Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


345. Чудик-Білоусова Надія Іванівна. Організаційно-правові проблеми матеріальної відповідальності військовослужбовців: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2004.



Анотація до роботи:

Чудик-Білоусова Н. І. Організаційно-правові проблеми матеріальної відповідальності військовослужбовців. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук зі спеціальності 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2004.

У роботі досліджуються напрямки вдосконалення правового регулювання матеріальної відповідальності військовослужбовців, яка розглядається як самостійний вид юридичної відповідальності військовослужбовців. Запропоновано закріпити два види матеріальної відповідальності: обмежену і повну. Визначено поняття та склад військового майнового правопорушення як підстави матеріальної відповідальності. Передбачено чітке визначення порядку притягнення до матеріальної відповідальності, проведення службового розслідування, правового статусу посадової особи, яка його проводить, порядку відшкодування заподіяної шкоди, способів й механізмів забезпечення законності при притягненні військовослужбовців до матеріальної відповідальності. Подано перелік обставин, які звільняють від притягнення до матеріальної відповідальності.

У висновках дисертаційного дослідження викладені загальні підсумки та пропозиції щодо матеріальної відповідальності військовослужбовців, зокрема:

матеріальна відповідальність військовослужбовців є видом юридичної відповідальності та самостійним інститутом у системі адміністративного права;

для забезпечення законності в процесі реалізації державного примусу при застосуванні матеріальної відповідальності до військовослужбовців слід враховувати її функції: відшкодувальну, виховну та гуманістичну;

до матеріальної відповідальності військовослужбовців слід притягувати лише у випадку вчинення ними військового майнового правопорушення – винного протиправного діяння, яким внаслідок невиконання чи неналежного виконання обов’язків військової шкоди заподіяно пряму (дійсну) шкоду військовому майну;

враховуючи тенденції розвитку цивільного законодавства України, а також необхідність чіткої регламентації строків, притягнення до матеріальної відповідальності можливе протягом трьох років з дня виявлення шкоди;

матеріальна відповідальність застосовується до винних осіб за рішенням суду або командиром (начальником) військової частини на підставі матеріалів службового розслідування за фактом заподіяння шкоди, причому до військовослужбовця можуть застосовувати лише обмежену чи повну матеріальну відповідальність;

проведення службового розслідування – діяльність посадової особи, уповноваженої наказом командира (начальника) військової частини на проведення передбачених відповідним планом дій з встановлення причин та умов вчинення військового майнового правопорушення, внесення пропозицій щодо необхідності притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності чи звільнення від матеріальної відповідальності;

розмір заподіяної військовому майну шкоди визначається за фактичними втратами на підставі даних обліку, з урахуванням цін, що діють у державі на період розгляду питання про матеріальну відповідальність, а якщо немає таких даних – за цінами, що обчислюються в порядку, визначеному уповноваженими на це органами державної влади;

заподіяну шкоду військовослужбовець може відшкодовувати добровільно повністю чи частково або в судовому порядку шляхом подання позову командиром (начальником) військової частини про відшкодування шкоди (у випадках відмови добровільно відшкодувати шкоду або притягнення до повної матеріальної відповідальності);

оскарження наказу про притягнення військовослужбовця до матеріальної відповідальності вищому командиру (начальнику) або до суду повинно зупиняти його виконання до вирішення справи по суті;

зважаючи на значущість питань правового регулювання підстав, приводів та порядку притягнення до матеріальної відповідальності для захисту конституційних прав військовослужбовців необхідно розробити та прийняти Закон України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі”, який за висновком Міністерства фінансів України не потребує додаткових витрат для його впровадження (лист № 31-111-2-6/697 від 19.02.2003 року).

Публікації автора:

1. Чудик-Білоусова Н. І. Матеріальна відповідальність військовослужбовців та працівників Прикордонних військ України: Навчальний посібник. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2001. – 90 с.

2. Чудик Н. І., Русу С. Д. Відмежування цивільно-правової та матеріальної відповідальності військовослужбовців // Збірник наукових праць № 7. Частина II. – Хмельницький: Вид-во Академії ПВУ, 1998. – С. 268-271.

3. Чудик-Білоусова Н. І. До питання про обставини, що виключають матеріальну відповідальності за шкоду, заподіяну державі // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 11. – К.: Ін-тут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2001. – С. 289-293.

4. Чудик-Білоусова Н. І. Порядок притягнення військовослужбовців до матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну державі // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Збірник наукових статей. – Випуск 5. – Івано-Франківськ: Плай, 2001. – С. 105-114.

5. Чудик-Білоусова Н.І. Матеріальна відповідальність у системі юридичної відповідальності військовослужбовців // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 16. – К.: Ін-тут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2002. – С. 269-275.

6. Білоусов Ю. В., Чудик-Білоусова Н. І. Питання гуманізації інституту матеріальної відповідальності військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 17. – К.: Ін-тут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2002. – С. 154-160.

7. Чудик-Білоусова Н. І. Організаційні аспекти порядку відшкодування військовослужбовцями шкоди, заподіяної державі // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2003. - № 1. – С. 111-118.

8. Чудик Н. І. Адміністративне розслідування у випадках заподіяння шкоди військовому майну та захист прав військовослужбовців // Права і свободи людини та сучасний суспільний прогрес: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 24-25 лютого 1999 року. Ужгород, Україна. –Ужгород: Госпрозрахунк. ред.-вид. відділ ком-ту інформації, 1999. – С. 471-473.

9. Чудык-Белоусова Н. И. Институт материальной ответственности военнослужащих в правовой системе Украины и Российской Федерации: сравнительный анализ // Сборник материалов международной научно-практической конференции «Актуальные проблемы реформирования правовой системы Российской Федерации». – Часть II. – Белгород: Изд-во БелГУ, 2002. – С. 165-170.

10. Чудык-Белоусова Н. Актуальные вопросы определения служебного риска как обстоятельства, исключающего уголовную ответственность военнослужащих по законодательству Украины // Эффективность уголовной юстиции в контексте верховенства права: Материалы междунар. науч. конф. Минск, 17 октября 2003 г. / Редкол.: А. В. Барков (отв. ред.) и др. – Мн.: БГУ, 2003. – С. 75-77.