Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


265. Сергєєв Анатолій Вікторович. Організаційно-правові засади діяльності підрозділів місцевої міліції щодо охорони громадського порядку: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Сергєєв А.В. Організаційно-правові засади діяльності підрозділів місцевої міліції щодо охорони громадського порядку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено аналізу організаційно-правових засад діяльності підрозділів місцевої міліції щодо охорони громадського порядку, її форм та методів діяльності.

В роботі досліджено юридичну природу, сутність і перспективи місцевого самоврядування в Україні, проблеми реалізації функції охорони громадського порядку органами місцевого самоврядування. Проаналізовано зарубіжний досвід охорони громадського порядку муніципальною (місцевою) поліцією і можливості його використання в Україні. Значну увагу приділено аналізу пріоритетних і оптимальних моделей місцевих органів охорони громадського порядку, дослідженню організаційної та правової основ діяльності місцевої міліції і організації проходження служби в підрозділах місцевої міліції. Визначено основні форми та методи діяльності підрозділів місцевої міліції щодо охорони громадського порядку, проведено змістовний аналіз основ взаємодії підрозділів місцевої міліції з населенням, державними органами та органами місцевого самоврядування щодо охорони громадського порядку та основних засобів забезпечення законності в діяльності підрозділів місцевої міліції.

Сформульовано конкретні пропозиції і рекомендації, спрямовані на удосконалення організаційно-правових засад діяльності підрозділів місцевої міліції щодо охорони громадського порядку.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його застосування, теоретичного осмислення низки наукових праць автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення організаційно-правових засад діяльності підрозділів місцевої міліції у сфері охорони громадського порядку. Основні з них такі:

  1. В основі місцевого самоврядування лежить загальне для будь-якої соціальної організації прагнення надати потребі людей у саморегуляції громадського життя упорядкований характер. Сучасні погляди на місцеве самоврядування дозволяють розглядати його одночасно і як право громадян, що утворюють місцеве територіальне співтовариство, на самостійну організацію і ведення місцевих справ, і як одну з організаційно-правових форм здійснення публічної влади.

  2. Пріоритетною моделлю місцевої міліції буде її створення на базі міліції громадської безпеки, тобто підрозділи місцевої міліції мають входити до складу відповідних управлінь (відділів) внутрішніх справ.

  3. Місцева міліція – озброєний підрозділ, який утворюється органами місцевого самоврядування за спільним поданням місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, погодженим із Міністерством внутрішніх справ України, для забезпечення охорони прав і свобод громадян та громадського порядку на території села, селища, міста. Вона має входити до складу відповідних управлінь (відділів) внутрішніх справ і утримуватися за рахунок коштів місцевого бюджету.

  4. Місцева міліція повинна виконувати свої завдання у взаємодії з іншими підрозділами органів внутрішніх справ, правоохоронними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, громадськими формуваннями з охорони громадського порядку. Порядок і умови проходження служби працівниками місцевої міліції мають регулюватися Законом України „Про міліцію” та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

  5. До підрозділів місцевої міліції повинні належати:

підрозділи ППСМ;

служба дільничних інспекторів міліції;

підрозділи ДАІ;

підрозділи дозвільної системи;

спеціальні установи міліції (ІТТ, приймальники-розподільники для неповнолітніх, приймальники-розподільники для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальні приймальники для осіб, підданих адміністративному арешту);

підрозділи у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб;

підрозділи охорони і конвоювання затриманих та заарештованих за адміністративні правопорушення.

  1. До завдань місцевої міліції варто віднести:

охорону прав і свобод людини і громадянина, громадського порядку та безпеки на території села, селища, міста;

попередження і припинення правопорушень;

захист власності від протиправних посягань;

забезпечення безпеки дорожнього руху в межах наданих повноважень;

забезпечення громадського порядку під час здійснення контролю за додержанням правил санітарії та благоустрою на території села, селища, міста;

охорону державних символів, символіки територіальної громади та пам’яток історії і культури;

забезпечення виконання загальнообов’язкових рішень органів місцевого самоврядування з питань охорони громадського порядку і правил торгівлі та громадського харчування;

контроль за додержанням громадянами і посадовими особами встановлених правил паспортної та дозвільної систем;

забезпечення громадського порядку при проведенні карантинних заходів під час епідемій та епізоотій;

участь в межах своїх повноважень у забезпеченні правового режиму воєнного та надзвичайного стану;

участь у наданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння в межах компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов’язків.

  1. Функціями місцевої міліції слід визнати:

адміністративну;

профілактичну;

виконавчу;

соціального обслуговування населення.

  1. Фінансування місцевої міліції повинно здійснюватися в основному за рахунок коштів місцевих бюджетів.

  2. Формами адміністративної діяльності місцевої міліції є: проведення суспільно-організаційних заходів; вчинення організаційно-технічних і матеріальних дій; видання індивідуальних і нормативних актів управління; вчинення інших юридично значущих дій.

  3. Основними методами адміністративної діяльності місцевої міліції щодо охорони громадського порядку є переконання і примус. При цьому на першому місці стоїть переконання, а потім – примус. Таке співвідношення методів випливає із суспільної природи нашої держави, з відповідності його завдань інтересам людини і громадянина, з величезної виховної ролі переконання.

  4. Забезпечення законності в діяльності місцевої міліції – це створення такого правового режиму в суспільстві, при якому вся система підрозділів місцевої міліції, виконуючи функції щодо охорони громадського порядку, громадської безпеки і боротьби зі злочинністю, зобов’язана, з одного боку, суворо дотримуватися вимог законів, а з іншого – вимагати від посадових осіб і громадян безумовного виконання законів та інших законодавчих актів, здійснювати правоохоронні і правозастосовчі заходи з метою зміцнення правопорядку на підлеглій території та в державі в цілому.

  5. Взаємодія підрозділів місцевої міліції з органами державної влади та місцевого самоврядування і населенням щодо охорони громадського порядку – погоджений за містом, часом та характером комплекс певних заходів, які здійснюються підрозділами місцевої міліції з метою захисту інтересів держави, прав і свобод громадян, підприємств, установ та організацій всіх форм власності від протиправних посягань. Вона передбачає своєчасний обмін інформацією між відповідними суб’єктами, одночасність проведення намічених заходів, персональну відповідальність та взаємний контроль.

Публікації автора:

  1. Сергєєв А.В. Правові основи діяльності органів внутрішніх справ в умовах надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру // Право і безпека. – 2002. – № 2. – С. 118-120.

  2. Сергєєв А.В. Муніципальна, провінційна та федеральна поліція Канади: компетенція та співвідношення // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Харків: Українська академія державного управління при президентові України (Харківський регіональний інститут), 2003. - № 1 (15). – С. 133-138.

  3. Сергєєв А.В. Реалізація функції охорони громадського порядку органами місцевого самоврядування // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Харків: Українська Академія державного управління при Президентові України (Харківський регіональний інститут), 2003. – № 2 (17). – С. 130-135.

  4. Сергєєв А.В. Особливості діяльності місцевої міліції щодо забезпечення екологічної безпеки // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип. 22. – С. 90-94.

  5. Сергєєв А.В. Правове забезпечення управління муніципальною поліцією Канади // Матеріали 3-ї Міждисциплінарної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: Харків. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна, 2002. – С. 286-287.

  6. Сергєєв А.В., Спаський А.С. Проблеми фінансування місцевої міліції // Теорія і практика державного управління. Випуск 1. Бюджетний та фінансовий контроль у державному управлінні: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків: Магістр, 2002. – С. 122-123.