктами цієї діяльності у міжнародній правоохоронній сфері. Досягненню цього результату сприяло комплексне вирішення завдань державного (міждержавного) управління у МПС та їх реалізація, зокрема ОВС України як суб’єкта державного (міждержавного) управління в зазначеній сфері.

4. Сформульовано та обґрунтовано загальні засади концепції управління у МПС, що базуються на широкому трактуванні державного управління, системному та синергетичному підходах.

5. Визначено міжнародну правоохоронну сферу об’єктом державного (міждержавного) управління, запропоновано дефініцію МПС. На основі систематизації особливостей об’єкта управління зроблено висновок щодо активної ролі МПС у процесі управління.

6. Наголошено на необхідності посилення соціальної ролі ОВС України, у тому числі в галузі забезпечення прав і свобод людини та людства на рівні світових стандартів, шляхом зваженого включення цих органів до складу системи суб’єктів управління у міжнародній правоохоронній сфері.

7. Визнаючи національну правову базу ефективним засобом гарантування належної участі ОВС України у МПД, у дисертації запропоновано та обґрунтовано підхід до комплексного формування належного правового підґрунтя. Використовуючи договірно-правовий та інституційний механізми правового регулювання, доведено значний позитивний вплив ратифікованих міжнародних угод на забезпечення умов інтеграції ОВС України до цивілізованої міжнародної правоохоронної діяльності.

8. Розроблено проект Закону України „Про міжнародну правоохоронну діяльність України”; запропоновано здійснити наукову систематизацію нормативно-правових актів України в галузі МПД; наголошено на необхідності зваженої послідовної ратифікації Україною найважливіших міжнародних міжурядових й міжвідомчих угод та розробки надійних механізмів їх імплементації.

9. Аналіз компетенції, організаційно-правових засад діяльності певних суб’єктів управління у МПС дозволив усвідомити роль ОВС України у зазначеній діяльності. Виходячи із об’єктивних потреб МПС, доведено, що місце ОВС України у механізмі взаємодії та співробітництва суб’єктів управління визначається їх компетенцією, яка безпосередньо залежить від обсягу тієї частини МПС, що потребує управлінського впливу ОВС України, а також загальної стратегії суб’єктів управління щодо розподілу та зваженої й повної реалізації управлінських функцій.

10. Запропоновано концептуальні засади нового Положення про НЦБ Інтерполу в Україні, в яких ця структура визначена суб’єктом як державного, так і міждержавного управління у міжнародній правоохоронній сфері.

11. Доведено, що формування інформаційно-правового середовища ОВС України як суб’єкта управління МПС значною мірою сприяє належній участі цих органів у міжнародній правоохоронній діяльності.

12. Незважаючи на певні недоліки, участь ОВС України у міжнародній правоохоронній діяльності носить ознаки цивілізованості, які можна розширити та поглибити, взявши до уваги вироблені автором пропозиції та рекомендації щодо організаційно-правових засад управління цих правоохоронних органів. Оскільки рівень МПД визначається цивілізованим внеском кожного суб’єкта такої діяльності, дисертант переконаний, що необхідні подальші дослідження в напрямку розробки організаційно-правових засад діяльності інших суб’єктів.

Публікації автора:

  1. Леженіна О.І. Україна в Європейському інформаційному просторі: гравець на полі чи на лаві запасних // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. – Вип. 16. – С. 305-310.

  2. Леженіна О.І. Аналіз та шляхи підвищення ефективності системи управління міжнародною правоохоронною діяльністю ОВС України: організаційно-правовий аспект // Вісник Запорізького юридичного інституту МВС України. – 2002. – № 3. – С. 121-128.

  3. Леженіна О.І. Інформаційно-правовий аспект управління міжнародною правоохоронною діяльністю ОВС України: міжнародні стандарти // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – Вип. 20. – С. 129-133.

  4. Леженіна О.І. Аналіз та напрямки розвитку інформаційного забезпечення міжнародної правоохоронної діяльності ОВС України: організаційно-правовий аспект // Право і безпека. – 2002. – № 4. – С. 106-108.

  5. Леженіна О.І. Міжнародна правоохоронна діяльність: поняття, цілі, завдання, принципи // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – № 21. Ч. 1. – С. 164-170.

  6. Леженіна О.І. Правові засади участі ОВС України у міжнародній правоохоронній діяльності // Наше право. – 2003. – № 3. – С. 48-54.

  7. Леженіна О.І. Концептуальні засади інформаційного забезпечення міжнародної діяльності органів внутрішніх справ України у боротьбі з торгівлею людьми // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2003. – Вип. 2. – С. 228-233.

  8. Леженіна О.І. Кадрове забезпечення міжнародної правоохоронної діяльності органів внутрішніх справ України: напрямки розвитку // Матеріали науково-практичної конференції „Актуальні проблеми управління персоналом органів внутрішніх справ України”, 24 жовтня 2002 року. – Національний університет внутрішніх справ. – 2002. – С. 174-178.

  9. Леженіна О.І. Міжнародна правоохоронна діяльність органів внутрішніх справ України: захист прав людини на приватність особистої інформації // Матеріали ІІІ Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Національний університет ім. В.Н. Каразіна: Харків, 2002. – С. 312-313.

  10. Леженіна О.І. Концептуальні засади управління органів внутрішніх справ України міжнародною правоохоронною сферою // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні проблеми державотворення в умовах адміністративної реформи” 11-12 квітня 2003 р. м. Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2003. – С. 38-40.

  11. Леженіна О.І. Участь органів внутрішніх справ України у міжнародній правоохоронній діяльності: методологічні засади // Тези ХІ Міжвузівської студентської наукової конференції „Наука і вища освіта” (Запоріжжя). – 2003. – Вип. 7. – С. 194-195.