Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Світлак Ірина Іванівна. Організаційно-правові засади провадження посередницької діяльності митного брокера та митного перевізника в Україні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2006.



Анотація до роботи:

Світлак І. І. Організаційно-правові засади провадження посередницької діяльності митного брокера та митного перевізника в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2006.

Дисертація є першим спеціальним дослідженням проблем організаційно-правового забезпечення посередницької діяльності митних брокерів та митних перевізників.

Робота присвячена теоретичним і практичним питанням провадження посередницької діяльності митних брокерів та митних перевізників в Україні. Досліджені сутність, види, юридична природа посередницької діяльності в митній сфері, її роль і місце при здійсненні митних процедур. Визначений правовий статус митних брокерів та митних перевізників, критерії оцінки їх діяльності. Дана характеристика правових основ, організації та порядку здійснення відповідних митних процедур посередницькими структурами при декларуванні та перевезенні відповідних товарів, правил і порядку видачі відповідних дозвільних документів на їх проведення, сформульовані рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства, що регламентує посередницьку діяльність митних брокерів та митних перевізників в Україні.

За підсумками дослідження автором визначені положення, що становлять сутність дисертаційної роботи, сформульовані пропозиції і рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства, що регламентує посередницьку діяльність митних брокерів та митних перевізників.

1. Доведено важливість існування інституту надання посередницьких послуг у митній сфері, який виступає реальною складовою механізму здійснення належного митного оформлення відповідних товарів, для прискорення митних процедур і, таким чином, товарообігу вантажів, що переміщуються через митний кордон України, захисту законних прав і інтересів фізичних і юридичних осіб в умовах діяльності в сфері ринкової економіки та розширення сфери зовнішньоторговельної діяльності.

2. Проведене дослідження діяльності посередницьких підприємств з надання послуг у митній сфері в цілому показало:

2.1. Підприємства такого типу є, на сьогодні, ефективним учасником митних правовідносин. З їх участю здійснюється значна більшість оформлень товарів, що переміщуються через митний кордон України;

2.2. Наявність підприємств з надання послуг по декларуванню та перевезенню товарів, що перебувають під митним контролем або переміщуються через митний кордон України, характерна не лише для нашої держави, але й для розвинутих країн світу;

2.3. Роль і місце посередницьких підприємств з надання послуг у митній сфері зарубіжних країн різні. Найбільш вагома їх участь у митному оформленні товарів в США, Англії, Німеччині, Росії.

3. Пропонується створити стабільну, чітко узгоджену з Основним Законом держави - Конституцією України та міжнародними актами правову базу провадження посередницької діяльності у митній сфері взагалі та митного брокера і митного перевізника зокрема. Зміни у суспільних відносинах держави, реформування економіки, приєднання України до Європейського співтовариства, ратифікація відповідних міжнародних конвенцій та угод митної сфери потребують суттєвих змін норм Митного кодексу України та інших, пов’язаних з ним законодавчих актів та нормативно – правових документів, подальшої демократизації і лібералізації митної системи держави, посилення гарантій захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб при переміщенні ними товарів через митний кордон України.

4. Правові приписи про порядок надання посередницьких послуг у митній сфері, які містяться в різноманітних за значимістю правових актах, незалежно від їх відомчої належності, необхідно з метою їх упорядкування, усунення дублювання і протиріч об’єднати в єдиному комплексному правовому документі, покликаному чітко регламентувати всю сферу надання посередницьких послуг у митній галузі, в тому числі і митними брокерами та митними перевізниками.

5. Зважаючи на значну кількість підзаконних регуляторних актів та відомчих листів і вказівок, що призводять до нівелювання регуляторного впливу законів, необхідно упорядкувати на законодавчому рівні відомчу нормотворчу діяльність ДМСУ.

6. Запропоновано та обґрунтовано введення дефініцій „митне адміністрування” та „публічно-сервісна діяльність митних органів” у загальні положення Митного кодексу України, що в свою чергу усуне неоднозначне тлумачення, ототожнення понять „митні послуги”, „управлінські послуги митних органів”, „послуги митних посередників”.

7. Проведений аналіз показує, що на практиці до посередницьких підприємств, що надають послуги з митного оформлення та перевезення відповідних товарів, які допускають порушення митного законодавства, застосовуються такі заходи адміністративного впливу як призупинення та анулювання ліцензії, які відсутні в Митному кодексі України. Враховуючи викладене, автор пропонує статтю 322 Кодексу “Види стягнень за порушення митних правил’’ викласти в такій редакції: “За порушення митних правил передбачені такі стягнення: 1) попередження; 2) штраф; 3) призупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії; 5) конфіскація товарів...” і далі за текстом.

8. Враховуючи, що в практичній діяльності митних органів мають місце спірні факти анулювання ліцензії, вважаємо за доцільне закріпити в Митному кодексі України положення про те, що “анулювання ліцензії на право здійснення митної брокерської діяльності та діяльності митного перевізника може бути здійснено лише за рішенням суду, за поданням центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи”. Це послужить надійною гарантією захисту прав та законних інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

9. Пропонується для посередницьких підприємств по наданню послуг з декларування та перевезення відповідних товарів, які протягом року не допустили порушень норм митного законодавства, активно взаємодіяти з митними органами, створити спрощені, максимально сприятливі умови для здійснення митних процедур по оформленню та перевезенню товарів, що переміщуються через митний кордон України або перебувають під митним контролем.

10. Обґрунтовано доцільність закріплення в митній лексиці терміна “ліцензія” замість “свідоцтво” на право здійснення відповідної посередницької діяльності в митній сфері. При цьому необхідно виходити з однакової сутності зазначених дозвільних документів, незважаючи на їхні різні назви.

11. Враховуючи, що посередницька діяльність у митній сфері здійснюється на підставі відповідної ліцензії, доведено необхідність спростити дозвільно–реєстраційну процедуру її отримання, при цьому оптимально скоротити обсяг документів та додатків до них, що подаються для її видачі та саму процедуру підготовки та видачі самої ліцензії.

Проведене дослідження діяльності та перспектив розвитку посередницької діяльності митного брокера та митного перевізника в митній сфері України свідчить, що вказана діяльність в значній мірі підвищує якість і прискорює процедуру митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України. При цьому були виявлені як позитивні, так і негативні аспекти такої діяльності. Удосконалення правової бази, ретельне виявлення та впровадження досвіду зарубіжних країн дасть можливість виявити властиві такій діяльності організаційно-правові й управлінські помилки, що дозволить уникнути їх, спростити процедуру та значною мірою підвищити якість надання посередницьких послуг в митній сфері, удосконалити діяльність митних брокерів та митних перевізників в нашій державі.

Публікації автора:

  1. Світлак І. Представництво в галузі митної справи // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2004. – № 2 (24). – С. 109 - 116.

  2. Світлак І., Шкарупа В. Нормативно-правове регулювання діяльності митного брокера та митного перевізника // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2004. – № 4 (26). – С. 220 - 225.

  3. Світлак І. Взаємодія митних брокерів та митних перевізників з митними органами України // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2004. – № 5 (27). – С. 194 - 199.

  4. Світлак І. Шляхи удосконалення інституту митних посередників // Влада. Людина. Закон. – 2005. - № 9. - С. - 58 – 62.

  5. Світлак І.І. Захист прав та інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності митними брокерами // Наукові записки. Серія „Право. – Острог.: Видавництво Національного університету „Острозька академія”, 2004. – С. 218-226.

  6. Світлак І. Переваги та недоліки інституту митних брокерів та митних перевізників // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – 2006. -№ 1. – С. 124-130.

  7. Світлак І. До питання про послуги в сфері управління митною справою України // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2006. - Випуск 32. – С. 110-115.

  8. Світлак І. Перспективи розвитку підприємницької діяльності в сфері митної справи // Матеріали четвертої науково-практичної конференції „Наука і навчальний процес”. – Вінниця: Видавництво ВФ ВМУРоЛ „Україна”, 2004. – С. 19 - 23.